80 BG & Zetor-Kubota-NH-İseki KARŞILAŞTIRMA

Ynt: 80 BG & Zetor-Kubota-NH-İseki KARŞILAŞTIRMA

abim ingilizce okuyamadık :)
bu arada cengizhan (tarmasan) beyle biraz önce görüştüm zetorlar hakkında
galıba trafık kazası geçirmiş ondan ılgilenememiş
şubat ayında yeni zetorlar gelmeye başlıyomuş hayırlısı inşallah
abı vallahı bewni de zetor bağımlısı yaptın ınşallah
bu yaz deneyeceğim birtane
şeker pancarım sulamasında kuyruk mılı gücünü çok merak ediyorum

evet cengiz bey ciddi bi kaza geçirmiş Allah ' dan kendi de doktor.. şimdi çıkmış ama bikaç ay geçikti zetorlar.. hayırlısı..

kuyruk mili demek zetor demek.. hem sağa-sola hem vites sayısınca dönüyo demiştim :) su işine birebir.. bide motor gücü ile kuyruk mil gücü çok yakın bunlarda..

aha ekzosa dikkat et eriyip akacak.. zetorun sulayamadığı tarlanın kuraklık kaderi olmuştur yani:)

zetor power

şu tablo özeti ingilizce olsa da anlaşılıyo ama atamadım o tabloyu..

zetorda kendi tasarımı üretimi ödüllü şatıl var.. ama POWER-HSX ve HD ' de kullanıyo..

karşılaştırmadaki Zetor Major 80.. EN boş EN sade modeli zaten 4 motor arasında EN ucuzu.. onda debriyajlı ileri-geri var.. kullanımı çok kolay.. bizim 90 ' lıkta da öyle debriyajlı kepçeyle gübre yüklerken günde bilmem kaç kere ileri-geri yapıyoz ama şimdiye kadar hiç şatılı aramadım..

kepçede aramayan başka yerde aramaz zaten:)

Zetor EN konforlu-lüks-teknolojikten ziyade.. EN GÜÇLÜ-SAĞLAM ve AZ yakana odaklanmış.. fiyat olarakda avrupada dünyada ortadireğe hitap eden bi firma..

zetor-29 bin sterlin (zetor mükemmel fayda/masraf iddiasında bu model için.. ana yapı HEP üst sınıfla aynı ama donamın sade)
nh-30
kubota-32
iseki-45

içlerinde sadece zetor 4 silindir diğerleri 3..

İsmail abi.. zetor binimi harika.. ama ticareti ülkemizde ÇOK zor bi makine.. ama denemek lazım:)

Kuyruk Mili (PTO) 228 ile 1344 devir/dakika arası vitesle 6 kademeye bölünebilir.. sulama işi için birebeir bi özellik.. römork gibi hangi vitesle yerse.. ayrıca dediğim gibi motor gücü/kuyruk mili gücü oranı ÇOK yüksek kayıp kaçak çok az.. hayırlısı olsun :)

inşallah abi
abi herkes kendi kullandığı traktörü bilir ben john deere kullanıyorum
traktöreden genel olarak memnun değilim tek memnun olduğum taraf fren ı
traktörüm 5065e tek çeker çok geç kavrıyo
zetor kavrama ve fren yönunden nasıl
gerçi inşallah fırsatım olursa tarlada bı deneyeceğim zetor u

kavrama derken çekiş mi.. zetor=çekiş :)

40 km yapanlarda önde de fren var.. hava takviyeli etkili bi fren sistemi var..

30 km yapanlarda ön de yok.. ama ağır devirli olduğundan 1 vites düştümü fren istemiyo..

64 ve 74 ' te önde fren yok.. 90 ' da var.. şu yüklerle trafikte seyrediyoz.. inip çıkyoz işte diyim anla..

abi kavrama dediğim şu bazı traktör vardır bır de ikiye atarsın hemen öne fırlar motor
ama benim john deere 1 de ikiye atıyom belli 2 3 sn ye bayılıyo gaz ibresi 16 ya gelince acılıyo
biz john deere ile 16 gazdan yukarı çıkmadıkça çalışamıyok

90 ' lık 2012..

askerde mercedes UNimoglar vardır.. 8 ileri boşta 4-5 diye kalkar gider.. zetor öyle bişe..

HİÇ 1-2 diye kalmadık.. gerek yok.. pulluğu seri 3 ' le çekiyo..

30 km yapanlar 5-6 der kalkar gider.. 40 km yapanlar 4-5-6 tamamdır..

şu üstte gördüğün yüklerle seri 6 ile giderken kasise gelince ayağını gazdan çek nerdeyse rölantiye kadar düşüyo.. sonra aynen SERİ 6 gaz yiyip devam ediyo.. binmeden bana da deseler inanasım gelmezdi.. ama aynen öyle :)

yani sıradışı bi bayılmaması, çekişi var..

çok sağ ol abi bizi zetor a aşık ettin
daha gecen sıf zetor görmeye çorum a gittim aydın galeriye 84441 vardı
babam ın hoşuna gitmedi çok kullanılmış diye
bende 2001 2012 gibi bişey bakıyom

sizin gibi insanlar önemli
hangi markaya gidersem gideyim kendi malını ön plana çıkarıyoo vaaatler veriyo
inanın bıktım
ben de bizim gibi köylü ekmeğin nasıl kazanıldığını bilen insana soralım dedim sağ ol abı

Umut Abi test taraflı yapılmış. Hem de çok taraflı yapılmış.

Diğer markaların bazıları, manevra, kabin konforu, shuttle, vites sayısı/seçenekleri, hidrolik kaldırma kapasitesi (4100 kg nere, 2600kg nere?) gibi bir çok alanda üstün olmasına rağmen, sırf 2 bin kusur sterlin pahalı diye Zetor ' u açık ara birinci seçmişler.

Traktörde fiyat herşey değildir ki. Gün gelir, bir arıza açar, o küçük fiyat farkından kat be kat fazlası mahsül kaybı olarak geri döner.

Olmamış yani.

Puanlamada Zetor ' u birinci seçtikleri için değil, haksızlık yaptıkları için olmamış.

yılmaz derecelendirme yaptıklarını da zetoru 1. seçtiklerini de görmedim.. toplu bi taplo var onu kopyalamaya çalıştım olmadı..

ama major 80 yerine.. proxima 80 koysalardı 5-7 bin avro atartı zetor.. lakin saydıklarını hemen hepsinde geçerdi.. major 80 zetorun EN başı..

ayrıca parça/servis meselesi ülkemiz için geçerli yoksa avrupa, batı zetor yatağı orda öyle bi sıkıntı yok..

sadece 80 bg derli toplu bi tablo olsun diye koydum.. bunlara bakarak da kimse motor almıyo :)

zetor major 80 bu işte..

Zetor Major 80 Wood