Sonradan Köylüler

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

http://www.zaman.com.tr/cumaertesi_sonradan-koyluler_2272996.html

ZEYNEP KILIÇ
24 Ocak 2015, Cumartesi
Ceviz ve bademi yan yana görünce ‘oo piti piti’ yapacak kadar doğal yaşama uzaktı Ilgın ve Serhat Sayıcı çifti. İstanbul’dan sıkıldıkları bir vakitte köyleri dolaşmaya karar verdiler. Sayıcı çifti, şimdi köylünün satamadığı ‘tertemiz’ ürünlerini, doğal tüketmek isteyen şehirli insanlara ulaştırıyor.

Ilgın ve Serhat Sayıcı için köy, ilkokulda arkadaşlarının yaz tatilinde gittiğinden haberdar oldukları uzak bir coğrafyadan ibarettir. Büyüdüklerinde de durum değişmez. Köy hayatı ile tanışmaları için önce okullar bitirilecek sonra iyi bir işe girilecek ardından evlilikle birlikte artan sorumluluğa büyük şehrin sıkıntıları eklenecek ve Sayıcı çifti için İstanbul’dan kaçmanın yolları aranacaktır. Aslında Ilgın çok eskiden beri gitmek istemektedir fakat hayat arkadaşı tam bir şehir insanıdır. Serhat, Gebze’de bir yazılım firmasında, Ilgın ise Maslak’ta bir firmada insan kaynakları yöneticiliği yapmaktadır. Her akşam gidiş dönüş dört saate yakın bir süreyi yolda geçirmeleri ve hiçbir şeye vakit yetirememeleri dananın kuyruğunun koptuğu an olur. Artık Serhat da şehir insanlığından vazgeçmiştir. Fakat nereden başlayacaklarını bilememektedirler. Sonra bir gün fikir dahil her şeyin paylaşıldığı Armağan Uçuşturma Çemberi diye bir gruptan haberleri olur. ‘Bir yol gösteren yok mu?’ çağrısına onlarca kişi cevap verir. Meğer ne çok göçebe, gezgin, seyyah varmış diyerek umutlanan çift, birçok kişinin yapmak isteyip de yapamadığı şeyi yaparak İstanbul’u terk eder.

Arabalarında kendilerinden başka iki bavul ve bir de köpekleri ile yollara koyulan çiftin kafasında köyleri dolaşmak vardır. İlk durakları Buğday Derneği’nin öncülük ettiği TATUTA (Tarım Turizm Takas) çiftliklerinden biri olan Çanakkale’deki Yeniköy Çiftliği olur. Yeniköy, Muratlar köyündeki iki haneden biridir ve Sayıcı çiftinin hayatlarında gördüğü ilk köy ortamıdır aynı zamanda. Diğer hanede ise Ramazan amca ile karısı Meryem teyze vardır. Ilgın Sayıcı, ‘mucizelerin başladığı yer’ olarak anlattığı Yeniköy serüvenlerinden bakın nasıl bahsediyor: “Bize yepyeni bir hayatın kapısı açıldı. 40 gün boyunca hiç köyden çıkmadık, hiç pazara gitmedik, hiçbir şey almadık. Her şeyi kendimiz yetiştiriyorduk. Biz topluyorduk, biz pişiriyorduk. Her sabah biz sobayı yakıyorduk. Ben ilk zamanlar turist gibiydim. Her şeyin fotoğrafını çekiyordum. Ta ki bir ineğin ebeliğini yapana kadar. Ramazan amca ve Meryem teyze ineklerden birinin doğuracağını söyleyince makinemi aldım, ahıra koştum. Meryem teyzenin Ramazan amcaya ‘Sakallı oğlanın karısını da çağırdım ama işe yarar mı bilmem’ diyerek benden bahsettiğini duyunca fotoğraf için değil, yardım için çağrıldığımı anladım. Makinemi de turistliğimi de bir yana bırakıp o hayvanı doğurttum. Sonra da 40 gün boyunca bir daha makineyi elime almadım. Mucizelere makinemin ardından değil kendi gözlerimle şahit olmak istedim.”

Köylü satamıyor, şehirli ulaşamıyor…

...

Ynt: Sonradan Köylüler

ilginç bi hayat öyküsü.. tersine şehirden köye göç.. paylaşmak istedim.. hakkıyla alıp satıyorlarsa yine o da bi başarı hizmet derim..

bu tür arayışlar insanlar çoğaldı..

meraklısı için buğday derneği TATUTA.. tarımturizmtakas projesi önerilir..

sonradan köylü lafini sehirdeki birine söylesen güler gecer hatta 4 köse oluyorlar genelde, peki köyden göc eden birine sonradan sehirli denilince neden tuhaf kaciyor? yanlis anlamayin bazen köylü pazarlarinda gicik insanlar bunu söylüyor garibim köylü sehir insanina cevap vermekten cekiniyor ve yere bakiyor :(

UÖZKAN.77 link=topic=81029.msg962249#msg962249 date=1422125946' Alıntı:
fatih yazının tamamını okursan.. 2 ' side istanbulda hazır işlerini bırakıp gitmişler.. sadece para değil yani :)
yazının tamamını okudum hocam plaza insanı olmaktan bunalmışlaar evet her gün 4 saat yol yapmaktan kendilerine vakit ayıramamışlar bi köye turist olarak gitmişler sonrada bunları alıp istanbulda satmaya başlamışlar parayı ön planda tutmasalarda bunların yaptıklarının tüccarlık olmadığını kimse savunmasın
allah verede insaflı tüccar olsalar çiftçide kazansa
lakin olması gereken çiftçinin örgütlenip malını kendisi pazarlamasıdır bence
bakalım bizim nesil bunun farkına vardı bi sonraki nesil başarır belki