ÖZAKDEMİR VE ÖZAPALILAR FASULYE YOLMA MAKİNELERİ [2015]...!!!

Kuru Fasulye Tarımı Yapan Çiftçilerin En Çok Sıkıntı Çektiği Husus İşçiye Fasulyeyi Yoldururken Oluyor... Ve Zamanında Yolduramamasından Dolayı da Belki Verim Kayıpları Yaşanabiliyor... Ülkemizde İlk Olarak Özakdemir Makine Bu Yolma Makinesini Üretti... 3 Yıl Önce Bizim Burda, Altınekin ' de İlk Prototipinin Denemesini Yapmışlardı... Birkaç Eksiği Vardı Düzelttikten Sonra Seri Üretime Geçtiler...

Geçtiğimiz Yıl 2014 ' te İse Özapalılar Makine Tarafından Lidder FSM 145 Adıyla Bi Fasulye Yolma Makinesi Üretildi Ve Aynı Şekilde Onun da Denemeleri Yapıldı...
Şu Anda Makineler Yaygınlaşma Aşamasında... Tam Anlamıyla Yolmuyor, Taşta Çalışmıyor, Toprağın Altına Gömüyor Gibi Yoktan Bahanelerle Çiftçilerimiz Elle Yoldurarak İşçiye Para Vermeye Devam Ediyor...

Malum, Fasulye Yetiştiriciliği Ve Sanayi Bakımdan Konya Önde Gelen Bir İl Olduğu İçin Her İki Makine de Konya Üretimidir...
Videolardan da Anlaşılacağı Üzere Özapalıların Makinesi Özakdemirinkine Göre Biraz Daha Seri Çalışıyor...
Ve Benim Gözlemlerime Göre Özakdemir ' in Makinesi Biraz Narin...

Benim Gibi Kuru Fasulye Tarımı Yapan Üyelerimiz Varsa Referans Olması İçin Konu Açma Gereği Duydum...

İyi Seyirler..... ;)

ÖZAKDEMİR

http://youtu.be/DPlLbJlzMu0

ÖZAPALILAR LİDDER FSM 145

Fotoğraflar

10606260_10203861539232168_2540199631998326256_n.jpg

10415578_697801303627820_970424318427990196_n.jpg

10592979_695514243856526_5394613898974450035_n.jpg

Çalışma Videoları

http://youtu.be/NRtV-ZBMYfA

http://youtu.be/UTI1IVWo7k0

Ynt: ÖZAKDEMİR VE ÖZAPALILAR FASULYE YOLMA MAKİNELERİ [2015]...!!!

Ali SARAÇ link=topic=80832.msg959693#msg959693 date=1421625165' Alıntı:
ön taraftaki biçen kısmı zıpkalı çayır biçme gibi mi ?
Biçen Kısım Bildiğin Profil Demir Abi... Toprak Tavlı Olunca Toprağı 10 Cm Aşağıdan Kabartıyor Bitki Topraktan Ayrılmış Oluyor Zaten...

Ali SARAÇ link=topic=80832.msg959695#msg959695 date=1421626439' Alıntı:
peki arkadaki makina ne yapıyor yaptıgı işlem nedir ? sadece yığın mı yoksa bişey yapıyor mu içerde ..
Ön Taraf Biçmiyor Abi, Bütün İşi Arka Taraf Yapıyor... Ön Tarafın Tek Fonksiyonu Fasulyenin Kollarını Ayırmak, Traktör Basmasın Diye...
Arka Tarafta Sırayla Toprağın Altından Profil Geçerek Kökleri Kabartıyor, Parmaklar Fasulyeyi Bantın Üstüne Çekiyor... Bantta İstege Bağlı Olarak Sağa Veya Sola Yığın Ediyor...

tmm şimdi makinanın çalışma mantığını kavradım .. buna göre sadece öndeki fasulyenin kollarını ayıracak sistemi yada ona benzer bişeyi traktörün önüne taksak .. arkadayada sadece o biçen profili taksak .. bu şekilde biçtikten sonra yonca toplayan helikopterle yığın yapsak olur mu ? sadece merakımdan soruyom 30 binlira cok para geldide .. eğer başka bi düzenek yoksa bu dediklerimde yapar o işlemi hemde 5 binliraya yaparsın bunların hepsini :) .. tabii ben teorik olarak soruyorum

Ali SARAÇ link=topic=80832.msg959697#msg959697 date=1421627113' Alıntı:
tmm şimdi makinanın çalışma mantığını kavradım .. buna göre sadece öndeki fasulyenin kollarını ayıracak sistemi yada ona benzer bişeyi traktörün önüne taksak .. arkadayada sadece o biçen profili taksak .. bu şekilde biçtikten sonra yonca toplayan helikopterle yığın yapsak olur mu ? sadece merakımdan soruyom 30 binlira cok para geldide .. eğer başka bi düzenek yoksa bu dediklerimde yapar o işlemi hemde 5 binliraya yaparsın bunların hepsini :) .. tabii ben teorik olarak soruyorum
Dediğin Olur Abi Neden Olmasın... Da Helikopter Tırmık Kozalarda Ne Kadar Fasulye Varsa Hepsini Dışarı Çıkarır O Zaman :)
O Yüzden Parmak Ve Bant Sistemi Kullanıyorlar Zaten ;) Kozalardan Fasulyeleri Dökmeden Fasulye Kökenini Nazikçe Toprağa Yatırmak Burda Önemli Olan...

omerfarukkoc link=topic=80832.msg959698#msg959698 date=1421627348' Alıntı:
Dediğin Olur Abi Neden Olmasın... Da Helikopter Tırmık Kozalarda Ne Kadar Fasulye Varsa Hepsini Dışarı Çıkarır O Zaman :)
O Yüzden Parmak Ve Bant Sistemi Kullanıyorlar Zaten ;) Kozalardan Fasulyeleri Dökmeden Fasulye Kökenini Nazikçe Toprağa Yatırmak Burda Önemli Olan...
helikopteri kullanırken hızlı gitmesek yinede olmaz mı .. ben helikopteri yoncada kuyruk milini tekere alıp öyle kullanıyordum dolayısıyla yavaş gittin mi helide yavaş dönüyor .. yani takviyeyle falan gitsen nazikce alır yana toplar ..

Ali SARAÇ link=topic=80832.msg959699#msg959699 date=1421627469' Alıntı:
helikopteri kullanırken hızlı gitmesek yinede olmaz mı .. ben helikopteri yoncada kuyruk milini tekere alıp öyle kullanıyordum dolayısıyla yavaş gittin mi helide yavaş dönüyor .. yani takviyeyle falan gitsen nazikce alır yana toplar ..
Nazikçe Toplattırırsan Olur Abi Tabiki...

güzel paylaşım ömer
özakdemir önde çalıştığı için diğerine göre daha avantajlıymış bence, traktörün önünü toplayıp gidiyor, biraz derinlik ayarını tam yapamıyor galiba

Ali SARAÇ link=topic=80832.msg959701#msg959701 date=1421627557' Alıntı:
yahu görende fasille ekcem sancak :) neyse düzeni bozmıyalım biz .. ama 30 bin gerçekten pahalı ..
İlk Olduğu İçin Bir de Fasulye Üreticisini İşçi Derdinden Kurtardığı İçin Adamlar Bunu Bildiklerinden Ona Göre Fiyat Belirlemişler, Pahalı Biraz :)
Zaten Herkes Almaz Bunu Bizim Burda, 5-10 Kişi Alır Piyasaya Çalışır... 100 Dönüm Fasulye Eken Adam Bunu Alıpta Parasını Nerden Çıkarsın :)

volkanuzel link=topic=80832.msg959703#msg959703 date=1421628585' Alıntı:
güzel paylaşım ömer
özakdemir önde çalıştığı için diğerine göre daha avantajlıymış bence, traktörün önünü toplayıp gidiyor, biraz derinlik ayarını tam yapamıyor galiba
Özakdemir İlkbaşta Pek Dikiş Tutturamadı... Prototipini Üreteli 3 Yıl Oldu Daha Makine Bu Sezon Adamakıllı Çalışmaya Başlayabildi Diyebilirim Volkan...
Derinlik Ayarını Önde Olduğu İçin Yapamıyor Evet... Ön Hidrolikli Traktör Kullanan Çiftçi Sayısı Az Olduğu İçin Satışı Tutturamadı Ya Özakdemir... Özapalılar Piyasaya Süreli Daha 7-8 Ay Oldu Sadece Bizim İlçede 2-3 Var...

O Yüzden Sizin Önce Bi Ön Hidrolik Yapmanız Lazım Ki Özakdemir Alınsın ;) :D

volkanuzel link=topic=80832.msg959706#msg959706 date=1421629786' Alıntı:
demekki geliştirememişler şimdi izledimde tıkanma filan oluyo baya kenarlarında :) gücünüde arka çıkışlardan almış tam bizlik :D
Üretim Konusunda Her Zaman Dediğim 2 Laf Vardır.
1 Üretim Taklitle Başlar
2 Yavaş Yavaş Gelişir

Birden Fendt ' i Üretemezsin, Birden Zuidberg Olamazsın ki :)
Önce Full Mekanik Üreticen Sonra Yavaştan Elektronik Kontrole Geçicen, Sonra Comman Rail, Elektro-Hidrolik Filan Derken Anca...

Siz de İlk Başta Gücü Arkadan Aldınız... Geliştirmeye Devam da Ediyosunuz Zaten, İleride Hidromotor PTO ' lu, Önde Güç Çıkışlı, Tamponun Yanında Elektronik Valf Kontrüllü Filan Olur Yani Zamanla :) Ama Özakdemir Gibi 3 Sene, Tümosan Gibi 50 Sene Sürmesin de Yani :D

Bu Arada Elektronik Valf Kontrolü Düşünüyorsanız Örnek Oluşturması Açısından JD ' lerin Ana Elektrik Kesici Şalterini İncelemenizi Öneririm...

omerfarukkoc link=topic=80832.msg959710#msg959710 date=1421630225' Alıntı:
Üretim Konusunda Her Zaman Dediğim 2 Laf Vardır.
1 Üretim Taklitle Başlar
2 Yavaş Yavaş Gelişir

Birden Fendt ' i Üretemezsin, Birden Zuidberg Olamazsın ki :)
Önce Full Mekanik Üreticen Sonra Yavaştan Elektronik Kontrole Geçicen, Sonra Comman Rail, Elektro-Hidrolik Filan Derken Anca...

Siz de İlk Başta Gücü Arkadan Aldınız... Geliştirmeye Devam da Ediyosunuz Zaten, İleride Hidromotor PTO ' lu, Önde Güç Çıkışlı, Tamponun Yanında Elektronik Valf Kontrüllü Filan Olur Yani Zamanla :) Ama Özakdemir Gibi 3 Sene, Tümosan Gibi 50 Sene Sürmesin de Yani :D

Bu Arada Elektronik Valf Kontrolü Düşünüyorsanız Örnek Oluşturması Açısından JD ' lerin Ana Elektrik Kesici Şalterini İncelemenizi Öneririm...
Hayırlısı ya :D Neymiş o kesici şalter ne iş yapar

Güzel paylaşım Ömer. Nohut sökmez mi bu..:D Şaka bir yana torağın yaş olması ve düz bir tarla olması şart gibi. Fiyat pahalı gibi gözüküyor. Biraz daha makul olsa daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. Ama işte ilk yapan tekelci piyasa koşulları gereği hep yüksekten çıkarır...:D

alipasalierkan link=topic=80832.msg959947#msg959947 date=1421690082' Alıntı:
Güzel paylaşım Ömer. Nohut sökmez mi bu..:D Şaka bir yana torağın yaş olması ve düz bir tarla olması şart gibi. Fiyat pahalı gibi gözüküyor. Biraz daha makul olsa daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. Ama işte ilk yapan tekelci piyasa koşulları gereği hep yüksekten çıkarır...:D
Aynen Erkan Abi Son Dediklerine Katılıyorum... Bi de Bizim İnsanımız Abartmayı Sever Ya :)
Sen İstedikten Sonra Pancar Bile Söktürürüz Abi, Nohut Ne Ki :D