2015 Ziraat Bankası ve TKK tarafindan kullandirilacak subvansiyonlu krediler

BAKANLAR KURULU KARARI
2014/7201 T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Karar

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/01/20150122-1.htm

Resmi gazete ' de yayimlandi. Bu sene hibe desteklerinin kalkacagi sifir fazili kredi verilecegi soyleniyordu, gecen seneye gore bunda degisen pek bir sey goremedim ben.

Ynt: 2015 Ziraat Bankası ve TKK tarafindan kullandirilacak subvansiyonlu krediler

Mandira kurmak icin sartlari tam bilmiyorum, ancak burada bahsedilen 100% kredi faizi icin verilen destegi gosteriyor, 100% olan alanlarda 0 faizli kredi alabiliyorsunuz. Sulama sistemleri icin olanini gecen sene biz kullandigimizda, 75% sine kadar olan kismini 0 faizli olarak kredi kullanmistik. Vade suresi de garip bicimde bu tebligde belirtilmiyor. Mandira kurmak icin muhtemelen bir mutahit ile anlasmaniz soz konusu olacak, bu gibi durumlarda fatura kesecek yerden yatirimci payi odenmistir seklinde bir yazi aldiginizda banka kalan tutari fatura kesenin hesabina yatiriyor.

Eger oz kaynaklarinizdan bu %25 kismi hemen ayiramayacak iseniz, insaat isini yada mal alimlarini yaptiginiz yerden ilgili yaziyi alip, oradaki 25% kismini onlarla farkli sekilde vadelendirmeyi dusunebilirsiniz. Ornegin 1000 liralik bir is yapilacak ise 750 lirasini ZB kredisi ile karsilayacaginizda mutahit yatirimci katkisini aldim yazisini yazdigi an 750 lira hesabina yatacagi icin kalan 250 liralik kismi size uygun sekilde vadelendirebilir.

Faturayi yuksek tutardan kestirenler de olabilir tabi, 750 liralik is icin 1000 liralik fatura kestirip, yatirimci payi odenmistir yazisi alip tamami icin de bir sekilde kredi kullananlar vardir, ama ben buradan size oyle yapin diyemem.