bugday ust gubre takviye

bugday ust gubre takviye

Arkadaslar 5-0-30-40so3 iceriginde ki yuzde 30 potasym ve yuzde 40 i kukurt trioksit olan bu urun uste serpme olarak bi miktar uygulasam yanma yaparmi bi fikri olan varmi teskrlr

Ynt: bugday ust gubre takviye

Hoş geldin öncelikle .Toprak altı gübresi zannedersem üstten uygulanınca gübrenin çalışma erime noktasında farklılık olacağı için sıkıntı bence, ama sulama ile birlikte verilirse uygun bir gübreleme olabilir diye düşünüyorum , daha güzel yorumlar yazan arkadaşlar olacaktır, iyi forumlar .

Toprakalti olarak 18-46 ile cinko sulfat uyguladim uste ikinci gubre ile bir miktar dekara 5 kg civari bu dedigm urunden versem faydasi olacagni dusunyorm ancak kukurt dusundryo beni en iyisu bi miktar ile deneme yapmak sanirm

araplıova link=topic=81316.msg965130#msg965130 date=1422785327' Alıntı:
Toprakalti olarak 18-46 ile cinko sulfat uyguladim uste ikinci gubre ile bir miktar dekara 5 kg civari bu dedigm urunden versem faydasi olacagni dusunyorm ancak kukurt dusundryo beni en iyisu bi miktar ile deneme yapmak sanirm

Şu an buğdayın azot ihtiyacının karşılanması gereken dönemdeyiz. Odaklanılması gereken konu, en az kayıp ile azotu toprağa nasıl kazandırırız, olmalı.

Bahsettiğin gübrenin uygulanması için doğru zaman şu an değil maalesef.

Uygularsın uygulamasına da, bu, yemeğin başında sofraya tatlı getirmeye benzer.

Soylediklrinde haklisn ancak sut olum doneminde gubreyi uygulama yapamam arazi kirac sulamasz tarim tabiki toprakalti gubresi bu ancak suan uygulasam yagmur sulariyla erir diyr dusunyorm ancak kukurt erime yaparken urunde herhangi bir zarar yaparmi diye dusunyorm yuzde 40 sonucta

bugday ust gubre takviye

araplıova link=topic=81316.msg965168#msg965168 date=1422788344' Alıntı:
Soylediklrinde haklisn ancak sut olum doneminde gubreyi uygulama yapamam arazi kirac sulamasz tarim tabiki toprakalti gubresi bu ancak suan uygulasam yagmur sulariyla erir diyr dusunyorm ancak kukurt erime yaparken urunde herhangi bir zarar yaparmi diye dusunyorm yuzde 40 sonucta

Kükürt çok fazla abartılmadığı sürece hiç bir sıkıntı yaratmaz. Iyi bir de fungusittir aynı zamanda.

Süt ölüm çok geç olur. Sapa kalkım ile birlikte kullanılması lazım.

HAYIR kardeşim , kullanmayı düşündüğün gübre bir kere ekim esnasında tabana verilmesi gereken gübredir. 5-0-30-40so3 Azotlu ve yüksek okside Kükürt içerikli granül Potasyum Sülfat gübresidir. Mısır, Pamuk, Patates, Soğan, Şeker Pancarı, Narenciye ve Meyve bahçelerinde yüksek Potasyum ' a ihtiyaç duyulan dönemde, ilk çapada veya N.P. ' li taban gübresi ile birlikte takviye olarak kullanılır. Kullanırsan ne olur, sadece parana yazık olur. Bu tür gübreler bitkilerin yapraktan sentez yapabileceği gübreler değildir. Bitki yeterinde bunları alamaz. Çünkü amonyum formunda değiller. Daha detaylı bilgiyi http://www.matadorgubre.com/5.0.30.htm adresinden öğrenebilirsiniz.

Hicbir ise yaramz yani kukurtun cozucu ozelligi ve potasyumun yatmaya tane dolumu ve dayanikliligi artrmasi gibi faydalari olacagini dusunyodm tabiki bu gubreyi bitki toprakustunden alirsa benim asil merak ettgim kukurt erirken bitkiyi yakma yaparmi

bugday ust gubre takviye

sagalassos link=topic=81316.msg965186#msg965186 date=1422791497' Alıntı:
HAYIR kardeşim , kullanmayı düşündüğün gübre bir kere ekim esnasında tabana verilmesi gereken gübredir. 5-0-30-40so3 Azotlu ve yüksek okside Kükürt içerikli granül Potasyum Sülfat gübresidir. Mısır, Pamuk, Patates, Soğan, Şeker Pancarı, Narenciye ve Meyve bahçelerinde yüksek Potasyum ' a ihtiyaç duyulan dönemde, ilk çapada veya N.P. ' li taban gübresi ile birlikte takviye olarak kullanılır. Kullanırsan ne olur, sadece parana yazık olur. Bu tür gübreler bitkilerin yapraktan sentez yapabileceği gübreler değildir. Bitki yeterinde bunları alamaz. Çünkü amonyum formunda değiller. Daha detaylı bilgiyi http://www.matadorgubre.com/5.0.30.htm adresinden öğrenebilirsiniz.

1-) potasyum ve kükürt ' ün bitkideki görevi nedir?

2-) Potasyum ' um amonyum diye bir formu var mı?

3-) Buğdayın azottan sonra topraktan en fazla kaldırdığı madde hangisidir?

4-) çinko sülfat, amonyum sülfat, demir sülfat, magnezyum sülfat gibi, tüm bitkilerde güvenle kullanılabilen sülfatlı, yani 'KÜLÜRTLÜ' gübreler mevcut iken, potasyum sülfat neden yapraktan uygulanmasın?

5-) Verilen likte sadece iki (2) satır bilgi var. Potasyum sülfatın hububatta kullanılmasının sonuçlarının değerlendirildiği bir akademik kaynak, makale, yada araştırma linki var mı elinizde?

O kadar kesin konuşmuşsunuz ki, bildiklerimden şüphe ettim :D

araplıova link=topic=81316.msg965219#msg965219 date=1422799101' Alıntı:
Birinci ust gubre ocakta 10kg ure ikincisi subat ortasi gibi 10kg amonyum nitrat 33 luk arti 5 kgpotasym nitrat arti 5 kg 26can vermeyi dusnyorm

Bu gübrelemeyle çok iyi verim alabileceğini düşünmüyorum. 400kiloyu geçer ise büyük başarı.

Azoxystrobin arkadasmz sen olsan ne uygulardin bu sartlarda ben tabana 20 kg 18-46+2kg cinko sulfat granul mibzer gozune koydm ocak onunda 10 kg ure uyguladm ve subat sonu gibide yukarda yazdklarmi uygulacagm cesit pioneer anapo yer turgutlu arazi susuz nasip olursa 600 kg alirm diyorm

araplıova link=topic=81316.msg965733#msg965733 date=1422913291' Alıntı:
Bugday konusnda acemyiz dogrusu fakat bu yil tum bakimni yapcagm bakalm
Kullandığın gübre potasyum sulfat.topraktan verilir.hububata yapraktan verilmesi durumunda sararmalar yaratabilir.bunun için potasyum nitrat tercih edilir.potasyum sülfatı topraktan sapa kalkma ve geç kardeslenme döneminde uygulamalisin.sana kazandıracağı kazanç hastalıklara karşı direnç ve glüten.daha sağlıklı bitki ve buna bağlı olarak bir miktar verim artışı.
Bu gubreden önce azotlu gubrelemeye dikkat etmelisiniz. En gec cemre zamani ure kullandiktn sonra en azından basak ,bayrak yaprak kinindan çıkmadan hemen önce 15 -20kg nitrat ve takriben 20 gün sonra 8-10kg 33luk nitrat kullanarak verimi arttırabilirsiniz.

En iyisini yaparsınız.yalniz dediğim gibi tek başına yuksek verim sağlamaz fakat direnç kazandırır.anapo gibi bir erkenci ve ılıman iklim bugdagi ektiğinizi düşünürsek biraz dikkatli olmanız gerekebilir.hem hastalıklara karşı hem de erken basak çıkarma açısından.zira mart ayında basak çıkaran anapolar gördüm ki bu tehlikeli.eger çok hızlı giderse 1. Boğumdayken bitki gelişim düzenleyici ilacı kullanarak durdurabilir yatmalara karşı mukavemet kazandirabilirsiniz

Haklisinz ben dengeli bi gubrreleme yatmaya cozum olabilit diye dusunyorm fakat drdiginz gibi etken bsaklanma ciddi sorun gecen yil mart sonu cikarmisti basaklarin kisa olmasi o yuzden olabilirmi

araplıova link=topic=81316.msg965778#msg965778 date=1422917833' Alıntı:
Haklisinz ben dengeli bi gubrreleme yatmaya cozum olabilit diye dusunyorm fakat drdiginz gibi etken bsaklanma ciddi sorun gecen yil mart sonu cikarmisti basaklarin kisa olmasi o yuzden olabilirmi
Basakların küçük olması genelde dekara çok fazla tohum atmaktan kaynaklanır.Şayet fazla tohum kaçırmış olsanız bile gübrelemeyi arttırmanız gerekir.

• Beğen
Tepkiler: denizci