Ayçiçek Ekim Öncesi Tarla İlaçlama

Arkadaşlar bölgemizde ayçiçek ekim öncesi tarlalar triflin ile ilaçlanarak çıkacak otlarla mücadele ediliyordu.
Toprağa verdiği kalıntıdan dolayı yasaklandığı ve üretilmeyeceği söyleniyor.
Zirai ilaç bayiinde aynı ilaçlamayı bonaflan veya Stomp® Extra ile yapabileceğim söylendi. 5kg bonoflan ile (dölüme 250 gr) 20 dölüm ilaçlanıyormuş.Fiyatı 190 tl yani dölüme 10 tl geliyor.Daha sonra interviks atmayı düşünmüyorum. İnterviks kullanmadığım için ayçiceklerinin yağ oranı daha yüksek çıkıyor vede daha fazla verim alıyoruz.
Bu konuda fikrinizi öğrenmek, tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum. Sevgi ve saygılar.

Ynt: Ayçiçek Ekim Öncesi Tarla İlaçlama

Doğru geçen dönem Trifilin yasaklanmıştı.Bazı çiftçiler -biride biziz- ziraatçileri dolaşıp elde kalan son trifilinleri toplayıp bir sonraki yıl için stok yaptılar burda.Bizde geçen seneden çok az miktar kaldı kullanılırmı kullanılmazmı bilmem ama isimlerini hatırlayamadığım diğer altenatifleri kullanıcağız bu yıl.Geçen sene o diğer markaları kullanan tanıdıklarımız önyargılıydı açıkçası kullanım tarzına falan alışık olmamaktan yakınıyorlardı ve pahalı gelmişti.Bu arada sadece merakettiğimden soruyorum;hangi marka ayçiçek tohumu ekeceksiniz bu yıl?

İSMAİL TUTAR link=topic=81058.msg962557#msg962557 date=1422208558' Alıntı:
Doğru geçen dönem Trifilin yasaklanmıştı.Bazı çiftçiler -biride biziz- ziraatçileri dolaşıp elde kalan son trifilinleri toplayıp bir sonraki yıl için stok yaptılar burda.Bizde geçen seneden çok az miktar kaldı kullanılırmı kullanılmazmı bilmem ama isimlerini hatırlayamadığım diğer altenatifleri kullanıcağız bu yıl.Geçen sene o diğer markaları kullanan tanıdıklarımız önyargılıydı açıkçası kullanım tarzına falan alışık olmamaktan yakınıyorlardı ve pahalı gelmişti.Bu arada sadece merakettiğimden soruyorum;hangi marka ayçiçek tohumu ekeceksiniz bu yıl?
[/quote
Temiz tarlalarıma lg 5580 ve kumsal yerlere düz tunca vede otlu tarlalarıma lg 5542 ekmeyi düşünüyorum.Geçen yıl lg 5580 lerde ufak tefek sıkıntılarım oldu fakat yinede verimleri yüksekti.

uğur BOZ link=topic=81058.msg962570#msg962570 date=1422209107' Alıntı:
İSMAİL TUTAR link=topic=81058.msg962557#msg962557 date=1422208558' Alıntı:
[/quote
Temiz tarlalarıma lg 5580 ve kumsal yerlere düz tunca vede otlu tarlalarıma lg 5542 ekmeyi düşünüyorum.Geçen yıl lg 5580 lerde ufak tefek sıkıntılarım oldu fakat yinede verimleri yüksekti.
Bizde tarlalarımıza Tunca ekiyoruz yıllardır,başka cins tohum kullanmadık.2009 yılında bizde sıkıntı yaşadık ama genelde verimi tatmin ediyor.

Piyasada 5kg Triflularin 125 TL fiyatından mevcut.Hem de istemediğiniz kadar.Zam geldi olayı hikaye.Zaten üretilmeyen mala zam gelmez.Sonuç olarak durum karaborsa.
Bana sorarsanız Triflularin kullanmam.Pıtrak varsa İntervix, yoksa Challenge 600+ Targa Super muadilleri rahat rahat iş görüyor.Tabii ki zamanında atmak önemli.
Ayrıca ektikten hemen sonra atılanlar da iş görüyor.Goal 2E muadili Morbidol de kullandık.Sıkıntı yok.

• Beğen
Tepkiler: Alexander

uğur BOZ link=topic=81058.msg962908#msg962908 date=1422293213' Alıntı:
Bizde triflin ' i 125 - 150 gr arası kullanıyoruz.Dikkat edersen bonaflon ' un dölüme 250 gram uygulandığını yazmışım.
Bende zaten bonaflon ' un değil triflinin kullandığım miktarını yazdım. Ziratcılara bakarsan triflinide 200 gr at diyorlar. Bu bonaflon isimli ilacıda az atıcaz ilaç içeriklerine bakmak gerek aynı maddeler varsa fazla atmaya gerek yok.

Üstadlar selam, bu konu hakkında danışmak istediğim bir durum var.

Biz normalde Tunca ekeriz yıllardır, ekimden önce intervix geçeriz, otlanma olunca da çapalarla gireriz ancak bu yıl arazi miktarı biraz fazla ve arazimizde otlanma çoğaldı. Bu nedenden dolayı, bu yıl CL tohum kullanmaya karar verdik.

Ancak danıştığım birkaç kişi CL özellikli tohumda ekimden önce ilaç atılmaması gerektiğini, bitki bir karış boya ulaştığında, dönüme 125 gramdan az olmayacak şekilde intervix atmamı önerdi. Açıkçası bende çok fazla ilaç kullanmayı sevmem ama bu yöntemin doğru olup/olmadığından emin olamadım. Daha önce ilaçlı ayçiçeği ekimi yapmış olanların tecrübelerini paylaşmalarını rica ederim.

İnterwix 4-6 ( hatirladigim ) yaprak tan sonra 100-125 gr olarak atiyoruz . Aycicegi cok kucuk olursa durduruyor . Buyurse yaprak altina kalan yabani otlar kaliyor . Otlarda buyuk kucuk cok fark etmiyor genelde . Aycicegi buyuk otlar kucuk iken denk gelirse ilacin gramini dusurup atmak yan etkileri azaltmak icin onemli .
diger yabani ot ilaclari gibi ilactan sonra bir sure tarlada islem yapmamak onemli .

Elimde geçen seneden kalan 1 teneke triflin var.Tabi yetmiyor bu sene piyasadaki triflinlere de güvenemiyorum.
Bonaflan ilacı dediğin gibi 5litresi 190tl dekara 250gr yazıyor.Bana maliyetli geldi epey ama başka seçeneğimizde yok gibi.Benim sorum şu Bonaflan kullanan varsa dekara gramajı daha az kullansak mesela 150gr etkisi nasıl olur?Bir de triflinden farkı etki olarak var mıdır bu paralara değer mi?