Saman Balyasından Ev Yapımı

Isı izolasyonu konusunda çok başarılı olacağı kesin. Yazın serin, kışın sıcak.

Ama daha başarılı olduğu bi nokta var: 'ses izolasyonu'. Hatta bu konuda o denli başarılı ki, bazı isim yapmış müzisyenler, hem enstrüman sesini tam olarak alabilmek, hem de kayıt esnasında istenmeyen gürültülerden kurtulmak için kasten yaptırıyor ülar balya evleri.

http://youtu.be/Li3Qs_6H7ng

Bu da bir müzisyenin özel olarak yaptırdığı evi, pardon, daha doğrusu Villa ' sı.

http://youtu.be/nSsubcjmxG8

Ynt: Saman Balyasından Ev Yapımı

Herkes yok bizim orda şöyle bizim burda böyle demiş. Bırakın bu söylemleri bizim buradakilerde insan oradakilerde. Biz kendimizi yeniliğe karşı kapalı tutuyoruz. Sigara atan orada da atar. Bu tarz evler doğal afet vs gibi şeylere karşı önlem alınarak yapılıyor. Yılmaz abi eline sağlık.

doganbey1 link=topic=81118.msg963484#msg963484 date=1422418170' Alıntı:
Herkes yok bizim orda şöyle bizim burda böyle demiş. Bırakın bu söylemleri bizim buradakilerde insan oradakilerde. Biz kendimizi yeniliğe karşı kapalı tutuyoruz. Sigara atan orada da atar. Bu tarz evler doğal afet vs gibi şeylere karşı önlem alınarak yapılıyor. Yılmaz abi eline sağlık.
Herkesin kendine gore cevresi ve kendi bolgesine has insani vardir. Benim koyumde belki dusmanim coktur bana zarar vermenin bi yolunu ariyordur. Belki bolgenin suc ortalamasi yuksektir bu tip evler yapamazsin korkundan. Insanlari hemen yenilige kapalisiniz diye yargilamaniz nekadar dogruysa o yazilanlarda okadar dogrudur emin olun.

Biz traktorleri park ettigimiz garajin catisini yakarlar korkusuyla tamamen betondan yaptirtik cunku dusmanimiz, firsatimizi bekleyenimiz cok. Demek ki her bolgenin insani bir olmuyormus. Ya da bizdemi yenilige kapaliyiz acaba?

bitmiş halinde samandan eser kalmıyo.. bi katta kireç-alçı sıvadımı hem yanmaz hem hiç bi mikrop üremez.. alçı garanti..

bunun bi ara kursu vardı.. yapımı da basit videolarını izleyen iyi bi usta yapar..

buda kitabı..

doganbey1 link=topic=81118.msg963484#msg963484 date=1422418170' Alıntı:
Yilmaz Bey ' in paylasimi ile ilgili bir elestiri gormuyorum yukarida, olurunu gorsem ne guzel olurdu diye dusunmedim degil. Oradakilerin veya buradakilerin insandan farkli bir sey oldugunun da soylendigi bir durum yok. Yenilige kapalilik konusunda ben de muzdaripim, ancak oyle davranan insanlarin sebeplerini anlayabiliyorum. Bence yangin riski olabilir. Son olarak: fikrini soyleyen insanlarin oldugu ortamlar, kimin neyi soyleyip neyi soylemeyecegini soyleyen insanlarin oldugu ortamlardan daha verimli olur.

cem.ispir link=topic=81118.msg963507#msg963507 date=1422433267' Alıntı:
Yilmaz Bey ' in paylasimi ile ilgili bir elestiri gormuyorum yukarida, olurunu gorsem ne guzel olurdu diye dusunmedim degil. Oradakilerin veya buradakilerin insandan farkli bir sey oldugunun da soylendigi bir durum yok. Yenilige kapalilik konusunda ben de muzdaripim, ancak oyle davranan insanlarin sebeplerini anlayabiliyorum. Bence yangin riski olabilir. Son olarak: fikrini soyleyen insanlarin oldugu ortamlar, kimin neyi soyleyip neyi soylemeyecegini soyleyen insanlarin oldugu ortamlardan daha verimli olur.
Elbette ki fikirler paylaşılmalı, duyulmalı, eleştirler yaklaşımlarla tartışılmalı. Bende olumsuz olarak anlaşılmak istemem. Sadece kendimizi kısıtlamayalım istiyorum. Evet imkanlarımız olmayabilir ama bu eksikliği kapatmalıyız. Nice imkansızlıklardan bir çok icat, yenilik doğmuştur.

Beyler yangın konusuna fazla odaklandınız.

Bu evlerde kullanılan saman, sadece duvar dolgu malzemesi olarak kullanılayor. Samanın üzerine, aynı bildiğiniz betonarme evlerdeki gibi sıva ve kaplama yapılıyor.

Yani hem iç görünüş, hem de dış görünüş olarak betonarme bir yapıdan farkı yok.

Saman hem ısı, hem de ses bakımından çok iyi bir izolasyon malzemesi olduğu için seçilmiş. Ayrıca ucuz.

Özetle evin içindeki tüm eşyaları yakacak denli büyük bir yangın çıkmadığı sürece, hele hele öyle izmaritle atmakla galan yanacak yapılar değil.

sebazios link=topic=81118.msg964564#msg964564 date=1422653020' Alıntı:
Beyler yangın konusuna fazla odaklandınız.

Bu evlerde kullanılan saman, sadece duvar dolgu malzemesi olarak kullanılayor. Samanın üzerine, aynı bildiğiniz betonarme evlerdeki gibi sıva ve kaplama yapılıyor.

Yani hem iç görünüş, hem de dış görünüş olarak betonarme bir yapıdan farkı yok.

Saman hem ısı, hem de ses bakımından çok iyi bir izolasyon malzemesi olduğu için seçilmiş. Ayrıca ucuz.

Özetle evin içindeki tüm eşyaları yakacak denli büyük bir yangın çıkmadığı sürece, hele hele öyle izmaritle atmakla galan yanacak yapılar değil.
Iç dolgu saman dış kaplaması ise alcidan oldumu hiç bir yangın etkilemez. Malumunuz alçı yangından koruyucudur