Biraz Tavsiye Biraz Yardım(kbly)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Selamlar Abiler Arkadaşlar;

Serada ve bağ-bahçede sürüm için ekipman alımı yapacağız alacağımız ekipmanlar şöyle;

1-Rotovatör/2.10 İş Genişliği-Hidrolik Kaydırmalı
2-Çizel/Merdanesiz-Ripper Tipi

Rotovatör için 210 cm iş genişlikli ve hidrolik kaydırmalı bir model düşünüyoruz marka olarakta kafamda %60-%70 kesinleştirdiğim TÜRKAY var ama bu konuda kafam biraz karışık

Çizel için 7li Ripper tipi düşünüyorum fakat TD75B ' nin rahat çekeceği bişey olması gerekiyor 7liyi hakkıyla çeker mi çekmez mi bilemiyorum Marka olarak ALPLER kafamda %40 oranında yerleşmiş bulunmakta fiyat bilgim yok bide bizim bölgede bir torna atölyesinde yapılan ÇOŞKUNLAR diye bi marka var 7liyi sordum 1400 lira dedi merdanesiz

Bölgemizde üretilen ÇOŞKUNLAR marka çizel;
1378075_583143905084372_462128777_n.jpg

Tavsiyelerinizi Bekliyorum...
---Teşekkürler---

Ynt: Biraz Tavsiye Biraz Yardım(kbly)

Kardeş rotovatör konusuna girmicem, bir çok marka var ve artık yerli imalatçılarımız güzel makinalar yapıyor. 7 li Rippeli senin traktör rahat çeker, lakin traktörün ufak 4 çekerlerden olduğu için Rippeli KISA bacak alsan iyi edersin. Ayrıca şasesi U demirden kaplanmış olanını tercih et. Rippelde bacaklar çok önemli, Konyada bir firma var, adı R....S , ancak bu kadar adi bacak takar. Arkadaş almış 100 dekar yer sürdü 1 sene içinde bacakların her biri eğrilmiş farklı yerlere bakıyor. Senin alacağın Bacaklar döküm çelik olmalı . BU bacaklar Eğrilmez, ancak kırılır, kıranada helal olsun. Alırken bunları sormalısın. Sen bu aleti ağaç arasında kullanırsan kökleride dışarı çıkarırsın.. Tam olarak nerede kullanacaksın bilemiyorum. Kalite her zaman iyi paradır. Hiç birimiz kalitesiz alete para verecek kadar zengin değiliz.

bizde rotovatör olarak 1600 türkay var 2007 de aldık hidrolik kaydırmalı güzel yani bi sorunu olmadı şimdiye kadar

çizel için foruma üye bir arkadaşımız var. çizel üretiyor. bende ondan sipariş verdim. gelsin bir bakalım. gerçi nasıf bey daha öncede burada bazı arkadaşlara satmıştı. bence onunla bir görüş.

Rotavatör için Hisarları tavsiye edebilirim. Fuarda bir kaç marka ile beraber inceledim. Diğerlerinden bir kaç gömlek daha kaliteli görünüyor.

rotovatör hisarlar öneririm çizeli arkadaşın dediği gibi U dan birleştirilmiş al kare profil olmasın ona dikkat et alpler kare profil kullanıyo onu düşünme bence

fotoğrafdaki çizel güzel duruyo.. 7 ' li al en kötü ya biraz yüzlek gider yada 5 ' e düşersin kolayı var.. bacak boyu 60 cm ideal.. bide 70 ' likler var onlara gerek yok derim..

çok kullancaksan daha hiç kullanmadan uç demirinin aynından makasdan 1 takım yedek de yaptır..

sagalassos link=topic=81269.msg964584#msg964584 date=1422655418' Alıntı:
Kardeş rotovatör konusuna girmicem, bir çok marka var ve artık yerli imalatçılarımız güzel makinalar yapıyor. 7 li Rippeli senin traktör rahat çeker, lakin traktörün ufak 4 çekerlerden olduğu için Rippeli KISA bacak alsan iyi edersin. Ayrıca şasesi U demirden kaplanmış olanını tercih et. Rippelde bacaklar çok önemli, Konyada bir firma var, adı R....S , ancak bu kadar adi bacak takar. Arkadaş almış 100 dekar yer sürdü 1 sene içinde bacakların her biri eğrilmiş farklı yerlere bakıyor. Senin alacağın Bacaklar döküm çelik olmalı . BU bacaklar Eğrilmez, ancak kırılır, kıranada helal olsun. Alırken bunları sormalısın. Sen bu aleti ağaç arasında kullanırsan kökleride dışarı çıkarırsın.. Tam olarak nerede kullanacaksın bilemiyorum. Kalite her zaman iyi paradır. Hiç birimiz kalitesiz alete para verecek kadar zengin değiliz.

yorum için teşekkür ederim çizel konusunda pek açılmayı düşünmüyorum açıkçası en fazla 2000TL ayırdım fazlası bize fazla
Çizeli bahçede KAZAYAĞI niyetine seralarda söküm sonrası ve dikim öncesi hazırlıkta kullanacağız yani çok fazla ağır iş yapmayacak yılda en fazla 20-30 dekar yer işleyecek
Aşırı derin sürüm yapmayacağımız için kısa bacak olanı alacağız diğerleri çok büyük

ekiz link=topic=81269.msg964641#msg964641 date=1422660759' Alıntı:
bizde rotovatör olarak 1600 türkay var 2007 de aldık hidrolik kaydırmalı güzel yani bi sorunu olmadı şimdiye kadar

Türkaylar güzel bölgemizde de çok yaygın daha önce TÜRKAY 1850 Kaydırmasız kullandık bize de bir sorun çıkartmamıştı önceki traktörümüzü ekipmanlarıyla beraber sattınca ekipmansız kaldık şimdi :/

FatihEFE link=topic=81269.msg964665#msg964665 date=1422687645' Alıntı:
kubilay hidrolik kaydırmalı yerine duyargalı niye düşünmüyorsun türkayda var duyargalı bahçelerde çok daha rahat bence

kullanım ağırlıkla serada olacak o yüzden duyargalı düşünmüyorum kenarları tam dipten süremiyoruz duyargalı ile yoksa duyargalılar bahçede büyük kolaylık sıra arası sürmeye birebir

atacan-- link=topic=81269.msg964677#msg964677 date=1422693012' Alıntı:
çizel için foruma üye bir arkadaşımız var. çizel üretiyor. bende ondan sipariş verdim. gelsin bir bakalım. gerçi nasıf bey daha öncede burada bazı arkadaşlara satmıştı. bence onunla bir görüş.

izlenimlerinizi bekliyorum

stulu link=topic=81269.msg964679#msg964679 date=1422693231' Alıntı:
Rotavatör için Hisarları tavsiye edebilirim. Fuarda bir kaç marka ile beraber inceledim. Diğerlerinden bir kaç gömlek daha kaliteli görünüyor.

hisarları kaliteli diyorlar bende yerliler içinde en iyisi olduğunu düşünüyorum fakat burda hiç kullanan yok hatta servisi bile yok

Ali SARAÇ link=topic=81269.msg964682#msg964682 date=1422693679' Alıntı:
rotovatör hisarlar öneririm çizeli arkadaşın dediği gibi U dan birleştirilmiş al kare profil olmasın ona dikkat et alpler kare profil kullanıyo onu düşünme bence

abi hisarlar burda hiç yok bildiğim kadarıyla HİSARLAR türk traktörün toprak frezelerini de üretiyor burda bi kaç kişi aldı inceleme fırsatım oldu kalite olarak gayet güzel fakat dediğim gibi burda servisi bile yok parça bulurmuyuz bulamazmıyız bilmiyorum

UÖZKAN.77 link=topic=81269.msg964693#msg964693 date=1422695358' Alıntı:
fotoğrafdaki çizel güzel duruyo.. 7 ' li al en kötü ya biraz yüzlek gider yada 5 ' e düşersin kolayı var.. bacak boyu 60 cm ideal.. bide 70 ' likler var onlara gerek yok derim..

çok kullancaksan daha hiç kullanmadan uç demirinin aynından makasdan 1 takım yedek de yaptır..

abi fotoğraftaki çizeli inceledim U kapamadan yapılmış bacaklar döküm fakat demir döküm mü yoksa çelik mi sormamışım adam çok iddialı en ufak çatlakta yenisini verecem diyor(bana biraz satış stratejisi geldi) fatoğraftaki 60 cmlik olanı benim deyimimle hafif tip 70 cmlikler var BKS marka ondan kullananlar memnun değil
ALPLER ile bu yıl bi sürüm yaptım bu yıl bayağı etli kaliteli duruyor fakat bacakları eğilmişti rahat süremedim videosu aşağıda

https://www.facebook.com/video.php?v=10205163599986797&set=vb.1148942426&type=3&theater

çok sık kullanmayacağız hemen uç demiri ihtiyacı olacağını zannetmem olursada sanayii yakın hemen alır takıveririz :)
5liye düşürme işi aklıma yattı :)

bacakların alayı hazır alınıp takılıyo.. iyisini takmışmılar ona bakcan sadece.. 60 cm aşma derim.. abartı olur 70-75 cm..

hepsi U ' dan kapatıyo.. bazısı yanları kapatmıyo bile.. senin usta hepsini kaptmış.. kaynaklarda TAM kesiksiz ise olay bitmiştir..

bide lap diye oturup kalkıyosa.. onu da sattığı kişilerle bi görüş derim..

kuru kuruya markaya ÇOK para vermeye gerek yok..

7 ' li 5 ' li yapılır, 5 ' li 7 ' li yapılmaz.. 7 ' li al derim.. :) senin tarif ettiğin işe uyar..

bacak uclarını da pazarlık ederken 'benimkiler makasdan olacak' de o zaman.. normalden bikaç kat daha ömürlü.. haberin olsun.. pim kesme olayı içinde 5-10 hatta daha fazla yedek pim iste..

UÖZKAN.77 link=topic=81269.msg964720#msg964720 date=1422703064' Alıntı:
bacakların alayı hazır alınıp takılıyo.. iyisini takmışmılar ona bakcan sadece.. 60 cm aşma derim.. abartı olur 70-75 cm..

hepsi U ' dan kapatıyo.. bazısı yanları kapatmıyo bile.. senin usta hepsini kaptmış.. kaynaklarda TAM kesiksiz ise olay bitmiştir..

bide lap diye oturup kalkıyosa.. onu da sattığı kişilerle bi görüş derim..

kuru kuruya markaya ÇOK para vermeye gerek yok..

7 ' li 5 ' li yapılır, 5 ' li 7 ' li yapılmaz.. 7 ' li al derim.. :) (toprak yapısı çok zorluysa 5 ' li al.. yüzlek sürüm de iş görür dersen 7 ' li..)

bacak uclarını da pazarlık ederken 'benimkiler makasdan olacak' de o zaman.. normalden bikaç kat daha ömürlü.. haberin olsun.. pim kesme olayı içinde 5-10 hatta daha fazla yedek pim iste..

60cmden fazlasına gerek yok abi zaten araziler çakıl dolgu tabandan taş çıkarırız sonra bizim kullanacağımız derinlik 50 cm bilemedin 60 cm

demirler u kapamaz inceledim kaynakları güzel gaz altı ile kaynattık dedi ama ben pek ihtimal vermedim

oturup kalkma işini kullananlarla görüşmek lazım ama ağırlığı yerinde uğraştım itekleyerek 10 cm kaydıramadım

abi 5 li alırsakta olur ama serada direk arasını 2 defa gitmek gerekecek 5li ile sırf 50 cm ham yer kaldı diye buda ekstra mazot oluyor

pim olmazsa olmaz 10-15 tane istemek lazım zaten civatadan farkı yok oraya takılınca adı pim oluyor :)
uçları sormak lazım yaparsa makastan yaptırırız

Çizel imalatını artık her sanayide görmek mümkün sayılır. Zaten bacaklar hazır satılıyor. Aslında diğer tarım makinalarının bile parçanın büyük bölümünü hazır alınıp toplanıyor.

Şu gerçek kaçınılmaz. Marka konusunda her bölge farklı düşünüyor. Bunda iklim-toprak-traktör ve ürün faktörleri var tabi.

Neticede hiç bir firmayı karalamak doğru olmaz. Zaten fuarlarda çok sayıda Türk firması birbirinden güzel ve kaliteli ürünler sergiliyorlar.

sıfır alıcaksan en ıyısı hisarlar , yuksan ,
ama sole bısı var hısarları 750 dewırde calıstırınca motoru bayıltıyormus yuksan 750 de bayılmıor dıor serada calısan bı arkadasım daa hızlı calısıyormus yuksan 750 dewırde bayıltmıyormus hısarlar agır oldugundan mı dıslı sıstemınden mıne bayıltırıyormus arkadasım ole demıstı ıstersen onunlada konustururum senı
cızel onemsız markası fazla bır sey olmaz serada onceden cızelle ısledıgın yer ise marka farketmez 7 lı uygundr td ceker

çizel uygunmuş kubi ayaklarının markası ne acaba ona bi bak önemli..
ayak boyu fazla uzun olmasın 55-60 cm iyi bence 76 cm bendeki ayakları tam bastımmı aklı geçiyor..

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=81269.msg964844#msg964844 date=1422725160' Alıntı:
çizel uygunmuş kubi ayaklarının markası ne acaba ona bi bak önemli..
ayak boyu fazla uzun olmasın 55-60 cm iyi bence 76 cm bendeki ayakları tam bastımmı aklı geçiyor..

ayaklarının markasını sormadım abi bi sormak lazım
abi 75 cm bacaklı bağcığa büyük gider arka kolları tam kaldırsak bile yerden kesemez ;D ;D bize en fazla 60 cm olacak fazlası aşırı ;)

kubilay07 link=topic=81269.msg964870#msg964870 date=1422728068' Alıntı:
ayaklarının markasını sormadım abi bi sormak lazım
abi 75 cm bacaklı bağcığa büyük gider arka kolları tam kaldırsak bile yerden kesemez ;D ;D bize en fazla 60 cm olacak fazlası aşırı ;)
doğru yoldasın aziz kardeşim efferin :)

kardeş türkay rotovatörü 2000 li yıllardan önce kullanmıştık. bir kaç kere şanzumanı dağıldı. Belki şimdilerde daha kalitelidir. 2 yıl kadar önce yurdusar diye bir marka aldık. Şimdilik memnunuz. Tabi bizde alırken araştırmıştık. tavsiye üzerine aldık. İzmir firması. Direk kendileriyle temas kur

Selamlar abiler, arkadaşlar herkese yorumları ve için teşekkür ederim konuyu açtığımdan bu yana yaptığım araştırmalar neticesinde rotovatör tercihini Türkay markasından yana kullandım biraz önce bayiliğini yapan akrabam aynı zamanda traktörü satın aldığım NH bayisi ile görüştüm satış vadeli olacağı için tereddütlerim vardı fakat yüksek ihtimalle anlaşacağız gibi bi kaç güne netleşir sizleri buradan bilgilendiririrm

Herkese tavsiyeleri ve yorumları için tekrardan teşekkür ederim...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...