17 sonuçtan 1 ile 17 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Atatürk'e Ait Az Bilinen Videolar (1930'larda çiftçilik)  Link aşağıda. Lakin diklatimi çeken bir nokta oldu, az sayıda videonun içerisinde bile çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili çok güzel görüntüler mevcut. (Özellikle 02:00 ' dan sonra)

  Bu kadarcık görüntülerde bilen tarıma, çiftçiliğe ve hayvancılığa ne kadar önem verdiği anlaşılıyor.

  Bir tarihçiyim ve ömrümde sadece bir defa, inek seven, tarlada harman yapan, meyve bahçesi gezen bir başbakan/cumhurbaşkanı gördüm sayesinde. Yabancılaştığımız bir durum.

  Huzur içinde yatsın..


  https://www.facebook.com/video.php?v=10204912537964751

  Not: ineği holstein ' a benzettim ama değil. Ithal bi cins. Irkı bilen varsa yeşillendirsin.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  04 Ekim 2013
  Şehir
  İZMİR(ödemiş)
  Yaş
  18
  Mesajlar
  476
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Atatürk'e Ait Az Bilinen Videolar (1930'larda çiftçilik)  Adamın hareketlere bak be asalet akıyor

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  27 Ocak 2015
  Şehir
  ist
  Mesajlar
  236
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Atatürk'e Ait Az Bilinen Videolar (1930'larda çiftçilik)  tesekkurler abım.gunumuzdekıler rakıp olmaya calısıyorlar kosklerınden cıkıp bır kere cıfcıyle konustuklarını gormedım (yuzlerı yok) zaten cıfcıylede karsılastıklarındada analarına sovuyolar

 4. #4
  FatihEFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Mayıs 2014
  Şehir
  İZMİR-MANİSA
  Yaş
  30
  Mesajlar
  1,843
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Atatürk'e Ait Az Bilinen Videolar (1930'larda çiftçilik)  traktörüde hanomag
  ineğe gelirsek 4 yaşında 1 doğurmuş simental günlük süt verimi 18 okka
  şimdi diyeceksin nasıl bu kadar net konuştun sallama


  http://youtu.be/K5RE9q2-J0E

 5. #5
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,785
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Atatürk'e Ait Az Bilinen Videolar (1930'larda çiftçilik)  hiçbişey yapmadan öyle yüzüne baksam..
  huzur ve güven hissediyorum..
  keşke birkez daha geri gelse.... keşke.

 6. #6
  kubilay07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2012
  Şehir
  Demre-ANTALYA
  Yaş
  23
  Mesajlar
  4,621
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Atatürk'e Ait Az Bilinen Videolar (1930'larda çiftçilik)  Türk Milleti Tarafından Bilinmeden Sevilen Bilindikçe Daha Çok Sevilen,Özlenen,Kabrine Gidildiğinde 7 ' den 70 ' e Herkesin Gözyaşlarını Tutamadığı,Bugün Herkesin Özlediği Tüm Dünya ' nın Örnek Aldığı,Aynı Dönemlerde Farklı Toplumlara Liderlik Yapan Liderler İçerisinde Halen Tüm Dünya ' nın Saygısını Bozmadığı Tek Türk,Tek Lider...

  Mekanı Cennet,Ruhu Şad Olsun...
  Derin Bir Saygı Ve Özlem İle....

 7. #7
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Atatürk'e Ait Az Bilinen Videolar (1930'larda çiftçilik)  Paylaşım için teşekkürler arkadaşlar gerçektende şimdiki devlet büyüklerini köylerde, çiftliklerde hayvanlarla, traktörlerle göremiyoruz.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  02 Mart 2014
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  24
  Mesajlar
  1,265
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Atatürk'e Ait Az Bilinen Videolar (1930'larda çiftçilik)  Elinden sigarası eksik olmaz adam gibi adam saygı ve özlemle ...

 9. #9
  Semsamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Ekim 2009
  Şehir
  Yozgat
  Yaş
  31
  Mesajlar
  970
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Atatürk'e Ait Az Bilinen Videolar (1930'larda çiftçilik)  Diyecek kelimem yok bu ADAM gibi adama.. Herkes mevki,makam sahibi olabiliyor ama herkes LİDER olamiyor. O Atam gibi nadir insanlara özgü bir ayrıcalık.

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Atatürk'e Ait Az Bilinen Videolar (1930'larda çiftçilik)  Atatürk Orman Çiftliği bildiğiniz çorak toprakta kurulmuştur. 'Burada hiçbir şey yetişmez' diyenlere inat kurulmuştur, ne ağaca ne de başka bir şeye tahammülü olmayanlar tarafından o ağaçlar kesilip yerine bir UCUBE dikilmiştir!

 11. #11
  FatihEFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Mayıs 2014
  Şehir
  İZMİR-MANİSA
  Yaş
  30
  Mesajlar
  1,843
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Atatürk'e Ait Az Bilinen Videolar (1930'larda çiftçilik)  işte hikayesi
  Atatürk Orman Çiftliğinin Kuruluş Tarihçesi

  Atatürk, kazandığı eşsiz zaferlerle ülkeyi bağımsızlığa kavuşturduktan sonra, başta ekonomi olmak üzere diğer alanlarda da ülkesinin kalkınmasına ve ilerlemesine yönelik düşünce ve görüşlerini ortaya koymuş ve bunlarım yaşama geçirmek için çaba sarf etmiştir.

  Ulu önder, eşsiz insan Atatürk; 'Milli ekonominin temeli tarımdır. Bunun içindir ki tarımda kalkınmaya büyük önem vermeliyiz. Köylere kadar yayılacak programlı ve pratik çalışmalar bu amaca ulaşmayı kolaylaştıracaktır. Fakat bu hayati işi isabetle amaca ulaştırabilmek için, ilk önce ciddi etütlere dayalı bir tarım siyaseti uygulamak ve onun içinde her köylünün ve bütün vatandaşların kolayca kavrayabileceği ve severek uygulayabileceği bir tarım rejimin kurmak lazımdır' görüş ve direktifleri ile tarımın ve tarımsal kalkınmanın Türkiye ekonomisindeki yerini ve önemini vurguluyordu.

  Tüm yaşamı boyunca en ufak bir sapma olmaksızın inandığı , değer verdiği felsefesi , yeşile olan tutkusu ve özlemi 'Yeşili görmeyen gözler renk zevkinden mahrumdur. Burasını öyle ağaçlandırınız ki kör bir insan dahi yeşillikler arsında olduğunu fark etsin' düşüncesi Atatürk Orman Çiftliği ' nin kurulmasında en önemli etken olmuştur. Ayrıca Atatürk Orman Çiftliğinin kuruluşuna, özel bir neden de bozkır ortasına kurulmuş Başkent Ankara halkının rahatlıkla gezebileceği, nefes alacağı, yaz, kış yeşil kalabilecek bir cennet, bir doğa güzelliği yaratma arzusu ve özlemidir. İste bu kararını gerçekleştirmek üzere 1925 yılının ilkbaharında, ülkenin tanınmış tarımcılarını köşke çağırtarak, Ankara civarında modern bir çiftlik kurmak istediğini söyler ve bu amaca uygun bir arazi bulmaları emrini verir. Bu uzmanlar arasında bulunan bir tarımcımız o günkü anılarını şu şekilde aktarmaktadır. 'Çiftlik yeri için öyle uzun boylu dolaşmaya ve Ankara ' nın çevresinde başka doğal özellikler araştırmaya gerek görmemiştik. Sebepte basitti. Kıraç bir bozkırın ortasında bir orta çağ şehri. Ağaç yok, Su yok, hiç bir şey yok. Böyle bir noktada hazırlanmış ve uygun koşullar taşıyan yerler nasıl bulunabilir '. 'İncelemelerimiz bittiği zaman sonucu büyük Şefe arz ettik. Kendileri elleri ile bu günkü çiftlik yerinin bulunduğu yeri işaret ettiler ve sordular. -'Burayı gezdiniz mi? -'Buranın bir çiftlik kurulması için gerekli olan niteliklerin hiç birini taşımadığını, bataklık, çorak, fakir bir yer olduğu hakkındaki ortak kanaatimizi söyledik. Atatürk ' ün bize cevabı şu olmuştur. ' -'İste istediğim yer böyle olmalıdır. Ankara ' nın kenarında hem batak, hem çorak hem de fena bir yer. Burayı biz ıslah etmezsek kim gelip ıslah edecektir? Görülüyor ki Atatürk, tarım uzmanlarından en iyi toprak değil, en kötü toprak raporunu alabilmek için faydalanmıştır. Onun aradığı bir çiftlik arazisi değil, büyük yurt yapısını kurarken, insan ile toprak arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkiden doğan denklemi, şartların hemen hiç uygun olmadığı bir noktada dahi halletmenin mümkün olduğunu kanıtlamaktı.

  Atatürk Orman Çiftliği ' nin şimdiki yerini seçtiği zaman, arazinin verim durumu hakkında yerli ve yabancı uzmanların görüşünü istemişti. Davet edilen uzmanların verdikleri raporlar içinde bu topraklar üzerinde her hangi bir tarım faaliyetinin yapılamayacağını iddia edenler olduğu gibi , bu toprakların sıkı bir mücadele ile ıslah edilebileceğini söyleyenlerde vardı. Tarım bakanlığı uzmanlarından Schmit, Orman Çiftliği arazisinde tarım imkanları hakkında verdiği raporda “Bu öyle bir teşebbüstür ki, elverişsiz toprak ve iklim koşulları altında burada ya sabır tükenir, yahut ta para” demiştir. Uzmanların bu olumsuz görüşleri, O ' nun Ankara ' da bir çiftlik kurma konusundaki azmini azaltacak yerde daha da pekiştirmeye hizmet etmiş olmuştur.

  Atatürk ağaç bile yetişmeyen bir yerde insanın nasıl yaşayabileceğini kendi kendilerine soran ve Ankara ' nın devlet merkezi (Başkent) oluşunu affedilmez bir hata sayan insanlara yepyeni bir mucize daha göstermek istiyordu. O, bu şekilde aynı zamanda hem Türkiye tarımına modern bir çiftliğin örnek yöntemlerini hediye etmek, hem de bazı durumlarda ilmin dahi gerçekleşmesini mümkün görmediği girişimlerinde gerçekleştirilebileceğini kanıtlamak gibi çok önemli bir teşebbüste bulunuyordu.

  Arazi Temini ve Kuruluş


  Çiftlik için ağacın bile yetişmediği bir yeri tercih eden Atatürk, kuruluş çalışmalarını yakından ilgilenmek ve bizzat yönetmek arzusu ve azmi ile ilgililere yurt tarımına örnek olacak Gazi Orman Çiftliği ' ni kurmak üzere derhal çalışmalara başlama emrini verdi.

  Verilen emirler arasında; en kötü tarım koşullarına sahip olduğunun tarım uzmanlarınca bildirilmesi üzerine, eliyle işaret etmek sureti ile iyileştirilmesi gereğini ileri sürdükleri alanın satın alınıp, işletme planlarının hazırlanması, arazinin düzenleme ve iyileştirilmesi ile birlikte hemen tarım yapılabilmesi konuları başta geliyordu. ilk olarak çitlik idare merkezi ile, parkların ve sebze bahçelerininde üzerinde bulunduğu 20.000 dönüm arazi, Merhum Abidin Paşa ' nın eşi Faika Hanım ' dan satın alındı. Atatürk ' ün ilk olarak aldığı bu araziıe verdiği yüksek fiyat, çevrede bulunan ve işletilmeyen çok sayıda arazi parçasının sahipleri tarafından satılmasını teşfik etti. Böylece Etimesgut, Balgat, Çakırlar, Güvercinlik, Macun, Tahar ve yağmur Baba çiftlikleride satın alındı. Bu şekilde büyük ve modern bir tarım işletmesi için yeterli genişliğe ulaşan bir arazi varlığı üzerinde Gazi Orman Çiftliği doğmuş oldu.

  Yapılan tüm bu çalışmalarla çiftliğin kuruluşunu tamamlayan Büyük Önder, bu teşebbüsteki iki ana gayesini gerçekleştirmiştir. Bu sayede hem modern tarım tekniklerinin ilk örneklerini Türkiye tarımına hediye etmiş, hem de o zamana kadar Ankara halkının tek mesire yeri olan Kayaş Vadisi ' ni aratmayacak, hatta her yönüyle ondan üstün olan bir mesire yeri yaratmak arzusunu gerçekleştirmiştir.

  Çiftliğin Hazineye Bağışı


  Büyük Atatürk, 'Ağaç bile yetişmiyor, burada insan nasıl yaşar?' denilen bir yerde kurmayı tasarladığı eserini çok kısa bir sürede tamamlamış ve varmak istediği hedeflerin biri dışında tamamını gerçekleştirmiştir.

  Artık O ' nun için varılacak son hedef, diğer çiftlikleri ile birlikte Atatürk Orman Çiftliği ' ni de çok sevdiği ve değer verdiği Milleti ' ne hediye etmekti. Zira O, yalnızca Türkiye çapında değil, dünya çapında da olsa en küçüğünden en büyüğüne tüm başarılarını milletiyle paylaşmaktan büyük bir haz duymaktaydı.

  Sağlam temeller üzerine kurulan bu büyük eser, sürekli gelişebilecek bir yapıya kavuştuğuna göre, bağış için endişe edilecek her hangi bir konu kalmamıştı.

  Bu düşünce ile, çiftliklerinin ve mülklerinin devlete devir işlemleri konusunda gerekli resmi belgelerin hazırlanması için Tapu İdaresine direktif veren Ulu Önder, hazırlanan belgeleri imzalamak üzere çiftlik içerisindeki Marmara Köşkü ' ne 11.05.1937 günü teşrif ederler. Atatürk devirle ilgili işlemlerden sonra Başbakanlık ' a yazdığı 11.06.1937 tarihli bir tezkere ile bütün tesis, hayvan varlığı ve demirbaşları ile beraber tasarrufu Orman Çiftliği ile birlikte diğer çiftliklerini hazineye bağışladığını bildirir.

  Çiftliğin, Atatürk tarafından hazineye bağışlanmasından sonra, diğer çiftliklerle birlikte kuruluşuna uygun bir şekilde yönetilmesi ve sürekli bir gelişme yolunda örnek işletmeler halinde ilerlemelerinin sağlanması amacıyla tarımsal bir devlet teşekkülünün kurulması gerekli ve yararlı görülmüştür.

  Bu kuruluş 13.01.1938 tarihinde yürürlüğe giren 3308 sayılı kanunla 'Devlet Zıraat İşletmeleri' adı altında faaliyete başlamıştır. Kanunun belirlediği eseaslar çerçevesinde Orman Çiftliği ' de Devlet Zıraat işletmeleri Kurumuna devredilmiştir.

  Çiftliğin gelirlerine büyük katkısı olan ve Atatürk tarafından bu maksatla kurulmuş olan Bira Fabrikası bu dönem içinde (31.07.1939) Tekel Genel Müdürlüğü ' ne devredilmiştir.

  Devlet Zıraat İşleri Kurumu ' nun 28.02.1950 tarihinde kapatılması ile 1.03.1950 tarihinden itibaren yerine kurulan Devlet Üretme Çiftlikleri Genel Müdürlüğü bünyesinde yer almıştır.

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Atatürk'e Ait Az Bilinen Videolar (1930'larda çiftçilik)  Fransa devlet arşivinden daha yeni gün yüzüne çıkmış, ilk kez yayınlanan bir video daha. Kurgu falan da değil, tamamen spontane, tesadüf üzere ortaya çıkmış bir görüntü.

  14. Saniyede kendi halinde gariban bir köylü, herkesin içerisinde yanaşıp Mustafa Kemal ' e bir mektup veriyor.

  Aynı durumda bir liderin yapabilecekleri:

  - ya mektubu alıp danışmana, yardımcıya yada yavere vermek
  - ya mektubu cebe atıp, 'uygun zamanda okuyacağım' demek
  - ya yanındaki yaver yada yardımcılara 'vatandaşla ilgilenin' diye emir vermek
  - ya da mektubu veren garibanla yokalaşıp bi-İki foto çektirip (ilgileniyor gözüküp) yol vermek şeklinde olur.

  Aslına bakarsanız bunların tümü anlayışla da karşılayabilecek şeylerdir. Çünkü bir devlet başkanının ufak tefek sorunlara, şahıslara ait problemelere ayıracak zamanı ve enerjisi yoktur. Istese de buna yetişemez.

  Lakin videoda şaşırmama sebep olan bi gelişme oluyor. Mustafa Kemal mektubu alıyor, o kadar insanın içerisinde, hiçbir şeyi umursamadan, çok önemli bir konuyu ele alır gibi tüm dikkati ve ciddiyeti ile okumaya başlıyor. Hemen o an, hemen orda.

  Insan, köylü, vatandaş denince akan suları durduran, değil milyonlarca vatandaşın, tek bir vatandaşın bile sorunu ile özel olarak ilgilenen liderler de yaşamaş demek ki bu ülkede..

  Not: Görüntüler Tokat, Turhal gezisinden.

  Buyrun:


  https://www.facebook.com/video.php?v...type=2&theater

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  03 Mayıs 2009
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  41
  Mesajlar
  3,160
  Adı geçen
  8 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Atatürk'e Ait Az Bilinen Videolar (1930'larda çiftçilik)  Güzel paylaşım, günümüzdeki ve gelecekte devlet görevini üstlenmiş ve üstlenecek tüm yetkililere örnek olmasını isterdim.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2009
  Şehir
  EDİRNE KEŞAN
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2,332
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Atatürk'e Ait Az Bilinen Videolar (1930'larda çiftçilik)  geçmiş zamanda Türkiye de ilk mibzer kullanımı ile ilgili bir konu vardı beyler işte sizlere videoda ilk mibzer.

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  01 Mayıs 2011
  Şehir
  kayseri
  Mesajlar
  155
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Atatürk'e Ait Az Bilinen Videolar (1930'larda çiftçilik)  Agacin bir dali icin kocaman bir kosku yuruten atamin dogaya ve insana verdigi deger ispatli bir gercektir. Devlet islerini yurutmekteki mirascilarina gelirsek eger islerine gelmesin veya gelsin hemen tirpan....

 16. #16
  Ali Dmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Kasım 2014
  Şehir
  İzmir
  Yaş
  22
  Mesajlar
  1,452
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Atatürk'e Ait Az Bilinen Videolar (1930'larda çiftçilik)  İnsanın gözleri doluyor izlerken... Adam gibi adam Atam.
  Bu arada ineğin cinsi konusunda arkadaşlar konuşmuş oradan aklıma geldi. Sinan Meydan ' ın Akl-ı Kemal adlı kitabında Atatürk ' ün tarım projelerinin arasında yerli ırk süt ineği geliştirme projesi vardı. Bu şekilde ithal hayvanlar gibi masraflı olmayacak ve uyum sorunları olmayacaktı. Ama Atamız vefat ettikten sonra tüm projeleri iptal edildi. Atatürk ' ümüz gibi adam zor gelir artık dünyaya..

  Bu arada videoyu izlerken aklıma geldi. Amerikan başkanları Atatürk ' ümüze özeniyor diye düşündüm.

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  15 Aralık 2008
  Şehir
  balıkesir
  Yaş
  57
  Mesajlar
  1,727
  Blog Girişleri
  1
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Atatürk'e Ait Az Bilinen Videolar (1930'larda çiftçilik)  Ne kadar ozlemisik ,içime bir güven geldi,Atamizi görünce.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Lans Buldog Dedemin ilk traktörü 1930 civarı
  Konu Sahibi aram_medimp Forum Fotoğraflar (Çekimler)
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 21.Nisan.2012, 16:48
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Aralık.2011, 14:41
 3. 1930 yılında traktöre lastik teker uygulaması...
  Konu Sahibi atilla Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Eylül.2009, 20:24
 4. bilinen ve tanınan traktörler...
  Konu Sahibi atilla Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Temmuz.2009, 21:32
 5. 1930-1940 yıllarında iş makinalarıyla yol yapımı
  Konu Sahibi mythburax Forum Diğer Şantiye Makinaları
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 23.Nisan.2008, 09:49

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status