Patatesi soğuk vurdu, fiyatlar tekrar yükselişte

Patatesi soğuk vurdu, fiyatlar tekrar yükselişte

ŞABAN GÜNDÜZ - İZMIR
26 Ocak 2015, Pazartesi

Soğuk hava ve don olayları, patates fiyatlarını yükseltti. Pazarda kilosu 2 liraya satılan patates, markette 3 lirayı buluyor. On gün öncesine göre hal çıkış fiyatı ise 1,3 liradan 1,8 liraya çıktı.

Geçen yıl üretim alanlarının daralmasıyla kilosu 4 lirayı bulan patates, bu sene don vurmasından dolayı tekrar yükselişe geçti. Geçen haftaki soğuk hava ve don olayları, tarlada hasadı bekleyen patatese zarar verdi. Türkiye’nin önemli patates üretim bölgelerinden İzmir’in Ödemiş ilçesinde, tarlada ekili patatesin büyük kısmı hasat edilemeden dondu. Buna bağlı olarak arz talep dengesinin bozulması fiyatları yükseltti. Patatesin tarla fiyatı, 65 kuruştan 1,20 liraya yükseldi. Pazarda kilosu 2 lirayı bulan patates, markette ise 2,5 ile 3 lira arasında satılıyor. On gün öncesine göre hal çıkış fiyatı da 1,3 liradan 1,8 liraya yükseldi. İstanbul Hali’nde ise patatesin kilosu 2,3 liraya kadar çıktı. Patates deposu olarak bilinen Nevşehir ve Niğde ise dondan etkilenmedi. Bu durumun, patates fiyatlarını frenleyebileceği belirtiliyor.

Patatesiyle ünlü Ödemiş’te tarladaki mahsulün yüzde 70’i dondu. Tarlaların henüz küçük bir kısmında hasat yapılmışken 7-9 Ocak 2015 arasında meydana gelen üç günlük don olayı, üreticiyi perişan etti. Yaklaşık 15 bin dekar alanda güzlük patates üretimi yapılan ilçede, soğuk havadan dolayı mahsul hasat edilemeden dondu. Ödemiş, Tire, Kiraz ve Beydağ’ı içine alan Küçük Menderes havzasında, don olayı sebebiyle yaklaşık 60 bin ton patatesin hasat edilemediği belirtiliyor. Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa, hasadın henüz yarısının ancak yapılabildiğini ifade ederek, “Patatesi, depo olmadığından dolayı genellikle tarladan satıyoruz. Geçtiğimiz hafta yaşanan soğuk hava ve don olayı, tarladaki ürüne büyük zarar verdi. Buna bağlı olarak yeterince arz olmayınca fiyatlar yükseldi. Geçen yıl fiyatların yüksek seyretmesinden dolayı bu sene üretim biraz artmıştı ancak onu da don vurdu. Şu anda çiftçi perişan durumda. Nisan ayına kadar hasat yok. Patatesin seyrini, Nevşehir ve Niğde’deki üretim belirler.” diye konuştu.

‘İHRACAT YOK, SPEKÜLATİF ARTIŞ OLMAZ’

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz de don olayından sonra patates fiyatlarında artış gözlendiğini belirterek şunları söyledi: “Soğuk havalardan dolayı Ödemiş bölgesinde sökülemeyip eksi 7–8 dereceyi gören patatesin büyük bir bölümü tarlada dondu. Geçen yıl kasım ayında Nevşehir bölgesindeki don olayının benzeri, bu sefer Ödemiş’te yaşandı. Depo çıkış fiyatı 65 kuruşa kadar gerileyen Nevşehir ve Niğde patatesinin fiyatı, don olayından sonra 0,90-1,10 TL arasına yükseldi.” Spekülatif bir fiyat artışı beklemediklerini dile getiren Ekiz, “Çünkü Nevşehir ve Niğde’deki üreticinin elinde yeterince patates var. Üretim rakamı net olarak belli değil ama Türkiye’ye yetecek kadar patates var. Geçen seneye göre üretim, yüzde 30 civarında arttı. Ayrıca ihracat açık olmasına rağmen dışarıya patates gitmiyor, ihracat teşviki de yok. İç piyasada fiyatlar yüksek, dışarıda düşük olduğu için ihracat yapılmıyor. Bu durum, fiyatların yükselmesini önler.” diye konuştu.