Destekleniyor muyuz? Köstekleniyor muyuz? (Tarımsal Destek İlizyonu)

Ynt: Destekleniyor muyuz? Köstekleniyor muyuz? (Tarımsal Destek İlizyonu)

siz vermeyin oyunuzu hakkınızı arayın bizim dava başka üstad ne menfaat meselesi ne para meselesi memleket meselesi var yapacak yok şimdilik böyle biraz daha gidelim ondan sonrası kolay

[/QUOTE]
Smf kardeş, bu forumda yenisiniz, hoş geldiniz. Hepimiz için hayırlısı olsun.
1. Forum kurallarına göre büyük harfle yazamazsınız.
2. Kimsenin boş yada dolu konuştuğuna hiç kimse karar veremez. Biz forum olarak hakaret, küfür olmadıktan sonra her türlü fikrin bizim için değerli olduğuna inanıyoruz.
Ana konumuza gelince desteklemelerin uygulanması her yönüyle yanlış. Ben çevremde ve forumda kaç kere gördüm destekleme ile ekipman alan herkes bedavaya aldığını zannediyor. Desteklemeler olduğu gibi sanayicinin cebine gidiyor.
konu

fatih hocam.. ÇOK kaba bi bilgi değerlendirme olabilir ama.. kendi adıma bi yöredeki SADECE traktörlere bakarak ordaki tarımsal yapıyı %99 tuttururum.. uzun yolda giderken traktörlerin marka-modelini izleyerek gidiyoz düşün:)

neyse traktör üretim rakamlarına bakarak o ülkenin tarımı hakkında ÇOK net olmasa da az-çok bi tahmin yapılır derim;

1999-27 bin

2011-62 bin
2012-54 bin
2013-56 bin

kabaca; son 10 yılda yaklaşık 2 katına çıkmış ve büyük ihtimalle kabinli-4x4 ve kepçeli traktörler de artmışır.. şimdi bu 50 bin traktörü her yıl KİM alıyo? ortalama 50-100 bin tl aralığında..

tabiki herşey güllük gülüstanlık denemez.. özellikle KOBİ (küçük-orta aile işletmeciliği konusunda) ciddi endişelerim var.. ki bunlar tarımın bel kemiği.. bizde bi büyüklük-son teknoloji takıntısı var..

aksini savunuyorum.. bizim en ucuz en basit hayvan çadırında sağladığımız başarı ve sağlığı en modern işletme zor sağlar derim..

http://www.trakkulup.net/kucukbas-hayvancilik/bayburt-organik-koyunculuk-ve-cadir-agil/

ha TARIM/Kırsal geri gitti, kobiler ezildi diyene 'olabilir' derim.. eyvallah istatistikler bazen TERS köşe yapar.. ama TÜM ekonomi geri gitti dedimi şimdilik sadece gülerim:) (sadece 1 örnek: ülkenin başşehriyle ankara- ülkenin en büyük şehri-istanbul arasındaki 3 km bi tüneli 20-30 yıla yaymak nire ülkenin en küçük şehrindeki, bolu dağından çok zorlu bi dağı..bayburt. 4 km tüneli 2 seneye bitme noktasına getirmek nire)

bolu dağından yalansız 100 ' lerce kez geçtim.. o dağı 1 tırın arkasında tek gidiş-tek dönüş çıktık indik senelerce..

neyse bu hamur çok su götürür..

son sözüm: örgütsüz üretici-vasat bakanlık şaşacak-kızacak bişe yok :)

UÖZKAN.77 link=topic=81188.msg964702#msg964702 date=1422697983' Alıntı:
fatih hocam.. ÇOK kaba bi bilgi değerlendirme olabilir ama.. kendi adıma bi yöredeki SADECE traktörlere bakarak ordaki tarımsal yapıyı %99 tuttururum.. uzun yolda giderken traktörlerin marka-modelini izleyerek gidiyoz düşün:)

neyse traktör üretim rakamlarına bakarak o ülkenin tarımı hakkında ÇOK net olmasa da az-çok bi tahmin yapılır derim;

1999-27 bin

2011-62 bin
2012-54 bin
2013-56 bin

kabaca; son 10 yılda yaklaşık 2 katına çıkmış ve büyük ihtimalle kabinli-4x4 ve kepçeli traktörler de artmışır.. şimdi bu 50 bin traktörü her yıl KİM alıyo? ortalama 50-100 bin tl aralığında..

tabiki herşey güllük gülüstanlık denemez.. özellikle KOBİ (küçük-orta aile işletmeciliği konusunda) ciddi endişelerim var.. ki bunlar tarımın bel kemiği.. bizde bi büyüklük-son teknoloji takıntısı var..

aksini savunuyorum.. bizim en ucuz en basit hayvan çadırında sağladığımız başarı ve sağlığı en modern işletme zor sağlar derim..

http://www.trakkulup.net/kucukbas-hayvancilik/bayburt-organik-koyunculuk-ve-cadir-agil/

ha TARIM/Kırsal geri gitti, kobiler ezildi diyene 'olabilir' derim.. eyvallah istatistikler bazen TERS köşe yapar.. ama TÜM ekonomi geri gitti dedimi şimdilik sadece gülerim:) (sadece 1 örnek: ülkenin başşehriyle ankara- ülkenin en büyük şehri-istanbul arasındaki 3 km bi tüneli 20-30 yıla yaymak nire ülkenin en küçük şehrindeki, bolu dağından çok zorlu bi dağı..bayburt. 4 km tüneli 2 seneye bitme noktasına getirmek nire)

bolu dağından yalansız 100 ' lerce kez geçtim.. o dağı 1 tırın arkasında tek gidiş-tek dönüş çıktık indik senelerce..

neyse bu hamur çok su götürür..

son sözüm: örgütsüz üretici-vasat bakanlık şaşacak-kızacak bişe yok :)
Umut abi sende iyi biliyosun ki o traktör satışlarının %90 ı banka kredisiyle yapılıyo...peşin parayla alan %10 luk kısım belki daha az ...

doğrudur.. onu da çözemedim.. önceden bizim köyün işini diyelim 3 motor görürken (3 ' üde kabinsiz 4x2).. şimdi 30 motor var (yarısı 4x4 ve kabinli) yine aynı işi görüyo..

köy aynı köy, tarlalar aynı tarla..

2. ellere bakıyom.. poşetleri üstünde 300-500 saatte bi dolu kabinli 4x4..hatta kepçeli motor..

daha yeni.. geçen biri aradı.. yazın kepçeli motorla iş yapmıştık.. diyoki 'umut senin kepçeli motor hoşuma gitti bana 1 tane öyle motor ayarla.. abi dedim sana bizim 6421 yeter (64 ' lük 4x2 ve kabinsiz).. gel anlaşırız'

'tamam yeter biliyom.. ama biraz da keyf için 80 bg civarı kabinli 4x4 ve kepçeli olsun'

'abi onuda buluruz ayarlarız ama yazık sen bilirsin' dedim..

'olsun' diyo ne diyim :) (emekli durumu iyi gezecek o kadar.. kepçeyide yazın gördüm akşama 1 römork ya doldurur ya dolduramaz.. heves yani:))

Zor bir konu ister istemez insan rengini belli ediyor.

Rengi belli olunca fikirler karşılaşıyor.

Üslubunu her şeye rağmen bozmadan fikrini açıklamaya çalışan arkdaşlara gerçekten teşekkür ederim.

Siyasi yönden hangi görüşten olursa olsun , olgun bilgili akıllı arkadaşlar ile konuşmak yazdıklarını okumak hem çok zevkli hem çok güzel.

Ama bu tür konularda daha önce burada çok iyi arkadaş olanlar kırdılar birbirlerini, aman dikkat edelim .

UÖZKAN.77 link=topic=81188.msg964661#msg964661 date=1422686017' Alıntı:
yılmaz, yavuz hocam..

son 10-20 yılın rakamlarını bulmak mümkün..

ülke geriye gitmediğine göre (2001 krizinde GSYH olarak dünayada 22. liğe kadar geriledik şuan 16. sıradayız... 1 sıra bile atlamak çok zor bu iş).. en azından rakamsal olarak iyi olmalı..

bide tarıma verilen rakam AYNI kalsa bile son 10 yılda kırsal nufüs azaldı yani kişi başına daha çok düşmüştür..

yalnız bunlar bi yana kişisel olarak hissedilenler var.. istatistikler bunları TAM yansıtmayabilir.. eyvallah.. gelir adaletsizliği varsa yine rakamlar şaşırtıcı olur eyvallah.. ama bugün IMF ' den dilendiğimiz parayı yardım olarak adını duymadığımız ülkelere verebiliyoz.. bu da var..

ha derseniz.. sanayi-turizm vs gelişti ama tarım geri gitti.. yine son 10-20 yılın rakamlarına bakmak lazım..

açıkcası tarımın TOPLAM rakamları da büyüyo.. ama değişim-dönüşüm olup küçük-orta işletmeleri eziyo derseniz ona bişe diyemem..

kendi adıma mesela 'yıllık traktör satışlarına bakarım'.. gayet net bilgi verdiğini düşünüyom.. yıllık istikrarlı 40-50 bin adet traktör satılıyo..

peki KİM alıyo bunları.. en ucuzu 75-100 bin tl..

tabiki istatistik olarak büyümek, rakamsal büyümek.. SAĞLIKLI büyüme anlamına gelmez.. vede daha önemlisi refah sağlandı anlamına gelmez.. gelir adaleti, sosyal devlet vs olmadıktan sonra onun da pek kıymeti yok.. neyse mevzu dağıldı biraz..

son olarak mevcut tarımsal yapıyı ve politikaları vasat, yetersiz buluyorum.. ama üreticinin de iğneyi kendine batırması gerek de derim.. örgütlenme vasat-bakanlık vasat şaşıracak bişe yok.. siyasetle işim kaçırmazsam oy kullanmaktan ibaret..

dostum tarıma verile nrakam aynı kalsa bile kısal nüfus düştügü için oran artmıştır demişsin
bilmem haberin varmı şuan ülkmizde buluann atrım arazilerinin 40-45 milyon hissedarı var
yani oranda artmadı aksine azaldı
kaldıki ilk sayfada yılmazın ilk msjında yazan rakamlar dogruysa şuan 9,5 milyar tl alıyor çiftçi
buda 4milyar dolar yapar ve bunun %1e denk gelmedigini söylemiş yılmaz kayna göstererek

bir arkadaşımızda 1999da % 8 lik oran ve 16 milyar dolar çiftçiye verilen destek miktarını belgelemiş
matamaik hocam ben i kandırmasıysa 4 millyar dolar 16 milyar dolardan herzaman küçüktür :)
ayrıca çiftçinin durumu iyi olsa hakekttiigi parayı kazansa köy nufusu neden azalsın
yada babası atası çiftçi olan hatta 100lerce dekar arazisi olan çiftçi çocukları nedne şhre gidip asgai ücretli işlerde çalışsınki
195-1990 arası üniversiteden ziraatçi oalrak mezun olan bir abi var köyde ve o dönem ister ziraatçi ister ögretmen olabiliyorken meslege hiç başlamadan çiftçilige başlamış halada yapıyor
1000küsür dekar arazisi var hepsi tapulu kendinin
oglu lise mezunu şehirde 1200liraya çalışıyor 22-23 yaşında :)

traktör konusuna gelirsek hiç uzaga gitme misal
sende kaç traktör var
senin meslegin ne
sen traktörden büyük paralar mı kazanıyorsun
traktör alrıken tık para verebildinmi yoksa kredi vs kullandınmı
sorular çogalır gider
traktör görmek traktörün çogaldıgını görmek çiftçinin zenginleştigini göstermez yani zaten sadece çiftçiler traktör almıyor gerekli olsada olmasada canı isteyen bankadan kredi çekebilecek şartları olan herkes alıyor artık ve böylece açık büyüyor giderek :)
yani zaten gördügümüz tratörler yada kapımızdaki traktörler bizim degil bankaların :)

dün haberlerde aslen batmanlı olup uzun yıllardır ingiliz vatandaşı olan maliye bakanımzı dinledim epey konuştu dinledigime pişman oldum yeni vergiler vs bişeyler anlattı :)
bugün 13 haberlerinde aslen konyalı bir yörük aileye mensup olan son günlerde serok ahmet ismiyle anılan başbakanımızı dinledim artık yazarkasalar yerlere atılmıyor işyerlerinde kullanılıyor diyor ımfye borcumuz yok diyor biz yaptık diyor
artık kimse darbe yapamayacak diyor paralel diyor açılım diyor :)
cumhurbaşkanı desen can derdinde ibrahim saraçmı saraç oglumu ne ottan falan ilaç yapan biri var onu saraya danışman almış :)
günümüz bunları izlemekle geçiyor :)
yani bilmem anlatabildimmi

birde konuyla alakalı degil ama ekleyim
internet kullanan face tiwiter vs kullanan ve kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan nekadar eş dost arkadaş varsa son bir kaç yıldır dikkat ediyorum
sanalda padişahım çok yaşa modunda lar
yaptıkları paylaşımlar yazdıkları msjlar hep bu yönde :)
acaba maaşlarına %100 falan zammı yapıldı yoksa üzerlerinde bir baskımı var :)

yavuz hocam eyvallah..

lakin hala 1999-%8 ve 16 milyar dolara bakmadan gözümle görmeden inanmam :)

akıl var mantık var... anayasa %1 ' inden az olamaz demiş.. HİÇ bi siyasinin fazla fazla verelim diyeceğine sen inanıyon mu.. ayrıca 1 milyar doları TAKSİT taksit verecekler diye IMF heyetlerinin biri gelip biri gidiyodu:)

HİÇ bakmadan diyim (atışalarım ünlüdür testlerde hep yüksek not alırdım:)) o rakamlar yanlış, bi çelişki var..

inan kaçırdığım seçim oy verdiğimden belki de fazladır.. zaten en kral adam gelecek herşeyi düzeltcek deseler yine inanmam.. öyle siyasi cambazlıklara..

tabanı olmayan, halka dayanmayan HİÇ bi hareket bereket vermez..

bizi ilgilendiren kısım da burası zaten..

il-ilçe şartlarında 'bilinçli-girişken-çalışkan-dürüst' insanlar tarımsal kurumlarda çoğalmadıkça.. havanda su döğeriz..

Allah aşkına bugüne kadar hangimiz 'acaba 3-5 kişi bi araya gelsek' şöyle bi proje yapsak veya hangi örgütlenmeyi başlatabiliriz diye ciddi ciddi kafa yorduk..

(burda 3-5 yıl önce ziraat mühendisleri odasına aday oldum.. kaybedeceğimi bile bile.. olay aynen şu 3 kişi senelerdir sırayla yapıyolar.. hatta o onun üstüne atıyo o onun üstüne uğraşmakta istemiyolar.. biraz muhalefet olsun seçim gerçek seçim olsun diye birazda gaza getirdiler beni.. bi baktım adayım.. tarihin EN katılımlı en kıran kırana seçimini kaybettik.. karşı tarafı tebrik ettik kutlama yemeklerine de katıldık.. efendice kaybettik.. 3 sene sonra tecrübeli bi muhalif olarak sağlam bi ekiple rekor katılımlı bi seçimi KAZANDIK bu sefer ve yeni bi sayfa açalım dedik.. inan zorla beni de başkan yardımcısı yaptılar..)

bunu niye anlattım.. ülkenin EN küçük ilinde bile, aynı meslekten insanlar arasında bile şu kadar basit örgütlenme, birliktelik kolay sağlanamıyo..

bu işler ÇOK zor ve emek istiyo bu ama TEK yön-yol bu..

üretici ya birleşip kazanacak yada tek tek kaybedecek.. bu büyük fonlar, destekler HİÇ biri küçük-orta üreticiye hitap etmiyo..

UÖZKAN.77 link=topic=81188.msg964759#msg964759 date=1422717451' Alıntı:
yavuz hocam eyvallah..

lakin hala 1999-%8 ve 16 milyar dolara bakmadan gözümle görmeden inanmam :)

akıl var mantık var... anayasa %1 ' inden az olamaz demiş.. HİÇ bi siyasinin fazla fazla verelim diyeceğine sen inanıyon mu.. ayrıca 1 milyar doları TAKSİT taksit verecekler diye IMF heyetlerinin biri gelip biri gidiyodu:)

HİÇ bakmadan diyim (atışalarım ünlüdür testlerde hep yüksek not alırdım:)) o rakamlar yanlış, bi çelişki var..

inan kaçırdığım seçim oy verdiğimden belki de fazladır.. zaten en kral adam gelecek herşeyi düzeltcek deseler yine inanmam.. öyle siyasi cambazlıklara..

tabanı olmayan, halka dayanmayan HİÇ bi hareket bereket vermez..

bizi ilgilendiren kısım da burası zaten..

il-ilçe şartlarında 'bilinçli-girişken-çalışkan-dürüst' insanlar tarımsal kurumlarda çoğalmadıkça.. havanda su döğeriz..

Allah aşkına bugüne kadar hangimiz 'acaba 3-5 kişi bi araya gelsek' şöyle bi proje yapsak veya hangi örgütlenmeyi başlatabiliriz diye ciddi ciddi kafa yorduk..

(burda 3-5 yıl önce ziraat mühendisleri odasına aday oldum.. kaybedeceğimi bile bile.. olay aynen şu 3 kişi senelerdir sırayla yapıyolar.. hatta o onun üstüne atıyo o onun üstüne uğraşmakta istemiyolar.. biraz muhalefet olsun seçim gerçek seçim olsun diye birazda gaza getirdiler beni.. bi baktım adayım.. tarihin EN katılımlı en kıran kırana seçimini kaybettik.. karşı tarafı tebrik ettik kutlama yemeklerine de katıldık.. efendice kaybettik.. 3 sene sonra tecrübeli bi muhalif olarak sağlam bi ekiple rekor katılımlı bi seçimi KAZANDIK bu sefer ve yeni bi sayfa açalım dedik.. inan zorla beni de başkan yardımcısı yaptılar..)

bunu niye anlattım.. ülkenin EN küçük ilinde bile, aynı meslekten insanlar arasında bile şu kadar basit örgütlenme, birliktelik kolay sağlanamıyo..

bu işler ÇOK zor ve emek istiyo bu ama TEK yön-yol bu..

üretici ya birleşip kazanacak yada tek tek kaybedecek.. bu büyük fonlar, destekler HİÇ biri küçük-orta üreticiye hitap etmiyo..

dostum yine ben :)

şimdi birinci sayfada yılmazın msjını tekrar baktım
resmi gazetede 2006 yında çıkan tarım kanunu yayınlamış yılmazda bunu belge olarak sunmuş
ben bize lazım olan kısmı kopyalayım aşagıya

KANUN

TARIM KANUNU Kanun No. 5488 Kabul Tarihi : 18/4/2006
MADDE 21 – Tarımsal destekleme programlarının finansmanı, bütçe kaynaklarından ve dış kaynaklardan sağlanır. Bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi millî hasılanın yüzde birinden az olamaz.
Yürürlük

MADDE 25 – Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 26 – Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

24/4/2006

buradanda görülecegi üzere 2006 çıkmış bu kanun
yani 2006dan önce resmi bir bilgi varmı %1 veya daha degişik bir rakam varmı onu da araştırmak lazım
yani niye fazla versinler demek bence pek mantıklı degil sonuçta 1999da çıkmış bir kanun degil 2006da çıkmış ve 199lu yılların avrupa ülkeleri vs tarıma ne destek evrmiş ülkemiz ne destek vermiş ve daha nekadar destek verilmeli gibi bir haber o yani 16 verilmiş ama yetmez avrupa seviyesinde olmalı veya olmuşmu bunun yazılıp çizildigi bir haber :)
zaten genelde kapsama alanı ne olurusa olsun bir yasa yada bir kanun varsa bir sınırlama vardır
kimse şunu diyebilirmi eskiden daha az veriyorlardı daha çok vermek için %1 sınırını koydular :)
daha çok verecek adam sınır koyarmı :)
belki eskidende bir sınır vardı onun belgeleride varsa arkaaşlar getirsin belgeleri konuşalım tartışalım

ama destegi köstegi bir tarafa bıraktım dostum
sen de bende 30 üstüyüz yolu yarıladık
eegerki geçmiştede tarım yaptıysan çiftçilik yaptıysan
bütün olumsuz luklara ragmen geçmişte çiftçinin durumunun şuankinden kat kat iyi oldugunu görürdün anlardın
yoksa kanun falan benim gözümde degil destekler falanda gözümde degil
ben yaşamıma bakarım geçmişime bakarım şuanki durumuma bakarım ona göre bir yorum yaparım ki yapıyorumda zaten ve malesef genel itibariyle çiftçi gün gün eriyor maddi olarak ( istisnalar hariç )

TBMM ' de de bizim bu knu tartışılmış.. arar EN ince ayrıntısına kadar da buluruz ama ÇOK önemli değil..

http://www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-13972sgc.pdf

toplam tarımsal destekler..

2002- 1,9 milyon TL

2012- 9,1 milyon TL

2003-2013 arası TOPLAM 50,6 MİLYAR TL.

istatistik vs. bunlar bi yere kadar asıl olan sahadır da.. sahadan kopuksa yine bi anlamı yok.. sonra herşeyi kayıt altına almak, yada rakamlarla ifade etmekte mümkün değil..

üreticiler gerçekten birleşmediği sürece haklarını alamaz, verilenle yetinir vesselam..

UÖZKAN.77 link=topic=81188.msg964797#msg964797 date=1422720846' Alıntı:
TBMM ' de de bizim bu knu tartışılmış.. arar EN ince ayrıntısına kadar da buluruz ama ÇOK önemli değil..

http://www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-13972sgc.pdf

toplam tarımsal destekler..

2002- 1,9 milyon TL

2012- 9,1 milyon TL

2003-2013 arası TOPLAM 50,6 MİLYAR TL.

istatistik vs. bunlar bi yere kadar asıl olan sahadır da.. sahadan kopuksa yine bi anlamı yok.. sonra herşeyi kayıt altına almak, yada rakamlarla ifade etmekte mümkün değil..

üreticiler gerçekten birleşmediği sürece haklarını alamaz, verilenle yetinir vesselam..

aynen rakamlar yüzdeler insanı yanıltır 2002de de zaten şuan ki hükümet vardı dostum :)
ve bende rakamları falan kanunalrı yüzdeleri vs bir kenara bırakıp eskiyle yeni yıkasladıgımda geriledigimizi rahatlkla görebiliyorum
tarım politikası
egitim politikası
saglık politikası
2002 2015 arası iflas eden 3 önemli politikadır malesef
ve bizler birlik olmadıgımız sürece de bu düzen böyle gider
türkiye cumhuriyeti devleti 2002de kurulmadı ama 2002 yıkılması için ugraşanlar için bir başlangıç oldu

İşin özü arkadaşlar;

Aynı yıllar önce olduğu gibi bazıları çok büyük hatalar yaparak YATIRIM yerine HEVES ile hareket edip gereksiz yükün altına girdiler. Sonuçta zararlı çıktılar, tabi ailesi ve yakınları da dolaylı etkilendi...

(Mesela bir tanıdığım yepyeni 54c traktörünü verdi yerine yine aynı iki çeker 50 ' lik Same aldı. Üste 1,5 54c parası borçlandı...!)

Bununla beraber yapılan yardım ve desteklemelerden çok çok güzel yararlanan insanlar da var. Bizzat benim de çalışmalarımla ÜRETİM TESİSİ, Gül üzerine bahçe tesisi, Tarım ve turizm tesisi, Üretimde son teknoloji kullanımı... vs. konularda çok başarılı yatırımlar yapıldı.

Şimdi onlar çok mutlu çünkü bu yatırımları kendileri asla yapamayacaktı. Benim şahsi fikrim sonuçta destekleme her zaman faydalıdır, fakat amaç doğrultusunda...

Hep su dikkatimi cekmistir buyuk firmalar urettikleri veya ithal ettikleri urunler icin bi taban fiyat belirler ve bu fiyat uzerinden %10 pazarlik payi birakirlar malim bu su para olur piyasayi gezersin ayni urun 3 asagi 5 yukari ayni para ama cifcinin oyle bi durumu yok bi tuccar domatese 30 kurus verirse alir gider bizim malimiz bu para isine gelirse diyemedigimiz surece ezilmeye mahkumuz.

Moderatörlerimiz konuyu kapatsa bence iyi olacak. Herkese o kadar cok dolmus ki, bahane ariyor kavgaya.

Siyaset le ilgili 1 gün forumda serbest olsa tek bir konu üzerinde, eminim topic rekoru kirilir :D

ofas link=topic=81188.msg964830#msg964830 date=1422723295' Alıntı:
Okuma, okuduğunu anlayaman saf kardeşim!

Uslubumu sana rağmen bozmuyorum. İktidarı öven değil. İktidarla alakalı konularda onlara kızmayan bir mesajımı göstersene!

Yok hala anlamıyorsan seviyene çıkamayacağım. Cevap yazmıyorum artık. Sende bir zahmet seviyeni koru ağzını topla!
abıcım sureklı savunuyorsun yaaa hepsı mesajlarının bunca yapılana ragmen ama sendede suc yok :) dogru bende suc var senınle muhattap oluyorum dogru haklısın

Konu amacı dışına çıkmıştır, bireysel ve seviyesiz iletiler mevcut. Gerekli düzenlemeleri yapmak için bir süreliğine KİLİT.

S.a hayırlı akşamlar arkadaşlar.
'Konu ile alakasız tüm mesajlar silinmiş ve konu tekrar açılmıştır.

Konunun dışına çıkan, tartışma, hakaret yada polemik içerikli mesaj göndermeye devam edenler, doğrudan uzaklaştırma cezası alacaktır.

Tüm üyelerin dikkatine..'

Eğer gözden kaçmış, hakaret v.s. içeren mesaj varsa onunda kaçıncı sayfada olduğunu ihbar ederseniz sileriz.
Benim konuyu kilitlediğim sırada arkadaşlar özür mesajı yayınlamışlar, son anda farkettim.
Bir şekilde tartışmayı, orta yolu bulmayı, fikir ayrılığı olsa da ortak fikri bulamasak ta dost kalmayı bu sitede hep ön planda tutmaya çalıştık.