Atatürk ve Yürüyen Köşk

Atatürk bir gün çiftliğe gittiğinde, Köşk ' ün hemen yanındaki Ulu Çınar ağacının dallarını kesmeye çalışan bir bahçıvan ile karşılaşır. Hemen bahçıvanı yanına çağırarak bunun nedenini sorar. Görevli bahçıvanın cevabı şöyledir: Ağacın dalları uzamış, binanın duvarlarına dayanmıştır. Aldığı cevaptan tatmin olmayan Atatürk, düşünülmesi bile imkansız olan bir emir verir.

AĞAÇ KESİLMEYECEK, BİNA KAYDIRILACAK

Görev İstanbul Belediyesine intikal eder. Belediye Fen İşleri Yollar-Köprüler Şubesi sorumluluğu üstlenir. Ünlü bestecimiz Ferit Alnar ' ın kardeşi olan Başmühendis Ali Galip Alnar (bazı kaynaklarda Ali Nuri Alnar olarak geçer) yanına aldığı teknik elemanlarıyla Yalova ' ya gelerek çalışmalarına başlar.

8 Ağustos 1930 tarihinde önce bina çerçevesindeki toprak büyük bir dikkatle kazılıp yapının temel seviyesine inilir. İstanbul ' dan getirilen tramvay rayları döşenir. Santim, santim çalışılarak bina yapı altına sokulan raylar üzerine oturtturulur. Artık binanın raylar üzerinde kaydırılarak ağaçtan uzaklaştırılması aşamasına gelinmiştir.

Güzel ve sıcak bir yaz akşamında Büyük Atatürk ile birlikte, kardeşi Makbule Atadan, Vali vekili Muhittin Bey, Emanet Fen Müdürü Ziya bey ve Cumhuriyet Gazetesi Başmuhabiri Yunus Nadi nezaretinde bina 4.80 m. civarında kaydırılır. Bu olağanüstü ve riskli iş 10 Ağustos 1930 tarihinde tamamlanır ve Ulu Çınar ağacıda kesilmekten kurtulur.

Ek bilgi: Şimdilik bulamadım ama, ABD ' de bu olaydan bir kaç yıl sonra benzer bir şekilde bir bina kaydırılmış, tarihte ilk özelliği not düşülecekken Türkiye yürüyen köşkün kaydırılmasını ilk olarak not düşürmüştür :)

Fotoğraflar için: http://www.restoraturk.com/koruma-ve-restorasyon/604-yuruyen-koskun-hikayesi.html

Yalova Belediye Başkanı asırlık çınarları yol kenarından kessin, başkaları havalimanı, köprü, AVM yapacağım diye ağaçları kessin, sonra Atatürk ' ü neden sevmiyorlar! Sevmezler tabi, ona bakıp insanlar GERÇEK LİDER görüyorlar da ondan!