+ Konuya Cevap Yaz
8 sonuçtan 1 ile 8 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Tarımda Türkiye’nin Avrupa birinciliği ne kadar gerçekçi?  Tarımda Türkiye’nin Avrupa birinciliği ne kadar gerçekçi?
  Kayıt : 4 Şubat 2015
  Yazan : Ali Ekber Yıldırım Kategori : AB Tarım, Dışticaret, Tarım genel, Tarım politikaları

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker uzun bir süreden beri hemen her konuşmasında Türkiye’nin tarımda,Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) bakımından Avrupa’da lider, dünyada 7. sırada yer aldığını söyler.

  Son günlerde gittiği her ilde tarım sektörüne yönelik destek paketleri açıklayan ve seçim öncesi vaatlerde bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu da bu söylemi tekrarlıyor. Başbakan Davutoğlu’nun tarım konusundaki duyarlılığı umarız seçime endeksli kalmaz.Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hasıla bakımından Avrupa’nın lideri, dünyanın 7. büyük ülkesi olması ne kadar gerçekçi?

  Öncelikle Türkiye sahip olduğu tarımsal potansiyel, gen kaynakları, biyoçeşitlilik bakımından Avrupa’nın lideri, dünyanın da sayılı ülkelerinden birisi olabilir. Böyle bir potansiyeli, gücü var. Bunu ne kadar değerlendirebiliyor?

  Tarımda yaşananlara, çiftçilerin durumuna ve anlattıklarına bakıldığında, dış ticaret verileri incelendiğinde Avrupa’nın lideri, dünyanın 7. büyük tarım ekonomisini yansıtmıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış ilişkiler Genel Müdürlüğü 2014 yılı dış ticaret verilerini açıkladı. Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatı ile ithalatı başabaş noktasında. Avrupa’nın önde gelen tarım ülkelerinde durum nasıl?

  Bu konuda Ziraat Mühendisleri Odası önceki dönem başkanlarından ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın bir çalışma yaptı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 27 Ocak tarihli AKP Grup Toplantısı’nda Türkiye’nin tarımsal üretimde Avrupa’da birinci sıraya yükseldiği yönündeki sözlerini hatırlatan Gökhan Günaydın, şu değerlendirmeyi yapıyor:

  “Böyle bir karşılaştırma, ülkelerin tarımsal Gayri Safi Milli Hasılalarını sıraya dizerek yapılabilir.
  Kuşkusuz, bunun için, tüm ülkelerin tarımsal Gayri Safi Milli Hasıla’sı sabit rakamlarla ve aynı standartta olacak biçimde hesaplanmalı ve kıyaslanmalı. Bu durumda dahi, böyle bir değerlendirmenin çok anlamlı olduğu söylenemez. Çünkü ülkelerin yüzölçümleri, nüfus ve üretim kapasite ve dinamikleri farklıdır ve bu özellikler üretilen tarımsal hasılayı etkiler. Örneğin, 1 Mayıs 2004 tarihinde Avrupa Birliği’ne üye olan 10 ülkenin nüfus ve yüzölçümü toplamları, ancak Türkiye kadardır. O halde bu ülkelerle Türkiye’nin tarımsal hasılasını karşılaştırmak bir anlam ifade etmez. Buna karşılık, ülkelerin tarım ve gıda dış ticaret verileri, üretim-tüketim düzeyini ve pozitif ya da negatif artığı göstermesi açısından çok daha anlamlı bir veri seti sunar. Bunu yaparken de, Avrupa Birliği’ne üye tüm ülkelerin kullandığı Dünya Ticaret Örgütü sınıflandırmasının kullanılması gerekir.”

  Bu çerçevede, Hollanda, Fransa, İspanya ve Türkiye’nin son beş yıllık tarım ve gıda dış ticaret istatistiklerini inceleyen Gökhan Günaydın’ın bu ülkelere ilişkin değerlendirmesi ise şöyle:

  Hollanda,Fransa ve İspanya örneği

  Hollanda 17 milyon nüfus ve 41 bin kilometrekare yüzölçüme sahip, küçük bir Avrupa ülkesi. Ancak tarımdaki ar-ge kullanımı nedeniyle önemli bir tarım ülkesi. Hollanda’nın tarımsal dış ticaret rakamları Türkiye’de de çok sık gündeme geliyor. Örnek bir model olarak sunuluyor.

  Lahey Ticaret Ateşeliği’nden alınan resmi verilere göre, Hollanda’nın 2013 yılında tarım ve gıda ithalatı 67 milyar Avro. İhracatı ise102 milyar Avro. Son 5 yıllık verilere bakıldığında bu ülkenin yıllık ortalama 30-35 milyar Avro dış ticaret fazlası verdiği görülüyor.

  Bir başka önemli tarım ülkesi olan Fransa, 66 milyonluk nüfus ve 547 bin kilometrekarelik yüzölçümü ile Türkiye’ye benziyor. Avrupa’da devlet eliyle ikinci kuşak sanayileşmenin temsilcisi olan Fransa’da, diğer Merkezi Avrupa ülkelerine göre tarım ve köylülük har zaman daha önemli bir yer tutuyor.

  Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği Ticaret Ateşeliği’nden alınan verilere göre bu ülke hem tarımda hem de gıdada net ihracatçı. Fransa’nın tarım ürünleri ihracatı 2013 yılında 16.4 milyar Avro, ithalatı 12.1 milyar Avro oldu. Aynı yıl gıda ürünleri ihracatı 43.7 milyar Avro, ithalatı 36.7 milyar Avro olarak gerçekleşti.

  Fransa’nın tarımda 4, gıdada 7 olmak üzere toplam 11 milyar Avro dış ticaret fazlası var.

  Benzer bir tablo Avrupa’nın bir başka önemli ülkesi İspanya için de geçerli. İspanya, 47 milyon nüfus ve 506 bin kilometrekare yüzölçüme sahip. Türkiye’nin Madrid Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği’nden alınan bilgiye göre, İspanya’nın 2013 yılı tarım ürünleri ihracatı 25.4 milyar Avro. İthalatı ise 19.6 milyar Avro. Tarım ürünlerinde yaklaşık 6 milyar Avro dış ticaret fazlası veriyor. Gıda ürünlerinde ihracatı 35.8 milyar Avro, ithalatı 27.8 milyar Avro olan İspanya’nın gıda dış ticareti yaklaşık 8 milyar Avro fazla veriyor.

  Türkiye, 78 milyon nüfusu ve 780 bin kilometrekare yüzölçümüyle tarım potansiyeli yüksek bir konuma sahip. Hollanda, Fransa ve İspanya’da olduğu gibi, Dünya Ticaret Örgütü sınıflandırmasına göre hesaplanan veri seti göstermektedir ki, Türkiye tarımsal hammadde dış ticaretinde net ithalatçı. Son yıllarda, tarımsal hammaddede 6 milyar dolar ithalat, 1 milyar dolar ihracat olmak üzere 5 milyar dolar düzeyinde açık veriyor.Buna karşılık Türkiye, gıda sektöründe net ihracatçı. 2013 yılında 17 milyar dolar ihracat, 11 milyar dolar ithalatı var.

  Tarım ve gıda sektörlerindeki bu zıt eğilim, Türkiye’nin tarım/gıda dış ticaretinde başa baş noktada kalması sonucunu doğurmaktadır. Son beş yılın üçünde negatif, ikisinde pozitif denge söz konusu.

  Nüfusu hızla artan Türkiye’nin, tarım dış ticaretinde açık veren, gıda ve yem sanayinin ihtiyaç duyduğu temel ürünlerin hemen tamamında ithalatçı konumda olması, ülkenin geleceği açısından kaygı verici. Siyaset kurumunun ve siyasetçinin görevi bu tabloyu gizlemeye çalışmak değil, düzeltmeye çalışmak olmalı.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,493
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Tarımda Türkiye’nin Avrupa birinciliği ne kadar gerçekçi?  rakamlarla-istatistiklerle oynamak mümkün ama saha da herşey belli..

  yok öyle bi 1. ' liğimiz vesselam

 3. #3
  FatihEFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Mayıs 2014
  Şehir
  İZMİR-MANİSA
  Yaş
  30
  Mesajlar
  1,843
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda Türkiye’nin Avrupa birinciliği ne kadar gerçekçi?  10 dönüm domates yapıp salçayı marketten alan çiftçi türkiye
  bu durum düzeltilebilir ve türkiyede türk çiftçiside kazanır ama ihracatçımız çok önemli bu noktada
  bizim ihracatçımız kaliteli ürünü piyasaya iyi fiyattan vermekten çok ürünü ucuza alıp ucuza vermekten tarafa politika güdüyor gibi geliyor bana
  şöyle bir örnek vereyim biz ülkemizde ürettiğimiz fındığı bademi ve zeytinyağını hazır ürün haline getirip ihraç etmiyoruz
  cevizi fındığı bademi konteynırlara dökme olarak doldurup pazarlıyoruz zeytinyağını galonlarla satıyoruz avrupa şişeleyip satıyor
  bu yüzden ihracatçı daha fazla kazanmak için daha ucuza almak zorunda bu yüzden çiftçide para kazanamıyor
  üretiiği ürün layıkıyle satıldığında hangimiz daha çok daha kaliteli ürün üretmek için uğraşmayız ki

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda Türkiye’nin Avrupa birinciliği ne kadar gerçekçi?  çok kolay testi eken biçen her çiftçi durumundan bilir....

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  31 Ocak 2011
  Şehir
  kütahya
  Yaş
  37
  Mesajlar
  261
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda Türkiye’nin Avrupa birinciliği ne kadar gerçekçi?  Ya ben fakir Afrika ülkelerin birinde yaşıyorum yada büyük metropollerin varoşlarınla...
  Benim tanıdığım bildiğim her çiftçi gırtlağına kadar borçlu.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda Türkiye’nin Avrupa birinciliği ne kadar gerçekçi?  Arkadaş hayvan ithal edip duruyoruz, bir de tarımda net ihracatçı deniliyor Saman ithal eden biz değil miydik yoksa

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,493
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Tarımda Türkiye’nin Avrupa birinciliği ne kadar gerçekçi?  bide 70 milyon insanımıza, 30 milyon turiste toplam 100 milyon insanı doyuruyoz yalanı var..

  turist adı üstünde 1 hafta gelip gider 1 yıl mı karnını doyuruyon

 8. #8
  İSMAİL TUTAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Ağustos 2014
  Şehir
  KIRKLARELİ/VİZE
  Yaş
  27
  Mesajlar
  1,575
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda Türkiye’nin Avrupa birinciliği ne kadar gerçekçi?  Bu Tarımda Avrupada birinciyiz olayı belki teorik olarak doğru ama pratikte bakıldığında köyler hep kente göç veriyor.Genç nufusun tarıma ilgisi fazla yok olanlarda zaten büyük sayılabilecek arazi sahipleri.Çiftçilerin borçları Malum,Doğruluk payı vardır belki ama pek adaletli bir istatistik değil gibi.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Tarımda Avrupa’da 1 dünyada 8’inci
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Aralık.2014, 10:25
 2. Önce Amerika, sonra Avrupa, şimdi Türkiye
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tarım Ürünleri Hastalıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Aralık.2013, 15:05
 3. Türkiye, tarımda neye göre Avrupa’da birinci dünyada yedinci?
  Konu Sahibi UÖZKAN.77 Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 04.Aralık.2013, 12:28
 4. Türkiye ve Avrupa Arasındaki Fark
  Konu Sahibi cebrail68 Forum Komedi - Mizah
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 30.Kasım.2013, 18:00
 5. Avrupa'da balık pazarının hakimi Türkiye
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Arı Yetiştiriciliği
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Ağustos.2013, 22:46

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status