Ceviz Hasadı Budur:)

Ynt: Ceviz Hasadı Budur:)

Artık ceviz bahçeleri kurulum sistemi Türkiye ' de değişti arkadaşlar. Yeni bahçe kuracak olanlar eski sisteme göre kurmasın.
Hemen aklıma gelen videodaki gibi fidanlar sırta dikiliyor. Ayrıca ceviz fidanları arası 10 metre 15 metre değil sırt aralığı 4 metreden başlıyor.

Arkadaş, Avustralya ' da insan yok toprak çok :) Hal böyle olunca adamlar dikmiş ağacı, tarla sürmüyor bile, salıyor hayvanları :D Bütün ülke ihracata çalışıyor :)

Bizim ceviz açığımız var çok ciddi miktarda, iç üretim ihtiyacın %40 ' ını anca karşılıyor.

ORION link=topic=80795.msg959259#msg959259 date=1421571827' Alıntı:
Son ana kadar bir zetor bekledim :D Şaka bir yana hakikaten çok güzel olmuş bahçede çok güzeldi Bizim orada ceviz yetişmiyor ya biz beceremiyoruz çiftlik bahçesinde 4 tane aşladım abi 5 yıldır aynı boyları bademler evi geçti cevizler hiç değişmiyor :(

Ceviz Eskişehir ' de yetişir uygun çeşit var ama toprak derinliği önemli, bir de kazık kök tutturmak mesele olabiliyor. fidan yaşı vs.

Gazap Üzümleri John Steinback ' in muhteşem eseri. Okumanızı tavsiye ederim.

1930 larda Amerika ' daki buhran sonrası küçük çiftçilerin çoğu batmış, bu çiftliklere alacaklı bankalar el koymuş, daha sonra da büyük çiftlik sahipleri bu çiftlikleri satın almış. Mesele bundan ibaret. Tabi baş edemeyiz :) ABD ' nin yüzölçümü bir tane kıta ediyor :) Avustralya desen nüfus az toprak bol, adamlar sürekli et ve kuruyemiş ihraç ediyorlar. Bizde ise toprak kalmadı nüfus patladı....

• Beğen
Tepkiler: acemi_

DeHLiZ link=topic=80795.msg959581#msg959581 date=1421614529' Alıntı:
Gazap Üzümleri John Steinback ' in muhteşem eseri. Okumanızı tavsiye ederim.

1930 larda Amerika ' daki buhran sonrası küçük çiftçilerin çoğu batmış, bu çiftliklere alacaklı bankalar el koymuş, daha sonra da büyük çiftlik sahipleri bu çiftlikleri satın almış. Mesele bundan ibaret. Tabi baş edemeyiz :) ABD ' nin yüzölçümü bir tane kıta ediyor :) Avustralya desen nüfus az toprak bol, adamlar sürekli et ve kuruyemiş ihraç ediyorlar. Bizde ise toprak kalmadı nüfus patladı....

Nufus ve ya toprak genişliğinden ziyade ülkenin hangi ekonomı ustenden kalkınmaya çalıştığı o ülkede tarımın gelişmesini etkiler tarımla kalkınmaya çalışan ülkelerde tarım gelişmemiştir. Çünkü dünyada teknoloji satan ülkelerin ekonomileri iyi durumda oluğu için tarım ile uğraşan kesimi destekleniyor. ama türkiye teknoloji değilde tarım ürünleri sattığı için tarımla uğraşan inanlar üstünden para kazanılmaya çalışıyor hep böyleydi siyaset falan yapmıyorum şuanda yuani 3 ton buğday satıp 1 tane Iphone almak gibi bu 1 tane Iphone 3 dolara mal edilirken 3 ton bğday ne kadar mal ediliyor hepimiz biliyoruz... bu değişmedikçe yani türkiye tarım ülkesi olmaktan çıkmadıkça ne ülke olrak ne tarımla uğraşan kesim olarak kalkınamayızi---- malum bir samsung firması bütün türkiye ' nin 5 katı daha fazla para üretebiliyor :D

ORION link=topic=80795.msg959602#msg959602 date=1421615506' Alıntı:
Nufus ve ya toprak genişliğinden ziyade ülkenin hangi ekonomı ustenden kalkınmaya çalıştığı o ülkede tarımın gelişmesini etkiler tarımla kalkınmaya çalışan ülkelerde tarım gelişmemiştir. Çünkü dünyada teknoloji satan ülkelerin ekonomileri iyi durumda oluğu için tarım ile uğraşan kesimi destekleniyor. ama türkiye teknoloji değilde tarım ürünleri sattığı için tarımla uğraşan inanlar üstünden para kazanılmaya çalışıyor hep böyleydi siyaset falan yapmıyorum şuanda yuani 3 ton buğday satıp 1 tane Iphone almak gibi bu 1 tane Iphone 3 dolara mal edilirken 3 ton bğday ne kadar mal ediliyor hepimiz biliyoruz... bu değişmedikçe yani türkiye tarım ülkesi olmaktan çıkmadıkça ne ülke olrak ne tarımla uğraşan kesim olarak kalkınamayızi---- malum bir samsung firması bütün türkiye ' nin 5 katı daha fazla para üretebiliyor :D

Temsa ile bozuşmadan bir zamanlar mitsubishi Eskişehir bayisi Türkiye ' nin en çok araç satan ikinci bayisiydi. Sebebi işi becerebilecek birine veriyorlardı çantayı adam ülkeyi gezip satış yapıyordu ( etikdir, değildir konumuz değil ). Domates ihracatımızın önemli bir kısmı Rusya, adamlar ilaç kalıntısı var vs diye bir mazeret ile malı geri çevirirse her yer domates tüketici için iyi ama aracısı üreticisi nakavt. Malı satamadıktan sonra kaça ürettiğinizin bir anlamı yok. İstediğiniz gibi sattıktan sonra pahalıya mal etmenizin bir sakıncasıda yok.

Ticari bakamıyoruz bazen Erbakan dönemin yetkili bakanına piyasada ne kadar fındık varsa gidip almasını söylüyor Yalım Erez ' di galiba. Oda bizim zaten fındığımız var desede fikir değişmiyor ve dünyadaki bütün fındık satın alınıyor. Sonra mı? O yıl piyasayı Türkiye kuruyor.

Hamasetle iş olmaz. Üreteceksin ama satmasınıda bileceksin. İphone kaça çıkarsa çıksın satılıyor bütün hikmet telefonda değil reklam ve üründeki imajı oluşturabilmek asıl iş.

ofas link=topic=80795.msg959628#msg959628 date=1421617076' Alıntı:
Temsa ile bozuşmadan bir zamanlar mitsubishi Eskişehir bayisi Türkiye ' nin en çok araç satan ikinci bayisiydi. Sebebi işi becerebilecek birine veriyorlardı çantayı adam ülkeyi gezip satış yapıyordu ( etikdir, değildir konumuz değil ). Domates ihracatımızın önemli bir kısmı Rusya, adamlar ilaç kalıntısı var vs diye bir mazeret ile malı geri çevirirse her yer domates tüketici için iyi ama aracısı üreticisi nakavt. Malı satamadıktan sonra kaça ürettiğinizin bir anlamı yok. İstediğiniz gibi sattıktan sonra pahalıya mal etmenizin bir sakıncasıda yok.

Ticari bakamıyoruz bazen Erbakan dönemin yetkili bakanına piyasada ne kadar fındık varsa gidip almasını söylüyor Yalım Erez ' di galiba. Oda bizim zaten fındığımız var desede fikir değişmiyor ve dünyadaki bütün fındık satın alınıyor. Sonra mı? O yıl piyasayı Türkiye kuruyor.

Hamasetle iş olmaz. Üreteceksin ama satmasınıda bileceksin. İphone kaça çıkarsa çıksın satılıyor bütün hikmet telefonda değil reklam ve üründeki imajı oluşturabilmek asıl iş.
Tabi ki haklısınız sizin bahsettiğiniz iş ekonomosi güçlü olan ülkelrde daha fazla nasıl para kazanır sorusunun cevabı ama Türkiye ' nin mevcut ekonomisi göz önüne alındığında 1 euro 2.8 tl 1 dolar 2.5 tl aşağı yukarı tam fiyatlarını bilmiyorum türk parasının değeri düşük bunun konumuzla alakası yok ama türk prasanın değerinin düşmesi yurt dışına olan borcun artması demek başka bir bakış açısı ile <<<<Şöyle daha açık olcak>>> Türkiye ' nin dış borcu atıyorum avrupa ülkelerine dolar bazın da bu borç avrupa ülkelerine ödenecek yani biz türk insani avrupa insanlarına borçluyuz bu da demektir o adamlar 1 dolar kazanana kadar biz 2.5 tl kazanmalıyız ki adamlar eşit olalım ama bu mümküm mü adamların tarımı bizden çok ileri seviyede? yani bu mümkün değil işte devlet aradaki bu açılan farkı halktan alıyor vergiler ile almak zorunda çünkü devletin gelir kapısı vegilerdir. Nasıl alıyor peki senin üretim maliyetini artıyor her sene mazota gübreye zam maşlardan vergi kesintisi yer altı sularına sayaç takma muhabbeti çıktı bi ara ---ülke ekonomisi düzelmeden tarım düzelemez bu osmanlının son zamanlarına da benziyor şu anki durum
Bu yazdıkalarımın siyasetle uzaktan yakından alakası yoktur bu yazdıklarıma bakılarak siyası çıkarım yapmaya çalışmayalım

@UÖZKAN.77 paylaşım teşekkürler, yaklaşık 6-7 yıldır bildiğim firma bu, Dünya ' da kültüre alınmış ağaçların mewye tarımı konusunda en büyük çiftlikler ABD California we Awustralya ' dadır...

sebazios DeHLiZ ofas ORION ENES4422 stulu maygun10 yazdıklarınıza tamamen katılıyorum lakin sizin fark ettilerinizi bizim sistemdekilerinde fark etmesini diliyorum...

Bilin bakalım değeri tam 1.000.000$ soru, ülkemizde ağaçta yetişen en pahalı ürün nedir?

Bilin bakalım bu ağacı kültüre alarak full mekanize yetiştiren Dünya ' daki en büyük tek çiftlik nerededir?

Bilin bakalım bu ağacı kültüre alarak mekanize tarımını ülkemize kazandırmak için, Türkiye ' de proje yazıp istediği araziyi dewletten bulamayan we hala arazi arayan kimdir?

Hermiyas link=topic=80795.msg959730#msg959730 date=1421654907' Alıntı:
@UÖZKAN.77 paylaşım teşekkürler, yaklaşık 6-7 yıldır bildiğim firma bu, Dünya ' da kültüre alınmış ağaçların mewye tarımı konusunda en büyük çiftlikler ABD California we Awustralya ' dadır...

sebazios DeHLiZ ofas ORION ENES4422 stulu maygun10 yazdıklarınıza tamamen katılıyorum lakin sizin fark ettilerinizi bizim sistemdekilerinde fark etmesini diliyorum...

Bilin bakalım değeri tam 1.000.000$ soru ülkemizde ağaçta yetişen en pahalı ürün nedir?

Bilin bakalım bu ağacı kültüre alarak full mekanize yetiştiren Dünya ' daki en büyük tek çiftlik nerededir?

Bilin bakalım bu ağacı kültüre alarak mekanize tarımını ülkemize kazandırmak için, Türkiye ' de proje yazıp istediği araziyi dewletten bulamayan we hala arazi arayan kimdir?
Murat Ağabey şimdi ağaçta yetişen en pahalı meyve fıstık herhalde ? Daha pahalı ne var? Varsa ben bilmiyorum :) Şanlıurfa ' da sanırım böyle bir fıstık bahçesi var ama emin olamadım ki şimdi.