Çiftçiliğe karşı önyargılar nasıl kırılır?

Çiftçiliğe karşı önyargılar nasıl kırılabilir?
Her çiftçi cahilmidir? Üniversite mezunu olup çiftçiliği seçmek ayıplanacak birşey mi?
Kendi işinin patronu olmanın havası farklı değilmi ? Çevremizdeki kadrolu beyaz yakalı köleler neden çiftçiliği hör görüyor

Ynt: Çiftçiliğe karşı önyargılar nasıl kırılır?

O önyargısı olanların bileceği iş.ayıp değil üniversite mezunu olup çiftçi olmak istemek , ayıp olan bu ülkede olmak istediğini olamamak gönlünden geçeni yapamamak ,

Cifcilik artik dediqiniz gibi demode oldu. Bu son yillada mazot gübre fiyatları2 misli olunca seven adam artik sevmemeye basladi e tabi bvakti ac kalicak en iyisi gitmek her ay maaş almak diyo adam. + tarlalarnin yuzunude veriyo bide oradan kazanio yattigi yerden para kazanio . ciftcilikteyse tarladan çikan artik tarnanin masrafini ancak karsio. Bizler borclarimizi tarlalardan cikan mahsulle değil ahirdaki danalarimjzj satipta oduyoruz bu çiftçi nasil birakip gitmsin..

Önyargıları Kırmak Çok Zor. Fakat Çiftçilik Ayıplanılacak Hor Görülecek Bir Meslekte Değil
Sadece Türkiye Çiftçisinin Malesefki Eğitim Düzeyi Biraz Düşük. Genede Bu Çiftçiliği Aşağılamayı Maruz Görmez. Bence Kendi İşinde Çalışmak Başkasının İşini Yapmaktan Bin Kat Daha İyidir.

O zaman sende onu bilgin ve kültürünle ez... madem çiftçi olduğun için hor görüldüğünü düşünüyorsun... daha bilgili daha kültürlü daha havalı ol sende ez :) kitap oku bilgi topla hayat amacının farkında ol(bak bu çok önemli) ben üniversiteye gidiyorum şuan ve görebileceğin en iyi ortamım var burada o havalı dediğin beyaz yakalı çocukların hepsinin yapmak istediklerini yapıyorum çok para harcıyorum gezip eğleniyorum ama bu onların göstermeye çalıştığı kadar mutluluk veren bir şey değil inan bana sen tarımdan paranı kazanıp bilgi ve kültür konusunda da üst seviyelere çıktığında onlar senin karşında ezilmeye başlayacaklar rahat ol :)

Klips link=topic=80798.msg959225#msg959225 date=1421541724' Alıntı:
Her çiftçi cahilmidir? Üniversite mezunu olup çiftçiliği seçmek ayıplanacak birşey mi?
Kendi işinin patronu olmanın havası farklı değilmi ? Çevremizdeki kadrolu beyaz yakalı köleler neden çiftçiliği hör görüyor
Beyaz yakmaya vaad edilen hayatla çiftçiligin benzerliği yok hiç.
Tatiller primler sirket etkinlikleri bilimum NLP şeyleri vs . Hiç biri çiftçilik te yok .
Beyaz yakanin çiftçi gibi risk almadan goturecegi hikayesiz bi hayatı da var rahat komformist duygularin haliyle oksandigi. Çiftçide ise durum tamamen farklı sermayeden de iş gücüne kendi . Puslu yolda devam etmeye çalışıliyor her yıl

Gelecek tarımda arkadaşlar geleceğin petrol şeyhleri tarla sahipleri olocak çok değil on yıl sonra sonra o yüzden paraniz varsa tarim arazisi alin sonra o tarimi beyenmeyenler sizinle gorusmek icin randevu alır.

Foruma hosgeldiniz öncelikle bayan uyelerde görmek forumumuzun artık nerelere kadar uzandıgını hissettiriyor.

Ön yargılar asla bitemeycektir. Neden mi bedensel işçilik ülkemizde asılmıs bir durum degil. Bu nedenle MAKİNELESME, BİLİNÇLİ TARIM öne cıkmalıdır. EN ÖNEMLİSİ BEN SEHİRDE BİR İSTE ÇALISIP ARADA KÖYE UGRAYAYIM EN BÜYÜK YANLISTIR. Çünkü iş verimi ve kazanc karı düşeceginden olumsuz tepkiler ve ön yargılar meydana gelecek ve toplumumuz bu iş üzerine yakın olmak istemeycektir.

Her çiftçi cahil olsaydı bu gibi bilgi paylasımı olan forumlar olmazdı....
Üniversite okuyupta çiftçiliği seçmek aksine bizleri daha bilinçli yapacagından baskaları tarafından imrenecek hala gelmemize en büyük etkidir aslında. (Örnegin su anda 2. üniversite okuma çabasındayım )
Kendi işimizi yapmak kadar büyük bir mutluluk yoktur ve bir o kadarda zorlugu.
Beyaz yakalı adı üstünde. Bizler ellerimizin çamur olmasından ya da hayvan pisligi olmamızdan utanmayız daha cok bizi mutlu eden bir durum oldugundan ve onların gözünde de ' ' pis ' ' görünmemiz bizi biz yapan en büyük farktır. Belki bu yüzden hor görülüyoruz...

Beyaz yakalıları ciftciligi hor görmesi bence çiftçinin değil onların ayıbı. Benim bulundugum yerdede üniversite okuyup ama hiç okuduğu işi yapmayıp çiftcilik yapanlar var hayatlarindan gayet memnunlar sonuçta üniversite okumakda ,çiftçilık yapmakda ayıplanacak ,hor görülecek bir iş değil.

Hüseyin ASLAN link=topic=80798.msg959272#msg959272 date=1421574974' Alıntı:
Foruma hosgeldiniz öncelikle bayan uyelerde görmek forumumuzun artık nerelere kadar uzandıgını hissettiriyor.

Ön yargılar asla bitemeycektir. Neden mi bedensel işçilik ülkemizde asılmıs bir durum degil. Bu nedenle MAKİNELESME, BİLİNÇLİ TARIM öne cıkmalıdır. EN ÖNEMLİSİ BEN SEHİRDE BİR İSTE ÇALISIP ARADA KÖYE UGRAYAYIM EN BÜYÜK YANLISTIR. Çünkü iş verimi ve kazanc karı düşeceginden olumsuz tepkiler ve ön yargılar meydana gelecek ve toplumumuz bu iş üzerine yakın olmak istemeycektir.

Her çiftçi cahil olsaydı bu gibi bilgi paylasımı olan forumlar olmazdı....
Üniversite okuyupta çiftçiliği seçmek aksine bizleri daha bilinçli yapacagından baskaları tarafından imrenecek hala gelmemize en büyük etkidir aslında. (Örnegin su anda 2. üniversite okuma çabasındayım )
Kendi işimizi yapmak kadar büyük bir mutluluk yoktur ve bir o kadarda zorlugu.
Beyaz yakalı adı üstünde. Bizler ellerimizin çamur olmasından ya da hayvan pisligi olmamızdan utanmayız daha cok bizi mutlu eden bir durum oldugundan ve onların gözünde de ' ' pis ' ' görünmemiz bizi biz yapan en büyük farktır. Belki bu yüzden hor görülüyoruz...
Hüseyin beyaz yakalılar diye tabir ettiğimiz grup tarafından hor görülmek değilde dar kafalı, cahil, bir şeyden haberi olmayan, köy dışına çıkmamış insanlar olarak görülüyor tarımla uğraşan kesim. Bunun sebebi ellerin kirliliği değil (sanayide çalışan bir motor ustasının da elleri kirlidir) bu görüşün aşılması gerekir yani toplumumuzda köylü insanı cahili, dar görüşlülüğü temsil ederken, şehirli insan bilgi kültür ve komforlu yaşamın temsilcisileridir. bu sebeble bilgili insanların cahilleri aşağılaması söz konusu... bu durum da ancak eğitimle aşılabilir yani önce cahil diye adlandırılan köylü kesimi entellektüel açıdan gelişmeli.... sonra şehirde kendini bilgili sanan beyaz yakalı cahiller eğitilmelidir.... Şöyle bir soruyla bitireyim bizim ilçede 2 tane doktor var 3 bin dönüm arazi ekiyorlar. yani tarımla uğraşan bir doktoru hangi beyaz yakalı hor görebilir?
Tarım entellektüel insanlarım lüks seçimleridir. Yani benim üniversite mezunu olarak öğretmen, polis, subay olmak gibi şansım varken tarım ile uğraşıyorsam bu benim lüks seçimimdir.

Yani söz yine dönüp dolaşıp klasik eğitim şart lafına geliyor :)

ayrıca Şehre yakın bir yerde modern bir çiftlik hayatına kimse hayır diyemez gibi geliyor bana :D

Önyargı ile yaklaşan insanların aslında kişisel gelişimini tamamlamamış, egoist insanlar olduğuna emin olabilirsiniz.

Şöyleki; Ben an itibarı ile İstanbul ' da yaşayan, HSF Mühendislik adında, elektrik sektörüne iş yapan bir şirketin ortağıyım. Üniversiten arkadaşlarım ile bu şirketi kurduk. Şirket bünyesinde an itibarı ile 6 mühendis ve 17 işçi çalışıyor. Ciner Holding ' in Fenerbahçe ' de, tanesi 1,5 milyon dolar olan rezidanslarının elektrik işini yapıyoruz. Isparta ' da devreye aldığımız güneş enerjisi santralleri var, Siemens raylı sistemlere falan iş yaptık(bunları sadece konuyu iyice kavrayabilmeniz için açıklıyorum).
Geçmişte gemide çalışıp dünyanın en az 30 ülkesini görme - gezme şansım oldu, Dünyanın en büyük ikinci ilaç şirketinde çalıştım vs vs. ama ben hep içimde doğup büyüdüğüm yer olan köyümün hasretini çektim. Birgün köye dönüp çiftçilik, hayvancılık yapmayı istedim hep ve bundan hiçbirzaman hayıflanmadım.

Her fırsatta köye gidip çiftçilik yapan dedemlere, dayımlara yardımcı oldum. Severek koştum yardımlarına ama genel olarak köyde yaşayan herkesten ' ' para kazanmıyoruz, birşey bırakmıyor, bıktım, çok az mahsul aldık, yandı kurudu ' ' gibi mutsuz cümleler duydum. Köylümüzde, çiftçimizde genel bir memnuniyetsizlik var. Bence pek çok çiftçimiz bu psikolojiyi kendi kendine yaratıyor. Aslında köyde çok fazla boş zaman var. Çalışmak, bir şeyler üretmek için ciddi zaman var ama ne yazık ki üzülerek tespit ettiğim sonuca göre bizim çiftçimiz zamanını boşa harcıyor (Özellikle Trakya bölgesinden bahsediyorum) Yazın balyaya adam bulamadığımız zamanlar oluyor, köyün gençleri tüm günü kahvede geçirip akşam gideriz gibi laflar ediyorlar. sıcakmış, tozmuş... sonrada para yok diye ağlaşıp milletin iki çay söylemesi için edebiyat yapıyorlar.

Madalyonun diğer tarafında ise gerçekten olayı kafasında çözmüş, o gereksiz psikolojiden kendini sıyırmış, işini en iyi şekilde yapmaya çalışan, işini bir adım daha ileri taşımak isteyen bir çiftçi kesimi var ki inanılmaz takdir ediyorum. Bilinçli olarak, araştırarak seçim yapan, en doğru ekipmanı, tohumu, traktörü seçmeye çalışan, imkanları doğrultusunda yenilikleri takip etmeye çalışan, hayvanları için en uygun şartları oluşturmaya çalışan, yem masraflarını en aza indiren, kendi hayvanına vereceği yemi yine kendi tarlasından çıkaran, iki mahsul alan, üreten çiftçilerimiz var... işte herkese bu mantığı aşılamaya çalışmalıyız, biraz sorgulamayı öğretmeliyiz, biraz kara düzenden sıyrılıp araştıran bir kesim oluşturmalıyız. Yeni nesil gerçekten bu mantalitede ilerliyor.

Ayrıca herkesin şunu bilmesi gerekiyor, bugün çiftçiye yukarıdan baktığını düşündüğünüz beyaz yakalılar her gün sabah 6 da kalkıp, 7 de yollara düşüp, 8 de işte olup akşam 5 e kadar çalışıyorlar. Makine düzeninde, kışın bir yudum temiz havaya hasret, yağmurun toprağa düştüğünü görmeden, toprak kokusunu almadan, sıklım tıkış trafikte, birbirleriyle iç içe, kişilerin egoları, işin stresi ile boğuşup ömür geçiriyorlar. Kendileri için değil başkasını zengin etmek için çalışıyorlar... Yılda 15 gün senelik izin, haftasonu bir alışveriş merkezinde geçen zamana(sinema falan). Doğru düzgün hayat yaşayanların sayısı çok az.

Genel olarak herkes yaşadığı hayattan memnuniyetsiz, herkes bir şeylere söyleniyor. Gerçekten işini seven, işine bir şeyler katan, kendisini geliştiren bireylerin sayısı çok az. Bence kimse kimsenin negatif olarak söylediği ile mutsuz olmamalı, eleştirileri yeterli derecede değerlendirip bir yerden sonra yine doğru olarak yorumlayabildiğinin peşinden gitmeli. (tabi cehaletle kendi fikrini-doğrusunu savunmaktan bahsetmiyorum) Gelen eleştrileri mantık çerçevesinde süzüp yorumladıktan sonra ulaştığı doğruya gitmeli...

Ayrıca benim senelerdir arkadaşlık ettiğim, bana nezaman köye gidicez diyen İstanbul ' da doğup büyümüş arkadaşlarım var zaman zaman tarlaya gidip çift sürdüğüm...

Boşverin önyargılı olanlar öyle kalsınlar, siz birey olarak kimseye kendinizi ispatlamak zorunda değilsiniz,. Eğer köylümüz kendini geliştirmek için adımlar atmaya devam ederse zamanla herkesin birbirine olan önyargıları kendiliğinden kaybolacaktır. Zaten aklı başında bir insan kimseyi ezmenin, aşağılamanın derdinde değildir...

Bana gelince önümüzdeki yaz şirketten ortaklık hissemi alıp düğünümü yapıp köye yerleşecegim. Ufak tefek bir yatırım yapmaya başladım, devamı da gelecek inşallah. Bu süreçte forumdaki değerli çiftçilerimizin bilgilerine çok ihtiyacım olacak...

Hem üniversite okuyorum hemde çiftçilik yapıyorum o dalga gecen beyaz yakalının midesine indirdiği patateste ekmeğindeki unda şekeride vs dalga geçtiği çiftçinin elinden çıkıyor. Evet okulum bitince de devam edicem yapmaya ne utanırım ne de kırılacak bi önyargım var çiftçiliğe karşı.

Çiftçiliğe karşı ön yargılı olanlar sadece CAHİL entel kesimdir. Bu gün dünyanın en büyük firmaları gıda ve tarım ile alakalıdır.
Yediğimiz içtiğimiz ve giydiğimiz uzaydan mı geliyor?

Klips link=topic=80798.msg959225#msg959225 date=1421541724' Alıntı:

Bu önyargıları yıkmak meselesi sadece bizim Anadolu insanına has bir şey değildir....

50 yıl önce ne demiş üstad : “Önyargıları parçalamak, atomu parçalamaktan zordur…” (Albert Einstein)

Onun için ufkunuzu geniş we hedeflerinizi büyük tutunuz...Ama kesinlikle Planlama en önemlisidir...SWOT analizi yapmadan, ölçek ekonomisine uyulmadan yola çıkılmaz...

Planlamak içinde her türlü bilgi, tecrübe, know-how yardım ile Türkiye ' nin wizyon sahibi yeni çiftçileri köylüleri olarak yanınızdayız...

Gönlünüzü ferah tutun sadece sitemizi takip etmeye, araştırmaya, okumaya dewam edin...

'Hedefsiz dostun olacağına, hedefi olan düşmanın olsun'...

Ben istanbulda çok uluslu büyük hatırı sayılır şirketlerde çalıştım, şuanda devam ediyorum tabi bir yandan da çiftçiliği kovalıyoruz size kendimden örnek veriyim çevremde plaza çalışanları ve kültürü var :) benim facebook ve instagram dan yaptığım paylaşımları görüp özellikle gelip bana soruyorlar sen ne yapıyorsun bu resimlerde neyin nesi? onlara durumu açıkladığım da hepsinde ' beyaz yakalılarda ' inanılmaz bir özenme ve hayranlığı gözlerinden görebiliyorum ve beni anında soru yağmuruna tutuyorlar :)

Aynı şekilde herhangi bir sosyal ortamda yine bu işlerden bahsettiğim insanlar hayret ve hayranlıkla beni soru yağmuruna tutup ne kadar şanslı olduğumu dile getiriyor.

Sizin bahsettiğiniz kişiler asıl cahil ve a salak dünyadan bi haber insanlar, aklı mantığı olan her insan bu duruma acayip özeniyor ben 2 üniversite bitirdim ama ben çiftçilik yapıyorum derken aldığım hazzı ve karşı taraftan hissetiğim duyguları, okuduğum okulları söylerken alamıyorum