Koyunlar ilaçlı buğday yemiş :(

Ynt: Koyunlar ilaçlı buğday yemiş :(

FatihEFE link=topic=81336.msg965245#msg965245 date=1422806326' Alıntı:
zehirlenme belirtileri var mı
Zehirlenme bilrtisi nasıl olur bilmiyorum

aslan26 link=topic=81336.msg965246#msg965246 date=1422806354' Alıntı:
Yeşil buğdaymı yoksa ambarda dökme duran buğdaymı yemişler.
ambardan tohumluk

Ali KOÇKAYA link=topic=81336.msg965247#msg965247 date=1422806425' Alıntı:
geçmiş olsun. hemen veterineri çağır.kuşların yiyipte birşey olmadığını gördüm.Birde daneleme olayından telef var.sakın su içirme
İçirmedim :(

Arpaya alışık hayvanlar yiyebildikleri kadar arpa yiyolar ama buğdayda aynı etkiyi yaparmı veya zehirden bir şey olur mu bilmiyorum :(

ORION link=topic=81336.msg965250#msg965250 date=1422806707' Alıntı:
Zehirlenme bilrtisi nasıl olur bilmiyorum
ambardan tohumluk
İçirmedim :(

Arpaya alışık hayvanlar yiyebildikleri kadar arpa yiyolar ama buğdayda aynı etkiyi yaparmı veya zehirden bir şey olur mu bilmiyorum :(
Biz bazen elde kalan ilaçlı tohumlukları kırma yapıp ineklere veriyoruz ,herhangi bir sorunda olmuyor ama koyunda nasıl olur onu bilemem.

valla veteriner çağırın hemen zehirlenmiş hayvan halinden tavrından belli olur yemi isteksiz yer durgunluk olur falan anormal davranır yani
geçen yıl bizim kuzenin kuzulardan bi tanesi yemiş böyle ama biri yemiş fazla yemeden hemen farketmiş sonra hayvan zehirlenmiş mi diye beni çağırdı
baktım var bi tuhaflık salak salak olmuş hayvan kuzen dedim bu zehirlenmiş bunu keselim yiyelim dedim :D :D :D
hadi lan dedi veterinere götürelim pis boğaz dedi veterinere götürdük düzeldi hayvan bi kaçgüne ama
inşallah bi şey olmaz sizin hayvanlarada bu arada evet su içirmeyin etkiyi hızlandırır
ilaçlı buğdayın üzerinde kullanılan maddeler ne ise torbasında yazıyodur onlarıda veterinere gösterin

ORION link=topic=81336.msg965269#msg965269 date=1422809225' Alıntı:
Veteriner hemen gelemezmiş bende ondan önce yapılabilecek bir şey var mı diye buraya bir yazayım dedim :(
buğdayda hangi etkin maddeler kullanılmış onları araştırın bari internetten ne kadar toksik madde var öğrenmiş olursunuz

Fazla yeyip yemlenmedilerse hiçbir şey olmaz, gönlünü refah tut.

Hani o sellektörde karışıtırılan, sürme ve rastık ilacı var ya, 'kırmızı' olan (Raxil vb) sadece bağırsaksız hayvanlara tesir ediyor.

Bizim artan tohumlukları bile bile veriyoruz biz. Hiç bir sıkıntı yaşamazsın.

Ama tekrar söylüyorum. 'Fazla yemediler, yani yemlenmedilerse'

sebazios link=topic=81336.msg965281#msg965281 date=1422810923' Alıntı:
Fazla yeyip yemlenmedilerse hiçbir şey olmaz, gönlünü refah tut.

Hani o sellektörde karışıtırılan, sürme ve rastık ilacı var ya, 'kırmızı' olan (Raxil vb) sadece bağırsaksız hayvanlara tesir ediyor.

Bizim artan tohumlukları bile bile veriyoruz biz. Hiç bir sıkıntı yaşamazsın.

Ama tekrar söylüyorum. 'Fazla yemediler, yani yemlenmedilerse'

Fazla yeme şansları olmamıştır diye tahmin ediyorum çünkü dar bir alan ve hepsi oradaysa itişip kakışmaktan su da içirmedik zaten ama bakalım ne olacak çok sağ ol abi :)

ORION link=topic=81336.msg965291#msg965291 date=1422811671' Alıntı:
Fazla yeme şansları olmamıştır diye tahmin ediyorum çünkü dar bir alan ve hepsi oradaysa itişip kakışmaktan su da içirmedik zaten ama bakalım ne olacak çok sağ ol abi :)

50 cm ' ye 1.5 metre alanı bir oluk olarak kabul etsek, alsa alsa 10-11 koyun yanaşabililir. Onlarda birbirlerini itip kalmaktan doğru düzgün yiyemez.

Yemlemen hayvan belli eder kendini zaten. Yarım saat içinde işkembenin sindirim fonksiyonları bozulur. Ardından:

- ayakları tutulur
- dengesini kaybeder.
- kafa ve kulaklar düşer
- sık solumaya başlar
- vücut ısısı yükselir
- yem yemez, yürümez, hareket etmez.
- yatar, daha kötüsü ayaklar tutulduğu için kalkamaz.

Olayın üzerinden 1 saat geçti ise, ve yukarıdaki semptomlardan herhangi biri görülmedi ise, geçmiş olsun.

Her ihtimale karşılık 6 saat su verme, sonra rutinine dön.

sebazios link=topic=81336.msg965297#msg965297 date=1422812248' Alıntı:
50 cm ' ye 1.5 metre alanı bir oluk olarak kabul etsek, alsa alsa 10-11 koyun yanaşabililir. Onlarda birbirlerini itip kalmaktan doğru düzgün yiyemez.

Yemlemen hayvan belli eder kendini zaten. Yarım saat içinde işkembenin sindirim fonksiyonları bozulur. Ardından:

- ayakları tutulur
- dengesini kaybeder.
- kafa ve kulaklar düşer
- sık solumaya başlar
- vücut ısısı yükselir
- yem yemez, yürümez, hareket etmez.
- yatar, daha kötüsü ayaklar tutulduğu için kalkamaz.

Olayın üzerinden 1 saat geçti ise, ve yukarıdaki semptomlardan herhangi biri görülmedi ise, geçmiş olsun.

Her ihtimale karşılık 6 saat su verme, sonra rutinine dön.
Abi yürüyolar hatta koşuyolar iki buçuk saat falan oldu hiç yatan yok ama kuzulayacak birtane var normalde karnı baya şişti ama bugun daha bi şiş gibi görünüyor ama hareket ediyor(yani yürüyor hatta koşuyor) nasıl olur bilmiyorum :( fotosunu çekip gelebilirim :)

ORION link=topic=81336.msg965304#msg965304 date=1422813212' Alıntı:
Abi yürüyolar hatta koşuyolar iki buçuk saat falan oldu hiç yatan yok ama kuzulayacak birtane var normalde karnı baya şişti ama bugun daha bi şiş gibi görünüyor ama hareket ediyor(yani yürüyor hatta koşuyor) nasıl olur bilmiyorum :( fotosunu çekip gelebilirim :)

Çekebilirsen güzel olur. Hatta 3-5 saniyelik bi video daha iyi olur.

Veterineriniz gelemiyorsa da zehirlenmeye karşı bazı tedbirleri söyleyebilir. Önlem amaçlı yapması gereken bu. Ambulans bile çağırsak adamlar telefonda şunu yapmayın, bunu yapın gibi ilk yardımları ve uyarıları söylüyor. Veterinerin de şunları yapın veya yapmayın demesi lazım.

ORION link=topic=81336.msg965244#msg965244 date=1422806251' Alıntı:
41 tane koyun var bunlar böyle 50 cm ' ye 1.5 metre kadar bir alandan buğday yemişler ne kadar yediler bilmiyorum tohumluk buğday yani ilaçlı ne olur nasıl olur ne yapmak lazım bilmiyorum
topragım geçmişolsun zehirlenme olmayacak muhtemelen hububat ilacı zehırleme yapmıyor. ama şişlik ve tutulma olabılır tabı bu saate kadar coktan olmustur olacak olan.. son durum nedir?