(Holstein)Fizibilite Tecrübeli Arkadaşlar??

Merhaba
Arkadaşlar bildiğimiz üzere herkes İnekçilik Kaarlımı Hangisini yapmalıyım Zihniyeti arıyor araştıroyuruz falan Konuya geçelim

Holstein 1 İNEĞİMİZ Ortalama 5 Bin tl ye 25 KG Veren 1 laktosyonda İnek bulabiliriz.

Fizibilite Yapmak istedim fakat başkaları farklı farklı şeyler söyleyenler var Şimdi ben Holstein ' 1 adet ineğin kendime göre Fiziblitesini Kısaca yapayım Ne kadar dogru bilemiyorum. Ama tecrübeli Arkdaşlar yorum yaparak anlatırlarsa daha iyi olur.

1 inek x25 KG Aylık 750 KG
Süt fiyatı 1.150 ( Manisa civarı)
Aylık ele Geçen para 850TL DİYELİM

Masraflarınıda Full Hazır besleyek Hakkını fazla vermeden sonuçta hazır. Yeri traktörü Olan birisi.

500 TL Sİ Masraf Kalan 350 TL DİYE HESABLADIM.FAKAT BİLMİYORUUM NE KADAR DOGRU

Sadece 1 ineğin Fizibilitesini yaparsınız Ve ne kadar Dönüm hektar Alanın Onuda ayrı açıklayan olurusa sevinicem

Ynt: (Holstein)Fizibilite Tecrübeli Arkadaşlar??

bantun111 link=topic=81676.msg969105#msg969105 date=1423597949' Alıntı:
Merhaba
Arkadaşlar bildiğimiz üzere herkes İnekçilik Kaarlımı Hangisini yapmalıyım Zihniyeti arıyor araştıroyuruz falan Konuya geçelim

Holstein 1 İNEĞİMİZ Ortalama 5 Bin tl ye 25 KG Veren 1 laktosyonda İnek bulabiliriz.

Fizibilite Yapmak istedim fakat başkaları farklı farklı şeyler söyleyenler var Şimdi ben Holstein ' 1 adet ineğin kendime göre Fiziblitesini Kısaca yapayım Ne kadar dogru bilemiyorum. Ama tecrübeli Arkdaşlar yorum yaparak anlatırlarsa daha iyi olur.

1 inek x25 KG Aylık 750 KG
Süt fiyatı 1.150 ( Manisa civarı)
Aylık ele Geçen para 850TL DİYELİM

Masraflarınıda Full Hazır besleyek Hakkını fazla vermeden sonuçta hazır. Yeri traktörü Olan birisi.

500 TL Sİ Masraf Kalan 350 TL DİYE HESABLADIM.FAKAT BİLMİYORUUM NE KADAR DOGRU

Sadece 1 ineğin Fizibilitesini yaparsınız Ve ne kadar Dönüm hektar Alanın Onuda ayrı açıklayan olurusa sevinicem
Şİmdi arkadaşım inekçilik çok derin bir konu, ineğin beslenmesi, hastalıklarına karşı alacağın önleyici tedbirler, kızgınlık zamanı,doğum öncesi ,doğum sonrası bakımı hepsi apayrı konu... Bende 32 tane sağmal inek vardı. Şimdi bu işe yeni başlayacak arkadaşlar önce dersine iyi çalışmalı. Gerekirse bir tanıdığının çiftliğinde 1 ay bedava amele gibi çalışıp her türlü zorluğunu görmeli. Bu konulara vakıf olduktan sonra hesap kitap işine girebiliriz. Süt hesabını da yanlış yapıyorsunuz. Bir ineğin yılın 12 ayı süt vermesi mümkün değil. Yeni doğum yapmış bir inek ilk 100 gün pik seviyede süt verir, mesela 30 kğ. Bu da laktasyon süresinin % 45 ne takabül eder. Sonra süt azalmaya başlar . Farz edelim doğumdan sonra yine gebe kaldı ve gebeliği 6 ncı ayında bu inekten alacağın süt 10-12 kğ. düşer. Burdan şu anlaşılıyor bir inek doğurduğunda ilk 100 gün sahibine para kazandırır, kalan 265 gün ancak kendi yediğini çıkarır. Bu işe yeni başlayanlar 2-2,5 yıl sonra ancak para kazanmaya başlar. Yem konusuna gelince hesap basittir. Bir inek için 5 dekar sulu, 10 dekar kuru araziye ihtiyaç vardır. Kolay gelsin.

Hocam olumsuz yönleri tamam zaten 305 gün süt verimi 2 ay kuru dönemi olmuyor mu :)
1 İNEKTEN HOCAM AYLIK Net kaar ne olur Hazır besleme ile 1 İne 25-KG Süt veren den Söleyebilirmisiniz Siz yapın fizibiliteyi :)

Kısaca fizibilite yaparsak sizin pazar hesabına göre
Ortalama 25 kgr verim demişsiniz bu verimi 365 gün sağlamak klolay iş değil,bakım artı genetik.
1150 tl süt fiyatı artı 50 tl desteği 1200 tl 25x30=750 lt 750x1200tll=900 tl
Rasyon maaliyeti
20 kgr misir silaji 20x150=3 tl
4 kgr yonca 4x500=2 tl
2 kgr saman 2x300=0,600 tl
10 kgr karma yem 10x950=9500 tl
Bakıcı veeteriner amortisman giderleri yaklaşık =3 tl
Toplam gider=3+2+0,600+9,5+3=18,1 tl günlük toplam gider
aylık toplam 18,1x30=543 tl aylık toplam ciro 900 tl -543 tl=357 tl kar bence en kötü ihtimalle bu kar elde edilir.

Ortalama 25 kg süt veren bir ineğe yaşamsal olarak yapacağın masraf ortalama 14 lt çiğ süt bedeli masraf olarak ele alırsan işin içinden daha rahat çıkabilirsiniz.
Maliyetleri düşürmek tabiki sizin elinizde

hacimmet link=topic=81676.msg969185#msg969185 date=1423606407' Alıntı:
Ortalama 25 kgr verim demişsiniz bu verimi 365 gün sağlamak klolay iş değil,bakım artı genetik.
Rasyon maaliyeti
4 kgr yonca 4x500=2 tl
aylık toplam 18,1x30=543 tl aylık toplam ciro 900 tl -543 tl=357 tl kar bence en kötü ihtimalle bu kar elde edilir.

Teşekkür ederim 3 İnekten 1000 TL RAHAT BİR ŞEKİLDE YAPARIZ SANIRIM BU Fizibililite hazır besleme ile Tabiki yoncasın slajını şalgamını ekersen samanı saymıyorum çünkü hazır daha kaarlı burada 0.300kr. :) Ve 3 dönüm yere yaparsan bunları hasat zamanı kendin elinle biçersen ve ayriyetten mahalleye; 2 TL DEN SATARSAK Çok iyi bir kaar Olur Buzağı karıda hariç

Öncelikle merhaba arkadaşlar. Burada daha bilgili kişiler bulunabilir ama ben bu işe girdiğimde yani 5 sene önce hiçbirşey bilmiyordum. Sadece bir adet köpeğim vardı inekler hakkında hiçbir bilgim yoktu.CD-İnternet gibi araçları kullanarak bakımlarını elımden geldıgı kadar sağlamaya calıstım Şuanda 20 sağmal ve düve olarak 30 baş holsteın hayvanım var. Bu işe hep kar olarak bakılması bence cok yanlıs hıcbır zaman su karı ederım sukadar para alırım dıye hesaplamayacaksın cunkı allah gostermesın hesapta olmayan bır terslık bır hastalık ısı cok zor duruma surukleyebılıyor ben bunu ogrendım bu 1.cısı. 2. olarak holsteın cınsı cok degısık bır cıns tamam verımıne dıyecegım yok ama cok bakım ıstıyor ve cok narın. Bence ıyı arastırma ve ıtınalı bakım yapılırsa her turlu verım alınır.

@WoLf@ link=topic=81676.msg969264#msg969264 date=1423647920' Alıntı:
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Burada daha bilgili kişiler bulunabilir ama ben bu işe girdiğimde yani 5 sene önce hiçbirşey bilmiyordum. Sadece bir adet köpeğim vardı inekler hakkında hiçbir bilgim yoktu.CD-İnternet gibi araçları kullanarak bakımlarını elımden geldıgı kadar sağlamaya calıstım Şuanda 20 sağmal ve düve olarak 30 baş holsteın hayvanım var. Bu işe hep kar olarak bakılması bence cok yanlıs hıcbır zaman su karı ederım sukadar para alırım dıye hesaplamayacaksın cunkı allah gostermesın hesapta olmayan bır terslık bır hastalık ısı cok zor duruma surukleyebılıyor ben bunu ogrendım bu 1.cısı. 2. olarak holsteın cınsı cok degısık bır cıns tamam verımıne dıyecegım yok ama cok bakım ıstıyor ve cok narın. Bence ıyı arastırma ve ıtınalı bakım yapılırsa her turlu verım alınır.
Abi son durum nedr? En son çiftliğine inekleri koymuştun sonra haber alamadık. Detaylı foto, göüşlerin bilgilendirirsen bizleri seviniriz.

Bir inek en kötü şartlarda bile kendisini ve yavrusunu besler. Önemli olan bu hayvanları nasıl edineceğiniz. Krediylemi mi peşin paraylamı satın alacaksınız. Bizim köyde sekiz tane ineğimiz, 2 düvemiz, 2 de buzağımız var. İneklerin tamamı sağılmıyor bazıları kuru dönemde. Düşük yapanda var.Günlük ortalama 100 kg civarı süt veriyoruz. Ayda ortalama 34 çuval fabrika yemi veriyoruz. Yemleri düştükten sonra sütçü bize aylık 1700 lira 2000 lira arası para getiriyor. Slajı kendimiz yetiştiriyoruz. Samanı satın alıyoruz. Aylık diğer masraflara 1000 lira yazarsak 700 - 1000 lira civarı net bir para geçiyor elimize. Allah bereket versin. Süt, yoğurt, yumurta, peynir ve tereyağa para vermiyoruz. Bizim kredi geri ödememiz ve yatırım finansmanımız olmadığı için elimize net para geçiyor. Eğer hayvanları krediyle satın almış olsaydık, bizim aylık 1000 lira civarında parayı kredi ödemesine verecektik ve bizim geçinmemiz için para kalmayacaktı. Mecburen buzağıları satmak zorunda kalcaktık buda sürdürülebilir bir hayvancılık olmayacaktı. Allah nasip ederse ve bir aksilik olmazsa seneye bu zamanlarda 10 tane sağılır ineğimiz ve 10 kadar buzaağımız ve düvemiz olacak. Söylemek istediğim hayvancılığa hangi şartlarda girdiğiniz çok önemli.

hacimmet link=topic=81676.msg969185#msg969185 date=1423606407' Alıntı:
Rasyon maaliyeti
4 kgr yonca 4x500=2 tl
Evet aşağı yukarı bu kar elde edilebilir. Amaa yılın 10 ayı değil tabi. İnek doğurduktan sonraki 3-4 ay bu hesap tutar, sonrasında sağılan süt miktarı yavaş yavaş düşmeye başlar, bi gün bakarsın o günde 6-6,5 aylık gebe olunca sağdığın süt 10 kğ. ya düşmüş. İnekçilik yapan arkadaşlar şunu iyi bilir, süt parasından gelecek parayla 12 ay boyunca çark döndürülemez. İneklerin yanında dana düve ve buzağıların ihtiyaçlarıda bazen cepten çıkıyor. Kısaca zor durumlar için kenarda her zaman bir miktar nakit para durması gerekiyor. Ve o para asla sizde kaşıntı yapmamalı :)

Ben kendimce şöyle olsun isterim hesabı.

İşletmede bir yıllık gelir ve bir yıllık gider çünkü sadece sütten olmaz gelir etten de olur yada canlı hayvan satışı.

Hatta bir yıllıkta bile istikrar olmazsa olmaz çünkü bu yılda öteki yıla buzağılar danalar geçer 5yıllık gelir5 yıl gider 5 bölü 5 = bir yıl en doğru bir yıllık hesap benim görüşüm en önemli konu istikrar , aylık hesaplar da ortalama olmalı doğuran olur kuruya çıkan olur aydan aya değişir hesap .

@WoLf@ link=topic=81676.msg969264#msg969264 date=1423647920' Alıntı:
Ahırınızın yapılış aşamasını ve ilk hayvcanlarınızı paylaşımınızdan hatırlıyorum şuanki halini bende merak ettim paylaşımlarınızı bekliyorum.Tabiki hayvancılık sadece kar oranı ile öne çıkan bir iş kolu olmamalı öncelikle sevdiğimiz yapmaktan haz duyduğumuz bir iş olmalı ondan sonra zaten severek yaptığımız için kazançta elde etmemiz kaçınılmaz olacaktır.
ismail_17 link=topic=81676.msg969353#msg969353 date=1423663498' Alıntı:
Ben kendimce şöyle olsun isterim hesabı.

İşletmede bir yıllık gelir ve bir yıllık gider çünkü sadece sütten olmaz gelir etten de olur yada canlı hayvan satışı.

Hatta bir yıllıkta bile istikrar olmazsa olmaz çünkü bu yılda öteki yıla buzağılar danalar geçer 5yıllık gelir5 yıl gider 5 bölü 5 = bir yıl en doğru bir yıllık hesap benim görüşüm en önemli konu istikrar , aylık hesaplar da ortalama olmalı doğuran olur kuruya çıkan olur aydan aya değişir hesap .
Haklısın Ismail abi işletmede maaliyet hesabı yapılırken genel yıl ortalaması göz önünde bulundurulmalı,aynı zamanda maaliyet hesabı yaparken tarlada yetiştirdiğimiz ürünün maaliyetiyle değilde o ürünün güncel piyasadaki ortalama değeriyle hesap kitap yapılmalı.Bu şekilde işletmeci kendini aldatmadan doğru bir maaliyet hesabı yapmış olur,yukarda bahsettiğimiz bir inek için yapılan maaliyet hesabı konuyu açan arkadaşımızın bakış açısına göre yazıldı ama tabiki yıl ortalaması baz alınmalı bunun kuru dönemi var döl problemlerinden dolayı geçikmesi ve süt veriminin düşmesi var yani birçok olasılık mevcut.

Tabikide Paylaşırım ama biraz değişiklikler yaptım tabı gecen zamanda işlerden elim değmedi ama inşallah fotoları çeker siteye konu açarım bu arada söylemeden edemicem arkadaslar şu toplantı olayınıza cok ımrenıyorum ınsallah gelecek toplantılara katılma ımkanım olurda sızınle daha yakından tanısma ımkanı bulurum :)