SALÇALIK DOMATES HAKKINDA

Arkadaşlar iyi günler ;
Adana ilinde salçalık domates eken veya ekeni bilen arkadaşlar var ise bana ulaşabilir mi. Adana ' da Ceyhan ilçesinde salçalık domates ekimi yapılıyor onun haricinde eken yerler var ise bilgi vermenizi rica ederim. Biliyorum salçalık için daha çok erken ama işi şimdiden sıkı tutmak istiyorum. Saygılarımla

Ynt: SALÇALIK DOMATES HAKKINDA

hkmt001 link=topic=81523.msg967096#msg967096 date=1423206559' Alıntı:
Arkadaşlar iyi günler ;
Adana ilinde salçalık domates eken veya ekeni bilen arkadaşlar var ise bana ulaşabilir mi. Adana ' da Ceyhan ilçesinde salçalık domates ekimi yapılıyor onun haricinde eken yerler var ise bilgi vermenizi rica ederim. Biliyorum salçalık için daha çok erken ama işi şimdiden sıkı tutmak istiyorum. Saygılarımla
aramıza hoş geldiniz ben salçalık domates üretiçisiyim hemde bu bölümün başkanıyım sana yardımcı olayım
ben bilecik bölgesinde yetiştiryorum hazır fide terçih ediyorum
çeşit olarak
1-hazar f1
2-toro f1
fide fiyatları geçen yıl 12 kuruştu busenede daha açıklanmadı ama 13 kuruş çivarı
ekim tarihi 10mayıs bizim burası için uygun hasat olum süreside 110 gün biz 2 kez hasat ediyoz
satmasınıda halcilere veriyoz geçensene kilo fiyatı 50 kuruştu
sen fabrikaya vereceksen busene 30 kuruşu geçmez sanırım fabrika varmı yokmu sizin oralarda
biz salçalık ekiyoz ama halcilere veriyoruz fabrikayla alakamız yok

3-4 kilo fena bi rakam değil .. 10-12 ton civarı domates yapar .. 50 kuruşda süper rakam .. salçalık domateste 10-12 ton verim ve 25 kuruş fiyat süper iyi bi rakam .. bu yıl hesaplamalarıma göre dekara maliyeti 1300-1400 civarında , icarsa icar fiyatıda üstüne koyacaksınız .. ama riskli iş .. ben kendime güvenipte ekemiyorum acıkcası . 3 ton almakta var 13 ton almakta var çok riskli bi ürün bence

aaysberkk link=topic=81523.msg967858#msg967858 date=1423349977' Alıntı:
az alıyormussunuz 5 6 kılo olsa guzel kazandırır hastalıklardan dolayımıı verım dusuklugu var
biz senelerdir yapıyoz 4 kg geçemedik biz halçilere verdimiz için kök başı 1 kg den fazla yere atıyozdur
salçaya versek 6 kg alınır

oturak domates yada salcalık domates verım fazladır genel ıtıbarı ıle bız acık alanda sırık domates yapıyoruz sezonda kısa bızım burada 8 9 kılo alıyorum az deneme amac lı salcalık sanayı domatesı dıktım cok asırı bır verım olmustu hesap yaptım kok basına 11 kılo verım vermıs tabı srık domatesı ıle ılac gubresı nı almıstı

ibrahim_11 link=topic=81523.msg967863#msg967863 date=1423353363' Alıntı:
biz senelerdir yapıyoz 4 kg geçemedik biz halçilere verdimiz için kök başı 1 kg den fazla yere atıyozdur
salçaya versek 6 kg alınır
aynı yere bi sene ektin mi bi kaç sene ekmeyin diyorlar siz hep aynı yere mi dikiyonuz

Ali SARAÇ link=topic=81523.msg967867#msg967867 date=1423355317' Alıntı:
aynı yere bi sene ektin mi bi kaç sene ekmeyin diyorlar siz hep aynı yere mi dikiyonuz
yuksek verım ıcın dogru bırsey sebza ekılmeyen bır yere ektıgınızde verım gercekten cok guzel oluyorr en fazla bır sene dınlendırebılıyoruz topragı ama ben aynı yere ust ust e ektım ve ıkıncı ekımde derın surum yaparak bır oncekı yıla gore verım yıne aynı kalıtede oldu
bır yıl derın surum bır yıl normal surum topraktan verım almıs oluyorsunuzz sunuda soyleyeyyım verım artırmak ıcın hayvan gubresı ne kadar dokebılıyorsan dok zararı yok artı faydası var ıkıncı olarakta pulluk ıle surdukten sonra çizel patlatma cekersen daha ıyı verım almıs olursunn

Cevap veren herkese çok teşekkür ederim. Bazı nedenlerden dolayı sizlere cevap veremedim. Kusura bakmayın ancak yazılanları dikkatlice okudum çok teşekkür ederim. Sanırım Çukurova taraflarında bu işi yapan abilerimiz daha aramıza katılmamış yada yorum yapmamış. İklim ve toprak benzerliği açısından çukurova ' da eken abilerimizdende bilgi almak isterdim. Tekrar verilen değerli ve aklımda fikir oluşması açısından son derece faydalı bulduğum cevaplar için çok teşekkür ederim. Saygılarımla