Kırsal kalkınma desteklerinde üst limit 3 milyon liraya çıkıyor
22 Ocak 2015 Perşembe - 10:15
Kategori: Haber

TKDK, 2015 yılında 1 milyar 200 milyon lira hibe ödemesi yapacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla kullandırılan kalkınma kredilerinde yüzde 50 ' si hibe olmak üzere üst limitin 3 milyon liraya yükseltildiğini söyledi. Bakan Eker, TKDK ' nın 2015 yılında 1 milyar 200 milyon lira hibe desteği vermesini öngördüklerini bildirdi.

Eker, düzenlediği basın toplantısında TKDK ' nın faaliyetleri ve 2015 yılına ilişkin planlarını anlattı. Eker, halen katılım öncesi destek programı (IPARD) kapsamında kırsal kalkınmaya destek sağlayan TKDK ' nın önümüzdeki dönemde AB ' de olduğu gibi bir ödeme ajansına dönüştürülmesine yönelik çalışmalar yapılacağını söyledi. Sürdürülebilir kalkınma için kapasite oluşturmayı amaçlayan TKDK ' nın kadın ve gençlere pozitif ayrımcılık yaptığını ve bugüne kadar 4 bin genç yatırımcı ile sözleşme imzaladığını belirten Eker, 2011 ' den bu yana 2.2 milyar lirası hibe olarak ödenecek toplam 3.8 milyar liralık yatırım yapılmasına aracılık edildiğini kaydetti. Bugüne kadar 42 ilde 1.5 milyar liralık hibe desteği ödemesi yapıldığının altını çizen Mehdi Eker, verilen desteklerle 756 broyler çiftliği, 535 süt üretim çiftliği, 404 kırmızı et besi çiftliği, 216 tarımsal sanayi işletmesi, 155 kırsal turizm yatırımı, 5 bin 705 arıcılık-seracılık yatırımı, 156 yerel ürün-el sanatları, 11 tane de kültür balıkçılığı tesisinin kurulduğunu anlattı.

Üst limit 3 milyon liraya çıkarılıyor

2015 yılında TKDK aracılığıyla verilecek desteklemelerde kapsam ve limitlerin arttırılacağı bilgisini veren Bakan Eker, 800 bin liralık üst limitin yatırım türüne göre 1-3 milyon lira arasında bir rakama yükseltileceğini, bunun da yüzde 50 ' sinin hibe olarak verileceğini söyledi.

Halen IPARD kapsamında 39 ile verilen tarımsal üretim inşaat desteğinin 81 ile yayılacağını ifade eden Eker, destek miktarının da 1.5 milyon liraya yükseltileceğini bildirdi.

Tarımsal makine destek kapsamına kredi faiz desteği de sağlayacaklarını söyleyen Bakan Eker, 2015 yılında verilecek desteklerle toplam 6 milyar liralık yatırım hacmi oluşmasını öngördüklerini kaydetti.

Süt ve et besiciliğinde hibe oranı yüzde 70 ' e çıkacak

Yine 2015 yılında yeni destek alanları ve daha yüksek hibe oranlarıyla yatırıma devam etmek için IPARD-2 çalışmalarının sürdüğünü belirten Eker, yumurta üretimi, kaz yetiştiriciliği ile manda eti ve sütüne yönelik yatırımların destek kapsamına alınacağını, süt ve et besiciliğinde hibe oranının da yüzde 70 ' e çıkarılacağını vurguladı.

Son zamanlarda meydana gelen sel, don, dolu gibi felaketlerin üreticilere olan etkisiyle ilgili hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü belirten Mehdi Eker, hasarların bir çoğunun sigorta kapsamında olmasına rağmen, çiftçilerin sigorta yaptırmadığını bildirdi.

Ürün ve işletmeleri hasar gören çiftçilerin bir kısmının da Çiftçi Kayıt Sistemi ' ne kayıtlı olmadığını belirten Eker, bu durumdaki çiftçilere yönelik bir destekleme verilemeyeceğini, ancak sosyal yardım ödeneklerinin kullanılabilmesi için ilgili bakanlıklarla temasa geçeceğini dile getirdi.