Gap çiftçisi tarladan kaçıyor

Harran’da araziler boş bırakılıyor, Ne hububat ekildi nede pamuk ekim hazırlığı yapıldı. Araziler kaderine terk edildi.

Konu ilgili açıklamada bulunan Harranlı çiftçi Salih KILIÇ artık üretim yapamıyoruz. Bölge çiftçilerimiz artık kazanç için tarımcılık yapamıyor. Bu nedenlerden dolayı çiftçiler traktörüne mazot koyacak parası yok. Tarımcılık ekmek teknesi olmaktan çıktı. Arazilerimiz ata yadigarı olduğu için işletiyoruz. Kazanç etmediğimiz halde ve günden güne büyüyen zararlara rağmen işletmeye devam ediyoruz. Gap bölgesinde tarımcılık yapan çiftçiler, Pek çoğu borç batağına düşmüştür. Göç edip başka şehirlerde çalışanlar kârlı Gap bölgesinde kalanlar zararlı çıktı. 2002 Yılından bu yana yanlış tarım politikaları üretimin azlığına neden olurken bir yandan fiyatlar’da yükselmeye başladı.Ürün yetersizliği nedeniyle üretim durma noktasına gelmiştir. Tarım girdileri kimyevi gübre,mazot,ilaçlama yükselirken çiftçinin malı geriliyor. Bu tür sıkıntılardan dolayı artık tarım iflasın eşiğinde yüzüyor.Borç batağına düşen çiftçiler artık borç batağında boğulmak üzereler. Denildi
http://www.milligazete.com.tr/haber/Gap_ciftcisi_tarladan_kaciyor/349954#.VMAjNUesWa0

Ynt: Gap çiftçisi tarladan kaçıyor

yalan dolan ya . para yokdiyolar garajlarında 3 4 tane traktör koyyolar para yok diyolar gap bölgesinde kişi başına ortalama 1000 dekardan fazla düşüyo. hepsini ekmeye çalışıyolar sanki ekmekle bitiyo 1000 olcana 200 sulak olsun para kazanamıyom diyen insan olmaz.

Gap Çiftçisini İyi Tanırım Özellikle Urfa Urfada Tarım Diğer İllerin Çoğuna Bakaraktan Gelişmiş Ve Makinalı Tarım Had Safada Ama Bütün Çiftçiler Bi İsyanda Anlamak Mümkün Onlara Bakaraktan Benim Düşünmem Lazım Bu İş Nereye Gidiyor Diye Falat Onlar Ellerindeki O İmkan Ve Üst Düzey Toprak Yapısı Ve Uygun İklime Rağmen İsyan Ediyorlar.

Biz iç anadoluda 4.5 liradan mazot alıp traktöre koyup çiftçilik yaparken, 2 liralık kaçak mazotla bu işi yapmıyorsa sebebi kazanamamak değil tembelliktir. Nasıl olsa yeşil kart var, şartlı eğitim desteği var, daha ne olsun, devlet sağolsun

Tamamen oradaki insanlarla alakalı ben sivasın kıraç kireçli topraklarında kışın -30 da bu işi yapıp kazanıyosam onların kazanamaması hatta zarar etmesi gibi bişey kabul edilemez tarlasını boşaltmaz kimse yalan haber!!!

İsmail Pelit link=topic=80951.msg961076#msg961076 date=1421915865' Alıntı:
Tamamen oradaki insanlarla alakalı ben sivasın kıraç kireçli topraklarında kışın -30 da bu işi yapıp kazanıyosam onların kazanamaması hatta zarar etmesi gibi bişey kabul edilemez tarlasını boşaltmaz kimse yalan haber!!!
Aynen kardeş biz hububatta dekara 250-300 kg alamazken bunlar yılda 2 ürün alır ama hala kazanamazlar tamam pamuk para etmiyor kurtarıyor diyolar bu doğru ama bu kadarda değil bence.

bytk link=topic=80951.msg961079#msg961079 date=1421916915' Alıntı:
Aynen kardeş biz hububatta dekara 250-300 kg alamazken bunlar yılda 2 ürün alır ama hala kazanamazlar tamam pamuk para etmiyor kurtarıyor diyolar bu doğru ama bu kadarda değil bence.
bence şöyle yapalım abi bi kaç yıllığına arazileri değiştirip biz oraya gidelim yeminle mumla ararlar o şikayet eden arkadaşlar yılda 2 ürün ne demek biz 2 yılda 1 alıyoruz ama böyle isyan edeni görmedim :)

gaggoş link=topic=80951.msg960967#msg960967 date=1421878297' Alıntı:
Harran’da araziler boş bırakılıyor, Ne hububat ekildi nede pamuk ekim hazırlığı yapıldı. Araziler kaderine terk edildi.

Konu ilgili açıklamada bulunan Harranlı çiftçi Salih KILIÇ artık üretim yapamıyoruz. Bölge çiftçilerimiz artık kazanç için tarımcılık yapamıyor. Bu nedenlerden dolayı çiftçiler traktörüne mazot koyacak parası yok. Tarımcılık ekmek teknesi olmaktan çıktı. Arazilerimiz ata yadigarı olduğu için işletiyoruz. Kazanç etmediğimiz halde ve günden güne büyüyen zararlara rağmen işletmeye devam ediyoruz. Gap bölgesinde tarımcılık yapan çiftçiler, Pek çoğu borç batağına düşmüştür. Göç edip başka şehirlerde çalışanlar kârlı Gap bölgesinde kalanlar zararlı çıktı. 2002 Yılından bu yana yanlış tarım politikaları üretimin azlığına neden olurken bir yandan fiyatlar’da yükselmeye başladı.Ürün yetersizliği nedeniyle üretim durma noktasına gelmiştir. Tarım girdileri kimyevi gübre,mazot,ilaçlama yükselirken çiftçinin malı geriliyor. Bu tür sıkıntılardan dolayı artık tarım iflasın eşiğinde yüzüyor.Borç batağına düşen çiftçiler artık borç batağında boğulmak üzereler. Denildi
http://www.milligazete.com.tr/haber/Gap_ciftcisi_tarladan_kaciyor/349954#.VMAjNUesWa0

bilinçsizce yapılan sulama sonucu kısa sürede o bölgedeki birçok arazi tuzluluk oranı olarak aşırı yükseldi çoraklaştı
böyle oluncada verim düştü
verim düşüncede kar oranı düştü
oysa biraz bilinçli yapılsaydı tarım orda 50-100 sene herşey süper olabilirdi ama 10-15 yılda tükettiler resmen :)

Hadi ordan. Bu adamlar bunları diyorsa diğer çiftçiler ne yapsın ? 100hpden aşağı zaten traktöre binmiyorlar bide 600kg alcağına 500kg alınca yok eksi bakiye alıyoruz diyolar. Dönümden 400kg alanlar ne yapsın ?

YAVUZ_13 link=topic=80951.msg961152#msg961152 date=1421932742' Alıntı:
bilinçsizce yapılan sulama sonucu kısa sürede o bölgedeki birçok arazi tuzluluk oranı olarak aşırı yükseldi çoraklaştı
böyle oluncada verim düştü
verim düşüncede kar oranı düştü
oysa biraz bilinçli yapılsaydı tarım orda 50-100 sene herşey süper olabilirdi ama 10-15 yılda tükettiler resmen :)
gereken cevabı Yavuz abi vermiş ...bana kalırsada bilinçsiz sulama ve gübreleme yüzünden arazileri çoraklaştı ve sonuç olarak verim kaybı ve kaçınılmaz son bırakıp gitmek...

unsal Bey var forumda, Mardin ' de ve harika bir örnek kendisi aslında. GAP içinde olmadığı halde toprakaltı sulama sistemi, center pivot sistemlerini kullanıyor.

İnsan istedikten sonra yapar diye düşünüyorum, Siirt ' te 100 dekara yakın fıstık yaptık zamanında, şu anda yapmasak da orada da isteyen şu anda yapıyor gayet de. Böyle haberler tarım piyasasını düşürmek için yapılıyor, ben kimsenin de kaçtığını düşünmüyorum orada.

DeHLiZ link=topic=80951.msg961187#msg961187 date=1421937230' Alıntı:
unsal Bey var forumda, Mardin ' de ve harika bir örnek kendisi aslında. GAP içinde olmadığı halde toprakaltı sulama sistemi, center pivot sistemlerini kullanıyor.

İnsan istedikten sonra yapar diye düşünüyorum, Siirt ' te 100 dekara yakın fıstık yaptık zamanında, şu anda yapmasak da orada da isteyen şu anda yapıyor gayet de. Böyle haberler tarım piyasasını düşürmek için yapılıyor, ben kimsenin de kaçtığını düşünmüyorum orada.
abi hepsi kaçıp gitti demedikki zaten...bizim asıl vurguladığımız aşırı sulama ve bilnçsiz gübreleme sonucunda arazinin çoraklaşması çok büyük bi tehlike gap bölgesi için...

Madem toprak aşırı sulamadan verimsizlesmis ,hayvan gubresi veya yeşil gubreler ile gubreleyip birde vahşi sulamadan basınçlı sulama sistemlerine gecsinler.Bizde buradada 70-80 lı yıllarda asiri sulamadan epey verim kaybeden topraklar vardır. Hayvan gübresı atıp, salma suyuda kesince şimdi gözle görülür verim artışı oldu. Sonuçta toprak kolay kazanilmayan birşey degerini iyi bilmek gerekir.

ilkertetik link=topic=80951.msg960994#msg960994 date=1421882220' Alıntı:
yalan dolan ya . para yokdiyolar garajlarında 3 4 tane traktör koyyolar para yok diyolar gap bölgesinde kişi başına ortalama 1000 dekardan fazla düşüyo. hepsini ekmeye çalışıyolar sanki ekmekle bitiyo 1000 olcana 200 sulak olsun para kazanamıyom diyen insan olmaz.
çok yanlış düşünüyorsun çifçilik ekipman olmadan yapılmaz 100 dekar dan hiç bişey kar edemessin ne kadar çok ekersen okadar çok karın olur 1000 dekar arazi ekiyorsan mecbursun 3 traktör bulundurmaya ab de abd de 1000 hektar arazileri var bir çifçinin tr dede bunu yapmak istiyor devlet harran bölgesinde aşırı sulama nedeniyle topraklarda aşırı tuz lanma oldu toprak ları çoraklaşdı mecburen adamlar toprakları koyup şehre göç ediyor

erkan65 link=topic=80951.msg978355#msg978355 date=1425576448' Alıntı:
çok yanlış düşünüyorsun çifçilik ekipman olmadan yapılmaz 100 dekar dan hiç bişey kar edemessin ne kadar çok ekersen okadar çok karın olur 1000 dekar arazi ekiyorsan mecbursun 3 traktör bulundurmaya ab de abd de 1000 hektar arazileri var bir çifçinin tr dede bunu yapmak istiyor devlet harran bölgesinde aşırı sulama nedeniyle topraklarda aşırı tuz lanma oldu toprak ları çoraklaşdı mecburen adamlar toprakları koyup şehre göç ediyor

bence sen çok yanlış düşünüyorsun neden dersen 1000 dekar dedigin arazi sana göre az olabilir ama sulayamıyorsan ne kadar çok olursa olsun bir anlamı kalmıyor. 100 dekardan birşey kazanamıyor diyosun sence 200 300 dekar sulanabilen bi arazide attıgın tohum verdigin gübre sana karsılık olarak döner ama 1000 dekar ekipte gübresi yok yagmur yok su yok eee nasıl olcak bu havadan vahiylemi oluşcak mecburen topragın isteklerini yerine getircen çok olupta bakamıyosan az olsunda hakkını bari versinler.

Kesinlikle yalan elektrik kaçak mazot kaçak nasıl kazanmayacak bizim oraya urfali biçerci geldi merayi görünce sordu burayı sürmüyormusunuz dedi bizde dedik sürmüyoz zaten süremeyiz merayi nasıl sürecen dedik adam dedi vallah bizim orda olsa ben şimdi çiftçekeri çıkarır sürerim kimsede bişey diyemez dedi artik gerisini siz düşünün