NESLİ HIZLA TÜKENEN HAYVAN BAYBURT’TA GÖRÜNTÜLENDİ

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt
http://www.bayburtsila.com/guncel/nesli-hizla-tukenen-hayvan-bayburtta-goruntulendi-h6017.html

Uluslar arası sözleşmelerle koruma altına alınan ve nesli hızla tükenmek üzere olan su samuru Bayburt’ta amatör kamerayla görüntülendi.

Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Servet Ulutürk, su samurlarının uluslararası sözleşmelerle koruma altına alındığını belirtti. Genellikle akarsu ve göllerde yaşayan su samurlarının ülkemizin çeşitli bölgelerinde nadirde olsa görüldüğünü söyleyen Ulutürk şunları söyledi: “

DOĞAL ORTAMIN KORUNDUĞUNUN GÖSTERGESİ
Kimyasal kirlilik, ses, ışık, gürültü kirliliği gibi etkenlerin su samurlarının yaşam alanlarından uzaklaşmalarına sebep oluyor. Bayburt’ta yaşam göstermesi burada en azından doğal ortamlarının korunduğunu göstermesi bakımından sevindirici. Su samurları yuvalarını karaya yaparlar ancak yuvalarının girişi suyla bağlantılıdır. Ancak 20-30 km kadar belirli alanlara dağılım gösterebilirler. Su samurlarının balıklarla beslenmesinden dolayı balıkçıların hedefi olduğuna işaret eden Ulutürk, 'Koruma altında olduğu için şu anda avlanmaları yasak ama yaşadığı bölgeler tespit edildiği takdirde oradaki vatandaşlar bilgilendirilmelidir. Böylelikle bu hayvanların daha fazla yaşamaları sağlanabilir' ifadelerini kullandı.

kameraya çekmedim ama bizde gördük..

Ynt: NESLİ HIZLA TÜKENEN HAYVAN BAYBURT’TA GÖRÜNTÜLENDİ

yok bizim burda kimse ne tilkiye ne kurda ne ayıya.. hiç bişeye pek ilişmez.. dışardan avcılar gelir onlarda domuza, alabalığa, kekliğe vs..

burda bunlara su guduğu derler nerdeyse çarşının ortasında bile görmek mümkün bazen..

Ynt: NESLİ HIZLA TÜKENEN HAYVAN BAYBURT’TA GÖRÜNTÜLENDİ

Bende vaşak olduğunu tahmin ettiğim bir hayvan gördüm büyük kedilerden biriydi ama neydi tam bilmiyorum kamerayı açana kadar kaçtı hayvan biçim esnasında görmüştüm :) ve evet abi burada maalesef pek affetmezler bilmiyorlar nesli tükenmekte ve çok değerli olduğunu Bildiğin Anadolu Vaşağını vurmak için ayaklandı bizim komşu köy. Muhtarı Allahtan bilgili bir abiydi de sakinleştirdi köy sakinlerini :D