Sulama Suyunun Analiz Sonuçları

arkadaşlar bu yıl toprak analizi yaptırırken hadi su analizide yaptırayım dedim .. ortaya çıkan sonuç özellikle asıl yükü taşıyan sondajdaki suyun olması gerekenden fazla sodyum içermesi .. bugün bu işi bilenlere su analizini okuttum bu içerikteki bi suyun tuzluluğa hassas bitkilerde damlama ile verilip sulama yaparkende tuzluluk giderici kullanılması yönünde oldu.sizlerde bi fikir verirsiniz diye burdada sonuçları paylaşıyorum.
BU İLAÇLAMADA KULLANDIĞIM SU BUNUN DEĞERLERİ İLAÇLAMA İÇİN NORMAL

BU İSE SULAMA KULLANDIĞIM SU SODYUM ORANI OLMASI GEREKENDEN NEREDEYSE 10 KAT DAHA FAZLA

Ynt: Sulama Suyunun Analiz Sonuçları

Ali abi bende kışlık seralar için geçen yıl yaptırmıştım su analizini sonuçlar kötü değildi fakat tuzluluk problemi az da olsa var sebebi komşumun insanlıktan çıkıp 150 metreye attırdığı derin kuyudan başka birşey değil( normalde 20 metrede içilebilir su bulunan bir bölgedeyiz fakat deniz seviyesinde olduğumuzdan 50 metreden sonra su tuzlanmaya başlıyor komşum 2 yıl önce sondaj yaptı kuyular arasında sadece 5 metre var kuyuyu kazan sondajcı su sıkıntısı çekme(!) diye akıl vermiş 150 metre kuyu açmışlar! adam 2 yıl kullandı etraftaki kuyuların tamamının tuzluluğu 2 katına çıktı hatta söz konusu kuyuya 150 metre uzaklıkta olan DSİ kuyuları bile tuzlandı bunun üzerine DSİ bölge müdürlüğü bir görevli gönderdi sadece 3 günlük araştırma sonucunda anlaşıldı ki bizim sivrizekalı komşunun açtırdığı kuyu ilçenin en derin kuyusu haliyle tabandaki tuzlu suyu yükseltiyor kuyu bunun üzerine mühürlendi fakat iş işten geçti bağlantı açıldı ya kullandıkça tuzlu su yükseliyor.

neyse benim kuyunun değerleri şöyle;

pH--7.2
EC(elektriksel iletkenlik)-956
Na(sodyum)---------------1200
SO4(sülfat)-----------------Eseri
SAR--------------------------0.602
Cl(klor)---------------------2.0
Potansiyel Tuzluluk------2.0

Bi kaç değer daha var fakat onların açısından analiz yorumlamamışlar o yüzden yazmadım analiz yorumu şöyle;

-EC değerine göre 3.sınıf olan su yüksek düzeyde tuz ihtiva etmektedir.
Potansiyel tuzluluk durumuna göre Killi,Tınlı ve kumlu topraklar içinde 1.sınıf sulama suyudur
Buna göre tuza dayanıklı bitkiler için drenajı iyi olan topraklarda sulama suyu olarak kullanılabilir fakat zamanla topraklarda tuzluluk analizi yaptırılması yararlı olacaktır.

-SAR bakımından 1.sınıftır
-Klor içeriği Yönünden 1.sınıftır
-Sülfat içeriği yönünden 1.sınıftır

Bana herhangi bir tuzluluk giderici ürün tavsiye edilmedi abi zaten bunları yorumlayan hocayla bizzat görüştüğümde extra kimyasalı boşver sezon sonunda tuzluluk ihtiva etmeyen bir su ile tava usulü sulama/göllendirme yap topraktaki tuzun yıkanmasını sağla demişti ve şöyle ekledi aslında bunun çözümü doğada mevcut yayla bölgelerindeki seracılıktan bahsederek o seralardaki topraklarda hiç tuzluluk göremedim halbuki çok aşırı gübre kullanılıyor fakat hiç tuzluluk paritesine rastlamadım sebebini sordum kışın naylonları söküyorlarmış haliyle yağmur toprağı bir güzel yıkıyor tuzu derinlere indiriyor dedi.