interkolun çalışıp çalışmadığı nı nasıl anlarız?

Ynt: interkolun çalışıp çalışmadığı nı nasıl anlarız?

İnterkolun çalışacak bir aksamı varmı ki.

Delik yoksa hava kaçırmıyorsa sorun yok demektir.

Esas önemli olan turbodur. Turbonun basıncı yeterli mi? Misal ben bizim haşmetin turbodan şüphe etmeye başladım. 2015 model kudretle iş gördüm 3-4 saat turbo sesi içeriden çok rahat duyuluyor çok hafif ıslık gibi. Bizim haşmet ağada duyamıyorum bu sesi

Ben içinden motor yağı geçiyor zannediyordum ;D
Turbonun sesini 1400 ile 1600 devirleri arasında duyuyorum
Diğer devirlerde duymuyorum

omeryucel link=topic=81428.msg966114#msg966114 date=1422993671' Alıntı:
İnterkolun çalışacak bir aksamı varmı ki.

Delik yoksa hava kaçırmıyorsa sorun yok demektir.

Esas önemli olan turbodur. Turbonun basıncı yeterli mi? Misal ben bizim haşmetin turbodan şüphe etmeye başladım. 2015 model kudretle iş gördüm 3-4 saat turbo sesi içeriden çok rahat duyuluyor çok hafif ıslık gibi. Bizim haşmet ağada duyamıyorum bu sesi

Bence yeni traktörlerde, turbocharger devrini ve motora bağlantı noktasındaki basıncı gösteren bir devir saati ve bir manometre olmalı yeni traktörlerde. Böylece turbonuzun doğru devirde çalıştığından, yeterli basıncı oluşturduğundan emin olabilirdiniz.

Traktörde bilmiyorum ama otomobillerde ilgili hortum patlayarak turbo kaçırması dediğimiz olaya sebep olabiliyor.

Ayrıca çalıştığım bir gemide turbo devrinin 13000 falan olması gerekirken 11000 geçmiyordu, turbocharger değiştikten sonra resmen can geldi makinaya, yakıt tüketimi düştü.

Bahsettiğiniz ses olayından dolayı bir bilene danışmanızı şiddetle tavsiye ederim.

maaydin link=topic=81428.msg966138#msg966138 date=1422994915' Alıntı:
Peki turboya yapılan bir bakım varmıdır?

Sadece yağ değişimi yapılıyor. Turbonuzu korumak ve uzun süre sorunsuz çalışmasını sağlamak için ilk çalışmada motora gaz vermemenizi önerebilirim. Birden gaz verirseniz tam yağlanma olmadan yüksek devire çıkarmış olacaksınız. Başka birşey yapılıyormu bilmiyorum. Hava filtresinin çok çok önemli olduğunu ve sürekli temiz tutulması gerektiğini zaten hepimiz biliyoruz.

maaydin link=topic=81428.msg966138#msg966138 date=1422994915' Alıntı:
Peki turboya yapılan bir bakım varmıdır?
önceki yazılan iletiye katılmakla beraber genel olarak motor yumuşak kullanılmalı ani gaz verilmemeli hiçbir zaman ve ilk çalışrığında bir müddet rölantide çalışmalı sabah saatlerinde tarlaya giderken mümkün olduğunca düşük devirlerde kullanılmalı.

maaydin link=topic=81428.msg966155#msg966155 date=1422995803' Alıntı:
Yağ değişimi derken motor yağı değişimini mi kastediyoruz?

Üstad traktörlerde durum nasıldır bilmiyorum ama büyük güçlü motorlarda turbonun yağı ayrıdır. Boşaltma tapası ve yenisini doldurmak için üst kapağı vardır. Traktör ile ilgili detaylı bilgiye sahip değilim. Zaten genel olarak makina konusunda iddialı değilim, bu nedenle yanlış bilgi vermek istemem.

Traktör motorları konusunda çok değerli üstadlar var forumda, eminim biryerlerde detay paylaşılmıştır. Ben ses konusundan yola çıkarak sizinle bildiğim kadarını paylaşmak istedim ama konu uzmanlık gerektiren bir duruma geldi ::)

Basıncı gösteren devir saati dediğiniz gibi turbosu olan her traktörde olması gereken bir alet. Eminim nice turbolar olması gereken basıncın çok çok altında çalışıyor ve haberimiz yok.

Servise gidip turbo basıncını bi ölçelim test yapalım desem yüzüme boş boş bakacaklarından adım gibi eminim.

Turbo yağı konusuna gelecek olursak traktörlerde turbo motor yağından beslenir. İlk çalışmalarda yüksek gaz verilmemesinin sebebi yağın soğuk olmasından dolayı tam yağlamayı ilk yarım dakikada tam yapamamasından dolayıdır.

Kontak kapatmadan beklemenin nedeni ise turbonun devrinin en aza inmesini beklemek ve stop ettikten sonra yağlama da kesileceğinden turbonun kontak kapandıktan sonra olabildiğince az dönüp durmasını sağlamak içindir.