+ Konuya Cevap Yaz
10 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1
  cemal ÖZTÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  23 Nisan 2009
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  28
  Mesajlar
  4,137
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Tarımda 100 bin girişimci aranıyor  Dünyadaki hızlı nüfus artışı tarım girişimciliğini öne çıkardı. 2023’te ilk 10 ekonomi arasına girmek isteyen Türkiye’de her yıl bu alanda 12 milyar $’lık yatırım ve 100 bin girişimci çıkarma hedefi var.

  ABD’li Tarım Bilimci Lester Brown’un analizlerine göre dünya nüfusu, 1970’ten beri neredeyse iki katına çıktı. Yakın zamanda da 9 milyara varacak. 3 milyar kişi, gıda zincirinde normalden daha fazla et, süt ve yumurta tüketiyor. 30 yıl içinde 3 milyarlık ek bir nüfus da kapıda.

  Çin, Hindistan ve diğer ülkeler de daha fazla aile “orta sınıf” kategorisine ulaştıkları için, daha iyi beslenmeyi umuyorlar. Bu doğrultuda her ülkenin kaynakların yeniden gözden geçirilmesi ve yeni nesil girişimcilerini bu alana kaydırması gerekiyor. Türk tarımı da bu doğrultuda yeniden yapılanıyor. Türkiye’nin bu süreçteki en güçlü enstrümanı da yine gözü kara girişimciler olacak. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’nin 8 yıl içinde tarım alanında gelişmiş ilk 10 ekonomi arasına girebilmesi için her yıl ortalama 12 milyar dolarlık sıfırdan kurulmuş yatırıma ve ortalama 100 bin yeni girişimciye ihtiyacı var. Ayrıca bu süreçte tarım sektörünün ihtiyaçları da doğal olarak, daha ‘karmaşık’ hale geliyor. Bu alanda önemli unsurlardan birisi de finansman sıkıntısı olarak öne çıkıyor. İşte bu noktada da bankacılık hizmetleri devreye giriyor.

  Son yıllarda birçok banka konuya eğilmiş durumda. Kredi vermenin de ötesinde üreticiyle, çiftçiyle aynı havayı solumaya başmış olan Türk bankacılık sistemi sektörün yeniden şekillenmesinde büyük rol oynuyor.

  9 MİLYAR TL TEŞVİK VAR
  Devlet de tarımsal destekler de kesenin ağzını açmış durumda. 2015 için 9 milyar TL’lik bir bütçe hazırlanmış durumda. Hayvancılık ile kırsal kalkınma desteklerinin toplam ödemeler içindeki payında ise bir miktar azalma öngörülse de özellikle endüstriyel ve modern tarım girişimlerine oldukça yüksek oranlar da teşvikler yer alıyor.

  EN BÜYÜK DESTEK ORGANİĞE
  Organik Tarım uzun süredir hükümetin de özel destek programları arasında yer alıyor. Bu kapsamda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı “Organik Tarım Destekleme Programı” kapsamında hibe vererek yatırımcıları destekliyor. Örneğin meyve ve sebze üreticilerine dekar başına 50 TL destek veriliyor. Tarla bitkilerinde dekar başına 10 TL ödeniyor. İyi tarım uygulamalarına ise dekar başına 25 TL hibe var.

  5 NOKTAYA DİKKAT!

  Tarım sektöründe yatırım yapacakların dikkat etmesi gereken beş nokta.

  BİRÇOK KİŞİDEN GÖRÜŞ ALIN: Uzman kişilerden tavsiye almak her zaman için faydalıdır

  UYGULANABİLİR PROJELER: Girişimcilerin en büyük sorunu uygulanabilirliği zor hayallerin peşinde takılmaları. Özellikle ilk girişim projenizin her anlamda ayaklarının yere basması gerekiyor.

  TÜM BİRİKİMİNİZİ YATIRMAYIN: Özellikle tarım sektöründe bir işe çok fazla sermayeyle başlamak da zaman zaman sorun yaratabilir. Bütçenizin çokluğu gereksiz harcamalar yapmanızı körükleyebilir.

  TEKNOLOJİYİ TAKİP EDİN: Girişimciler tüm yenilikleri en ince ayrıntısına kadar takip etmek zorundalar.

  FİNANSAL YENİLİKLER: Girişimlerinizde kurumsal ve finansal yönetim sistemlerini öğrenerek, gelenekselliğin getirdiği yüklerden kurtulabilirsiniz.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  18 Mart 2008
  Şehir
  istanbul
  Yaş
  33
  Mesajlar
  249
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda 100 bin girişimci aranıyor  Ben haberleri anlamıyorum adam gibi destek alıpta çevremde iş kurmuş insan yok, bana daha çok hükümet propagandası gibi geliyor, bu konuları açmasanız daha iyi olur.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  02 Mart 2014
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  24
  Mesajlar
  1,265
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Tarımda 100 bin girişimci aranıyor  geçenlerde yılmaz abinin(sebaizos) açtığı bir konu vardı destek konusunda o daha çok gerçekçi türkiyeden yapılan destekler konusunda yorum yapmak istemiyorum ama dünya genelinde 3 milyarlık nufus artışı elbette tarım ürünlerinin değerini artıracaktır. çünkü şuan dünya üzerinde tarım için kullanılabilen alanların aşağı yukarı hepsi(kimi yerlerde çölde tarım yapma çabaları var) üretimde ve kullanılıyor tarım yapılan alan genişlemeden- nufusun artası demek tarım ürünlerinin değerinin artması demektir. Ama bu ne kadar zamanda olur bilinmez tabi

 4. #4
  kobra47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2009
  Şehir
  diyarbakır
  Yaş
  42
  Mesajlar
  3,423
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda 100 bin girişimci aranıyor  Bu tür haberlerin çoğu boş bana göre ☺

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,473
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Tarımda 100 bin girişimci aranıyor  EN büyük destek organiğe külliyen yalan.. göstermelik siyaseten bi destek var ve sekiden dah yüksekti.. tarla bitkilerine verilen destek 3 yıldır yerinde sayıyo zaten.. neyse..
  organik üretici oranı %1 civarı zaten..


  AMA 5 noktayı güzel özetlemişler..

 6. #6
  sinan35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  14 Aralık 2014
  Şehir
  İzmir
  Yaş
  35
  Mesajlar
  384
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda 100 bin girişimci aranıyor  Metinsel anlamda başarılı bir yazı, ama bende yarattığı his şu; ' 1970 den itibaren dünya nüfusu ikiye katlandı, yakın gelecekte 3 milyarlık artış daha olacak ve nüfus 9 milyar olacak, dünyadaki tüm tarım alanları şu anda kullanılıyor, çok fazla da genişleme imkanı yok, bu kadar insanı tarım sektörü nasıl doyuracak, yani verimi ve rekolteleri arttırmamız lazım.....' = GDO ve benzer teknolojiler, verimi hatırı sayılır derecede yükselten ama insan bünyesindeki etkisi henüz tam olarak bilinmeyen, sonuçları belki nesiller sonra gözlemlenebilecek teknolojiler.... Bu GDO ve benzeri teknoloji işleri (çok fazla teknik bilgim yok ama şimdi hemen biraz göz atacağım) ya dünyayı kurtaracak(!), ya da insanlığın sonu olacak, çünkü bu tahlille ya insanlar açlıktan ölecek, ya da kanserden... sanırım kurtuluş, tüketimi düzenli dağıtmak, fazla tüketimi azaltmak, azaltılan kısmı gıdaya ulaşamayan kesimlere ulaştırmak...

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  16 Ocak 2015
  Şehir
  Ege Bölgesi
  Yaş
  28
  Mesajlar
  47
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda 100 bin girişimci aranıyor  Secim yaklastikca bu tarz haberler, rakamsal haberler internette ve tv kanallarinda alt yazilarda bol bol geciyor secim propagandasi

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,473
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Tarımda 100 bin girişimci aranıyor  Sinan hocam.. GDO meselesi; 'ölümü gösterip sıtmaya razı etmekten başka bişe değil'..

  BATI insanı amerikayı keşfedip, talan etmeye başladığında 1 asır içinde 100 miyondan insanı eğlence olsun diye öldürmüş, yok etmiştir..

  Kızılderililere 1980 ' lere kadar DİN hürrüyeti vermemiştir.. (ABD).. adamlar dans ediyoz diye senelerce aslında dinlerini gizlice yaşatmaya çalışmış.. kızılderili kellesi başına şu kadar dolar ödül koymuş..

  Köleliği ticaret olarak gemi gemi yapmış.. daha 10 seneler öncesine kadar kölelik bi şekil devam etmiş..

  daha uzar liste destan olur.. bu mantığın/kafa yapısının gerçekten insanlığın açlığını dert edip çözüm üretmeye çalışcağına inanmak için bilmem ne yutmak lazım..

  BATI/Emparyalizm = düşen yangın tüpü satışlarını artırmak için tüm dünyayı ateşe vermektir! yada yumurtasını haşlamak için komşusunun evini yakmaktır vesselam..


 9. #9

  Üyelik Tarihi
  24 Mart 2008
  Şehir
  ELAZIĞ
  Yaş
  26
  Mesajlar
  1,059
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda 100 bin girişimci aranıyor  kimse endişelenmesin herkese yetecek kadar yiyecek içecek var bu dünyada sana 1 ekemek yetmesine rağmen gider 3 ekmek yersen tabiki kıtlık olur bazı ülkelerde ...
  ha bide ben kazanıyorum istediğim kadarda yerim diyemezsin o kazandıklarını veren de alanda ALLAH ...onun için zekat ibadetini tam anlamıyla yerine getirdiğimizde çok şükür dünyada hiç kimse aç kalmaz ...ama biz ne yapıyoruz durmadan tıkınıyoruz...
  http://www.trakkulup.net/haberler-de...715/#msg966715

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,473
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Tarımda 100 bin girişimci aranıyor  GDO/Batının tarıma, bilime bakışını.. merak edenlere ABD ' li bi yazar, içerden bi ses..

  Gazeteci F. William Engdahl, ' Ölüm Tohumları ' eserinde GDO adı verilen 'şeytan planının' tüm ayrıntılarını açıklıyor. Amerika üzerinden insanlığı kontrol altına almak, bazı milletleri kısırlaştırarak yok etmek gibi çok kirli planları olan şirketlerin içyüzünü deşifre edilen eserin ' giriş ' bölümünü istifadenize sunuyoruz. ' Ölüm Tohumları ' herkesin üzerinde çokça düşünerek okuması gereken bir şaheser.
+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Tarımda makineleşme
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Diğer Tarım Ekipmanları
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 31.Mayıs.2016, 09:11
 2. 2 Kuzuyla Yola Çıkan Girişimci Çoban Kız Kardeşler, Sürü Kurdu
  Konu Sahibi UÖZKAN.77 Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 08.Temmuz.2015, 18:42
 3. Tarımda ithalat politikası…
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Nisan.2014, 10:39
 4. Tarımda robot dönemi
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 02.Haziran.2011, 08:31
 5. Tarımda dev ortaklık
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Nisan.2009, 13:08

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status