Tarımsal/Kırsal Örgütlenme Hakkında

Ynt: Tarımsal/Kırsal Örgütlenme Hakkında

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=81219.msg964381#msg964381 date=1422638770' Alıntı:
birgünde böyle bizi yazarlar..
umut vaktimiz oldukça araştıralım..
sonbahara yapalım bir konsol her canımız yandıkça çıkıp bağıralım.

Yusuf abi çıkıp bağırmak için illa örgütlü mü olmamız gerekli? yada çiftçinin sesini duyulması için illa bi dernek vs mi olması gerekli öyleyse bu derneklerden etrafımızda yeterince yok mu? ve o etrafımızda yeterince bulunan dernek,birlik vslerdeki başkanların uyumasının sebebi yine biz değilmiyiz? en basitinden ziraat odaları aslında bu iş için kurulmamış mıdır? ve 3-4 yılda bir yapılan seçimlerle oturdukları koltuklara bi tarafını yapıştırıp otursun diye işe yaramaz başkanları biz seçmiyor muyuz? buraya kadar tamamına bence EVET peki en basitinden ziraat odaları çalışmıyor diye bağırıp ziraat odalarının çalışması için bir dernek mi kurmak lazım? HAYIR

anlatımım pek açıklayıcı değil kısaca şunu demek istiyorum bu iş derneksiz de yapılır böylece koltuk kavgası,rant,çıkar vs olmaz herşey bizden sonraki nesillere daha yapılabilir bi tarım bırakmak için değil mi?

gelin ilk fırsatta bi panel-toplantı düzenleyelim bu konuda ne yaparız yüz yüze konuşalım dünyadaki örneklerini hep beraber inceleyelim Türkiye ' de ne yaparız ne yapabilirz hep beraber konuşalım ha belki ekonomik durum bi otelde konferans salonu tutmaya yetmez ev sahipliğine dünden razıyım 1 gün mü 1 haftamı 10 gün mü evimde yatırayım sizi yeterki bi adım atalım 2 yıldır forumda gündeme geliyor bu ama 2 yılda 2 arpa boyu ilerlemedik Bereket Tv ' ye çıkıp konuşmaktan başka...
boşverin medyayı-devleti ilk önce kendi içimizde bi anlaşalım biz kendi içimizde anlaşamadıktan sonra değil dernek ayrı cumhuriyet kursak yine başımıza yıkılır
bu panelin konusu kendi içimizde nasıl anlaşırız olsun ben adım gibi eminim ki dernekte kursak hatta hükumeti kendi yararımıza da kullansak bizi yine biz yıkarız
içten çıkan sorunları forumda en basitinden sıkça gördük...biz bu basit şeyleri halletmedikçe dediğim gibi cumhuriyette kursak yine başımıza yıkılır.
varsa ben gibi bi kaç deli önce kendi içimizde anlaşabileceğimiz bi ortam oluşturalım diğer konuda dediğin gibi
'ya istediğimizi alırız yada en az yarımız ölür'

ankarada sırf bu gündemle 1 hafta sonu beyin fırtınası yapılabilir.. konu uzmanı bikaç hocadan dünyada-türkiyede örnekler dinlenebilir.. ama ciddi emek-katılım ister..

yalnız kubilay bugün değise ilerde mutlaka kurumsallaşıp bi tüzel kişilik kazanmak lazım yoksa kısa vadeli geçici olur..

UÖZKAN.77 link=topic=81219.msg964433#msg964433 date=1422643816' Alıntı:
ankarada sırf bu gündemle 1 hafta sonu beyin fırtınası yapılabilir.. konu uzmanı bikaç hocadan dünyada-türkiyede örnekler dinlenebilir.. ama ciddi emek-katılım ister..

yalnız kubilay bugün değise ilerde mutlaka kurumsallaşıp bi tüzel kişilik kazanmak lazım yoksa kısa vadeli geçici olur..

Abi kurumsallaşmadan kaçamayız fakat kurumsallaşmadan da bişeyler başarabiliriz ben buna canı gönülden inanıyorum ha kurumsallaşmak içinse önce içimizde anlaşmamız gerekli diye düşünüyorum zira kendi içimizde kopmalar olduktan sonra bu iş çok zor..

birey HİÇ ' tir demiyorum.. inan her sene bakanlığa bikaç dilekçe yollarım bazısı HİÇ işe yaramadı ama bazısını aynen dikkate aldılar :)

tabiki elimizden geldiğince tek başına da işler yapılabilir..

ama şunu HİÇ unutma..

örgütlüler azınlık bile olsa örgütsüz çoğunluğa hükmeder!

belki bizden sonraki nesil ülke çapında bu yola ister istemez gircekler derim..

UÖZKAN.77 link=topic=81219.msg964438#msg964438 date=1422644394' Alıntı:
birey HİÇ ' tir demiyorum.. inan her sene bakanlığa bikaç dilekçe yollarım bazısı HİÇ işe yaramadı ama bazısını aynen dikkate aldılar :)

tabiki elimizden geldiğince tek başına da işler yapılabilir..

ama şunu HİÇ unutma..

örgütlüler azınlık bile olsa örgütsüz çoğunluğa hükmeder!

belki bizden sonraki nesil ülke çapında bu yola ister istemez gircekler derim..
Abi senin sözlerinede birkaç birşeyde ben eklemek istiyorum.Ben iki yıl önce Eskişehir tarım il müdürlüğünde açılan biçerdöver operatöru kursundan belge alırken kurs hocamız bize sız bicerciler tek yanlışınız bir araya gelip bir birlik,kooperatif gibi bir yapı kuramıyorsunuz.Kuramadıginiz içinde sizi kimse dinlemiyor, ama sız birlik olsanız sizi bakanda dinler, valide dinler, belediye başkanıda dinler herkes dinler demişti. Işte birlik olmak her zaman avantajlı bir durum.

ben de vaktiyle bi hevesle katıldım belge aldım ankarada o kurstan:)

neyse işin daha kötüsünü diyim.. şimdi çiftçi niye yeterince örgütlenmiyo diye konuşuyozya..

mesleğini seven 1 ayağı sürekli toprakda hatta hayvan gübresinde bi mühendisim:) inan burda ziraat mühendisleri odası senelerce apartman yöneticiliği gibi gitmiş.. değişim için bi aday olduk ortalık karıştı.. kaybettik tabi.. zaten sırf rekabet olsun diye köhnemiş düzene dur demek için aday olmuştuk..

sonra 3 yıl sonra çalıştık çabaladık.. bu sefer ekip olunca eski diktatörleri devirdik.. aramızdan bi arkadaş başkan şimdi beni de zorla yardımcı yaptılar.. :) yeni bi sayfa açtık..

şunu diyecem değişim ÇOK zordur, ilerlemek adım atmak ÇOK zordur.. hesapta ülkenin okumuş yazmışları mürekkep yalamışları bile bunda zorlanıyo..

ama başka yol secenek yok.. aklın yolu bir..

hangimiz köy-kahve köşelerinde 'ya 3-5 kişi bi araya gelsek şöyle bi iş yapsak diye' kritik yaptık bugüne kadar..