Ceviz Hasadı Budur:)

Ynt: Ceviz Hasadı Budur:)

Hermiyas link=topic=80795.msg959730#msg959730 date=1421654907' Alıntı:
@UÖZKAN.77 paylaşım teşekkürler, yaklaşık 6-7 yıldır bildiğim firma bu, Dünya ' da kültüre alınmış ağaçların mewye tarımı konusunda en büyük çiftlikler ABD California we Awustralya ' dadır...

sebazios DeHLiZ ofas ORION ENES4422 stulu maygun10 yazdıklarınıza tamamen katılıyorum lakin sizin fark ettilerinizi bizim sistemdekilerinde fark etmesini diliyorum...

Bilin bakalım değeri tam 1.000.000$ soru ülkemizde ağaçta yetişen en pahalı ürün nedir?

Bilin bakalım bu ağacı kültüre alarak full mekanize yetiştiren Dünya ' daki en büyük tek çiftlik nerededir?

Bilin bakalım bu ağacı kültüre alarak mekanize tarımını ülkemize kazandırmak için, Türkiye ' de proje yazıp istediği araziyi dewletten bulamayan we hala arazi arayan kimdir?

Benim elle tutup, gözle gördüğüm, daha dogrusu yediklerim icinde en pahalı 'pikan ceviziydi'. 80 lira kabuklu, 130 lira içinin kilosu.

Gözle görmediğim de en pahalı agac meyvasi, Kopi Luwak denen, kedi bokundan yapılan bı kahve. O da bildigim 350-400€ falandi.

Kilosu 1.000.000 olan? Hiçbir Sey gelmiyor keza Altın ' ın kilosu 80-85 bin lira civarında.

Bahsettigin seyin 1 kilosu ile yaklaşık 12 kg altın alınabiliyor.

sebazios link=topic=80795.msg959756#msg959756 date=1421659195' Alıntı:
Benim elle tutup, gözle gördüğüm, daha dogrusu yediklerim icinde en pahalı 'pikan ceviziydi'. 80 lira kabuklu, 130 lira içinin kilosu.

Gözle görmediğim de en pahalı agac meyvasi, Kopi Luwak denen, kedi bokundan yapılan bı kahve. O da bildigim 350-400€ falandi.

Kilosu 1.000.000 olan? Hiçbir Sey gelmiyor keza Altın ' ın kilosu 80-85 bin lira civarında.

Bahsettigin seyin 1 kilosu ile yaklaşık 12 kg altın alınabiliyor.

Yahu sorunun değeri ağacdaki meywenin değil, sen bu ara et yemeyi mi bıraktın ne oldu hayrola ?:) Replik bu 'Houston bi sorunumuz war!' gibi...

Hermiyas link=topic=80795.msg959757#msg959757 date=1421659460' Alıntı:
Yahu sorunun değeri ağacdaki meywenin değil, sen bu ara et yemeyi mi bıraktın ne oldu hayrola ?:) Replik bu 'Houston bi sorunumuz war!' gibi...

$ işaretinin dibine bi virgül koyup, o paragrafı tekrar okusana Abi :)

'soru'kelimesinden sonra ':' koymayınca, cümlede anlam kayması olmuş.

stulu link=topic=80795.msg959418#msg959418 date=1421600555' Alıntı:
Türkiye ' de bu yatırımı para kazanacak şekilde yapmak için en az 10 000 000 dolar gerekiyor.

Şaban hoca tesbitin doğru, ama araziyi saymasam bedawa olsa bile senin dediğin rakam bir sıfır eksik...

100.000.000$ a patlar böyle bir işletmenin üretime geçip pik randımana oturması....Muazzam bir mekanizasyon ekipman....

DeHLiZ link=topic=80795.msg959741#msg959741 date=1421657984' Alıntı:
Murat Ağabey şimdi ağaçta yetişen en pahalı meyve fıstık herhalde ? Daha pahalı ne var? Varsa ben bilmiyorum :) Şanlıurfa ' da sanırım böyle bir fıstık bahçesi var ama emin olamadım ki şimdi.

Gürsel en çok yaklaşan sen oldun fıstık ama Siirt, Antep, İran fıstığı değil...

UÖZKAN.77 link=topic=80795.msg960632#msg960632 date=1421843499' Alıntı:
badem-ceviz vs.. neymiş murat abi?

özel ağaçlandırma düşündün mü..

Umudum zaten onun için 4 Yıla yakın bir süredir uğraşıyorum ama kültüre alacağım için bana düz ayak arazi lazım bu OGM nin Özel Ağaçlandırmasında dağ başı tepe araziler weriyorlar, bu da hedeflenen amaçlanan işe uymuyor....

Hermiyas link=topic=80795.msg962023#msg962023 date=1422087486' Alıntı:
Gürsel en çok yaklaşan sen oldun fıstık ama Siirt, Antep, İran fıstığı değil...

Umudum zaten onun için 4 Yıla yakın bir süredir uğraşıyorum ama kültüre alacağım için bana düz ayak arazi lazım bu OGM nin Özel Ağaçlandırmasında dağ başı tepe araziler weriyorlar, bu da hedeflenen amaçlanan işe uymuyor....

Murat Ağabey o zaman çam fıstığı :) Geçen sanırım 120 TL idi kilosu :D Bütün fıstıkları sayarım olmadı :p :D

Eğer çam fıstığı ise, devlet arazi veriyor, ama sıkıntı şu ki senin de dediğin gibi dağ başı veriyor. Onu düzeltmesi, ekmesi şusu busu derken astarı yüzünden pahalı oluyor.

abi ÇAM fıstığı için dere tepe farketmez.. olur bu iş..

bizim derince/çenedağda biri 300 fidan dikmiş galiba gidip göremedim ama oluyo demekki.. o da özel ağaçlandırma..

yılmaz BEYAZ çay da neyin nesi..

ofas link=topic=80795.msg959628#msg959628 date=1421617076' Alıntı:
Temsa ile bozuşmadan bir zamanlar mitsubishi Eskişehir bayisi Türkiye ' nin en çok araç satan ikinci bayisiydi. Sebebi işi becerebilecek birine veriyorlardı çantayı adam ülkeyi gezip satış yapıyordu ( etikdir, değildir konumuz değil ). Domates ihracatımızın önemli bir kısmı Rusya, adamlar ilaç kalıntısı var vs diye bir mazeret ile malı geri çevirirse her yer domates tüketici için iyi ama aracısı üreticisi nakavt. Malı satamadıktan sonra kaça ürettiğinizin bir anlamı yok. İstediğiniz gibi sattıktan sonra pahalıya mal etmenizin bir sakıncasıda yok.

Ticari bakamıyoruz bazen Erbakan dönemin yetkili bakanına piyasada ne kadar fındık varsa gidip almasını söylüyor Yalım Erez ' di galiba. Oda bizim zaten fındığımız var desede fikir değişmiyor ve dünyadaki bütün fındık satın alınıyor. Sonra mı? O yıl piyasayı Türkiye kuruyor.

Hamasetle iş olmaz. Üreteceksin ama satmasınıda bileceksin. İphone kaça çıkarsa çıksın satılıyor bütün hikmet telefonda değil reklam ve üründeki imajı oluşturabilmek asıl iş.

Kim hırsızlık yapcak, kim gemicik alcak,.. Bu ülekden istenen sadece emperyal güçlere teslim olmuş ve içeridede bi kaç emperyal güçle işbirliği yapan adamın zengin olması.. Halkın, çiftçinin çektikleri kimsenin umrunda değil. Hele siyasetçillerin hiç umrunda değil.. almanya bizde yüz ölüçü olarak düşük aam tarımda bizden daha ileri, hollanda toprak kazanmak için denizi kurutmuş bir ülek. Bizde ki ekonomi ı phone üretecek zekayı değilde hırsızlık zekasını destekliyor... Kadın cinayetleri almış yürümüş, Özgecan gibi bir melek bir sapık yüzünden gencecik yaşta hayttan sökülüp alınıyor vahşice.. Bu ülkeden pek bişey olacağına dair umdum kalmadı benim.. Evet bu ülekde Özgecan aslan olayını kimse onaylamıyor. Bi kaç tane insan olamayan mahlukat dışında ,ama hırsızlık filan kimsenin umrunda değil.. yani biri geliyor senin verginle zengin oluyor ama bu halk susup oturuyor.. Bu düzen bu iktidar döneminde değil her iktidarda böyleydi.. Düzelmemişse bunca zmandır bundan sonra nasıl düzelcek ki.. Halk hırsızı alkışladıktan sonra..

1 KİLOSU 170 DOLAR TİENCHİ FLOWER ÇAYI
1 KİLOSU 400 DOLAR SİLVER TİPS IMPERİAL ÇAYI
1 KİLOSU 650 DOLAR GYOKURO ÇAYI
1 KİLOSU 1000 DOLAR POO POO PU-ERH ÇAYI
1 KİLOSU 3000 DOLAR YELLOW GOLD ÇAYI
1 KİLOSU 3000 DOLAR TİEGUANYİN ÇAYI
1 KİLOSU 6500 DOLAR VİNTAGE NARCİSSUS WUYİ OOLONG ÇAYI
1 KİLOSU 70000 DOLAR PANDA DUNG ÇAYI
PG TİPS DİAMOND ÇAYI SADECE 1 SALLAMA PAKETİ 15000 DOLAR
1 KİLOSU 1.2 MİLYON DOLARDA-HONG PAO ÇAYI

Yukarıyı kopyala yapıştır yaptım (o yüzden büyük harflerle yazıldı kusura bakmayın) milliyetin haberinden ama dünyanın en karlı işi bu olsa gerek :D
şimdi gelelim bunların neden bu kadar pahalı olduğuna bunlar ender bulunan özel tatlar parası olan bu tada varmak bu şifayı almak için içer tercih meselesi ben içemeden ölürüm büyük ihtimal :D
bu çaylar bizim ülkemizde yetişse bizim tüccarımız bu çaya karedeniz çayı karıştırıp daha ucuza daha çok satma planlarıyla marka oluşturamadan öldürür gider bu değerleri
bu gün dünyada bi fransız peyniri yada adıyla marka olmuş ve tüm dünyada alıcı bulan peynirler ne kadar titizlikle ve kalitede üretiyorlar ki markalarını güçlendirebilsinler
ben mmarketten ezine peyniri alıyorum içinden bitkisel yağ çıkıyor
bilmem ne demek istediğimi anlatabildimmi