Zubron Sığırı

İnek ile Avrupa Bizonu eşleştirmesi ile oluşmuş bir ırk. Epey cüsseli duruyor.

bialo5.jpg

%C5%BBubro%C5%84_Bia%C5%82owie%C5%BCa_pl2.jpg

Zubronie.JPG

Wisent_in_reserve_Bialowieza_Poland.jpg

Bu da bizon ilanı :D. Ne dersiniz ülkemizde olur mu? ;D

https://www.youtube.com/watch?v=FhwoVaPsDn4

Ynt: Zubron Sığırı

CELAL KARABULUT link=topic=81225.msg964439#msg964439 date=1422644551' Alıntı:
tipe baksana bu adamı yer içine de bade koyar

çok güldüm:)

yalnız şu yanlışı bi kafamızdan atalım derim.. 'yağsız et sağlıklıdıra' külliyen karşıyım.. prof. dr. k demirkol ' dan önce de karşıydım ama o der ki 'hayvansal yağ gayet sağlıklıdır':) tek şart merada yetişmesi..

merada yetişmesi, insan müdahalesi en az olmak şartıyla EN sağlıklı et yağlı-kemikli ettir vesselam:)

(ben ölürüm 100 sene geçer ABD ' de bilim adamları diyince inanırsınız)

Çok zordur yabani karakterli hayvana bakmak , benim hayvanlar benden başkasına pek alışık değiller.

Birkaç yıl önce kurbanlık verdiğim düvelerin birini arabaya yüklerken ip koptu kaçırdık bayramın birinci günü peşine düştük yetişemedik arazide izlerini takip ettim girmiş bir ormana yok hissedarlar toplandı başıma kurbanlık yok , gece gelmiş ertesi sabah yakaladım , teslim ettim kasaplar anlattı , kesim yerinde duvar yıkmış , kasaplara saldırıyormuş, zor kesmişler, korkarım böyle hayvandan .

UÖZKAN.77 link=topic=81225.msg964444#msg964444 date=1422644870' Alıntı:
çok güldüm:)

yalnız şu yanlışı bi kafamızdan atalım derim.. 'yağsız et sağlıklıdıra' külliyen karşıyım.. prof. dr. k demirkol ' dan önce de karşıydım ama o der ki 'hayvansal yağ gayet sağlıklıdır':) tek şart merada yetişmesi..

merada yetişmesi, insan müdahalesi en az olmak şartıyla EN sağlıklı et yağlı-kemikli ettir vesselam:)

(ben ölürüm 100 sene geçer ABD ' de bilim adamları diyince inanırsınız)

Doğal olan hiç bir şey zararlı değildir, ben de buna inanıyorum. Ama genel algı zararlı olduğu yönünde olduğu için öyle söyledim :).

Anguslar bile bize epey yabani gelmişti. Sanırım bunlara himse yanaşmaz. Ama beslenemeyecek gibi de değildir. Boz sığır ırkı gibi sal doğaya gitsin :D.

Ülkemizdeki sığır yetiştiriciliği ile özellikle Amerika ' daki sığır yetiştiriciliği çok farklı. Genelde merayı kullanıyorlar ve hayvanlar büyük bir alanda serbestçe dolaşıyor. Bizde sabah çık, akşam gel olduğu için çoban sıkıntısı var. Bu sebeple Amerika ' da çobanlık çok da iş olmuyor. Aynı bizim boz ırk gibi.

https://www.youtube.com/watch?v=evR91jBDOAw

Bu videoda etleriyle ilgili de bir şeyler söylüyorlar ama ingilizce olmayınca anca bakıyoruz :D.

https://www.youtube.com/watch?v=Kf4WZ8ryheU

bi hobici deve getirtirken bır çıftde bufalo getirmişti bakmaya gittigimde develer hiç dokunmuşlugum bıle olmadıgı halde sanki cocuklugumdan beri besledigim bi haywan kadar yakın geldi.. bizon ve bufalalar cok ürkütücü hayvanlar :)

Ben çok zor olacağını sanmıyorum. Yavrudan alıp ineklere alıştırsak zaten inekler gibi davranmaya başlayacaklardır. Ondan sonra soy devam ettikçe davranış da devam edecek. Hayvanlarda bu böyledir, annesinden ne görürse onu yapar.

Yetişkin hayvan getirilirse bakımı epey zor olacaktır. Ya da imkan olacak Amerika ' daki gibi serbest bakacağız.

Sperma kullansak diyeceğim de ilk çaprazlamadan doğan erkekler kısır oluyor. Bu çaprazlamadan doğan dişileri tekrar bizon ile eşleştirmek gerekiyor. Böylelikle kısırlık ortadan kalkıyor.

ELPRESACANARİO link=topic=81225.msg965305#msg965305 date=1422813230' Alıntı:
Ben çok zor olacağını sanmıyorum. Yavrudan alıp ineklere alıştırsak zaten inekler gibi davranmaya başlayacaklardır. Ondan sonra soy devam ettikçe davranış da devam edecek. Hayvanlarda bu böyledir, annesinden ne görürse onu yapar.

Yetişkin hayvan getirilirse bakımı epey zor olacaktır. Ya da imkan olacak Amerika ' daki gibi serbest bakacağız.

Sperma kullansak diyeceğim de ilk çaprazlamadan doğan erkekler kısır oluyor. Bu çaprazlamadan doğan dişileri tekrar bizon ile eşleştirmek gerekiyor. Böylelikle kısırlık ortadan kalkıyor.
Cinsiyeti pek mühim değil ben numenelik bi tane olursa nasıl olur daki yıkar mi diye düşünüyorum. Açık sistem bizimkisi bi kaçtı mi abooovvv