keçi çifliği

[size=14pt]arkadaşlar herkeze merhaba kayseri de keçi çifliği kurmak istiyorum fakat sütünü satacak yer bulamadım sizlerin bir bilgisi varmı etini ise ebk sözleşmeli olarak alıyormuş . son olarakta hala muallaktayız halep keçiciliğimi yoksa koyunculukmu diye bilgi ve tecrübeniz varsa paylaşırsanız sevinirim [/size]

Ynt: keçi çifliği

Biz ikisinide kullandik ardindan buyukbasa gectik 3 sene once... ben sana koyunculuk derim kardesim.. kecinin sutu pahali olabilir. Ama koyun beslemese daha rahat keci daha bi hassas hayvan... mesela kışın kıragi dustugnde. Koyunu erkenden meraya salabilrsin cok sorun olmuo ama keci . Kiragiyi kaldirmio kuzu atmasi cok daha fazla. Oluo. Yardimci olabilcem bukadar.tesekkur ederim. Guzel konu

keçi çiftliği bir zamanlar benim de hayalim di. 7 tane saanen keçi aldım. Bu işe başlamak ve denemek için. Tabi işe başlamadan bu işi pek yapan olmadığı için yeterli bilgi alınamıyor. Tabi bizde keçi satıcılarına sorduk onlarda çok karlı bir iş olduğunu ballandıra ballandıra anlatıyorlar. Yüksek rakamlardan keçi satıyorlar. bizde aynı rakamlar üzerinden hesap yapıyoruz. Durum böyle olunca evdeki hesap çarşıya uymuyor. Bizimkiler saanen olduğu için çok zayıf görünüşlülerdi kimse yüzüne bakmıyordu. tabi sütüde 4-5-6 kilolar hiç yoktu. en iyisi ortalama 1 kiloydu. zaten çok olsada keçi sütü diye farklı alabilecek bir yer yok. Çevreden arkadaşlardan bazıları gelip alıyordu. çok az oda. Ama bi alan bi daha almıyor. Çünkü hazır sütlere alışmışlar keçi sütü kokuyor. Sağması zor oluyor. bunlarda benim tecrübelerim. başarılar

BABACANNN link=topic=80884.msg960340#msg960340 date=1421780407' Alıntı:
Biz ikisinide kullandik ardindan buyukbasa gectik 3 sene once... ben sana koyunculuk derim kardesim.. kecinin sutu pahali olabilir. Ama koyun beslemese daha rahat keci daha bi hassas hayvan... mesela kışın kıragi dustugnde. Koyunu erkenden meraya salabilrsin cok sorun olmuo ama keci . Kiragiyi kaldirmio kuzu atmasi cok daha fazla. Oluo. Yardimci olabilcem bukadar.tesekkur ederim. Guzel konu
peki koyun için sizce kaç baş ile başlamalıyım ve hangi cins almalıyım iyi et ve süt randımanı olarak

yeniksavascı link=topic=80884.msg960381#msg960381 date=1421782157' Alıntı:
peki koyun için sizce kaç baş ile başlamalıyım ve hangi cins almalıyım iyi et ve süt randımanı olarak
bak abicim soyle soyleyim herkesten farkli bir fikir cikacaktir bu konu ile ilgili.. ama biz.. 200 dawar la dewsm ederken sattik... sana bizim burdaki hesabi yapiyim kisaca biz burda 100 kuzuyu direkmen cobanin yillik ucretine. Ve sap saman .arpa parasina cikioruz. Tabi sap saman kendimzden oldgu icin en ucuz fiayttan hesap yapioruz... dewamnda ne kadr kuzun vsrsa senindir artik erkek disi nasil degerlendirrsin bilemem. Ama ben sana yapabilrsen 250 den kesinlikle sz yapma derim ilk etapta o rakama cikamayabilrsin.ama bence mutlaka cikmayi dusunmelisin.... bence bu seklde srkadasim.. ha biz neden yapmadik buyukbasa donduk... coban yoklugundan.. illallah dedirdiler. Bizde aldik mali acik besiye... oyle soyleyim benim fikrim bu ... tesekkr ederim.

çiftlik kurupta yapacaksan bence hiçbirini yapma

insanlar evde yemle samanla bakarım para kazanırım sanıyor ama koyun keçi işinde para kazanacaksan yemi samanı sadece kışın görecek o hayvanlar
(kısaca masraf etmeyeceksin)
keçi yapacaksan enaz 8-9 ay daglarda yaylalarda besleyeceksin ki sanen ve benzeri keçi türleri butür yetiştirmeye dayanmaz 1 senede yok olur gider
bu kritere uyan en iyisi kıl keçisi onunda sütü olmaz oglaklarını büyütüp para kazanırsın oda dedigim gibi masraf etmeden bakarsan
ayrıca sanen ve benzeri keçiler malesef bahsedildigi gibi sütlü ırklar degil enazından bizim insanımız o süt rakamlarına ulaşamıyor ayrıca etide lezzetli degil tavsiye etmem :)

koyun yapacaksan yine 8-9 ay meralarda yaylalarda besleyeceksin
koyunuda yapıyorsan bölgene en müsait ırkı seçeceksin
kulaktan duyma bilgilerle biriler falanca ırk iyidir dedigi için bilmedigin bir ırkı alırsan o ırkın bölgene uyumu soguga sıcaga karşı olan durumu vs sıkıntı olur

amcam meslegi olmamasına ragmen
4-5 yıl önce trakyada bir ilde(kırklareli) hazır çiftlik satın aldı tarlası evi ahırı ve yakınında merası olan birazda devlet destegi aldı
sanenle başladı sonra kar zarar durumundan dolayı saneni azalttı koyunda aldı şuanda bahsettigine göre sanenler masrafını kaşılamıyormuş koyunlarında sütü pek yokmuş ama kuzusunu satıyormuş ordan bir miktar kar bırakıyormuş
toplamda 400 ile 800 arası hayvanı oluyormuş dönem dönem,bunun150-200 civarı sanen gerisi koyunmuş
buarada unutmadan söyleyim
amcam normalde çiftçi degil adana ve istanbulda tekstil fabrikaları var
çiftligede amcaoglu bakıyır başında yani ve personelde var epey
amcam bu işe girmeden önce meslegi olmamasına ragmen biizim burdan tarla satın alıyordu
oglda nerdeyse 200binliralık audiye biniyordu
ama bu işe girdikten 2 yıl sonra amcam tarla satmaya başladı ogluda audiyi sattı 40--45bin liralık bir arabaya biniyor artık :)
yani kısaca hertarafı zarar

Sizin Kayserili bi arkadaş kurban pazarında bu sene kuyruk yağının kg ' mını 15tl ' den sattığını söylemişti. Bizim için Karaman daha karlı diyordu.
Biz alım-satım işiyle uğraşıyoruz koyunculuk yaparsanız sıfır kuyruklu koyun tercih etmenizi tavsiye ederim.Kuyruksuz kuzu heryerde satılır.Kuyruklu kuzunun alıcısı yok satmakta çok zorlanırsınız ve merinos kuzunun kg fiyatı her zaman karamandan 1 tl fazla olur.

BABACANNN link=topic=80884.msg960392#msg960392 date=1421782812' Alıntı:
bak abicim soyle soyleyim herkesten farkli bir fikir cikacaktir bu konu ile ilgili.. ama biz.. 200 dawar la dewsm ederken sattik... sana bizim burdaki hesabi yapiyim kisaca biz burda 100 kuzuyu direkmen cobanin yillik ucretine. Ve sap saman .arpa parasina cikioruz. Tabi sap saman kendimzden oldgu icin en ucuz fiayttan hesap yapioruz... dewamnda ne kadr kuzun vsrsa senindir artik erkek disi nasil degerlendirrsin bilemem. Ama ben sana yapabilrsen 250 den kesinlikle sz yapma derim ilk etapta o rakama cikamayabilrsin.ama bence mutlaka cikmayi dusunmelisin.... bence bu seklde srkadasim.. ha biz neden yapmadik buyukbasa donduk... coban yoklugundan.. illallah dedirdiler. Bizde aldik mali acik besiye... oyle soyleyim benim fikrim bu ... tesekkr ederim.
peki bu 250 koyun için hiç dışarı çıkarmadan beslemek için kaç dönüm yer ekip biçmemiz gerekli ve yem fabrikasıa uğramamak için hangi ürünleri ekmeliyim

yeniksavascı link=topic=80884.msg960588#msg960588 date=1421828173' Alıntı:
peki bu 250 koyun için hiç dışarı çıkarmadan beslemek için kaç dönüm yer ekip biçmemiz gerekli ve yem fabrikasıa uğramamak için hangi ürünleri ekmeliyim
abicim .. yazin tamamen otlattik. guz donemindede .. mecbur eve geliodu fakat yine bise vermedik.. fakat kuzu koyunun karninda canlanmadan bir iki hafta once azar azar arpa ezmesi verdik..sonra cogalttik.. sana tahnimi soyluorum.. o senedeki kis sezonunun .hava durumunun nasil gectigine gore degisir . fakat 250 davara ortalama 20-22 romork arasi saman bekletioruz her ihtimale karsi. arpada zaten kendimiz urettgi icin. belli bi hesap yapmadik hic seni yaniltmak istemem... bittikce yenisini ezdirdik. depodan :)