İkinci Ürün Sorgun Sudan Otu

Yulaf ekip yeşile biçtiğim tarlaya deneme olsun diye sorgun ektim geçen sene... Verimi çok iyi oldu. Hayvanlarımda severek yedi... Ahırlara yakın küçük tarlaların değerlendiririlmesinde bence çok önemli bir bitki.... özensiz ekmeme rağmen 50-60 günde yetişti.

Ynt: İkinci Ürün Sorgun Sudan Otu

Bir sürü tarla yaz aylarında boşa bekliyor.... tohumunun kilosu maksimum 10 TL. kabaca tarlayı sürdüm tırmıkladım ve dönüme 4-5 kilo elimle savurdum. Sonuca inanamadım...:) Yulaf gibi toprağı sömüren bir bitkiden sonra 2-3 ayda bu netice bence çok iyi. Eylül ayında tarlada 4-4,5 metre saplar gördüm. Bu sene yine ekeceğim çeşitli yerlere münavebe bitkisi olarak. Parçalama aleti de aldım bu sene doğrayıp koyacağım çocuklarıma... saygılar

Sevgili Mücahit kardeşim.... Her türlü biçebilirsin. Ben elimle de kestim tırpanla... traktör arkası tamburla da .... Bence kışlık olmaz bu bitki çünkü kuruduğunde gövde sapı epey kalınlaşıyor. Yiyemez hayvanlar. Yaz aylarında yeşile biçip parçalayıp hayvanlarına afiyetle yedir .... bayılıyorlar .... :)

irfansagdinc link=topic=81462.msg966427#msg966427 date=1423067988' Alıntı:
Sevgili Mücahit kardeşim.... Her türlü biçebilirsin. Ben elimle de kestim tırpanla... traktör arkası tamburla da .... Bence kışlık olmaz bu bitki çünkü kuruduğunde gövde sapı epey kalınlaşıyor. Yiyemez hayvanlar. Yaz aylarında yeşile biçip parçalayıp hayvanlarına afiyetle yedir .... bayılıyorlar .... :)
teşekkürler abi. Peki hayvanlara otlatmaya elverişlimi hiç denedin mi.

son derece elverişli... deli gibi yiyorlar ... imkanın varsa kardeşim barınağına yakın bir yere ek ... göreceksin faydasını....ama kes getir ama yemeye götür her şekilde faydalı bir bitki...

Barınağın hemen yanında 4 dönüm arazi var şu anda boş. Ekmeyi düşünüyorum nisan ayında eksem kaç biçim alırım. Sulama kısıtlı. Hayvan gübresi yaydım tarlaya yakında süreceğim.

Sinopta yaz yağmuru olur bence.... sulama ihtiyacın olmaz büyük ihtimalle. iyi gübrelersen kardeşim en az 4 alırsın.. kasıma kadar büyüyor izlediğim kadarı ile. 15 cm aşağı kesme. 1 metre altıda hayvana yedirme.. asidos yapıyor. büyük başta özellikle alerjen bir bitki olgunlaşmadan.... kolay gele

2 yıldır iyi yağmur alıyor bu sene ne olur bilinmez. İlk bicime geldiğin de biçim yaparım diğer zamanlarda hayvanları koyarım abi. Tohum olarak sorgum sudan mı yoksa melezlenmiş olanlarından mı kullanayım.