Sulama Sistemi Hakkında.

İyi Akşamlar Arkadaşlar Aklımda Uzun Zamandır Bir Soru Var Sizlerede Danışmak İstedim. Arkadaşlar Bizim Bir Araziden Diğer Bir Araziye Yer Altı Borusuyla Su Götürme Planımız Var Yer Düz Mesefa Yaklaşık 1.2 Km Fakat Aklımıza Takılan Sorular Var Öncelikle Masrafı Ne Kadar Olur Bu Sistem Kaç Sene Dayanabilir Yaptırdığımıza Değermi Daha Önceleri 6 ' lık Boru İle Taşıyorduk Suyu Sizce Bizim İçin Uygunmudur Deģilmidir

Ynt: Sulama Sistemi Hakkında.

selam recep.. ilk önce kuyu suyun kac tabanca? altılık kulandıgına göre iyi suyun var.. yeraltı borusu cekecegin tarla nın mesafesi ve eğimi önemli..mesafeyi vermişin ama düz bir yermi ? bunlar boru seçimi için önemli..eger bayır yukarı ise boru çapı ve atüsü büyük olması gerekir .. eger düz ise ona göre boru seçimi yapılır.. o yüzden maliyetler değişken olabilir..
yeraltı borusu çekeceğin tarlanın kaç dekar olduguda önemli .. eger büyükse yatırımı daha cabuk amorti eder .. küçükse daha uzun zamanda amorti edersin..
ömrüne gelirsen plastik olduğu için en az 100 yıl diyebilirim.. maliyeti hesaplayıp ve daha sonra getirisini hesapladıktan sonra ona göre sana uygunluğu daha iyi belli olur ..

Sempatiq1 link=topic=80961.msg961178#msg961178 date=1421936135' Alıntı:
İyi Akşamlar Arkadaşlar Aklımda Uzun Zamandır Bir Soru Var Sizlerede Danışmak İstedim. Arkadaşlar Bizim Bir Araziden Diğer Bir Araziye Yer Altı Borusuyla Su Götürme Planımız Var Yer Düz Mesefa Yaklaşık 1.2 Km Fakat Aklımıza Takılan Sorular Var Öncelikle Masrafı Ne Kadar Olur Bu Sistem Kaç Sene Dayanabilir Yaptırdığımıza Değermi Daha Önceleri 6 ' lık Boru İle Taşıyorduk Suyu Sizce Bizim İçin Uygunmudur Deģilmidir
bizim burda en yaygın bu makina metresi 1.5 liradı boru olarak kangal daha dayanıklı 8 atü olanlar olabilir
http://youtu.be/MZAw-dVljuc

İlginiz İçin Teşekkür Ederim Suyu Irmaktan Basıyoruz Ortalama 110 Tabanca Tarla Düz Ve 85 Dekar Artık Boru İndir Kaldır Bıktık Hemde Burdan Verim Alırsak Bir Kaç Yere Daha Aynı Sistemi Yapmayı Düşünüyoruz.

Sempatiq1 link=topic=80961.msg961209#msg961209 date=1421939523' Alıntı:
İlginiz İçin Teşekkür Ederim Suyu Irmaktan Basıyoruz Ortalama 110 Tabanca Tarla Düz Ve 85 Dekar Artık Boru İndir Kaldır Bıktık Hemde Burdan Verim Alırsak Bir Kaç Yere Daha Aynı Sistemi Yapmayı Düşünüyoruz.
bnde aynı şekilde 400 mt daşıma boru olan bi tarlama busene yaptırcam bizim köyde bu makinadan boru gömen çok 1 mt derinlik 25 cm genişlik metresi geçen sene 1.5 liradı çok hesaplı hiç biyere zarar vermeden gömebilirsin daha önce yaptıranlar çok memnun

iyi suyunuz var.. bence en az 160 lık veya 200 lük boruda yapmanız lazım..düz olduğu için de altı atü yeterli bence..
bizde cukur açıp kapama 110cm-120cm 2.5 tl yapıyolar.. 160 lık boru metresi markaya göre değişir.. ortalama metresi 14tl-18tl
yeraltı çekeceğin tarlanın dekarıda iyiy miş.. en önemliside o ana hattı taşımak tan kurtulursun. boru işçiliği cok berbattır...

İyi gunler ,
Toprakaltı ana boru için pvc veya polietilen boru kullanabilirisniz. Sizin suyunuza gore 160 lık veya daha buyuk olursa basınc kaybınız daha az olur . Pvc ler 160 lık olursa contalı olacak uzun vadede contalarda sızıntı olma ihtimali var suyunuDaki kum oranı falan conta gevsemelerinde etkili. Polietilen boru ise evdeki su tesisatı gibi ısıyla kaynak yapılıyor( alın kaynagı) belediyelerin kullandıgı yeraltı su sbekellerinde kullanılan sıyah mavi cizgili borular gibi 160 lık borunun mt si kdv dahil 29 tl 10 atuluk olan bı boruların omru 100-150 yıl civarı
Eger 6 atu kullanırsanız benim size tavsiye sistemln bir tarafına tahliye vanası ekleyin eger vanaları kapalı unutursanız borunuz patlamasın tahliye vanasına verdiginiz basıncın uzerinde boruda sıkısma olursa 2 lik veya 3 luk vana hemen tahliyeyi acar borunuzu korur

bana kalırsa eger tarlaların 2 parçadan fazlaysa hiç bulaşma derim. nedeni sen o sistemi yapınca sabit kalcak ve diger tarlalarada boru lazım olcak ekbir masraf .fakat eger topraga gömmeden kullanacagın araziye boruyu toprak üstünden götürürsen istedigin her yerde kullanırsın ve yer altında rutubet vs.seylere göre toprak üstünde kullandıgın borunun ömrü daha fazla olur. sonucta hergün orda kalmayacak işin bitince toplayıp kaldırcaksın diger türlü yıl boyu toprak altında.

Bizimde sulama yapabilmemiz için iki farklı çaydan tarlaya sulama çekmemiz gerekiyor mesafe 900 mt ve 2000 mt yaklaşık 650 dönüm tarlayı sulayacak şekilde döşenmesi lazım boru masrafına işçilik dahil olmak üzere ne kadar tutar?

Üstat öncelikle sunu soyleyim motorla basscaksan güçlü bi pompa al 3 kademe felan al mandalli 90 ilk 110 luk dose keyfine bak biz 2000 m boru dosedik seninki gibi akarsudan aldik 200 luk boru çektik iki sene önce 28 bine msl oldu bir metreye gomduk ama pismanim simdi onu yapana kadar 90 mandalli boru alsaydim koyu sulardim o paraya gecen sene 10 bin liralik boru motor aldim isin bitince topla başka yere orda isini gör fazla para ödeme derim ama salma sulayacaksan o başka ona bisey demem (3 kademe motor domak 1000m boru 10 adet bereket2 tabanca baglanti aparatlari toplam 10 bin )

Birde sizin orda hic gerek yok düz alan iyi bi pompa is görür tarlan parca ise buzulu masraf derim bizim dosedigimiz yerde toplam 400 donum yer sulaniyo amcalarin felan da var o halli bile katli değil sabit kaldigi için herkes sonradan bir daha boru aldi diğer tarlalar için iyi düşün benim yasadiklarim bunlar

efsane06 link=topic=80961.msg961339#msg961339 date=1421954643' Alıntı:
Birde sizin orda hic gerek yok düz alan iyi bi pompa is görür tarlan parca ise buzulu masraf derim bizim dosedigimiz yerde toplam 400 donum yer sulaniyo amcalarin felan da var o halli bile katli değil sabit kaldigi için herkes sonradan bir daha boru aldi diğer tarlalar için iyi düşün benim yasadiklarim bunlar

Bizim köyde su yok abi düz yerler sulanır ama suyu çıkarmak çok masraflı olur. Benim dediğim tarla Tekke köyünde sulama yapacak olursak masrafı ne olur diye merak ettiğim için sordum. Zaten sularsak dinamo ile sularız yani öyle bir planları vardı önceden