Ekolojik üretim verimi düşürür mü?

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

http://dergi.aljazeera.com.tr/2015/02/01/saglikli-gida/

50 yıl öncesine kadar soframıza gelenin gerçek olup olmadığını sorgulamazdık. Yoğurdun, balın “yüzde yüz doğal” olması ispatına gerek yoktu. Tarım ilacı, sentetik gübre bilmezdik. Şimdilerde “O günlere dönüş mümkün mü?” sorusunun cevabı aranıyor.

Oya Ayman

Kentlere göç edip, topraktan uzaklaştıkça gıdamızın nasıl üretildiğinden de bihaber olduk. Artık meyve sebzemizi, onu yetiştiren çiftçiden değil, market raflarından alıyorduk. Sonra kiremit tozlu kırmızıbiberleri, siyaha boyanan zeytinleri, eşek etinden sucukları öğrendik. ‘İçindekiler’ bölümünde yazılanlar bize yabancılaştı; emülgatörle, aspartamla, monosodyum glutamat (MSG) ile homojenize yoğurtla, UHT sütle tanıştık.

Birçoğumuz tarım ilaçlarının, hormonların ve sentetik gübrelerin sağlığa zararlı olabileceğini, ihraç edilen sebze ve meyvelerdeki ilaç kalıntısı yüzünden yabancı gümrüklerden geri döndüğüne ilişkin haberleri dinlediğinde öğrendi.

Ynt: Ekolojik üretim verimi düşürür mü?

bizim ülkemizde her şey gibi bununda cılkını çıkartıyorlar
bir defasında pazarda kilosu 1 lira lan ve yanında kilosu 4 lira olan salatalık gördüm dedim bu niye pahalı onlar organik dedi
aynı tarladan toplamış gelmişsin düz ve bir boy olanları tezgahın önüne dizmişsin organik diye kakalamaya çalışıyorsun varmı organik üretici belgen dedim yok diyor zaten organik tarım yapıyorsan aynı zamanda organik olmayan sanırım konvansiyonel tarım deniliyor konvansiyonel tarım yapamazsın diye biliyorum
üstelik organik tarım yapılan arazi diğer tarım bölgeleriyle doğal yollarla ayrılmış olması gerekiyor ki rüzgarla ve başka yollarla ilaç gelmesin üzerine
bir diğer konu ise o düz salatalıkları görüntüsü güzel elmaları kapış kapış alan halkımız benim ilaç atmadığım elmaları kurtlu diye beğenmiyor
ben zeytinleere ilaç atmasam kurtlu siyah lekeli diye alan satan yok aynı şekilde siyah zeytinlerde siyah olarak üretmiyorum hafif kızıl bir tonda çıkıyor gidiyor tüccara tüccar kızıl diye az para verme derdinde ama boyayıp satıyor çünkü kimse renk ve görünüş olarak cazip olmayan ürünü almak istemiyor

organik ürünler için büyükşehirlerde Ekolojik PAZAR yerleri var.. orya konvansiyonel-ilaçlı/gübreli ürünleri koymazlar.. ama fiyatlar 3-5 kat pahalı değildir..

sağda solda belgesiz rastgele organik diye satanların içinde belgesi olmadan dürüstçe gerçekten organik olanlarda olabilir..

tabi belgesi olduğu halde milleti kandıran organikçiler de var..

ama şurası kesin SADECE sürdürülebilir bi tarım sistemi karnımızı SÜREKLİ doyurur..

ekolojik pazar yerleri sadece büyük şehirlerde var ama her ilçede olması gerekir ayrıca bir kişi az öncede dediğim gibi ekolojik tarımı tek başına yapamaz hele ki bizim gibi arazilerin çok parçalı olduğu yerlerde bunun için ya büyük bir arazi sahibi olup arazinizi diğer alanlardan yalıtmanız lazım yada tüm ova olarak bu işi yapmanız lazım yada tarlanız ormanla çevrili olması lazım diye biliyorum ben
vede organik tarıma geçiş süreleri var
bu yıl ilaç atmadınız diye orası hemen organik tarım olmuyor 5 yıl yanılmıyorsam ilaç kullanılmayan arazide yetişen ürünü organik olarak nitelendirebiliyoruz

geçiş süreci yaklaşık 2 YIL..

etrafda risk yoksa tek başına 1 parselde de yapılır ama pahalı olur belge.. çok kişi başvurursa aynı yöreden ucuz da olur..

şimdilik sadece büyükşehirlerde var bu pazarlar.. ama aslında KÖY pazarları da bi yerde organik ama belgesiz ürünler satıyo.. söylemesi ayıp.. bizim organik kuzular İLK defa satışa sunuldu.. burda yerel zincir bi marketle anlaştık..

3 senedir İLK defa merak edip marketten aldım.. et değil bildiğin lokum.. fiyatta burda kuzu eti neyse o.. yani organik ama aynı fiyattan satılıyo.. her iddiasına varım.. şu yemeklere not verenler yese bayılır:)

2 şey yaygın yanlışlardan;

*organik olunca İLLA 3-5 kat pahalı olacak.. (YOK böyle bişe, organik olup aynı fiyata biçok ürün yetiştirilebilir)

*organik yaparsan KESİN verim düşer (YOK böle bişe.. organik olup aynı verim yada aynı kar çokkez mümkün olabilir)

EK;

*belgesi olan HER şey kesin organiktir (YOK böle bişe adam paranın sahtesini yapıyo, organiğinmi yapamaz:)

*belgesi olmayan KESİN organik değildir (YOK böle bişe, belgesi olmayan ama organikten ÇOK üstün ürünler var)

Benim düşünceme göre organik tarım ile verim düşmez(sera koşullarında) Afyonda organik tarım yapılan seraların fotoğraflarını gördüm gezenlerden dinlediğim kadarıyla konvansiyonel tarımdan çok daha verimli domateste fidan başına 20-25 kg verim alınıyormuş dediler eğer doyruysaki doğru olduğunu düşünüyorum verim düşmesi teoremi biraz fos çıkar tabiki bu sera şartlarında serada dış dünya ile bağlantıyı kopardığınız için zararlı girişini önler böylece zararlı kaynaklı verim kayıplarını 0 ' a indirgersiniz yani tam kontrollü ve iklim şartları değiştirilebilen seralarda verim düşmesi olmaz aksine artışı olur

fakat açık alan için bilmiyorum durum nasıldır zaten genelde çok az tarım yapılan ve diğer tarım bölgelerinden doğal olarak ayrılmış bölgelerde yapıldığı için zararlı kontrolü ile uğraşmaya gerek kalmaz zaten çevrede o bitki için zararlı çok azdır ve oda doğal düşmanlar aracılığıyla yok edilir(belli bir denge içinde)

Son olarak uğraşması zor konvansiyonel tarıma göre daha ağır kontrol ve şartlar gerektiren belgelenmesi için ütopik şartlar gereken bir tarım türü olduğu için ben konvansiyonel tarıma göre daha iyi getirisi yani ürünlerin daha pahalı olması taraftarıyım

Bence bu teşvik amaçlı olmalı yani pazardaki yüksek fiyat çiftçiyede yüksek olarak yansımalı ha organik dışındakiler para etmesin demiyorum ama arada biraz fiyat farkı olması bence mantıklı çünkü şartları ağır zaten çoğunluk organik tarıma yönelirse fiyatlar konvansiyonel tarımla aynı olur ve bir süre sonra herşey organik olur... :)

artık tüm düzen paraya döndüğü için birçok kişi mesleğini hakkıyla yapmak yerine daha çok para kazanacağı şekilde yapma eğiliminde çiftçide böyle yapıyor e böyle olunca arıyoruz tabi eski ürünlerin doğallığını. Bu olay çok önemli ve en büyük pay gıda, ziraat mühendisleri ve devletimize düşüyor denetimler çok sık olmalı ve ağır yaptırımlar olmalı tabi sistem baştan yeniilenmeli bunun için. Bu işi tamamen çiftçinin üstüne yıkmak yanlış çiftçide herkes gibi işini hakkıyla yapmak yerine para peşine düşmüş durumda gözü doymayan şirketler yine aynı bilmiyorum sonumuz ne olacak.