Köy/Salma ve Organik Tavukçuluk Hakkında

Ynt: Köy/Salma ve Organik Tavukçuluk Hakkında

bence hiç bulaşmayın derim ekim ayında 500 adet yarka aldım serbest dolaşım için tamam iyi yumurta veriyorlar ama dışardan göründüğü kadar kazançlı iş değil ekim ayından bu yana 21 bin lira masraf etim daha harcadığım parayı alamadım yem masrafı çok fazla verdiği yumurtanın %70 mişi yeme gidiyor pazarlama sorunları çok oluyor bence hiç uğraşmayın derim

ertuğrul link=topic=81578.msg981954#msg981954 date=1426409504' Alıntı:
bence hiç bulaşmayın derim ekim ayında 500 adet yarka aldım serbest dolaşım için tamam iyi yumurta veriyorlar ama dışardan göründüğü kadar kazançlı iş değil ekim ayından bu yana 21 bin lira masraf etim daha harcadığım parayı alamadım yem masrafı çok fazla verdiği yumurtanın %70 mişi yeme gidiyor pazarlama sorunları çok oluyor bence hiç uğraşmayın derim

Size bazı sorularım olacak, yanıtlarsanız çok sevinirim

*Hayvanlarınız hangi cinsten ve nereden temin ettiniz
*Hayvanlarınız aldığınızda kaç haftalıktı
*Nasıl bir kümes sisteminde barındırıyorsunuz (çadır, betonerme vb)
*500 hayvanı kaç metre karelik bir alanda salıyorsunuz
*Saldığınız açık alanda yonca,ot vb. var mı
*Yem olarak ne kullanıyorsunuz
*500 hayvana verdiğiniz günlük yem miktarı nedir
*Hayvanlar 20nci haftadan itibaren % kaç yumurta verimine ulaştılar

Açıkçası piyasa ile yarısmak bu sistem ile mümkün değil. Sabit müşteri olmazsa olmaz. Mümkünse aracıları ortadan kaldırmak gerekli. Ancak böyle bir sistem ile kazancli olabilir. Irk seçiminde benim tercihim pleymut rock olurdu. Kombine bir irk. Ligorin ise son tercihim olurdu cunku hem et ozelligi dusuk, hem de daha nazli. Biraz daha yabani davranislari var ve verimi dış koşullardan cabuk etkileniyor. Ayrica organik hayvancilikta çeşit çok, miktar az olmali. Mesela et, sut ve süt ürünleri, yumurta, bal gibi ol çeşit sunmak gerekli. Az miktarda üretip riski dagitmak gerekli. Eğer böyle olursa özel sabit müşteri sahibi olunabilor ve hatta zamanla markalasabilirsiniz. Tek bir ürüne odaklanmak çok riskli.

ertuğrul link=topic=81578.msg981954#msg981954 date=1426409504' Alıntı:

bir de yumurtanın %70 i nasıl yeme gidiyor? yumurtayı kaça satabiliyorsunuz ki?

Vallahi köy yumurtası 75 kuruş Tekirdağ ' da.Yukarıda arkadaşın dediği gibi aracıları ortadan kaldırıp ilk elden satılırsa para kazanılabilir.Oturup arkadaşlarla konuşup tartıştık bu konuda.Başta mantıklı geldi ama bir hastalık geldiğinde tüm tavuklar telef oluyor.O yüzden yeni kümes vs bir sürü yatırım gerektiriyor.Yoksa 10 ineğe 70 bin verip günde 10 araba bok atmaktansa bu iş kulağa daha hoş ve maliyetsiz geliyor tabi tüm tesis hazır olmak koşuluyla...

Anıl Tiraki link=topic=81578.msg986465#msg986465 date=1427385597' Alıntı:
Vallahi köy yumurtası 75 kuruş Tekirdağ ' da.Yukarıda arkadaşın dediği gibi aracıları ortadan kaldırıp ilk elden satılırsa para kazanılabilir.Oturup arkadaşlarla konuşup tartıştık bu konuda.Başta mantıklı geldi ama bir hastalık geldiğinde tüm tavuklar telef oluyor.O yüzden yeni kümes vs bir sürü yatırım gerektiriyor.Yoksa 10 ineğe 70 bin verip günde 10 araba bok atmaktansa bu iş kulağa daha hoş ve maliyetsiz geliyor tabi tüm tesis hazır olmak koşuluyla...

Yani 1,5 adet yumurta=1 kg. süt ha!
İyi bakımlı bir tavuk yılda 260-270 yumurta verdiğini biliyorum
260 yumurta x 0,75=195 TL,
Yani yılda 162 lt süte denk geliyor değer olarak,(süt 1,2 TL ise)
300 günlük laktasyonda, günlük ortalama 20 litre süt veren bir inek yılda 6000 lt. süt verir
Yılda da bir buzağı verse, o buzağıda 3000 TL den 2500 lt. süt yapar (değer olarak)
8500 lt süt/162=52
Demek ki 52 tavuğun ürettiği yumurta=1 ineğin ürettiği süt (parasal değer olarak)/yıl
Kaliteli,sağlıklı, 16 haftalık yumurtacı yarka 16 TL olduğuna göre,
52 tavuk x 16= 832 TL
???
Bu işte bir saçmalık var...
1 ineğin yıllık üretimini 52 tavuk karşılayabiliyorsa, 1 ineğin 52 tavuk parası yapması gerekmez mi? :)
(Biliyorum biraz fantezi oldu, sadece beyin cimnastiği yapıyorum,)
Gerçek hesaplar burada benim yazdığım sallama rakamlar gibi değildir tabi de... yine de garip bir durum

Yılda salma tavukçulukta bence tavuk başına 200 yumurta civarında alınır. İyi bakım, kaliteli yem, doğru ırk seçimi ile hadi 250 olsun... 0.15 ' den hesaplarsak tavuk başına düz hesap 38 TL diyelim. 1000 tavuk filan beslemek gerekir. Yılda 38.000 TL yapar.

Ama kesinlikle arıcılık, büyükbaş veya küçükbaş (mümkünse her ikisi de) gibi diğer hayvancılık ve tarım faaliyetleri ile desteklenmesi gerekir. Yani tek bir ürüne odaklanmak hayvancılıkta çok riskli. Riski dağıtmak çeşidi artırmak lazım.

Görüyoruz kuş gribi çıkıyor, it gribi, ot gribi derken tepe taklak ediyor adamı. Yani 1000 tavuk değil de 500 tavuk yapın, yanında da 5-6 dana besisi yapın. 10-15 kovan koyun arıcılık yapın.

Ayrıca ben size tavukçuluk ile ilgili bir öneri daha ortaya atayım. Süs tavuğu sektörü de azımsanacak gibi değil. İnternetten araştırın yumurtanın tanesi 7-8 TL ' ye satılan ırklar var. Kuluçka makinesi alıp civciv çıkartıp satılır memlekette. Döllenmiş yumurtası internetten satılabilir. Meraklısı çok. Yurtdışından sipariş verenler bile var.

bizim Burda bir arkadas var,
100 Tavukdan günlük 65 Yumarta aliyor.
75 kurusa satiyor.
ayda 1500TL gelir varmis.
masrafi da sadece yem, oda ayda 300kilo yani 500tl.

bence gayet güzel ;)

25-30 tane kadar tavuğumuz var, tamamı salma şekilde geziyorlar. Şu aralar günde 15 civarı yumurta alıyoruz. Yaza doğru düşer. Kasım Mart arası yumurtlamıyorlar. 50 kuruştan satana kadar göbeğimiz çatlıyor. Bu kadar tavuğa yaz kış günde 3 kilo civarı arpa buğday karışık veriyoruz. 2-3 günde bir yeme biraz ademin karıştırıyoruz.

burda da çoğalmaya başladı bu iş.. tarım kredi tanesi 18 tl ' den 1-2 bin tavuk sattı.. vatandaş 20-50 aldı gitti.. ayrıca daha büyük düşünenler de var.. yeni yeni başlayanlar..

köy yumurtasının kolisi burda: 20-25 tl arası parekende satılıyo şuan.. normal yumurtanın nerdeyse 3 katı yani..

değerli arkadaşlar sizlere şu sorum olacak ama lütfen kesin bilgi istiyorum. benim yerim müsait 3 dönüm arazi fındıklık. tavuk alırım almasına ama yumurtayı nasıl nereye pazarlıcaam önemli olan bu ?????? :-\ :-\ :-\