Hisarlar Büyük Dikdörtgen Balya Makinası

Ynt: Hisarlar Büyük Dikdörtgen Balya Makinası

çifçilik zor iş link=topic=81099.msg963397#msg963397 date=1422391701' Alıntı:
ahhh yusuf beyim sana bu konuda hak vermiyorum.
ben 2014 çokcanlar balya makinası aldım sıfır makinayı çalıştıramadım( eğer sorarsan 8yıldır balya mak. var)
neyse iyi kötü kendim uğraştım ayarladım. bu sefer büyük sanjumandan yağ atmaya başladı, bağlama emniyet civata kırank kamasını sıyırdı
haaa soacak olursan firma makinanın ardında Allah var var ama sonuç tarlada perişan olan yine kamil.
çokcanlar en az 8 yıldır balya makinası üretiyor 8 yılı arge alarak bari düşüseler olmazmı

Şimdi hisarların bu makinayı al eğer tarlad oturup ağlamassan been bu işi bilmiyorum demektir.
türk sanayicisi bütün parçaları avrupadan getirsin montajında yine hata yapar. emin ol
fiyatına gelince avrupa makinadan çok az ucuzdur........

örnek yerli bağlama gurupları dökülüyor. avrupada niye sıkıntı yok. bana açıklayan olabilirmi

düşüncem
bizim sanaici makina üretirken aklında hemen para kazanmak var
avrupalı ise nasıl güven kazanırım var....güven kazanmanın yolu kaliteden ve argeden geçer

vesselam
abi sen bu konuda haklısın..
sanayi yada üretimden kasıt etmiyorum..
benim vurgulamak istediğim nokta ..
yenilik....
yapılmamış bir şey üreten itilip kakılıyor..
denenme imkanı,fırsatı verilmiyor... olmaz hatta olamaz deniyor.
biz yapamayız kelimesi kalıplaşmış.dayanilmaz olmuş.

izeltaş niye dünyada en iyilerden biliyormusunuz..
Çünkü bu ülkenin malı :)

Benim asıl merak ettiğim şey fiyatı çalışmasındaki hatalar illaki düzeltilecektir bu makinayı yapmak demek ülkeye yeni bir makina üretmek demek ve aynı zamanda cesaret isteyen bir iş ben şahsım adına tebrik ederim. İnşallah fiyatındada fırsatçılık yapılmaz hakettiği fiyata satılır.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=81099.msg963409#msg963409 date=1422393225' Alıntı:
abi sen bu konuda haklısın..
sanayi yada üretimden kasıt etmiyorum..
benim vurgulamak istediğim nokta ..
yenilik....
yapılmamış bir şey üreten itilip kakılıyor..
denenme imkanı,fırsatı verilmiyor... olmaz hatta olamaz deniyor.
biz yapamayız kelimesi kalıplaşmış.dayanilmaz olmuş.

izeltaş niye dünyada en iyilerden biliyormusunuz..
Çünkü bu ülkenin malı :)
izeltaş yüz akımız haklısın
eğer kaliteye önem vermezlese korkum piyasayı kaybedebilirler
ben milli sanayileeşme için can atıyorıum

Konumuza dönelim.

Yapana, tasarlayana hayırlı olsun.

Bu makinanın kullanım aşanı kısıtlı olur. Yani tutmaz.

Neden?

1-) büyük balya makinası denen aletin orijinali bile Türkiye ' de tutmadı.

Araziler küçük, traktörler küçük, toplulaştırma yapılmadı... Liste uzar.

2-) Büyük balya makinaları, 7-8-10 hatta 12 metre tablo boyuna sahip büyük biçerdöverlerin, arkasında duvar gibi sap bırakan bereketli tarlalarda çalışmak için tasarlanmışlardır. Ancak o zaman işe yarar. İçinde dönemeyeceği, cücük kadar, sapsız bayır tarlalar ve o tarlaları 4 metre tablosu ile biçip ip gibi namlu bırakan biçerdöverlerin ardında haldır haldır gezdirmek için değil. Ha gezmez mi, gezer ama küçük balya makinasının 2-3 katını yakarak.

3-) büyük balya makinaları küçüklere benzemez. Otu öyle bir ezer ki, otun formu değişir. Balyayı açtığınızda, her zaman gördüklerinizden daha farklı bir ot / saman görürsünüz. Nedeni ise öndeki 150-200 hp traktörüm presleme gücü. Siz bunu 80-100 hp ile yapmaya kalkarsanız yeterli sıkıştırma yapamaz, gereksiz ip ve nakliye masrafınız olur.

4-) bu makina kaç ton bilmem ama eli yüzü düzgün bir büyük makina 6-8 ton civarı. Traktöre balya makinasını mı çeksin, kendini mi yürütsün, balya mı bassın?

Bir Abi ' mizde var burda lakin ne şekilde denediyse denesin ise verim alamadı. (Maliyet kurtarmadı)

sebazios link=topic=81099.msg963460#msg963460 date=1422402612' Alıntı:
Konumuza dönelim.

Yapana, tasarlayana hayırlı olsun.

Bu makinanın kullanım aşanı kısıtlı olur. Yani tutmaz.

Neden?

1-) büyük balya makinası denen aletin orijinali bile Türkiye ' de tutmadı.

Araziler küçük, traktörler küçük, toplulaştırma yapılmadı... Liste uzar.

2-) Büyük balya makinaları, 7-8-10 hatta 12 metre tablo boyuna sahip büyük biçerdöverlerin, arkasında duvar gibi sap bırakan bereketli tarlalarda çalıştığı büyük arazilerde verimlidir. İçinde dönemeyeceği, cücük kadar, sapsız tarlalar ve o tarlaları 4 metre tablosu ile biçip ip gibi namlu bırakan biçerdöverlerin ardında haldır haldır gezdirmek için değil. Ha gezmez mi, gezer ama küçük balya makinasının 2-3 katını yakarak.

3-) büyük balya makinaları küçüklere benzemez. Otu öyle bir ezer ki, otun formu değişir. Balyayı açtığınızda,öge zaman tanıştığınızdan daha farklı bir ot / saman görürsünüz. Nedeni ise öndeki 150-200 hp traktörüm presleme gücü. Siz bunu 80-100 hp ile yapmaya kalkarsanız yeterli sıkıştırma yapamaz, gereksi ip ve nakliye başardı ödersiniz.

Bir Abi ' mizde var burda lakin ne şekilde denediyse denesin ise verim alamadı. (Maliyet kurtarmadı)
Abi burdada bi kişide var kuhn marka prizmatik büyük ne hikmetse onlarda çok memnun sadece kuru yonca ve samanda kullanıyorlar ticari dğil kendi ürünlerini bqlyalıyorlar

Ali SARAÇ link=topic=81099.msg963461#msg963461 date=1422402945' Alıntı:
Abi burdada bi kişide var kuhn marka prizmatik büyük ne hikmetse onlarda çok memnun sadece kuru yonca ve samanda kullanıyorlar ticari dğil kendi ürünlerini bqlyalıyorlar

Ali ot ayrı. Otta namlu boyutunu ve çevirme mekanizasyonunu büyük makinaya göre ayarlarsın, miss.

Ama samandaki iş değişir. Çünkü namlu boyutu, biçerdövere bağlıdır.

4 metre tablosu olan bir makinanın çıkartacağı sap bellidir.

Türkiye şartlarında bir tarlada gideceğin hız bellidir. (Hızlı gider de yırtarım ' diye düşünme. Tırmık çekilmemiş bi tarlaya girersin, dağıtırsın makinayı :D )

Özetle balya boyutlarında büyüme olması zorunlu. Karşı çıkmak evrimin yapısına ayrıkıtı. Medeniyetin gidişi bu yönde. Karşı konulmaz ama 1-) zaman (şu an) 2-) mekan (Türkiye) bir süre daha buna uygun değil.

Bizim burada civarda 3-4 tane büyük balya makinası olan var ama bizim burada pek çalışmıyorlar hep dışariya gidip balya bağlıyorlar sadece bizim buraya kalsa adamlar masrafı çıkaramaz.

aslan26 link=topic=81099.msg963488#msg963488 date=1422422968' Alıntı:
Bizim burada civarda 3-4 tane büyük balya makinası olan var ama bizim burada pek çalışmıyorlar hep dışariya gidip balya bağlıyorlar sadece bizim buraya kalsa adamlar masrafı çıkaramaz.
bence bu makina türkiye şartlarında çalışır.
yılmaz biçer konusunda haklısın. ama namluları birleştirebilirsin(üzerinden br kez geçince temiz oluyor)

dezavantaj bu balyaları yüklemek için gerekli ataşman ister. bence sıkıntı burda

çifçilik zor iş link=topic=81099.msg963490#msg963490 date=1422423996' Alıntı:
bence bu makina türkiye şartlarında çalışır.
yılmaz biçer konusunda haklısın. ama namluları birleştirebilirsin(üzerinden br kez geçince temiz oluyor)

dezavantaj bu balyaları yüklemek için gerekli ataşman ister. bence sıkıntı burda
Bencede Türkiye şartlarinda çalışır. Uygun traktör olduktan sonra balya yapması kolay namlularda sap güçlü ise direk girersin değil ise helikopter ile namluları birlestirip girersin olur.Balyaları taşıma için bir tane kepçelı traktör birkaçda römork oldumu iş tamam hem balyayi yap hem balya nakliyesi. Istif yapıldıktan sonra üretici balyayi istifden açıp yedirebilir.

çifçilik zor iş link=topic=81099.msg963397#msg963397 date=1422391701' Alıntı:
ahhh yusuf beyim sana bu konuda hak vermiyorum.
ben 2014 çokcanlar balya makinası aldım sıfır makinayı çalıştıramadım( eğer sorarsan 8yıldır balya mak. var)
neyse iyi kötü kendim uğraştım ayarladım. bu sefer büyük sanjumandan yağ atmaya başladı, bağlama emniyet civata kırank kamasını sıyırdı
haaa soacak olursan firma makinanın ardında Allah var var ama sonuç tarlada perişan olan yine kamil.
çokcanlar en az 8 yıldır balya makinası üretiyor 8 yılı arge alarak bari düşüseler olmazmı

Şimdi hisarların bu makinayı al eğer tarlad oturup ağlamassan been bu işi bilmiyorum demektir.
türk sanayicisi bütün parçaları avrupadan getirsin montajında yine hata yapar. emin ol
fiyatına gelince avrupa makinadan çok az ucuzdur........

örnek yerli bağlama gurupları dökülüyor. avrupada niye sıkıntı yok. bana açıklayan olabilirmi

düşüncem
bizim sanaici makina üretirken aklında hemen para kazanmak var
avrupalı ise nasıl güven kazanırım var....güven kazanmanın yolu kaliteden ve argeden geçer

vesselam
hay agzina saglik abim . cok guzel bi bakis acisiyla anlatmssn

ticari anlamda değilde kişisel kullanım için bu makina olabilir yapılan ot balyasına bakacak olursak bence 250 kg zor bulur ki sapta bu değer çok daha düşer bu da nakliyede dezavantaj rakipler 14-15 ton yük sararken sen 9-10 tonda kalırsan hiçbir karı olmaz bu işin paksan firmasının orkinos modeli de var ülkemizde yeni üretilen büyük balya makinası ama yanlış anlamayın arkadaşlar bu makinalara güvenilip yola çıkılmaz diye düşünüyorum