İdeal Üst Gübreleme Zamanı

arkadaşlar merhaba
üst gübreleme de ideal zaman hava sıcaklığının 10-15 derecelerin üzerine çıktığı zaman mıdır yoksa sıcaklığa bakılmaksızın ilk fırsatta ekilmeli mi?
ZİRA GÜBRE EKTİM DİYENLER VAR.CEMRE İLE EKECEM DİYAN ARKADAŞLAR VAR.Bizim bölge (kastamonu) nisbeten soğuk şu an 8-10 derecelerde ay sonona kadar da böyle gideceği görülüyor.Arpalarıma üre ekim zamanı için önerilerinizi bekliyorum

Ynt: üst gübrelemede idael zaman

Abi arpada üre boylandırırsa yatma çok olur. Eski konulara da bakın bayağı bilgi verildi. Sapa kalkmada ve süt olumda ve kurak ise yağmur beklenerek, sulama varsa su isteğinden hemen önce uygulanması idealdir kanaatimce.

Ynt: üst gübrelemede idael zaman

ydincbayram link=topic=81474.msg966576#msg966576 date=1423086244' Alıntı:
Abi arpada üre boylandırırsa yatma çok olur. Eski konulara da bakın bayağı bilgi verildi. Sapa kalkmada ve süt olumda ve kurak ise yağmur beklenerek, sulama varsa su isteğinden hemen önce uygulanması idealdir kanaatimce.
Yakup Beye katılıyorum...

Ynt: İdeal Üst Gübreleme Zamanı

Dün bugdaylara 10kg üre attık tarlalar süper tavlıydı traktör hiç oturmadı aksamda yagmur yagdı iyi denkgeldi. 2. Uygulamada 7-8kg 33lük atacagız.
Arpalara atmadık onlara sadece
Bugdayın 2. Gübreleme zamanı 15kg civarı 33lük atacagz. Bakalım ne olacak :)

volkanuzel link=topic=81474.msg968377#msg968377 date=1423485592' Alıntı:
Dün bugdaylara 10kg üre attık tarlalar süper tavlıydı traktör hiç oturmadı aksamda yagmur yagdı iyi denkgeldi. 2. Uygulamada 7-8kg 33lük atacagız.
Arpalara atmadık onlara sadece
Bugdayın 2. Gübreleme zamanı 15kg civarı 33lük atacagz. Bakalım ne olacak :)
Ürenin tam zamanı anayurtlu iyi yapmissin ben 33 aldim hepsini arpa oldugundan üre boya veriyor sapla samanla isimiz yok dane lazim 😉

Gubreleme, her bitki için eksiklik belirtileri görüldüğü zaman yapılmalı.tarla bitkileri için konuşursak
1.besin noksanlığı görülmeli
2.toprak sıcaklığı 8 derecenin altında olmamalı
3.tarlaya girilebilecek kadar tavda olmali
4.yapilacak gübre türüne gore yağış kollanmali
Bu şartlar kuru tarıma gore.sulu şartlarda ise imkanlar daha fazla tabi.
Buğdayda üst gübre çok ekstrem olmadığı surece genelde gelişme döneminde azot olarak yapıyoruz.basak dönemine gelinceye kadar bol yağışlı geçirdiğimiz ve bitkinin yavaş ilerlemesini istediğimiz için üre,sulfat,Can gübreleri kullanabiliriz.illa üre olacak diye bi kaide yok.yalniz geç basak döneminde kesinlikle 33 nitrat gerekli.
Gaza geldim gene :D

azoxystrobin link=topic=81474.msg968709#msg968709 date=1423520006' Alıntı:
Gubreleme, her bitki için eksiklik belirtileri görüldüğü zaman yapılmalı.tarla bitkileri için konuşursak
1.besin noksanlığı görülmeli
2.toprak sıcaklığı 8 derecenin altında olmamalı
3.tarlaya girilebilecek kadar tavda olmali
4.yapilacak gübre türüne gore yağış kollanmali
Bu şartlar kuru tarıma gore.sulu şartlarda ise imkanlar daha fazla tabi.
Buğdayda üst gübre çok ekstrem olmadığı surece genelde gelişme döneminde azot olarak yapıyoruz.basak dönemine gelinceye kadar bol yağışlı geçirdiğimiz ve bitkinin yavaş ilerlemesini istediğimiz için üre,sulfat,Can gübreleri kullanabiliriz.illa üre olacak diye bi kaide yok.yalniz geç basak döneminde kesinlikle 33 nitrat gerekli.
Gaza geldim gene :D
Dediginizi dogru anladiysam misal arpa kelleyi cikarinca bile kuru tarimda gubre verilebilir diyorsunuz yada gübreyi nezamana kadar verebiliriz

fatihcastle link=topic=81474.msg968718#msg968718 date=1423521281' Alıntı:
Dediginizi dogru anladiysam misal arpa kelleyi cikarinca bile kuru tarimda gubre verilebilir diyorsunuz yada gübreyi nezamana kadar verebiliriz
Ekinde arpa ya da buğday fark etmez son gübreyi süt olum evresinde yani başağın içindeki taneyi çıkarıp elinde sıktığında su ya da süt benzeri sıvı çıktığında vermen gerekir. Bu dönemden sonra gübrenin etkisi kısıtlı kalacaktır.

Bir de araştırmayı bulabilirsem paylaşıcam. Geç gübrelemenin başak boyuna (dolayısı ile verime) olumsuz etkisi olduğunu biliyorum. Üstelik bu yıl bizzat bir yerde denedim ve emin oldum.

Bitki bayrak yaprağını çıkarttığı an, vereceği verim bellidir. Bunun matematiksel formülleri de var. Iyi bir mühendis çok net olarak alınacak verimi gesaplayabiliyor ve En fazla %3-5 oynuyo.

E öyleyse geç gübrelemenin verime nasıl bi etkisi olabilir?

Olmaz.

Sadece kaliteyi arttırır:

Bkz: http://edergi.sdu.edu.tr/index.php/fbed/article/viewFile/1334/1448

sebazios link=topic=81474.msg968742#msg968742 date=1423526670' Alıntı:
Bir de araştırmayı bulabilirsem paylaşıcam. Geç gübrelemenin başak boyuna (dolayısı ile verime) olumsuz etkisi olduğunu biliyorum. Üstelik bu yıl bizzat bir yerde denedim ve emin oldum.

Bitki bayrak yaprağını çıkarttığı an, vereceği verim bellidir. Bunun matematiksel formülleri de var. Iyi bir mühendis çok net olarak alınacak verimi gesaplayabiliyor ve En fazla %3-5 oynuyo.

Olmaz.

Sizin bayrak dediginize biz dirsek deriz abi benim basima gelen bi olay var bi tarlaya gübrelemeye giremedik elle de atilacak biyer degil dolayisiyla biz gübre atana kadar dirsek cikardi ben yinede gubreyi ilaci attim attigim gibi kalmiş tarla kelleyi 5 6 santim cikarmis kurumus 😰😰

sebazios link=topic=81474.msg968742#msg968742 date=1423526670' Alıntı:

Olmaz.

Sizin bayrak dediginize biz dirsek deriz abi benim basima gelen bi olay var bi tarlaya gübrelemeye giremedik elle de atilacak biyer degil dolayisiyla biz gübre atana kadar dirsek cikardi ben yinede gubreyi ilaci attim attigim gibi kalmiş tarla kelleyi 5 6 santim cikarmis kurumus 😰😰

Arkadaşlar son bi daha danışayım dedim. Gübreyi aldık üre. Tarlalarda şuanda 15cm kar var. Bu hafta güneşli.
Öbür hafta yağışlı gösteriyor. Gübreyi şimdi atmalı mıyım. Kar ve yağmur gelirse gübre akar gider mi? Sizce ne yapmalıyım. Burda şimdi buğday daha canlanmadı. Kardeşleşmeye başlayacak daha. Yani karın üzerine gübreyi atayım mı?

ŞEVKİ TINMAZ link=topic=81474.msg975312#msg975312 date=1424813631' Alıntı:
Arkadaşlar son bi daha danışayım dedim. Gübreyi aldık üre. Tarlalarda şuanda 15cm kar var. Bu hafta güneşli.
Öbür hafta yağışlı gösteriyor. Gübreyi şimdi atmalı mıyım. Kar ve yağmur gelirse gübre akar gider mi? Sizce ne yapmalıyım. Burda şimdi buğday daha canlanmadı. Kardeşleşmeye başlayacak daha. Yani karın üzerine gübreyi atayım mı?

15 cm. kar var diyorsun. Bence atma kar çok yüksek eğer atarsan gübre toprağa düşmez karın üstünde kalır. ÜRE, azot oranı çok yüksek bir gübredir. Bu yüzden karda erir ama toprağa düşmediğinden büyük oranda azot kaybı olur. Eğer kar çok hafif olsa olabilirdi.