Bu da Bizim İşletmemiz (Keçi)

İşletmede 170 civarında keçi var.
Keçilerin cinsi tam manasıyla karışık ancak fotoğraflarda da görüldüğü gibi halep cinsi tekelerle ıslah etmeye çalışıyoruz.
Ağıl bu kadar hayvan için dar geliyor bu yüzden önümüzdeki yıl yeni daha geniş ağıl yapmayı planlıyoruz. Yeni yapacağımız ağılda baştan kış aylarında kapalı sistem hayvancılık yapacağız ama çevre düzenlemesi yaptıkça 365 gün kapalı bakmayı düşünüyoruz.
Sözü fazla uzatmayayım, görüşlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum. İşte şu an ki fotoğraflar :

Ynt: Bu da Bizim İşletmemiz (Keçi)

GENÇ EYMIRLİ link=topic=81609.msg968031#msg968031 date=1423414239' Alıntı:
maşallah. güzel paylaşım.
ağbi senin bu imza ne komik her gördüğümde gülüyorum valla

dıreksıyonda esek varsa kaputun
altında kac beygır oldugu cokta onemlı
degıldır

Yeni sistem düşünürsen tamamen kapalı bakmak sıkıntılı olabilir elinden geldiğince doğanın ve teknolojinin nimetlerinden yaralanmaya çalış.
Yeni sistemde altlarını temizleme kolaylığı olmalı keçi doğumu sıkıntılı doğumda sınflandırma yapacak şekilde olmalı.
Sağım kolaylığı olmalı , bu fotodaki üzeri ahşap sistemin tabanı toprak sistemin konforunu altlarına değil beton kauççuk yatak döşesen bu eski sistemin konforunu yakalamak zor.

ORION link=topic=81609.msg968017#msg968017 date=1423412295' Alıntı:
hayırlı akşamlar keçiler güdülmeyecek mi yani hep mi içeride bakacaksınız?

İçeride dediğim tarlada olacak tarlaya yem bitkileri ekeceğiz orada gezinecekler.
Sütünü mandıra alıyor kapıdan sezonluk ödeme yapıyor.
Teknolojiden faydalanmak derken ne kastettiğinizi açarsanız sevinirim.
Masrafına geline en az masrafla yapmaya çalışacağız. Zaten 0 dan değil tarlada ağıl vardı inekler için onu düzenleyip keçiler için ayarlayacağız, gerekirse ek yapılacak.
Ağılın tabanı kesinlikle beton olmayacak ilk baştan toprak olsa bile sonradan ahşap ızgara yapmayı düşünüyoruz. Temizleme kolaylığı öyle olabilir diye düşündük. Sağım kolaylığı olarak makine var ancak bizim keçilerin şu an makine çalıştırmaya değecek kadar süt yok. Gerektiğinde makine kullanacağız. Şu an süt verimi ortalama 1 lt. civarı. Dışarısı yani sundurma olan yer kaymayan beton yapmayı düşünüyoruz. Çünkü yem alanı olarak orayı düşündük ve çamur olmasını istemeyiz.
Çatıda sandviç sistem yerine klasik ahşap çatı olabilir ama arasına izocam kullanmak daha ucuza gelir diye düşünüyoruz ama sandviç sistemin fiyatını bilmiyorum şu anda. Yani nasıl olacağı fiyat araştırmasından sonra ortaya çıkacak.

Şu an kullandığımız yer merada ve buraya aşırı masraf yapmak akıllıca değil.

Orn123 link=topic=81609.msg968055#msg968055 date=1423417676' Alıntı:
İçeride dediğim tarlada olacak tarlaya yem bitkileri ekeceğiz orada gezinecekler.
Sütünü mandıra alıyor kapıdan sezonluk ödeme yapıyor.
Teknolojiden faydalanmak derken ne kastettiğinizi açarsanız sevinirim.
Masrafına geline en az masrafla yapmaya çalışacağız. Zaten 0 dan değil tarlada ağıl vardı inekler için onu düzenleyip keçiler için ayarlayacağız, gerekirse ek yapılacak.
Ağılın tabanı kesinlikle beton olmayacak ilk baştan toprak olsa bile sonradan ahşap ızgara yapmayı düşünüyoruz. Temizleme kolaylığı öyle olabilir diye düşündük. Sağım kolaylığı olarak makine var ancak bizim keçilerin şu an makine çalıştırmaya değecek kadar süt yok. Gerektiğinde makine kullanacağız. Şu an süt verimi ortalama 1 lt. civarı. Dışarısı yani sundurma olan yer kaymayan beton yapmayı düşünüyoruz. Çünkü yem alanı olarak orayı düşündük ve çamur olmasını istemeyiz.
Çatıda sandviç sistem yerine klasik ahşap çatı olabilir ama arasına izocam kullanmak daha ucuza gelir diye düşünüyoruz ama sandviç sistemin fiyatını bilmiyorum şu anda. Yani nasıl olacağı fiyat araştırmasından sonra ortaya çıkacak.

Şu an kullandığımız yer merada ve buraya aşırı masraf yapmak akıllıca değil.
sandiviç panelin metrekaresi 38tl profilide işin içine katılırsa 70 80 tl yi buluyor işçiliği ile beraber kendiniz kaynak yapmayı biliyorsanız daha ucuza mal edersiniz gördüğüm kadarıyla mevcut ahırınızın yüksekliği 1,5 ile 2 metre arasında buda sağlıklı bir hayvancılık yapmak için yeterli değil diye düşünüyorum özellikle ahırların kapalı olduğu kış aylarında yeterli havalanmanın sağlanamayacağı ve biriken gazlar yüzünden hayvanlarda solunum rahatsızlıkları görülebilir ama ucuza bir ahır yapmakta yani yatırımı en alt seviyede tutmakta karlılığın ilk gereği olacağı için eğer duvarlar sağlamsa mevcut duvarların üstüne lento dönülerek onun üstüne duvar yükseltmek sizin için daha karlı olacaktır çatıyıda izocamla yalıtabilirsiniz oda daha az maliyetli olacaktır ama izocamın aşağıya dökülmemesi için önlem almalısınız çünkü kaşındırıcı etkisi var deri rahatsızlıkları yaşatabilir
tabana beton yapmaktansa önce bir eğim verin ve tarladan topladığınız taşlar ile bir plakaj yapın üzerinede önce kalın daha sonrada ince stabil malzeme ile drenaj yapın böylece hem istediğiniz sertlik ve kalitede bir taban oluşturmuş hemde çamurdan kurtulmuş olursunuz idrarda kısa sürede süzülerek temiz bir ortam olur
tabi bunlar benim düşüncelerim ben olsam böyle yapardım
fikirlerimi paylaştım yanlış düşündüğüm yada eksik kalan yerleri de diğer arkadaşlar tamamlarlar inşallah
şimdiden kolay gelsin size yapım aşamalarınıda bizimle paylaşmanız ümidiyle
hayırlı işler bol kazançlar

FatihEFE link=topic=81609.msg968172#msg968172 date=1423426681' Alıntı:
sandiviç panelin metrekaresi 38tl profilide işin içine katılırsa 70 80 tl yi buluyor işçiliği ile beraber kendiniz kaynak yapmayı biliyorsanız daha ucuza mal edersiniz gördüğüm kadarıyla mevcut ahırınızın yüksekliği 1,5 ile 2 metre arasında buda sağlıklı bir hayvancılık yapmak için yeterli değil diye düşünüyorum özellikle ahırların kapalı olduğu kış aylarında yeterli havalanmanın sağlanamayacağı ve biriken gazlar yüzünden hayvanlarda solunum rahatsızlıkları görülebilir ama ucuza bir ahır yapmakta yani yatırımı en alt seviyede tutmakta karlılığın ilk gereği olacağı için eğer duvarlar sağlamsa mevcut duvarların üstüne lento dönülerek onun üstüne duvar yükseltmek sizin için daha karlı olacaktır çatıyıda izocamla yalıtabilirsiniz oda daha az maliyetli olacaktır ama izocamın aşağıya dökülmemesi için önlem almalısınız çünkü kaşındırıcı etkisi var deri rahatsızlıkları yaşatabilir
tabana beton yapmaktansa önce bir eğim verin ve tarladan topladığınız taşlar ile bir plakaj yapın üzerinede önce kalın daha sonrada ince stabil malzeme ile drenaj yapın böylece hem istediğiniz sertlik ve kalitede bir taban oluşturmuş hemde çamurdan kurtulmuş olursunuz idrarda kısa sürede süzülerek temiz bir ortam olur
tabi bunlar benim düşüncelerim ben olsam böyle yapardım
fikirlerimi paylaştım yanlış düşündüğüm yada eksik kalan yerleri de diğer arkadaşlar tamamlarlar inşallah
şimdiden kolay gelsin size yapım aşamalarınıda bizimle paylaşmanız ümidiyle
hayırlı işler bol kazançlar

Biz bu ahırı acil satın aldık o yüzden düşük biz bile içeri girdiğimzide havasız kalıyoruz hayvanlara acıyorum ama şu durumda buna mecburuz. Yeni yapacağımız ahırın yüksekliği 2.75 - 3 metre civarında olacak. Havalandırma önemli. Taban konusunda dediğinizi not edeceğim ve değerlendireceğiz. Benim bugüne kadar olan düşüncem sert toprağın üzerinde kalın kum tabakası yapmaktı ama dediğiniz gibi daha mantıklı geldi. Yazın inşaata başladığımda yazı dizisi olarak konu açacağım inşallah hep beraber yapacağız ahırı ;D