Kuru soğan

Ynt: Kuru soğan

volkanuzel link=topic=81470.msg966528#msg966528 date=1423080297' Alıntı:
soğanmı aman aman boşver :D
nie volkan kardes bu sene güldürdü çiftçinin yüzünü.sogan paralı çiftçinin işidir arkadaşlar.parası olan yapar olamayan yapsada hasatta borç için satar kar edemez.bu işin gerçegi.sogan 40 kuruş olsa tarladan karlı fakat 5 tonu buldurmak şartıyla dekara

arapörenli link=topic=81470.msg966533#msg966533 date=1423080851' Alıntı:
nie volkan kardes bu sene güldürdü çiftçinin yüzünü.sogan paralı çiftçinin işidir arkadaşlar.parası olan yapar olamayan yapsada hasatta borç için satar kar edemez.bu işin gerçegi.sogan 40 kuruş olsa tarladan karlı fakat 5 tonu buldurmak şartıyla dekara
Aynen abi dediğin gibi zengin işi. Soğan kumar gibi bişey ya zengin ediyo ama sonra bişekilde batırıyo :(
para ettiği sene 10 dönüm soğanı olan paranın tadını alınca ertesi sene 10 dönüm değilde daha fazla ekiyo para yaparsa iyi yapmazsa iş köyü.. Belli bi fiyat aralığı yok ne olacağı belli değil.

volkanuzel link=topic=81470.msg966539#msg966539 date=1423081469' Alıntı:
Aynen abi dediğin gibi zengin işi. Soğan kumar gibi bişey ya zengin ediyo ama sonra bişekilde batırıyo :(
para ettiği sene 10 dönüm soğanı olan paranın tadını alınca ertesi sene 10 dönüm değilde daha fazla ekiyo para yaparsa iyi yapmazsa iş köyü.. Belli bi fiyat aralığı yok ne olacağı belli değil.
aynen kumarın en bbabası.birde milletimizin kafasızlıgından kaybettırıyo.kışın 1000 lira oldugu.da satmıyor yükselsin diye bakıo.ya sat işte deli para ama sonra düşüyo o karıda yapamıyo.sogan ekiyosan kafandaki parayı yaptı mı satacan çok yapsın die bakmican

volkanuzel link=topic=81470.msg966539#msg966539 date=1423081469' Alıntı:
Soğan ekeceksen elinde paran olacak , elinde nakit olmadan ekenler çapa ve çuvallama parasını bulamıyo ondan sonra ya bankadan kredi yada elinde ne varsa onu satıyor.

Soğan işini bende bıraktım neden mi?

10 dekar ekiyordum.işçi ücreti peşin veriliyor.soğan depoya ne zaman para edeceği belli değil. bağzen depodaki malın aylar sonra tekrar işçi marifeti ile ayıklanması gerekiyor.köylere satmaya da çok gittim.bir seferinde yağmurlama ile 8 defa suladım dekardan 8 ton soğan geldi.ve banko o yıl para etmedi. pidecilereden para alamadım.hele birisine iki römork tek başıma indirdim.10 ton.hala o emeğime acırım .bol bol pide yedik :)

soğan para kazandırır ama nasıl. ekim dekarın çok olacak.yabancı ot ilacı var.çapalamayı ucuza kapatırsın.kazım için makine kullanacaksın.buda yüksek beygirli traktör demek.boylaması çok güzel olmalı .burada polatlıdan mal alan pazarcılar işi otomatiğe bağlamışlar.bankada parayı çıkarttılarmı istedikleri standartta boyda soğan geliyor.Aynı kaltede hizmeti verebilmen lazım yani.kışın pürçerme içinde ilaç var.

depo sorunun da olmamalı.

Ali KOÇKAYA link=topic=81470.msg966762#msg966762 date=1423152278' Alıntı:
Soğan işini bende bıraktım neden mi?

10 dekar ekiyordum.işçi ücreti peşin veriliyor.soğan depoya ne zaman para edeceği belli değil. bağzen depodaki malın aylar sonra tekrar işçi marifeti ile ayıklanması gerekiyor.köylere satmaya da çok gittim.bir seferinde yağmurlama ile 8 defa suladım dekardan 8 ton soğan geldi.ve banko o yıl para etmedi. pidecilereden para alamadım.hele birisine iki römork tek başıma indirdim.10 ton.hala o emeğime acırım .bol bol pide yedik :)

soğan para kazandırır ama nasıl. ekim dekarın çok olacak.yabancı ot ilacı var.çapalamayı ucuza kapatırsın.kazım için makine kullanacaksın.buda yüksek beygirli traktör demek.boylaması çok güzel olmalı .burada polatlıdan mal alan pazarcılar işi otomatiğe bağlamışlar.bankada parayı çıkarttılarmı istedikleri standartta boyda soğan geliyor.Aynı kaltede hizmeti verebilmen lazım yani.kışın pürçerme içinde ilaç var.

depo sorunun da olmamalı.

Abi ne zor işmiş o zaman

Geçen sene sözleşmeli ektik,250 dekar 4 ton verim. 250 ye gitti. Bu sene 60 dekar 4,5 ton verim 800 e verdik 2,5 ay önce.
Şuan 1-1500 ler konuşuyor ki,piyasada soğan yok diyorlar. Yılbaşında 3 e kadar fırlama ihtimali varmış. Yalnız mallar çürüyormuş. Artık bilmiyorum sallıyorlar mı,bende elalemin yalancısıyım :)

Piyasada gercekten sogan yok her yil bende 500 ton sogan olurdu bu yil rekoltem 200 de kaldi. Bi tek ben degil polatli bolgesinde durum bu yuzde 60 dan fazla bi kayip var sogan para ediyo ama beklemete de fayda var..

Bu sene hem verim dusuktu hemde saglam kaliteli mal cok az.bizim koyun ortalamasi dekara 3 ton anca idi.Piyasa bu aralar 1000-1200 arasi malina göre.Ic piyasaya yetecek kadar mal anca var depoda saglam sogani olan bu sene koseyi dönecek. Ocak ayinda bi hareket bekliyoruz.

emrebaba01 link=topic=81470.msg1044075#msg1044075 date=1449811934' Alıntı:
Bu sene hem verim dusuktu hemde saglam kaliteli mal cok az.bizim koyun ortalamasi dekara 3 ton anca idi.Piyasa bu aralar 1000-1200 arasi malina göre.Ic piyasaya yetecek kadar mal anca var depoda saglam sogani olan bu sene koseyi dönecek. Ocak ayinda bi hareket bekliyoruz.
Aynn katiliyorun. Rusya krizi bile sogani bir kurus indirmedi. Piyasada gercekten cok az mal var. Pan88 diye bilinen kislik sogan icin yilbasindan sonra haraketlilik bekleniyo