Ekinlere Merdane çeken var mı ?

Ynt: Ekinlere Merdane çeken var mı ?

geçen sene ben çektim busene yağışlardan çekemeyeceğiz galiba faydasına gelince kardeşlenmeyi artırdığı kesin ayrıca toprağın nemi muhafaza etmesini yani yağışlardan maximum şekilde yararlanmasını sağlıyor

eminyarkin link=topic=81475.msg966583#msg966583 date=1423086860' Alıntı:
geçen sene ben çektim busene yağışlardan çekemeyeceğiz galiba faydasına gelince kardeşlenmeyi artırdığı kesin ayrıca toprağın nemi muhafaza etmesini yani yağışlardan maximum şekilde yararlanmasını sağlıyor
merdanenin zamanı varmıdır bitkiye zarar vereceği bi dönem varmı acaba?

Merdanenin amacı, arpa-buğdayın gelişimini durdurarak boya değil, ene çalışmasını sağlamaktır. Kardeş sayısını arttır, kök gelişimini kuvvetlendir, yatmaya karşı dayanıklılık sağlar.

Lakin ılık geçen ve buğdayların yeterli soğuklanma yaşayamadığı, yeterli kök mukavemeti kazanamadan, hızlı büyüdüğü senelerde faydası olur.

Bu yılki gibi sert soğukların yaşandığı bir yıl, faydadan çok zarara neden olabilir.

eminyarkin link=topic=81475.msg966586#msg966586 date=1423087210' Alıntı:
kardeşlenme sonuna kadar çekebilirsin hiç bir zararını görmedim
Burası bizim en son ektigimiz pancar yeri. Biraz agır tavda ekmistik kesekliydi ve cimlenme gecikti. Suan ise toprak kıştan çıkınca pamuk gibi olmuş ama yeni cimlenen bugdaylarda var merdane cekilse taze olanlara zarar verirmi acaba .:s
ee7eb066517ab38ebc7138f4b548bc3b.jpg

volkanuzel link=topic=81475.msg966599#msg966599 date=1423088695' Alıntı:
Burası bizim en son ektigimiz pancar yeri. Biraz agır tavda ekmistik kesekliydi ve cimlenme gecikti. Suan ise toprak kıştan çıkınca pamuk gibi olmuş ama yeni cimlenen bugdaylarda var merdane cekilse taze olanlara zarar verirmi acaba .:s
Volkan fotoğrafı ne zaman çektin.

volkanuzel link=topic=81475.msg966716#msg966716 date=1423138795' Alıntı:
Fotografı 2gün önce cektim emre enson burayı ekmistik.

Buda diger ilk ekilen pancar yeri
1bc6718d6f60d410720b51b4619b8c3d.jpg
son ektiğiniz yer pek iyi olmamış ne zaman ektiydiniz biz de en son pancar yerini 28 kasımda ektik şuan gayet iyi durumda.

sebazios link=topic=81475.msg966597#msg966597 date=1423088614' Alıntı:
Merdanenin amacı, arpa-buğdayın gelişimini durdurarak boya değil, ene çalışmasını sağlamaktır. Kardeş sayısını arttır, kök gelişimini kuvvetlendir, yatmaya karşı dayanıklılık sağlar.

Lakin ılık geçen ve buğdayların yeterli soğuklanma yaşayamadığı, yeterli kök mukavemeti kazanamadan, hızlı büyüdüğü senelerde faydası olur.

Bu yılki gibi sert soğukların yaşandığı bir yıl, faydadan çok zarara neden olabilir.
YIlmaz kardeş bu sene fena don olayları yaşadık, toprak kabardı, böyle durumlarda merdane çekmek fayda sağlar diye düşünüyorum. Ayrıca bundan sonra öyle -17 -20 gibi don görmeyeceğimizi düşünüyorum. NE gibi zararı olabilir sence. Bunda amaç kardeşlenmesini ve su tutuma kapasitesini artırmak. Bizim buralarda eskiler şöyle derler. Eğer kışın çok yağmur yağarsa ilkbahar kurak geçer.

ranger link=topic=81475.msg966672#msg966672 date=1423128704' Alıntı:
Volkan fotoğrafı ne zaman çektin.
Moralin bozulmasın ama , gerçekten hiç iç açıcı görünmüyor. Bence Şubat sonu merdane çekip, kardeşlenmeyi artırıp ekini sıklaştırmak çözüm olabilir.
volkanuzel link=topic=81475.msg966599#msg966599 date=1423088695' Alıntı:
Moralin bozulmasın ama , gerçekten hiç iç açıcı görünmüyor. Bence Şubat sonu merdane çekip, kardeşlenmeyi artırıp ekini sıklaştırmak çözüm olabilir.

sagalassos link=topic=81475.msg966985#msg966985 date=1423173052' Alıntı:
YIlmaz kardeş bu sene fena don olayları yaşadık, toprak kabardı, böyle durumlarda merdane çekmek fayda sağlar diye düşünüyorum. Ayrıca bundan sonra öyle -17 -20 gibi don görmeyeceğimizi düşünüyorum. NE gibi zararı olabilir sence. Bunda amaç kardeşlenmesini ve su tutuma kapasitesini artırmak. Bizim buralarda eskiler şöyle derler. Eğer kışın çok yağmur yağarsa ilkbahar kurak geçer.

Öncelikle merdane çekince ne olduğunu, bitkide nasıl bir etki yarattığını bilmek gerekiyor.

Merdane çekmek, vejetatif (yeşil) aksama bir zarar vermektir. Yani bitkiyi yaralamaktır.

Her yaralanan canlı gibi bitki de, çaresiz büyümeyi kesip önce yaralarını sarmaya, iyileştirmeye başlar. Dolayısı ile büyümeye harcayacağı gücü, onarıma aktarır. Doğal sonuç: gelişimi durur yada yavaşlar.

Bu esnada neler olur?

1-) onarılan sap aksamı eskiye nazaran kalınlaşır.
2-) vejetatif aksam büyümeyi keser ama hasar almamış olan kök aksamı gelişime devam eder. Kök güçlenir.
3-) toprak sıkıştığı için içerisindeki hava boşalır. Dolayısı ile su tutma kabiliyeti düşer.

Yukarıdaki tabloya bakıp şu senaryoyu düşünün.

Çiğnendiği için su tutma gücü azaltılmış,
Hasar aldığı için geç gelişmiş,
Bu gecikme nedeni ile süt olum dönemi sıcaklara kalmış,
Gücünün bir kısmını onarıma harcamış bir buğdayın, aynı sizin dediğiniz gibi kurak bir bahara girdiğini..

Kuraklık stresini bırakın arttırmayı, katlar.

sebazios link=topic=81475.msg967005#msg967005 date=1423174422' Alıntı:
Öncelikle merdane çekince ne olduğunu, bitkide nasıl bir etki yarattığını bilmek gerekiyor.

Merdane çekmek, vejetatif (yeşil) aksama bir zarar vermektir. Yani bitkiyi yaralamaktır.

Her yaralanan canlı gibi bitki de, çaresiz büyümeyi kesip önce yaralarını sarmaya, iyileştirmeye başlar. Dolayısı ile büyümeye harcayacağı gücü, onarıma aktarır. Doğal sonuç: gelişimi durur yada yavaşlar.

Bu esnada neler olur?

1-) onarılan sap aksamı eskiye nazaran kalınlaşır.
2-) vejetatif aksam büyümeyi keser ama hasar almamış olan kök aksamı gelişime devam eder. Kök güçlenir.
3-) toprak sıkıştığı için içerisindeki hava boşalır. Dolayısı ile su tutma kabiliyeti düşer.

Yukarıdaki tabloya bakıp şu senaryoyu düşünün.

Çiğnendiği için su tutma gücü azaltılmış,
Hasar aldığı için geç gelişmiş,
Bu gecikme nedeni ile süt olum dönemi sıcaklara kalmış,
Gücünün bir kısmını onarıma harcamış bir buğdayın, aynı sizin dediğiniz gibi kurak bir bahara girdiğini..

Kuraklık stresini bırakın arttırmayı, katlar.
Ama zaten bitki yarı uykulu, hala kök salma peşinde, sapa kalkma zamanı olan nisan ayına daha çok var. Merdane çekilse tüm gücünü kök yapısına verecek , sonrasında sapa kalkarken daha güçlü kök yapısıyla bunu yapacak. Ben iki gün önce Üre attım, MArt 15-20 gibi nitrat atıcam, Nisan ayı başında deniz yosunu ve hümik asit karışımını yapraktan vericem, yani bitkiyi beslemeye devam edicem. Bunlar senin yazdığın durumu pozitife çevirmez mi ?

sagalassos link=topic=81475.msg967020#msg967020 date=1423174903' Alıntı:
Ama zaten bitki yarı uykulu, hala kök salma peşinde, sapa kalkma zamanı olan nisan ayına daha çok var. Merdane çekilse tüm gücünü kök yapısına verecek , sonrasında sapa kalkarken daha güçlü kök yapısıyla bunu yapacak. Ben iki gün önce Üre attım, MArt 15-20 gibi nitrat atıcam, Nisan ayı başında deniz yosunu ve hümik asit karışımını yapraktan vericem, yani bitkiyi beslemeye devam edicem. Bunlar senin yazdığın durumu pozitife çevirmez mi ?

Su yoksa, hayat yok :)

Merdane, toprağın kapağını kapatmak gibi. Sen doldurmaya çalıştıkça o dışarı akıtır.

Söz konusu su ise, gerisi teferruattır.

sebazios link=topic=81475.msg967030#msg967030 date=1423175614' Alıntı:
Su yoksa, hayat yok :)

Merdane, toprağın kapağını kapatmak gibi. Sen doldurmaya çalıştıkça o dışarı akıtır.

Söz konusu su ise, gerisi teferruattır.
Ama arkadaşım amacım iddialaşmak değil yanlış anlama, neticede tartışmakta fayda sağlar. Merdane toprağı sıkıştırınca ne olur, toprak altındaki nemi salmaz, bitki bu nemle hayatını haziran sonuna kadar sürdürür. Şu anda toprak 60-70 santim altına kadar suyu çekti. Senin dediğin kapak bundan sonraki yağışlarda hiç mi altına su geçirmeyecek, merdane geçtiği yerde delikler ve V şeklinde çizi açıyor. Ne dersin bu da farklı bir görüş değil mi. :D

sagalassos link=topic=81475.msg967034#msg967034 date=1423175908' Alıntı:
Ama arkadaşım amacım iddialaşmak değil yanlış anlama, neticede tartışmakta fayda sağlar. Merdane toprağı sıkıştırınca ne olur, toprak altındaki nemi salmaz, bitki bu nemle hayatını haziran sonuna kadar sürdürür. Şu anda toprak 60-70 santim altına kadar suyu çekti. Senin dediğin kapak bundan sonraki yağışlarda hiç mi altına su geçirmeyecek, merdane geçtiği yerde delikler ve V şeklinde çizi açıyor. Ne dersin bu da farklı bir görüş değil mi. :D

:D

Estağfirullah. Tartışmak ne gaddime. Ben de sadece bildik ve tecrübe ettiklerimi paylaşıyorum.

Olay aslında o v kesitler değil. Olay toprağın çalışma mantığı ile ilgili.

Sadece su, bitki için yetseydi, su duran, batak yerler en fazla mal yapan yerler olurdu.

Bitki kökünün (en az su kadar) 'oksijene' de ihtiyacı vardır ve kökler bu oksijeni sadece, toprağın içindeki hava boşluklarından alabilir.

Verimli bir toprağın %25 ' i havadır.

Yağmur yağdığında bu hava boşlukları su ile dolar. Ne kadar çok hava boşluğu varsa, toprak o denli çok su tutar.

Aynı zamanda bitki suyu kullandıkça, yada su alt katmanlara süzüldükçe, bu boşluklara tekrar hava dolar. Bu bir döngüdür ve her yağmur yağdığında tekrarlanır.

Bu sirkülayson her kara bitkisi için gerekli değil, 'zorunludur' Bu sirkülasyon olmazsa bitkiler ölür.

Siz toprağı merdane ile çiğnediğinizde, bu kadar çok işlevi olan, bu kadar lüzumlu olan bu hava boşluklarını, toprağı sıkıştırarak azaltıyorsunuz.

Avrupa ve Amerika ' da 8 tekerlek takılan traktörleri düşünün.

Adamlar, toprağı daha az çiğnemek, bu hava boşluklarını muhafaza etmek için servet harcarken, siz boşlukları azaltmak için para harcamış olacaksınız.

Anya-Konya mevzusu :D

• Beğen
Tepkiler: marican22