Fide Ve Faydalı Böcek Siparişleri Verildi...

Selamlar Trakkulüp yazlık sezon yaklaşıyor haliyle fide siparişlerini verme zamanı gelmişti bugün Kumluca gidip fide siparişlerini verdim

Fideleri bu yıl 'Duran Fide' adlı firmadan almayı tercih ettim yine bu yıl farklı olarak zirai bayii aracılığı olmadan direkt fidelikten aldım böylece geçen yılki fiyatlara göre fide başı en az 10 kuruş kar yapmış olduk küçük ama totalde fena para değil

Fide cinsleri ise şöyle;

4500 Adet
Anaç: Kudret F1(Multi Tarım)
Kalem Olarak:Torry F1(Syngenta)

500 Adet:
Anaç:Unifort
Kalem:Torry F1(Syngenta)

Fideler 15 nisan tarihinde çift aşılı olarak teslim edilecek teslimatta eylül vadeli bi çek ile alışverişi tamamlayacağız
Vadeli olmasına rağmen tanesini 1.70 TL den aldım piyasa araştırması falan yapmadan gitmiştim hiç pazarlık yapmadan da siparişleri verdim
Gelince öğrendimki şuan için en uygun fiyata alan benim :) Buda beni sevindirdi
Gelince bayiye sordum peşin 2.00TL vadeli 2.20 TL dedi hayırlı işler dedim koşarak uzaklaştım :D

2015 yılını kendi açımdan 'Biyolojik Mücadele Yılı' ilan ettiğim için fide siparişlerini vermişken faydalı böcek siparişlerini de aradan çıkarttım faydalı böcekler için;

KOPPERT firmasıyla anlaştım domates için dekar maliyeti 500 TL ' ymiş 4 dekar için toplam 2000 TL maliyet tuttu 500 TL peşinat ödeyip kalanını 30 eylül vadeli senet yaparak ofisten ayrıldım

Sırada nemlendirme sistemi için kullanılacak malzemelerin alımı var onlarda vade olmadığı için peşin alacağız mecburen.
Growtech Eurasia fuarında NETAFİM firmasıyla bi ön görüşme yapmıştım büyük ihtimalle onlardan alacağım malzemeleri bakalım hayırlısı :)

Kısacası daha sezona başlamadan 10500 TL net masraf şimdiden hazır ALLAH UTANDIRMASIN...

Ynt: Fide Ve Faydalı Böcek Siparişleri Verildi...

Hayırlı olsun kubilay bende cuma günü karpuz filelerinin siparislerini verdim
1300 liral fide fiyati
Domatesleride yarın vericem gecen sene 115 kuruştu salcaliklar buyilda 150 olmustur

ENES4422 link=topic=80854.msg959976#msg959976 date=1421692712' Alıntı:
Hadi Allah kolaylık versin, bol kazançlar dilerim.

saolun teşekkürler :)

ibrahim_11 link=topic=80854.msg959982#msg959982 date=1421693162' Alıntı:
Hayırlı olsun kubilay bende cuma günü karpuz filelerinin siparislerini verdim
1300 liral fide fiyati
Domatesleride yarın vericem gecen sene 115 kuruştu salcaliklar buyilda 150 olmustur

saolasın ibrahim abi valla sizin orayı bilmemde Torry geçen sezon iyi kazandırdı fide fiyatları bayilerde uçmuş 1.90 TL den aşağı fide alan yok

DeHLiZ link=topic=80854.msg959988#msg959988 date=1421693812' Alıntı:
Hayırlı olsun Kubilay, böcek ne getirecekler? Ortaya karışık bir şekilde mi yapacaklar :)

saolasın Gürsel abi , böcek olarak domates için tuta absolata,kırmızı örümcek,beyaz sinek ve çiçek thripsleri ile beslenen faydalı böcekleri getiriyorlar hepsinin dekara göre belirli dozları var belirli zamanlarda sera içerisine veriliyor ve içerdeki zararlıların yumurta,larva ve nimf ' leri ile besleniyolar

tek tek detaylı isimlerine ve özelliklerine buradan ulaşabilirsin abi;

http://www.koppert.com.tr/yazi.php?id=6&sayfa=faydali-bocekler/

fakat üzülerek söylüyorumki birçoğunun Türkiye ' de kullanım izni yok ruhsat alamamış :(

UÖZKAN.77 link=topic=80854.msg960011#msg960011 date=1421696207' Alıntı:
faydalı böcek işini iyi etmişsin.. biyolojik mücadele desteği vardı haberin vardır.. yoksa bak derim uyabilir..

bilgilendirme için teşekkür ederim umut abi biyolojik mücadele desteğini alıyoruz bu yıl ilk olduğumuz için ilk defa alacağız faturaları teslim ettim ilçe tarıma son 250 TLlik bi tane kaldı onuda yarın teslim edeceğim 4500 TL ' lik faturanın ne kadarını hak ederiz bilmiyorum da yok zamanda öyle yada böyle bi para geliyor cebimize harçlık ediyoruz :)

http://www.pandora.com.tr/urun/bortu-bocek-icin-doga-dostu-oneriler-ve-ev-yapimi-ilaclar/230873

Bu kitapta, bahçe ve evlerinizde sıkça karşılaştığınız böcek ve diğer hayvansal canlılardan zararlı ve yararlı olanlar tanıtılıp, yaşamları ve yönetimleriyle ilgili önemli bilgiler verilmiştir. Ayrıca hastalıkların ve yabancı otların yönetimi, yeşil gübreleme, kompost oluşturma ve örtüleme gibi konularda da ek bilgiler sunulmuştur.
Bu kitabı okuyarak, zehirli tarım ilaçlarına başvurmadan bazısı binlerce yıldır bilinen doğa dostu pratik yöntemleri uygulayabilir ve arapsabunu, soğan, sarımsak, ısırgan otu, acı biber gibi doğal maddelerle ev yapımı ilaçları kolayca hazırlayıp, bu zararlıları yönetmek için kullanabilirsiniz.

**

Kubilay madem bu işlere yöneldin.. iyi yapmışsın.. şu kitabı ISRARLA tavsiye ederim.. bazı reçeteleri denedik sonuç aldık.. çok basit bildiğin ısırganla etkili bi böcek ilacı yapabilirsin mesela..

al bitane bulamazsan adresini ver atarım burdan :)

UÖZKAN.77 link=topic=80854.msg960017#msg960017 date=1421696862' Alıntı:
http://www.pandora.com.tr/urun/bortu-bocek-icin-doga-dostu-oneriler-ve-ev-yapimi-ilaclar/230873

Bu kitapta, bahçe ve evlerinizde sıkça karşılaştığınız böcek ve diğer hayvansal canlılardan zararlı ve yararlı olanlar tanıtılıp, yaşamları ve yönetimleriyle ilgili önemli bilgiler verilmiştir. Ayrıca hastalıkların ve yabancı otların yönetimi, yeşil gübreleme, kompost oluşturma ve örtüleme gibi konularda da ek bilgiler sunulmuştur.
Bu kitabı okuyarak, zehirli tarım ilaçlarına başvurmadan bazısı binlerce yıldır bilinen doğa dostu pratik yöntemleri uygulayabilir ve arapsabunu, soğan, sarımsak, ısırgan otu, acı biber gibi doğal maddelerle ev yapımı ilaçları kolayca hazırlayıp, bu zararlıları yönetmek için kullanabilirsiniz.

**

Kubilay madem bu işlere yöneldin.. iyi yapmışsın.. şu kitabı ISRARLA tavsiye ederim.. bazı reçeteleri denedik sonuç aldık.. çok basit bildiğin ısırganla etkili bi böcek ilacı yapabilirsin mesela..

al bitane bulamazsan adresini ver atarım burdan :)

umut abi tam aradığım kitap anlatsam denk gelmez böylesi kitapçılarda satılıyor mu bu bi tane almam lazım :)
işin açığı geçen yıla kadar tarım ilacı kullanmanın çok masum olmasa da etkili olduğunu düşünmekteydim fakat hiçte öyle değilmiş durum çok ciddi artık bu tür şeylere yönelme vakti ilaç devleri bile organik ürünlere yöneliyor biz niye öyle yapmayalım değil mi?
ha greenpeace ' ci falan değilim ama gerçek çok acı...
--------------------
bu kitapta var mı bilmiyorum fakat yazın elma bahçesine bi uygulama yaptım 100lt suya 40 adet aspirin havanda toz haline getirip karıştırdım ve ağaçlara uyguladım -elmada iç kurdu mücadelesi çok zor ve masraflıdır- erken uyarı yapılır yapılmaz yanımdaki komşu bahçe benden önce ilaç atmaya başladı sanırım 5 defa attı iç kurdu ilacını ben sadece 2 uygulama ile hiç zaihatsız ürün elde ettim üstelik komşu 2.ilaçlamayı yaparken ben daha 1.ilaçlamayı yapıyordum

bi portakal üreticisi arkadaşımdan öğrenmiştim bunu bana aspirinin kovucu özellik yaptığını ve bitkiye zararlı gelmediğini söylemişti uyguladım gerçekten de doğru ama bitkiye zararı varmı bilmiyorum :)

kubilay adresi at.. normal kitapçılarda bulamazsın.. internetten alabilirsin yada benden hediye.. dünyada başkaca yerde yok :)

imdi gelelim kitabın ortasından konuşmaya;

gerçek aspirinin aslı bildiğin söğüt ağacı dalı-yaprağı.. hatta denemesi bedava.. arazide başın dişin ağrıdı.. söğüt yaprağını at ağzına çiğne o kadar :) şimdiki aspirinler sentetik, İLKler öyleydi..

yani o aspirin denemesini bide söğüt yaprağıyla yapmak lazım.. ÇOK daha etkili olabilir..

ŞU AN DÜNYADAKİ ZARARLI KABUL EDİLEN BÖCEK SAYISI O ÇUVAL ÇUVAL PARA VERİLEN İLAÇLARDAN ÖNCE AZ MIYDI ÇOK MUYDU ACABA?

garip ama azdı ve böcek zararı parasal olarak da daha azdı..

bu sentetik ilaçlar SÜPER BÖCEKLERİ tetikledi türetti..

şöyle kısaca;

HİÇ Bİ ZAMAN bi ilaçlama bombardımanı %100 etkili olamaz.. bikaç şanşlı böcek kurtulur.. sonra bunlardan haftalar içinde türeyen YENİ NESİL böcekler.. atalarımız ne ağır borbandımanlar gördü ölmedi.. sizin ilaçlarınız bize leblebi gelir diyip.. bikaç nesil sonra İLAÇLA beslenebilecek, sıktığın ilaç havagazı gelen Bİ NESİL ÇIKAR ORTAYA!

biraz şaka gibi gelebilir ama olayın aslı esası bu :)

'Doğayla savaş halindeyiz.
Eğer kazanırsak, kaybedeceğiz.'
Hubert Reeves

kubilay07 link=topic=80854.msg960022#msg960022 date=1421697584' Alıntı:
umut abi tam aradığım kitap anlatsam denk gelmez böylesi kitapçılarda satılıyor mu bu bi tane almam lazım :)
işin açığı geçen yıla kadar tarım ilacı kullanmanın çok masum olmasa da etkili olduğunu düşünmekteydim fakat hiçte öyle değilmiş durum çok ciddi artık bu tür şeylere yönelme vakti ilaç devleri bile organik ürünlere yöneliyor biz niye öyle yapmayalım değil mi?
ha greenpeace ' ci falan değilim ama gerçek çok acı...
--------------------
bu kitapta var mı bilmiyorum fakat yazın elma bahçesine bi uygulama yaptım 100lt suya 40 adet aspirin havanda toz haline getirip karıştırdım ve ağaçlara uyguladım -elmada iç kurdu mücadelesi çok zor ve masraflıdır- erken uyarı yapılır yapılmaz yanımdaki komşu bahçe benden önce ilaç atmaya başladı sanırım 5 defa attı iç kurdu ilacını ben sadece 2 uygulama ile hiç zaihatsız ürün elde ettim üstelik komşu 2.ilaçlamayı yaparken ben daha 1.ilaçlamayı yapıyordum

bi portakal üreticisi arkadaşımdan öğrenmiştim bunu bana aspirinin kovucu özellik yaptığını ve bitkiye zararlı gelmediğini söylemişti uyguladım gerçekten de doğru ama bitkiye zararı varmı bilmiyorum :)

Aspirin: Asetil salisilik asit, söğüt ağacında doğal olarak bulunur :) Yani aspirinin böcek kovucu olması bununla da alakalıdır. Doğal bir madde olduğundan da fazla olmadığı müddetçe kullanılmasında sakınca olmaz herhalde :)

hikayenin devamı.. bizim bu SUPER böcekleri de öldürebilmek için koca koca adamlar çuval çuval ARGElerle daha super ilaçlar üretirler.. piyasa çalkalanır bilim-bilim adamları hızlıdır ama Allah ' ın takdiri böcekler daha hızlıdır.. :)

sonra kaş yapayım derken GÖZ çıkar.. ekolojik denge bozulur vs..

oysa kimse gölgesinden hızlı koşamaz.. kısır döngü sürer gider..

UÖZKAN.77 link=topic=80854.msg960030#msg960030 date=1421698668' Alıntı:
kubilay adresi at.. normal kitapçılarda bulamazsın.. internetten alabilirsin yada benden hediye.. dünyada başkaca yerde yok :)

gerçek aspirinin aslı bildiğin söğüt ağacı dalı-yaprağı.. hatta denemesi bedava.. arazide başın dişin ağrıdı.. söğüt yaprağını at ağzına çiğne o kadar :) şimdiki aspirinler sentetik, İLKler öyleydi..

yani o aspirin denemesini bide söğüt yaprağıyla yapmak lazım.. ÇOK daha etkili olabilir..

ŞU AN DÜNYADAKİ ZARARLI KABUL EDİLEN BÖCEK SAYISI O ÇUVAL ÇUVAL PARA VERİLEN İLAÇLARDAN ÖNCE AZ MIYDI ÇOK MUYDU ACABA?

şöyle kısaca;

HİÇ Bİ ZAMAN bi ilaçlama bombardımanı %100 etkili olamaz.. bikaç şanşlı böcek kurtulur.. sonra bunlardan haftalar içinde türeyen YENİ NESİL böcekler.. atalarımız ne ağır borbandımanlar gördü ölmedi.. sizin ilaçlarınız bize leblebi gelir diyip.. bikaç nesil sonra İLAÇLA beslenebilecek, sıktığın ilaç havagazı gelen Bİ NESİL ÇIKAR ORTAYA!

Hubert Reeves

abi kitap için çok çok teşekkür ederim o zaman :) adresi atayım PM ' den :)
ilaç konusunda başından sonuna haklısın abi her seferinde güçleniyolar basit ÇAPRAZ BAĞIŞIKLIK olayı piyasada da yasaklana yasaklana ilaç kalmayınca 3-5 ilaçla sezonu tamamlamak zorunda millet ee tabi bağışıklık kazanıyo melet oda canlı sonuçta

babama ilaç sorunca 'ulee eski ilaşlar galmadı yaw bi ilaş atardık 10 gün giremezdik seraya diyo' buna sevinsemmi üzelsemmi bilemedim ama yasaklanması iyi olmuş gibi bu tüketici tarafı

bide çiftçi tarafı var bağışıklık arttıkça ilaçlar işe yaramıyor durum öyle oluncada kafadan arttırılan dozajlar vs işe giriyo buda hem cebe hem doğaya zarar

Hubert Reeves

bu sözü çok sevdim aslında durumun vehametini ortaya koyuyor
--------------------------

kendi açımdan bir değerlendirme yaparsam bu yıl çok daha net anladım faydalı böcek kullanmanın bi çok faydası var ekonomik falan bunları biliyoruz ama kalitede aşırı bi artış oldu abi
bilirsin biberde en büyük sıkıntı thripstir mücadelesi de bi o kadar zordur hem mücadele etmiyoruz hemde serada thrips yok olanları da böcekler yiyor zaten buda meyve şeklinde belirgin fark ediyor kalite artıyor
---------------
Öte yandan sera içerisinde bir nebze zararlı şart bu biyolojik mücadele işinde mesela bitkilerin yapraklarında bir nebzede olsa kırmızı örümcek bulmak mümkün
çünkü içer de zararlı kalmayınca bitkinin özsuyu ile beslenmeye başlıyor bu faydalı böcekler o zaman yine zarar

DeHLiZ link=topic=80854.msg960034#msg960034 date=1421698815' Alıntı:
Aspirin: Asetil salisilik asit, söğüt ağacında doğal olarak bulunur :) Yani aspirinin böcek kovucu olması bununla da alakalıdır. Doğal bir madde olduğundan da fazla olmadığı müddetçe kullanılmasında sakınca olmaz herhalde :)

sanırım söğüt ağacına bu yüzden sinek vs gelip yuva yapmaz mesela yapraklarında hiç akmalama olmaz.

ALANYALI07 link=topic=80854.msg960041#msg960041 date=1421699309' Alıntı:
hadi hayirlis olsn kubi allh gönlune gore versn.. kumluca o kdr yakin oldunu bilsem bide seni ziyaret edrdim neyse hayirlisi

saolasın hemşom :) sana dedim ya max. 30 dakikalık yol diye neyse kısmet 1 şubata artık :)

UÖZKAN.77 link=topic=80854.msg960043#msg960043 date=1421699512' Alıntı:
hikayenin devamı.. bizim bu SUPER böcekleri de öldürebilmek için koca koca adamlar çuval çuval ARGElerle daha super ilaçlar üretirler.. piyasa çalkalanır bilim-bilim adamları hızlıdır ama Allah ' ın takdiri böcekler daha hızlıdır.. :)

sonra kaş yapayım derken GÖZ çıkar.. ekolojik denge bozulur vs..

oysa kimse gölgesinden hızlı koşamaz.. kısır döngü sürer gider..

aynen abi bugün ilaç devleri süper ilaçları üretmek için çuval çuval para döküyorlar ama doğa dediğin gibi hep 1 adım önde

aslında ÇOK komik bi ifade 'zararlı böcek'.. kime ne yapmış bilen yok.. dili olsa o şikayetci olcak, 'ben masumum hakim bey' diycek.. yada fıkradaki gibi şaşırıp 'ben hakimim, masumbey' :)

bu dünyada herşey zıttıyla kaim.. zararlı olmadam faydalı OL(a)MAZ!.. sadece yararlılara yem olması bile onu yararlı kılar oysa :)

at adresi ilk fırsatta kargolayım, kargo farkeder mi?

UÖZKAN.77 link=topic=80854.msg960051#msg960051 date=1421700140' Alıntı:
aslında ÇOK komik bi ifade 'zararlı böcek'.. kime ne yapmış bilen yok.. dili olsa o şikayetci olcak, 'ben masumum hakim bey' diycek.. yada fıkradaki gibi şaşırıp 'ben hakimim, masumbey' :)

bu dünyada herşey zıttıyla kaim.. zararlı olmadam faydalı OL(a)MAZ!.. sadece yararlılara yem olması bile onu yararlı kılar oysa :)

at adresi ilk fırsatta kargolayım, kargo farkeder mi?

aynen abi faydalıları beslemesi bile onu yaralı yapar en basitinden fare-yılan-tavuk üçlemesi fare buğdaya-yoncaya zarar yılan fareyi temizler ama insanların yaşam alanında olması yılanı zararlı yapar yılanıda tavuk yer tavukta bize yumurtayı çok yakın bi alaka olmasa da buna benzer bi olay faydalı böcek/zararlı böcek olayı

kargo farketmez abi canın hangisini istiyorsa onla gönder :)

UÖZKAN.77 link=topic=80854.msg960030#msg960030 date=1421698668' Alıntı:

şöyle kısaca;

Hubert Reeves

Bilgiler için teşekkürler dediklerine aynen katılıyorum...

Sistem önce hasta et, sonra ilacı sat üzerine kurulu wahşi kapitalizmde...

Bende isterim bende bende :)

Hermiyas link=topic=80854.msg960245#msg960245 date=1421741907' Alıntı:
Bilgiler için teşekkürler dediklerine aynen katılıyorum...

Sistem önce hasta et, sonra ilacı sat üzerine kurulu wahşi kapitalizmde...

Bende isterim bende bende :)

Kitabı internetten bulmaya çalıştım ama, tek satan adreste bitmiş. bortu.bocek2011@gmail.com böyle bir mail adresi buldum belki buradan sipariş verilebiliyordur. Bulunabilse güzel olurdu buradaki herkes için.