yazın yaptığımız balya römorku

Boy 5mt,genişlik 2.35 mt yükseklik 75cm 160 balya kapasiteli, 10 ton yük çekme kapasiteli
2rokvnp.jpg
,
iep1ee.jpg

Ynt: yazın yaptığımız balya römorku

Haklısın fakat bölge olarak yolar eğimli olduğu için traktöre biraz fazla yük binsin istedik traktörün tutunması artsın diye böyle yaptık. Bilmiyorum doğru yapmışmıyız :)

UÖZKAN.77 link=topic=81008.msg961882#msg961882 date=1422047132' Alıntı:
tandem-ikiz dingil olsa tadından yenmezmiş.. 1 metre uzardı daha fazla atılırdı motoruda hiç üzmezdi.. bu haliyle de güzel..
sezon başlamadan 70 cm daha uzatmayı düşünüyoruz. Dingil koymayı düşünmüyoruz.makine teknikeriyim bilgisayardan yük çekme hesaplarını yaptım dingile gerek yok. 4 lastikli dingil yetiyor.

bilgisayarı boşver.. bazı şeylerin matematiği olmaz.. :)

aynı tekerlerle aynı malzemeyi kullan yine sadece tandem/ikiz dingil olsun tadı %100.. iş verimi kafadan %50 artar..

şu arkadaşlarda 3-5 motor 3-4 römork var.. onların hepsinin götürdüğünü 1 seferde taşıyoz nerdeyse :) sırrı: tandem..

bu videodaki römorkta bizim küçük tandemdi.. onlara dedimki yazıktır boşa kürek çekiyonuz.. alın bi tandem.. ver deneyelim dediğin gibi çıkarsa alırız dediler.. aynı gün almaya karar verdiler :)

başak burda 4-5 tonla çalışıyordu.. 8-10 tona çıktı..

http://youtu.be/vLzHeHFXIFQ

yusuf hatırlıyon mu römorku o mf ciler aldı.. :)

mücahit..bide forumda yılmazın meşhur bi balya römorku var onada bak derim fikir açısından.. tek dingilde daha da uzatırsan çapraz kasisli yerlerde salınıp devrilme riski doğabilir..

UÖZKAN.77 link=topic=81008.msg961899#msg961899 date=1422048674' Alıntı:
yusuf hatırlıyon mu römorku o mf ciler aldı.. :)

mücahit..bide forumda yılmazın meşhur bi balya römorku var onada bak derim fikir açısından.. ten dingilde daha da uzatırsan çapraz kasisli yerlerde salınıp devrilme riski doğabilir..
sorma daha yandım o römorka..
deutzu almamış olsaydım kesin almıştım onu..

Aynı dingili kullanmışız.kullandığım surede şunu fark ettim römork tam yükunde iken kasislerde şase süspansiyon görevi yapıyor. Lastiklerden biri kasiste düştüğünde şasede esneme payı olduğu için sağa sola yatma durumu olmuyor,sürekli dengede kalıyor.

UÖZKAN.77 link=topic=81008.msg961915#msg961915 date=1422050388' Alıntı:
römorkun yere yakınlığı ve genişliği çok faydalı.. ama bi teker çukura öbürü tümseğe denk gelirse bide uzatılırsa ne olur acaba..

şuan oturaklı duruyo..
şöyle söyleyeyim denemesini yaptık. Dingilin bağlı olduğu bölge kasiste esnerken ön taraf terazide kalıyor.

evet 2 teker aynı anda kasise girerse çok sorun olmaz.. salınımlı sırayla girip çıkarsa risk artar..

bu haliylede güzel.. dediğim gibi geniş ve yere yakın yaparak.. oturaklılık sağlanmış..

ama madem elinizden bu işler geliyo.. bir yapın pir yapın derim :)

mücahit Demir link=topic=81008.msg961886#msg961886 date=1422047526' Alıntı:
sezon başlamadan 70 cm daha uzatmayı düşünüyoruz. Dingil koymayı düşünmüyoruz.makine teknikeriyim bilgisayardan yük çekme hesaplarını yaptım dingile gerek yok. 4 lastikli dingil yetiyor.

Bu konuda maalesef Umut Abi haklı. Olay taşıma kapasitesi değil, denge.

Yaşayarak tecrübe (bi aksaklık sonucu aynı romorku, aynı yük ve yol şartlarında, hem tek dingilli, hem çift dingilli olarak kullanma) şansımız oldu.

Konu içerisinde ayrıntıları mevcut:

http://www.trakkulup.net/romork-tasima-ekipmanlari/kendin-yap-balya-romorku-faaliyete-gecti/

O römorkun yurt dışı örneklerinin %95 ' inde, oldukça hafif bir yük olan samanı/otu taşımak içim, 'hiç gerek olmamasına rağmen' neden çift dingil yapıldığını da düşünmek lazım. Ben gözlerimle gördüm.
Varsın askıda kalsın. Bu sorun değil avantaj olacak emin olun. Hele hele uzatınca ihtiyaç daha da artacak.

Tekrar hayırlı olsun.

arkadaşlar konu tam benlık bızım yaklaşık 15 yıldam bu tarafa kullandıgımız remork çıft dıngıl bence tek dıngıl sıkıntılı bız ormanda kullanırız o remorku tek dıngılde kullandık sonuç ıyı olmadı çok devırdık ormanda ama çıt dıngılde remork kendını terazıye alarak devrılme ve yatma sorununu ortadan kaldırıyor ama ondada şoyle bır sorun var ıkı dıngıl arası mesafe çok onemlı bakın koyumuzde bır abı var bu tıp remorkları kendı tasarlayıp kendı yapıyor ıhtıyacı olan varsa bana ulaşabılır kendısı ıle tanıştırabılırım yanlış hatırlamazsam tonajlı remorklarda yapıyor yanı 10 12 ton kapasıtelı adam bır dahı tanışmak ısteyen varsa tanıştırırım sonuç olarak ben çıft dıngıl derm arkadşlar bız çok işte faydasını gorduk tabıkı yere yakın olmasıda bır avantaj