+ Konuya Cevap Yaz
12 sonuçtan 1 ile 12 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  30 Temmuz 2008
  Mesajlar
  89
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  common rail diesel motor sistemi hakkında bildikleriniz....  Common-Rail sistemi yeni geliştirilen bir dizel direkt püskürtme sistemidir. Bu yeni geliştirilen sistemin, bugüne kadar kullanılan aynı türdeki sistemlere göre yakıt sarfiyatı konusunda bazı avantajları olmakla birlikte egzoz gazı emisyonu, çalışma sistemi ve gürültü oluşumunda da net bir şekilde daha üstün olduğu görülmüştür. Gelecek vaad eden bu tekniğin anahtar kelimeleri “tutuculu püskürtme” veya “ortak boru” anlamına gelen “Common-Rail”dir. Direkt tahrik edilen blok veya tek pompalı sistemlerden farlı olarak Common-Rail’de basınç oluşumu ve püskürtme ayrılmaktadır. Geleneksel dizel direkt püskürtücüleri yaklaşık 900 bar’lık basınç ile çalışırken, Common-Rail Sistemi, yakıtı 1350 bar’a kadar yükselen bir basınç ile ortak bir boru üzerinden enjektörlere dağıtır. Elektronik motor kumandası, bu yüksek basıncı, motorun devir sayısına ve yüküne bağlı olarak ayarlar.
  Püskürtmeyi, enjektörler üzerinde bulunan ve süratle anahtarlanabilen manyetik supaplar sağlamaktadır. Bu da yine püskürtme olayının şekillendirilmesi, püskürtme miktarının ölçülmesi ve yakıt püskürtmesi bakımından yeni imkanlar sağlamaktadır. Ayrıca yine bu imkanlar sayesinde yeni sistemin mükemmel bir avantajı olan Pilot (ön) Püskürtme ortaya çıkmaktadır.

  Pilot püskürtme, esas ana püskürtmeden önce oluşarak yakıtın yanmasına ilişkin çıkış oranlarını yüksek derecede iyileştirmektedir. Ön veya çoklu püskürtme, süratli manyetik supaplarına çok kere kumanda edilmesi ile oluşturulur. Böylece hem zararlı madde ve gürültü emisyonu hem de dizel motorlarının sarfiyat değerleri daha da azaltılmaktadır. Common-Rail sistemi, motorda önemli değişiklikler yapılmadan, kullanılan püskürtme sisteminin yerini alabilmektedir.


 2. #2

  Üyelik Tarihi
  24 Haziran 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  37
  Mesajlar
  3,871
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: common rail diesel motor sistemi hakkında bildikleriniz....  teşekkürler bilgiler için

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  18 Ocak 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: common rail diesel motor sistemi hakkında bildikleriniz....  teknik paylaşım ...+ rep

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  30 Temmuz 2008
  Mesajlar
  89
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: common rail diesel motor sistemi hakkında bildikleriniz....  Basınç oluşumunun ve püskürtmenin ayrılmasına ilişkin tek şart, bir dağıtıcı boru (rail) ve enjektörlere giden borulardan oluşan, Yüksek Basınç Tutucusu’dur. Sistemin çekirdek parçası, manyetik supap kumandalı enjektördür. Püskürtme olayı, beyinden manyetik supaba giden bir sinyal ile başlatılır. Bu arada püskürtülen miktar, hem manyetik supabın açılma süresine hem de sistem basıncına bağlıdır. Sistem basıncını, yüksek basınçlı, pistonlu pompa oluşturmaktadır. Adı geçen pompa, düşük tahrik dönme momentleri ile çalışır, bu da pompa tahrikinin yükünü azaltmış olur. Basınç oluşumu için, binek otomobillerde distribütör tipi pompalar; ticari araçlarda ise sıra tipi pompalar öngörülmüştür. Common-Rail sistemlerinde, beyin, sensörler ve çoğu sistem fonksiyonları, başkalarında bulunan pompa-meme-birimi ve pompa-boru-meme gibi zamana bağlı tek pompa sistemleri ile eşittir. Common-Rail tekniği ile varılan gelişmeler duyulabilmekte ve ölçülebilmektedir. Ön püskürtme sayesinde bu direkt püskürtücü, ön yanma odalı motorun düşük gürültü seviyesi ile çalışırken aynı zamanda en katı egzoz gazı kurallarına da uymaktadır

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  30 Temmuz 2008
  Mesajlar
  89
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: common rail diesel motor sistemi hakkında bildikleriniz....  Dağıtıcı püskürtme sistemi ve pompasının yapısı tanıtıldıktan sonra şimdi de Common-Rail sisteminin başlıca elemanları tanıtılacaktır. Önce yakıt depodan pompalanır ve filtre vasıtası ile dağıtıcı püskürtme sistemine benzer bir şekilde yüksek basınçlı besleme bölümüne iletilir. Basınç üretilmesi ve yakıt püskürtme işlemleri, dağıtıcı püskürtme sistemlerinden farklı olarak, Common-Rail sisteminde birbirlerinden ayrılmışlardır. Yandaki şekilde silindir gövdesinin iç V’sinde bulunan bir yüksek basınç pompası, sürekli olarak yüksek basınç üretir. Bu basınç, dağıtıcı bir eşik ve iki rail elemanı tarafından saklanır. Kısa püskürtme boruları üzerinden her iki silindir sırasının enjektörlerine iletilir. Püskürtme miktarı ve anı, motor kontrol ünitesindeki enjektörlerin, manyetik supapları tarafından düzenlenir. İhtiyaç fazlası yakıt, dizel yakıtının ısı eşanjöründe soğutulur ve geri dönüş kanalı üzerinden tekrar depoya gönderilir.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  05 Mart 2008
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  37
  Mesajlar
  4,408
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: common rail diesel motor sistemi hakkında bildikleriniz....  Common-rail sistemlerde bildiğim kadarıyla 1600-1800 bar yakıt basıncını görebilen sistemler mevcut

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  30 Temmuz 2008
  Mesajlar
  89
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: common rail diesel motor sistemi hakkında bildikleriniz....  yüksek basınclı besleme
  Common-Rail sisteminin yapısına toplu bakışta bahsedildiği gibi yüksek basınç dolaşımının elemanları, yakıtın sıkıştırılmasını ve yanma işlemine iletilmesini sağlarlar. Sıkıştırma ve püskürtme işlemlerinin başlıca değerlerini açıklayalım. Yüksek basınç pompası, 1350 bar’lık azami basınç üreterek, sıkıştırılmış yakıtın yeterli bir miktarını dağıtıcı eşiğine, diğer bir deyimle rail basınç ayar ünitesine iletir. Yüksek basınç ayar devresinin dağıtıcı eşiği V motoru, yakıt beslemesinde merkezi bir işlev görür. Sıkıştırılmış yakıtı her iki rail’e dağıtır. Bunun dışında dağıtıcı eşiğinde basıncın kontrol ve ayarı işlevini gören değişik elemanlar bulunur. Bunlar basınç sensörü, yakıt basıncı ayar supabıdır. Yakıt, dağıtıcı eşiği üzerinden rail elemanlarına dağılır. Enjektörler bu rail elemanlarından kısa hatlar vasıtası ile yanma işlemi için gereken yakıtı alırlar.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  30 Temmuz 2008
  Mesajlar
  89
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: common rail diesel motor sistemi hakkında bildikleriniz....
  COMMON RAİL SİSTEMİNİN TEMEL ÖZELLİKLER


  ^^Yüksek enjeksiyon basıncı (1350 bar değerine ulaşan),

  Enjeksiyon basıncının, motorun bütün çalışma koşulları altında 150 ile 1350 bar değerleri arasında değiştirilebilmesinin mümkün olması,

  ^^100 ile 6000 dev/dk aralığında 100 mm3/çevrim değerine ulaşan miktarda yakıt gönderilmesi,

  ^^Hem enjeksiyon avansı, hem de enjeksiyon süresi açısından, enjeksiyona tam olarak kumanda edilmesi,

  Üst ölü noktadan önce, motor devrine ve yüküne bağlı olarak kumanda edilen pilot enjeksiyon (ön enjeksiyon) sayesinde, yanma odasındaki basıncın azaltılması sağlanır ve ses seviyesinde azalma görülür.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  30 Temmuz 2008
  Mesajlar
  89
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: common rail diesel motor sistemi hakkında bildikleriniz....  COMMON RAİL SİSTEM İLE ELDE EDİLEN SONUCLAR

  ^^Torkun ve motor gücünün artması,

  ^^Yakıt tüketiminin azalması,

  ^^Kirliliğe sebep olan emisyonların azalması,

  ^^Motordan gelen toplam sesin azalması,

  ^^Taşıtın sürüş konforunun iyileştirilmesi

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  30 Temmuz 2008
  Mesajlar
  89
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: common rail diesel motor sistemi hakkında bildikleriniz....  aslında resımler de war ama pdf formatında oldu ıcın konu ugrasamadım bu sistemi bu sene gemi makinaları dersınde goruyoruz kapsamlı sekılde cok buyk motorlar uzerındede yaygınsekılde kullanılmaya basladı ozellıkle man fırması bunu kullanıo...

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  28 Mayıs 2008
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1,570
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: common rail diesel motor sistemi hakkında bildikleriniz....  teşekkürler bilgiler için.

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  28 Ağustos 2008
  Mesajlar
  44
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: common rail diesel motor sistemi hakkında bildikleriniz....  Çok güzel bilgiler arkadaşa teşekkür ederim... Ancak bunun yeni geliştirilen bir sistem olmadığını hatırlayalım. Common rail ' in ilk ticari uygulamaları - son kullanıcı araçlarında kullanımının üzerinden 10 yıldan fazla bir süre geçmiştir. Öncülüğünü Bosch ' un yaptığı bu sistemin bugün 1600-1800 bar civarında basınçla çalışan üçüncü jenerasyonu piyasadadır. Bu jenerasyonun öncül ikisinden en büyük farkı enjeksiyon işleminin enjektörlerdeki manyetik solenoidlerle değil bu işlemde piezo kristallerin kullanılmasıdır. Şu anda piyasaya sürülmesi planan dördüncü nesil 2000 bar ' ın (26000 psi) üzerindeki basınçlarla çalışabilmektedir ve değişken enjeksiyon geometrisi gibi dizaynlar denenmektedir.
  Ayrıca her ne kadar common rail denince dizel motorlar akla gelse de benzer sistem benzinli motorlarda da benzin direkt enjeksiyon sistemleri -GDI- genel adı altında kullanılmakta ve yaygınlaşmaktadır. Markadan markaya değişmekle beraber FSI (VW), HPI (BMW) vb. gibi sistemleri kullanan araçlar yollarımızda mevcuttur.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. common rail ?
  Konu Sahibi Ali Alıçlıdağ Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 16.Mart.2015, 19:52
 2. common rail yakıt enceksiyon sistemi motorlarda tork ve yakıt tasarruf cihazı
  Konu Sahibi Mürsel YAZICI Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 23.Şubat.2013, 13:31
 3. JD 5020 serilerinde common rail yakıt sistemi varmı?
  Konu Sahibi 18karatekin Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 22.Şubat.2013, 21:20
 4. common rail
  Konu Sahibi okkangal Forum Bilim
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 13.Haziran.2009, 09:20
 5. common rail sistemi
  Konu Sahibi atilla Forum Teknoloji
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Şubat.2009, 12:53

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status