kömürlerin bittiği nasıl anlaşılır

arkadaşlar sizlere bir sorum var.traktörün kömürlerin bittiği nasıl anlaşılır kömürler bitikse çalıştırken nasıl ses gelir marş çalışırmı yoksa sadece tık sesimi gelir. lütfen bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Ynt: kömürlerin bittiği nasıl anlaşılır

Sadece 'tık' sesi gelip marş basmıyorsa nedeni ŞASE ALMIYOR demektir. Akü kutup başlarını kontrol et zımparala ve sıkıca tekrar tak. Birde kalın kablonun biri traktörün motoruna vs. bir yere şase verilmiş olan. O kablonun oksitlenip şase alıp-almadığını kontrol et belki vida gevşemiştir.

Dinamoda kömür bitince zaten çalışmaz.

dinomada kömür bitince ne oluyor çalışmaz derken traktörmü dinomamı ,gıy gıy sesi gelirmi marşa basınca (yani merak ettiğim kömürlerin azaldığını nasıl anlarız, azalınca çalıştırmayı etkilermi)

' Tık ' sesi sigorta kutusundaki rölenin çekilip bırakılması sonucu çıkar bildiğim kadarıyla.Röle yardımcı devre elemanıdır,görevi düşük akım kullanarak yüksek akım devrelerinini açıp kapamaktır(akü). ' tık ' sesi geliyorsa devre tamamlanmıştır,dinamoya enerji verilmeye başlamıştır.Sorun bence ya motorun şase veya güç bağlantıları gevşemiştir yada kömürler zayıftır düşük ihtimalde sargılarda sorun vardır.
Benim 640 ta şarj dinamosunda bir sorun var epey uğraştım şimdi ortadan kalktı ama oto elektrikçiye götürecem en yakın zamanda.

Şarj dinamosunun kömürleri biterse aküyü şarj etmez. Marş dinamosunun biterse, ilk hareketi devirli çevirmez ve çalışmaz. Tık sesi gelirse akü zayıftır veya kutup başları oksitlenmiştir veya vs..

Üniversalda başıma gelmişti. Marşa bastığın ilk anda sanki bişey sıkıyormuş gibi yavaş ve zorlayarak döner bikaç saniye sonra açılır ve motor çalışır. Kömür bitme noktasındadır. Hatta bazen marşa tekrar basmak zorunda kalırsın. Bikaç marşta anca açılır.
Marş dinamosuna ve motora zarar vermeden yaptırmanı tavsiye ederim.

Marş dinamosunun kömürleri bitiyorsa sanki bir şey sıkıyormuş gibi olur çeviriyor-çevirmiyor gibi. Kömürler tam bitince zaten dinamo çalışmaz.

Fakat senin dediğin gibi ağır devirde gıy-gıy-gıy basıyorsa o zaman büyük ihtimal ile akım gücü yetersizdir. Yani akü zayıf demektir.

Böyle durumlarda marşa fazla basma çünkü kablolar aşırı ısınır. Hatta marş otomatiği çıkışları ateş gibi olur duman çıkar. Akü zayıflayınca meydana gelen bu duruma elektrikçiler ACI AKIM derler.

arkadaşlar bilgileriniz için teşekkürler , bunları sormamımn amacı benim 88 model steyr 8073 donluk havada bir türlü çalıştıramadım çekince çalışıyor, ama normal havada bir defada çalışıyor,bununla ilgili bilgilerinizi bekliyorum.....

Siz o yaşlı kurta soğuk havalarda viski verdiniz mi :)

Şaka bi yana eter sıkın hava filteri girişine bir iki pıs ateş olur ateş. Yalnız marş basarken sıkın.