silaj, arpa, kuzu yemi, yalama taşı...

Tecrübeli abilerimden aşağıdaki konularda yardım ve bilgi rica ediyorum... 60-70 kadar koyunum var. Malum kış şartlarında kapalı dönemdeyiz ve kuzulamadan dolayı beslemenin en doğru olması gereken dönem.

- Arpa mı hazır kuzu yemi mi? Hangisi daha yararlı kuzucuklarıma...:) Arpa verince kırmak ezmek şart mı büyükbaşdaki gibi?

- Vitamin yalama taşlarını eksik etmiyorum. Severek yalıyorlar çikolata seven çocuklar gibiler...:) Doğru bir iş midir?

- Silaj veriyorum çayır otuna ek olarak. Silaj kullanımı miktarı, fayda ve zarını bilen var mı?

Saygılarımla ... şimdiden teşekkürler

Ynt: s

iyi arpa ezilerek verilirse, güzel yonca vs.. yem bitkisi de varsa tamamdır..

yalama taşı her daim iyidir, kayseride bi firma var.. o çok kaliteli diye duymuştum.. royal olabilir adı..

silajın azı iyidir derim.. çoğu küçükbaşa yaramaz. (aslında büyükbaşada çoğunu tavsiye etmem).

sürekli temiz su zaten şart vede havalandırma iyi olmalı..

başka koyun bakan arkadaşlarda yardımcı olur özetle bildiklerim bunlar..

Ynt: silaj, arpa, kuzu yemi, yalama taşı...

Kuzular tane arpayı öğütemez, kuzu başlangıç yemi verirseniz daha iyi olur.

Yalama taşları küçükbaş için üretilenlerden olsun. Büyükbaşa göre üretilenlerde Cu(bakır) fazla, fazla yalarlarsa zehirlenme olabiliyormuş.
Premiks veriyor musunuz? Ben veterinerin tavsiyesi ile yeni vermeye başladım.

Silajı geçen yıl yoğun verdik, bu yıl vermiyoruz.

ziraatci değilde.. tıp doktorları var bildiğim abi.. kitapları dar, tv ' ye de çıkarlar zaman zaman.. silaja ÇOK karşılar.. hayvanın eti-sütü için..

ama şurası kesin.. gebelikte küçükbaşa hiç iyi gelmez.. ayrıca kötüleşmişse büyükbaşı da etkiler ama küçükbaşı hepten kötü etkiler..

Doğal gibisi yok her şeyin. Doğada merada çok şey dengeli zaten .

Ama kapalı bakımda iş insanın bilgi ve tecrübesine kalıyor.

Yapılan işe dikkat etmek gerekiyor hem canlı bakıyoruz hemde ekonomik yönden pahalı bir iş yapıyoruz, yapılan hatanın telafisi zor.

Kuzular için arpa yerine kuzu yemi derim çünkü dengeli olur içeriği tabi hilesiz olan vede dönemine göre olmalı başlangiç, gelişim , bitiş.

75 ton silaj ektim paketlettim geçen yaz... binbir zahmet... biliyorsunuz işte bu işin zorluklarını. büyük hayvanlarıma yediriyorum da küçüklerde emin değilim hala ... küçük baş hayvana silaj yedirilir mi? yok mu deneyimli birileri......

Öncelıkle meraba arkadaslar formda yeniyim bizde buyuk mıktarda kucukbas hayvanla ugrsıyoruz tamamen projeli veteriner kontrollü yapıyoruz ve dogum donemine 10 gün onceden baslıyoruz sılaja kecılerde var onlara sılaj vermıyoruz ama bıldıgım kadarıyla sılajın küfünün çok zararı oluyo kendısı degıl :)

bende 24 koyun var 1 tonluk paket sılajı 20 günde yediriyorum daha sorun çıkmadı son aldığım topta dip tarafında kızışma başladı onu direk çöpe attım.
sılajda küflenme kızışma veya kokusunda değişme varsa ben yedirmiyorum. aşağı yukarı eylül ayından beri silaj yiyorlar hiç bir sorunla karşılaşmadım.

Konuyu hep beraber degerlendırelım...ben bıldıgımı yazayımda ...forumdakı gorevımızı yapmıs olalım...

Genel olarak konuyu koyun.kecı.sıgır a sılaj yedırılırmı degılde...bu hayvanların sılajı hangı donemlerınde nasıl degerlendırebıldıklerıne bakalım...

Sılaj yanı karbonhıdratca zengın yem bıtkılerının fermantasyona ugratılarak elde edılen bır materyal...genel olarak kaba kuru yemlere nazaran su ıcerıgı bıraz daha fazla.

Sılajı Tum Rumınant yanı ıskembelı daha sı gevıs getıren hayvanlar bunyelerınde ısleyebılır sındırebılır...

Buradakı fark sılajın ıcınde bulunan karbonhıdrat..proteın ...seluloz..kısmen vıtamın ve mıneraller vardır...

Iskembelı hayvanların yanı kucukbas ve buyukbasların ıskemlerının en onemlı ozellıgı ıste yukarıda yazan selulozu ...ıskemcede bulunan selulozık bakterıler yardımıyla sındırıp vucutta degerlendırebılmesıdır...

Sorunuza bıldıgımız kadarı ıle cevap vermeye calısırsak...

Puf nokta surda...Butun ıskembelı hayvanların yavruları ılk dogduklarında tek mıdelı olarak olarak dogarlar...ıskemde..kırkbayır..sırden..gıbı kısımlar yanı selulozu sındırebılecek kısımlar sonradan olusur...

Bu yuzden yenı dogmus kuzu...oglak...buzagılarınıza verdıgınız seluloz ıceren yem bıtkılerı...yanı yesıl yemler zaten sındırelemez ve degerlendırılemeden dısarı atılır...

Sılaj kuzulara verıldıgınde suca zengın oldugundan seluloz ıcerdıgınden dolayı...seluloz sındırelemez...ve su vucutta yer kapladıgıdan yavruya yeterınce kuru madde yedıremez gelısımını etkılersınız...

Bunun yerıne ıllakı kuzulara kaba yem vereceksenız ben yonca kuru otunun yapraklarını tercıh etmenızı tavsıye ederım...

kesıf yem olarakta...fabrıkaların kuzu baslangıc yemlerı ozel formullerle hazırlanmıs proteın ıcerıklerı yuksek ıyı karısımlardır...arpa ezmesı daha sonrakı donemlerde bu yeme karıstırılarak verılebılır...

Arpanın ezmesı...kırmasından...kırması...danesınden...daha faydalıdır...

Bılmem yardımcı olabıldım mı ...bu ısı buyuklerım daha tecrubelı deneyımlı arkadaslar...da yanlısımız varsa duzelteceklerdır...saygılarımla