arıcılıkta destekleme

Ynt: arıcılıkta destekleme

Kayıt altına aldırdıktan sonra kovan başına 8-9 lira yıllık destek veriliyor. İlce tarım dan sayım yapıyorlar.Ayrıca ekipman desteğide vardı ,karavan gibi destekler vardı fakat kaldırdılar.Ama takip edersen yinede mevcut olduğunu düşünüyorum..Yalnız 100 kovan şartı vardı. Kaymakamlık , valilik veya sosyal yardımlaşmanın hazırladığı projelerden ben 20 boş sandık almıştım .Cevremde arılı kovan .ana arı alan kişiler olmuştu.Biri sosyal yardımlaşmanın projesi diğeri avrupa birliği destekli ARININ KANADINDAKİ UMUT ikiside fiyaskoyla sonuçlandı,alanın elinde kaldı şu an kimse yapmıyor.Hatta Bulgaristan a dahi gidilmişti,...

Ynt: arıcılıkta destekleme

TKDK ' ya arıcı olarak başvurabilmeniz için 100 kovan olması gerekmiyor. 30 kovanınız varsa arıcılar birliğine en az 3 yıl üyeyseniz başvurabiliyorsunuz.

TKDK için arıcılar birliğine ya 3 yıllık bir üyeliğinizin olması yada 80 saatlik arıcılık eğitim sertifikası almanız gerekiyor. Bunun haricinde tapulu araziniz yada en az 7 yıllık kira kontratı olan bir kiralık arazinizin olması gerekiyor. Son 2 yıl içinde de bal yada arı ürünü sattığınızı belgeleyen müstahsil belgesi gerekiyor. bunlar temel şartlardır.