Almanya da Süt İnekçiliğinin Genel Durumu (2009)

Ynt: Almanya da Süt İnekçiliğinin Genel Durumu (2009)

Güzel ve farklı bilgiler özellikle rasyonlardaki ot sılajı kullanımı baya yüksek kesif yem düşük insan nerede yanlış yaptığını daha iyi anlıyor.

Ama onlarda da büyük baş hayvancılık çok iyi gelir getiren bir iş değil , hem Almanya ya gidip gezen arkadaşlardan duyuşumuz hemde buradaki bilgilerden anladığımız

bereket tv de videolar vardi avusturya ve almanyada süt isletmetciligi diye. Adamlar montofon dan bile 40-50 litre süt aliyor. Simentalde verim 35-60 litre dedi adam eger atmiyorsa. Holstein dese anlicamda simentalde 50 kusur kilo nasil aliyorlar anlamadim gitti. Sizce bu mümkünmü? Eger mümkünsü hostein beslemeye gerek yok simentalci arkadas gibi etci ve sütcü kombine irk olan simental ve montofon beslemeli.

1 lt. Süt Maliyetleri : 24-32 Cent/Litre arasında değişiyor.
Süt Satış Fiyatı : 24-27 Cent/Litre arasında değişiyor

2009 da böyle ama 2015 de en ucuz süt Almanyada market fiyatini veriyorum suan baktim netten:
%1.5 yag oranli en ucuzu 0.79 cent en pahalisi %1.5 yagda 0.99 cent
%3.5 yag oranli en ucuzu 0.99 cent en pahalisi %3.5 yagli 2.19 cent

bugünün kosulunda TL ye cevirince %3.5 yagli süt nerdeyse 6 TL ye geliyor. Kimse kusura bakmasin orda ciftci kazanmiyorsa bu verilere göre marketler vuruyor vurgunu. Ve yine kazanmiyorlarsa o kadar pahali ekipmanlari almak icin saglam para geliyor heralde damizlik satisindan.

orda standart yok sütte %0.30 yaglidan basliyor %3.75 e kdar yag orani var.
Kisaca yaga göre süt fiyati var marketlerde ve markaya görede artiyor.