Ripper ve fransiz patlamasi farki ve +/- leri ?

Hayirli gunler forum sakinleri :D

Kafama takilan pancar kooperatifinden alinma 2 li ripper var . Traktor 110 bg ripper bacak aralari 140 cm esit aralikla cekiyom aralar uzak kaliyor . Bir biri icine girerek ceksem is uzun suruyor maliyet artiyo .
Ripperi 3 lu yaptirmak icin sordugumda 500 ile 1000 tl arasi fiyat cikti .

Gezerken ozdokenin 4 lu fransiz patlatmasini gordum . 2 el 2500 tl kirigi kaynagi yok bacaklar temiz duruyor .
Bizim burda buyuk ciftciler haricinde kullanan yok . Gerci o bile cok az . Genelde soforler kullanmis patronlarin bilgisi yok ;).

Bu alet ripper gorevi yapar mi ? Taban tasi ve drenaj icin hangisi daha randimanli . Ripper in ustune ister pulluk ister cizel yapilir . Fransiz patlatmasi devaminda hangisi yapilir ?
http://www.turantarim.com.tr/Ürünler-17-Dip-Patlatan.html

Fransiz patlatmasi
http://www.ozduman.com/Product-dpt-70.aspx

Ynt: Ripper ve fransiz patlamasi farki ve +/- leri ?

hasanfuat link=topic=81140.msg963553#msg963553 date=1422445779' Alıntı:
Hayirli gunler forum sakinleri :D

Kafama takilan pancar kooperatifinden alinma 2 li ripper var . Traktor 110 bg ripper bacak aralari 140 cm esit aralikla cekiyom aralar uzak kaliyor . Bir biri icine girerek ceksem is uzun suruyor maliyet artiyo .
Ripperi 3 lu yaptirmak icin sordugumda 500 ile 1000 tl arasi fiyat cikti .

Gezerken ozdokenin 4 lu fransiz patlatmasini gordum . 2 el 2500 tl kirigi kaynagi yok bacaklar temiz duruyor .
Bizim burda buyuk ciftciler haricinde kullanan yok . Gerci o bile cok az . Genelde soforler kullanmis patronlarin bilgisi yok ;).

Bu alet ripper gorevi yapar mi ? Taban tasi ve drenaj icin hangisi daha randimanli . Ripper in ustune ister pulluk ister cizel yapilir . Fransiz patlatmasi devaminda hangisi yapilir ?
http://www.turantarim.com.tr/Ürünler-17-Dip-Patlatan.html

Fransiz patlatmasi
http://www.ozduman.com/Product-dpt-70.aspx
tekirdağ toprağında 2 liyi kurakta kaç cm derinlikte çekiyorsunuz ve traktörün modeli ne? bizim topraklarda bile 5455 mf ye 3lü takıyolar canını alıyo traktörün baya zorluyo 3lüyü çekmeyebilir bence iyi düşünün

Traktor ts 110
40 - 70 cm arasi 2 yil oldu cekeli . Saseye kadar tarla oldu ama drenej icin dusundugum yerdi ve normalde o kadar gerek olmadigini dusunuyom .
Fransiz parlatmasi kabartarak gittigi icin 40 cm yeterli diye dusunuyom
Tarla surumu 15- 25 cm arasi .

Ozdoken ve ozdumanla fab. İle gorustum uygundur dediler . Hayrabolu da deneme icin kullanan 2 kiside cekecegini soyledi .
Patlatmanin arkasindaki topuz drenaj icin iyi is yapiyo fransizda yok ama cig yer birakmagi icin topuza gerek kalmadan ayni isi yapar diye dusundum . Mantik li mi ?

Fransız dip patlatanlar traktörü baya yoran aletler. O yüzden pek kullanan yok. Bizim köyden bir arkadaşta 2 ' lisini almıştı. Bir sefer sanırım kullandı. Bir dahada kullandığını görmedim. Normal patlatmalar çizerek gidiyorlar. Fransız tipi olanlar ise toprağın altına girerek gidiyor ve toprağı kabartıyor. Yani traktörün arkasından bakıldığı zaman topraktaki yükselme gözle gayet iyi görülüyor. Aslında faydalı bir ekipman. Ama işte traktör yorması ve yakıta etkisi bakımından ülkemizde sadece büyük çiftliklerde kullanılıyor.

alipasalierkan link=topic=81140.msg963592#msg963592 date=1422451208' Alıntı:
Fransız dip patlatanlar traktörü baya yoran aletler. O yüzden pek kullanan yok. Bizim köyden bir arkadaşta 2 ' lisini almıştı. Bir sefer sanırım kullandı. Bir dahada kullandığını görmedim. Normal patlatmalar çizerek gidiyorlar. Fransız tipi olanlar ise toprağın altına girerek gidiyor ve toprağı kabartıyor. Yani traktörün arkasından bakıldığı zaman topraktaki yükselme gözle gayet iyi görülüyor. Aslında faydalı bir ekipman. Ama işte traktör yorması ve yakıta etkisi bakımından ülkemizde sadece büyük çiftliklerde kullanılıyor.
4lüsünü 100hp çekermi fransız tipinin?

alipasalierkan link=topic=81140.msg963602#msg963602 date=1422453621' Alıntı:
Hakkettiği kadar çekebileceğini sanmıyorum. En uygun 2 ' li olur. 4 ' lü çok zorlar. Çok batırmadan çeker anca.
ben fransız tipinin daha kolay olduğunu biliyodum araştırmama göre. Ama senin dediğin daha mantıklı geliyor.

CropMasteR link=topic=81140.msg963771#msg963771 date=1422471936' Alıntı:
http://www.fs.fed.us/t-d/pubs/htmlpubs/htm08342828/page03.htm

Ripper isimli dipkazanlar daha yaygin kullaniliyor sanki. Son trend de ucu kanatli olanlarmis. Daha etkili olmasinin yaninda daha fazla guc gerektiriyormus.

yabancı dil yetersiz olduğu için yabancı forumları araştıramadım ama youtube genel de ripper tipi var . fransız tiplerin de kanatlı tipler gibi daha az çiğ alan bırakır diye düşünüyodum . üreticiler daha az güç ihtiyacı olduğunu iddaa ettiler ama ripperden fazla güç ihtiyacı olucak galiba .

İsmail Pelit link=topic=81140.msg963744#msg963744 date=1422468571' Alıntı:
ben fransız tipinin daha kolay olduğunu biliyodum araştırmama göre. Ama senin dediğin daha mantıklı geliyor.

ne gibi kolaylık sizin öğrendiğiniz farkı nedir ?

alipasalierkan link=topic=81140.msg963592#msg963592 date=1422451208' Alıntı:
kuru zamanda cıkardığı toprağı gördün mü . tezek mi ? daha parçalı toprak mı cıkarıyor . tavlı toprakta cekilmiş vidyoları var tezeksiz güzel iş . ozamanda pulluk tabanı kırmada ne kadar başarılı acaba

yardım eden herkese tek tek teşekkür ederim

kulaklı ripper örnek
http://youtu.be/vBiu4SXJWu0

hasanfuat link=topic=81140.msg963787#msg963787 date=1422474073' Alıntı:
kuru zamanda cıkardığı toprağı gördün mü . tezek mi ? daha parçalı toprak mı cıkarıyor . tavlı toprakta cekilmiş vidyoları var tezeksiz güzel iş . ozamanda pulluk tabanı kırmada ne kadar başarılı acaba

Ayakları iki taraftan içe kıvrık olduğu için traktörü ondan biraz yoruyor. Çünkü işlediği toprağı o kulaklar yüklenmiş gibi oluyor. Basite indirgersek, ellerimizi aletin ayakları olarak düşünüp birbirlerine bakacak şekilde çevirdiğimiz iki avucumuzun toprak altından gittiğinide farz edersek, o toprağın tüm yükünün hassasiyetle beraber avuçlarımızın içinde olduğunu düşünebiliriz. Düz ayak olsa hassasiyet durumunda yukarı aşağı oynama şansı yüksek. Ama bu şekilde toprağın yükü ayaklara binmiş oluyor. O kütlede hassasiyet ile yerinden oynuyor. Aslında faydalı birşey. Ama işte traktöre binen yük artmış oluyor. Tezekte fazla çıkarmaz diye düşünüyorum. Çünkü ayak yapısı ince o yüzden çok tezek çıkarmaz. Vidyolarda da öyle gözüküyor. Ama hep tavlı yerlerde. Kurakta o ayaklara binen kütle bütün olarak kalıp gibi yük bindirebilir diye düşünüyorum. Daha da zorlayabilir. Yüksek güçte traktörü olanlar için aslında güzel alet.

Özduman ile gorustum uzun uzun anlatti sagolsunlar. Dedigine gore tigem duz ayak ripper kullanmayi birakmis .. 6 - 10 ayakli 50 adet fransiz tipi almis . Rippere gore traktoru fazla yordugunu yanliz ilk yildan sonra topragin rahatladini kolaylastigini . Farki cig alan birakmiyor . trakya Ripperi daha cok kullaniyor ama avrupaya bundan cok gonderiyoz . Traktoru fazla yoruyo diye bizim ciftci sicak bakmadi . 110 bg ilk yil zorlanir ama 2 li alsan kucuk gelir 4 almak daha mantikli .

Baska bi kac firmayi daha aradim . Birinin adini hatirlamiyom . Siparisle avrupaya fransiz tipi yapip gonderdiklerini ama elinde hazir olmadigini . İc pazarin genelde ripper tipi kullandigini soyledi

Turan tarim a farkini sordugumda bilmediklerini . Fransiz tipini tanimadiklarini soyledi . Hatta ilk tas cikartmak icin urettik istek olunca bacaklari uzatip ripper uretmeye basladik dedi.

hasanfuat link=topic=81140.msg963586#msg963586 date=1422449646' Alıntı:
Traktor ts 110
40 - 70 cm arasi 2 yil oldu cekeli . Saseye kadar tarla oldu ama drenej icin dusundugum yerdi ve normalde o kadar gerek olmadigini dusunuyom .
Fransiz parlatmasi kabartarak gittigi icin 40 cm yeterli diye dusunuyom
Tarla surumu 15- 25 cm arasi .

Ozdoken ve ozdumanla fab. İle gorustum uygundur dediler . Hayrabolu da deneme icin kullanan 2 kiside cekecegini soyledi .
Patlatmanin arkasindaki topuz drenaj icin iyi is yapiyo fransizda yok ama cig yer birakmagi icin topuza gerek kalmadan ayni isi yapar diye dusundum . Mantik li mi ?
biz Fransız tip kullanıyoruz .ts 110 4 lüyü 50-60 cm de rahat çeker. Fransız tip patlatma altta boşluk brakarak gittiği için daha randımanlı ama çamurda çekmemek gerekir. topuzluya göra toprağı çamurda alttan daha fazla sıkıştırır.

essess link=topic=81140.msg967192#msg967192 date=1423228392' Alıntı:
biz Fransız tip kullanıyoruz .ts 110 4 lüyü 50-60 cm de rahat çeker. Fransız tip patlatma altta boşluk brakarak gittiği için daha randımanlı ama çamurda çekmemek gerekir. topuzluya göra toprağı çamurda alttan daha fazla sıkıştırır.
sizin traktör ne kaç cm derinlikte ve hangi mevsimde çekiyorsunuz?

İsmail Pelit link=topic=81140.msg967338#msg967338 date=1423247809' Alıntı:
sizin traktör ne kaç cm derinlikte ve hangi mevsimde çekiyorsunuz?
jd 6100 ve td 95 le çekiyoruz. 4 lü Fransız. jd daha kalıplı old için 60 70 cm kadar anız yerinde ve Ayçiçek yerinde kuru toprakta rahat gidiyo. çamurda ağırlaştığı için o derinliğe inmiyor. 95 de 50 cm civarı çekiyo.

essess link=topic=81140.msg967943#msg967943 date=1423399640' Alıntı:
jd 6100 ve td 95 le çekiyoruz. 4 lü Fransız. jd daha kalıplı old için 60 70 cm kadar anız yerinde ve Ayçiçek yerinde kuru toprakta rahat gidiyo. çamurda ağırlaştığı için o derinliğe inmiyor. 95 de 50 cm civarı çekiyo.
Bizdede td100 var 4lü fransız alacaz ama çekmez diye korkuyorum

İsmail Pelit link=topic=81140.msg967994#msg967994 date=1423409301' Alıntı:
Bizdede td100 var 4lü fransız alacaz ama çekmez diye korkuyorum
4-5 yıl ara ile çkersen srteşiyo çok zoranıyo. videolara bakrak yorum yapmayın .binin motorun üzerine takın palatmayı videosunu çekin ondan snra çekmez deyin. tbiki torak yapısı çok önemli. biz4 lüyü 6100 jd e takıyorz güzelde çekio. bra yavaş ider ama çeker.bacaklar arsı 50 cm derinlik 50 -70 arası. ama biz her yıl çekiyoruz. td100 için 4 lü büyük gelir.