2.ürün mısır sılajı çeşitleri

2.ürün mısır sılajı ekimi yapacağım bu sene 6 sıra arpayı erken işlediğimiz için hemen mısır ekmeyi düşünüyorum.ekeceğim tohum hakkında bi karara varamadım.iç anadoluda 2.ürün mısır ekimi yapan arkadaşlar varmı.ektiğiniz tohum cinsi nedir.birde sulama ve gübrelemede neye dikkat etmeliyiz.bilgileriniz ve tecrübeleriniz için tşk.ler

Ynt: 2.ürün mısır sılajı çeşitleri

6 sıralı arpa nasıl oluyor orada verimi nasıl ikinci ürün yetişiyor bizim yerlerde ama yerler eski göl tabanı alüvyon toprak bilmiyorum etkisi var mı bu duruma 50-60 cm olana kadar yağmurlama sonra karık çekip salma suluyoruz biz ama damla sulama yapanlar daha fazla verim alıyormuş hümik asitte atılıyor sanırım bu konuda bir bilgim yok ama bu sitede onunla ilgili bir konuvar aratırsan bulabilirsin
biz 2. ürünü tanelik olarak yetiştirmiştik.

2. Urun slajlik mısırda Hido çeşidini tavsiye edebilirim.
Gübre olarak tabana 50kg 15.15.15 kullanıyoruz.üst gübreleme kariga granül üre takviye yaparız.ileri donemde damlamadan azot veririz.bir kaç uygulamada ise MKP gübresi karistiririz.

Biz geçensene 6sıralı arpa arkasına ektik Yer Ankara
Çeşit olarak Tareks Firmasının OSSK 596 - HİBRİT MISIR çeşidini ektik domuz zararına rağmen 5tona yakın verim verdi. yani 6tonu filan bulabilecek bir çeşit.. Başkada tohum hakkında bilgim yok.

ORION link=topic=81669.msg969032#msg969032 date=1423591302' Alıntı:
6 sıralı arpa nasıl oluyor orada verimi nasıl ikinci ürün yetişiyor bizim yerlerde ama yerler eski göl tabanı alüvyon toprak bilmiyorum etkisi var mı bu duruma 50-60 cm olana kadar yağmurlama sonra karık çekip salma suluyoruz biz ama damla sulama yapanlar daha fazla verim alıyormuş hümik asitte atılıyor sanırım bu konuda bir bilgim yok ama bu sitede onunla ilgili bir konuvar aratırsan bulabilirsin
biz 2. ürünü tanelik olarak yetiştirmiştik.
6 sıralı arpa taneleri diğerlerine göre biraz daha ufak oluyor ama verimi diğerlerine bakarak daha iyi bu sene bunu fark ettik.ve diğer arpalara bakarak biraz daha erken yetişiyor slajlık mısırda 1 gün 1 gündür.bilgileriniz için tşkler.tanelik mısırı slajlık olarak ekmek mantıklı ama kendi ineklerinize yedirecekseniz.tanelik mısırda saljlık mısıra bakarak glikoz oranı biraz daha yüksek.

volkanuzel link=topic=81669.msg969227#msg969227 date=1423611654' Alıntı:
Biz geçensene 6sıralı arpa arkasına ektik Yer Ankara
Çeşit olarak Tareks Firmasının OSSK 596 - HİBRİT MISIR çeşidini ektik domuz zararına rağmen 5tona yakın verim verdi. yani 6tonu filan bulabilecek bir çeşit.. Başkada tohum hakkında bilgim yok.
ankarayla kırşehir arasında fazla bi fark yok köyünüzün rakımı kaç ?

azoxystrobin link=topic=81669.msg969158#msg969158 date=1423604283' Alıntı:
2. Urun slajlik mısırda Hido çeşidini tavsiye edebilirim.
Gübre olarak tabana 50kg 15.15.15 kullanıyoruz.üst gübreleme kariga granül üre takviye yaparız.ileri donemde damlamadan azot veririz.bir kaç uygulamada ise MKP gübresi karistiririz.

tşk.ler ekimi hangi tarihte yaptınız ?

ben heryıl ekerım dane tutsun daneli bi sılaj istiyorsan fao 500 gurubu danelik mısır ekmelisin geçen yıl pıoner3394ektım öncekiyıl5783ektim bu ikisini tavsiye edebilirim yer konya ama satacaksan bunlar uygun degil sapları erken kuruma yapıyo danelerınde hiç sorun yok digerlerine en az 15gun takıyo bu mısırlar danelik. polen tohumculugun diptic var hem danelik hem sılajlık oda erkenci hido uygun olamaz fao 700 sanırım. yanlış anlasılma olmasın dane tutsun diyorsan bu çeşitler iyi danelik ama sılajda güzel oluyo. ayrıca sık ekim yaptım geçen yıl. dikkatimi çeken bir husus kuzey güney yonlu ekılen aynı tohumlu tarla daha erken oluyor sılajda. rüzgar alınca sanırım.

sedaat_42@hotmail.com link=topic=81669.msg972185#msg972185 date=1424168232' Alıntı:
ben heryıl ekerım dane tutsun daneli bi sılaj istiyorsan fao 500 gurubu danelik mısır ekmelisin geçen yıl pıoner3394ektım öncekiyıl5783ektim bu ikisini tavsiye edebilirim yer konya ama satacaksan bunlar uygun degil sapları erken kuruma yapıyo danelerınde hiç sorun yok digerlerine en az 15gun takıyo bu mısırlar danelik. polen tohumculugun diptic var hem danelik hem sılajlık oda erkenci hido uygun olamaz fao 700 sanırım. yanlış anlasılma olmasın dane tutsun diyorsan bu çeşitler iyi danelik ama sılajda güzel oluyo. ayrıca sık ekim yaptım geçen yıl. dikkatimi çeken bir husus kuzey güney yonlu ekılen aynı tohumlu tarla daha erken oluyor sılajda. rüzgar alınca sanırım.

ben satacağım ama kalite benim için önemli deneli olmalı ve erken yetişmesi lazım maximum 80-90 gün olmalı.ürün yetişmesinde rüzgar yönü öenmli dediğiniz doğru kuzey güney yönünde ekim mantıklı