Birbirini emme problemine son !!!

Forumdaki arkadaşlar Çiftçi TV ' de izledikleri Menemen Doruk Çiftliği programında duydukları bir uygulamayı soruşturuyorlardı. Bu konuda bilgim ve uygulama tecrübem olduğu için daha net anlaşılsın ve faydalı olsun diye yeni bir konu başlığıyla paylaşıyorum.
Birbirini emme sorunu Simental ırkında çok görülen bir problem. Bunun için çok çeşitli yollar denedik. Hayvanların burnuna dikenli aparatlar taktık. Daha buna benzer birsürü şey. Ama bir türlü kesin çözüme ulaşamadık.
Sonra bir gün Menemen ' de Doruk Simental çiftliğinin sahibi arkadaşımdan onun veterinerinin uyguladığı bir operasyonla bu işin kesin çözüme ulaştığını duydum.
Bende de böyle emme problemi olan 2 inek vardı. Hemen veterineri Tolga ' yı Çanakkale ' ye çağırıp operasyonu yaptırdım. Sonuç: %100 çözüm.
Operasyonun resimlerini paylaşıyorum. Videosunu da çekmiştim. Bulabilirsem onu da paylaşıcam daha sonra.

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: KüreLee
Ynt: Birbirini emme problemine son !!!

Tuhaf ve bir o kadarda ilginc :) Paylasim icin tesekkürler dün bunun konusu acildiginda merak etmistim. Doruk ciftligine degerli bilgileri icin tesekkürler ama bakin iki kisinin bildigi artik sir degil cünkü bizde ögrenmis olduk ;D

Arkadaşlar bu bir sır veya bir kişinin aniden keşfettiği bir şey değil. Operasyonu yapan hekim arkadaşın söylediğine göre bir üniversitemizde yapılan bir çalışmanın ürünü. Sanırım Atatürk Üniversitesi.
Ama tabi veteriner hekim arkadaşlarımızın büyük bir kısmı sahada çalışmaya başladığında hekimliğe değil de ilaç satışına daha çok ağırlık verdiklerinden yenilikleri kaçırıyorlar. Kimseye de haksızlık yapmak istemem. Haddimi de aşmıyayım.
Bu arkadaşlar bu işe kafa yormuşlar ve uygulamaya koymuşlar. İyi de yapmışlar.
Ama şunu söyliyim ben denedim ve kesin çözüm.

• Beğen
Tepkiler: KüreLee

ahmtkskr link=topic=81593.msg967786#msg967786 date=1423338838' Alıntı:
Barıs abi burda amaç dili küçültüp yuvarlanmasınımı engellemek yoksa başka bir amaçmı ??
Tam olarak şöyle: dil işlevini yaparken tıpkı bir avuç içi gibi içbükey oluyor. Memeyede işte böyle yapışıyor. Dil çukurlaşıp memeyi kavrıyor ve damağıyla da kıstırıp emiyor. Dilin altından bir parça doku alıp sonra gerdirip dikildiğinde dil artık içbükey şeklini alamaz duruma geliyor. Bunun sonucu olarak da istesede artık ememiyor. Çünkü memeyi yakalayamıyor.
3-4 saat içinde bişeyler yemeye başlıyor. Birkaç gün sonra da bişeyi kalmıyor.

• Beğen
Tepkiler: egemena

Benimde zaman zaman çok uğraştığım konu, erkek buzağılarda fıtık yapıyorlar emerken, dişiler memelerini bozuyor.
Benim bireysel buzağı kulübesi yok, küçüklerde sorun yaşıyorum , küçüklerde bireysel kulübe çözüm ,büyük hayvanda başıma gelmedi pek .
Emme hissi doğasında var hayvanın vazgeçirmek zor , psikolojik birazda sitresten de yapıyorlar , eskiden annelerini emziriyordum buzağıları şimdi biberonla besliyorum.
Ama birbirini emenlere burada eskilerden dilin uç kısmını kesen duymuştum .
Bunu da öğrenmiş olduk, tabi ameliyata değmeli, becerikli veteriner elinde olmalı.

Basit bir ameliyat. Maliyeti de 200-300 ₺ gibi. Buzağılara gerek yok ama sağmal ineklerde hiç düşünmeden yapılabilir. Zaten emen bir inek günde 10-15 litre sütü çalıyor. 15-20 günde bir ameliyat parası götürüyor sonuçta.

simentalci link=topic=81593.msg967920#msg967920 date=1423390861' Alıntı:
Basit bir ameliyat. Maliyeti de 200-300 ₺ gibi. Buzağılara gerek yok ama sağmal ineklerde hiç düşünmeden yapılabilir. Zaten emen bir inek günde 10-15 litre sütü çalıyor. 15-20 günde bir ameliyat parası götürüyor sonuçta.
mide üşütmesinden dolayı olan şişkinliklere nasıl çözüm bulabiliriz

Barış abi bende bunu araştırırken ilaç gibi geldi bu konu. Daha dün izlemiştim o bölümü. Eşref Şekerli bir konuşmasında bunun yüksek çoğunlukla küçüklükten gelme bir alışkanlık olduğunu dile getirmişti. Bireysel kulübe, güzel bakım... Çok güzel bir uygulama. Dediğine de sonuna kadar katılıyorum. Kim olursa olsun hangi meslek dalında olursa olsun bir kişi araştırmaya ve geliştirmeye açık olmalı. Sadece bir şeyler yapıp para kazanayım olmamalı derdi. Üçü bir arada 13. bölümde veteriner Tolga bey şunu dedi; ' Ben burada isteyerek bulunuyorum, ben olmasam bir başkasını bulurlar ve parasını verip çalıştırırlar. Burada benim kendimi mutlu etmem önemli. Ben mutlu oluyorsam, yaptığm işten zevk alıyorsam sorun yok demektir.' Yani işin özü bu. Tekrar teşekkürler.

Ben de bunun küçüklükten gelme bir alışkanlık olduğunu düşünüyorum. Süt emen buzağıların birarada tutulması bunu tetikliyor. Ama buna birşey ilave edicem. Biraz da genetik heralde çünkü benim ameliyat ettirdiğim iki inek anne-kız. Ben 3-4 yıldır buzağıları bireysel kulübelerde tutuyorum. Buna rağmen hala görülüyor bizim çiftlikte.
Sütten kesildikten sonra bir süre süt arıyorlar. Birbirlerinin kulaklarını, memelerini hatta göbeklerini emiyorlar. Ama büyük çoğunluğu bir süre sonra unutup bırakıyor. Ama bazılarında kronikleşiyor ve büyük sorun haline geliyor. Bu özellikle Simentalde daha yaygın. Ben bunu Simentalin yüksek anaç özelliğinden kaynaklandığını düşünüyorum.

Daha önce kullandığımız aparatlar bunlardı. Ama tam olarak %100 çözüm olmuyor bunlar. Bir süre sonra hayvanlar bununla da emmeyi başarıyor. [emoji1]
ccfe39de4cce7eb3e1f85476f28c43f6.jpg

5b580f7b72fab0eb0ba5e4301714b744.jpg

4ebded0cf8790154df72e531d7d221fa.jpg

abca1317d095cd8971592f2f2db6352c.jpg

Evet Barış abi yurt dışındaki simental çiftliklerinde çekilen videolardan da görüyordum bilmediğim için anlam veremiyordum. Sonra karşım çıkınca anladım ne olduğunu. Simentalin anaç özelliği çok yüksek. Buda katkı sağlayabilir.

Süt emme döneminde bireysel buzağı kulübelerinde yetişirse buzağılar emme problemi pek görülmüyor,benim işletmemede ilk başladığım yılllarda buzağılar karışıkken görülüyordu bireysel kulübede yetiştirmeye başladığımdan beri bu problem ortadan kalktı,paylaşım için teşekkürler Barış abi güzel bir konu ama bu ameliyatın dejavantajlarıda olabilirmi acaba merada otlayan hayvanlar otları bu dildeki kıvrılma hareketi sayesinde koparıyorlar,blki partükül büyüklüğü yüksek rasyonlardada bu şekilde problem yaratabilir.

Barış Abi kolay gelsin.

Kuzularda bu sorun yok Allah ' tan. 1-1.5 ay ayrı kaldı mı unutuyorlar analarını. (Müslüman hayvan)

Operasyonda beni düşündüren kısımlardan birini Hacı Mehmet söylemiş. Dil, hayvanın ekmek teknesi. Haraket kabiliyetini kısıtlama, kapalı beslenenlerde (ki bazı durumlarda onlarda bile olabilir) sorun yaratmayabilir ama özellikle otlama performansında muhakkak olumsuz etki eder.

Diğer kısım da enfeksiyon. Olmaz olmaz olmaz ama 15 hayvanda 1 tane çıkar, o 15 hayvanın emeceği sütten pahalıya mal olabilir.

Biz keçilerde (daha doğrusu oğlaklarda) gem kullanıyorduk. (Otlara takılanın modifiye edilmiş az ufağıydı) Bir süre sonra oğlak yılıp bırakıyordu teşebbüsü.

Özetle ileriki dönemlerdeki otlama performansını takip lazım hayvanın. Sorun oluşmazsa, gayet güzel bi çözüm olmuş.

Evet meraya çıkan hayvanda sorun olabilir. Enfeksiyon riski de var tabiki ama bir sezeryandan daha çok değildir diye düşünüyorum. Çünkü ağız içinde iyileşme çok hızlı oluyor.
Ama bir çözüm alternatifidir ve göründüğünden daha kolay bir süreç. Ameliyattan 1 saat sonra normal hayatına devam ediyor. Çiftçi tv de izlediğiniz çiftlik 20 civarında yaptırdı, ben de 2 tane yaptırdım ve sonuç yüzde yüze yakın başarı. Sadece diğer arkadaşınkilerden biri emme işine devam etti. Ona ikinci bir ameliyat yapıldı.
Bunca inek de kesime gitmekten kurtulmuş oldu. [emoji1]