Ziraat Bankası Genel Müdürü: Mahkemeye gitmesinler, parayı veriyoruz

23.04.2009
13,967
23,925
35
Bilecik

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, kredilerden alınan masraf ve komisyonların iadesine ilişkin, “Hemen hemen aldığımız komisyonların tamamını geri veriyoruz. Hatta şöyle bir karar aldık, artık mahkemeye gitmesine gerek yok. Talep etsin. Zaten kaybediyoruz, bürokrasiyi de kaldıralım aradan bunu ödeyelim dedik. Bunu talep edilince bir daha mahkeme kararı olmaksızın geri veriyoruz” dedi.

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’nda Ziraat Bankası AŞ’nin 2012 yılına ilişkin bilanço ve netice hesapları görüşüldü. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, burada yaptığı konuşmada, bankanın geçen yıl yeniden yapılanma projesinin ana safhalarını tamamladığını ve müşteri odaklı iş modeli ile müşterileri adına bankacılık sektöründeki rekabete daha hazırlıklı hale geldiğini söyledi.

Kredi kullanımından alınan masraf ve komisyonların iadesine ilişkin sorular üzerine Aydın, şöyle konuştu: “Komisyonlarla ilgili duruşumuz çok net. Bürokrasinden alamadığımız parayı vatandaştan almayacağız. Yeni düzenlemeyi makineye yükleyeceğiz şube müdürlerimizin, müdürlerimizin, yöneticilerimizin, çalışanlarımızın komisyonu indirme yetkisi olacak ama artırma yetkisi olmayacak. Ben aynı zamanda Bankalar Birlği Başkanıyım. Bu konuda çok da eleştiri alıyoruz bunu adam gibi uygulayacağız. Hemen hemen aldığımız komisyonların tamamını geri veriyoruz. Hatta şöyle bir karar aldık, artık mahkemeye gitmesine gerek yok. Talep etsin. Zaten kaybediyoruz, bürokrasiyi de kaldıralım aradan bunu ödeyelim dedik. Bunu talep edilince bir daha mahkeme kararı olmaksızın geri veriyoruz.”

DAVAYI TAKİP EDİYORUZ

Bankaya 2 Ermeni tarafından Amerika’da açılan ve maddi talepte bulunulan davaya ilişkin de bilgi veren Aydın, şunları kaydetti: “Ermeniler, Ziraat Bankası ve Merkez Bankasını dedelerinin parasıyla kurduğumuzu gerekçe göstererek çok önceleri dava açmışlar. İyi bir avukatlık ücreti ödüyoruz ama davayı takip ediyoruz. Bir karar olmadı. merkez bankası ile bizim Amerika’da ofisimiz olmasa belki de dava açılmayacak. Mahkemeyi kazanacağız. Ellerinde bir belge de yok. Başbakanlıkta da bir ekip kuruldu, tarihi vesikaları da araştırıyor. Ziraat Bankası, Balkanlar’da kurulmuş bir banka. Adana’daki dedeleri vasıtasıyla talepte bulunuyorlar. Gerekli gayreti gösteriyoruz. Davayı kaybedeceğimizi düşünmüyoruz.” Hükümlü istihdam edip etmeme konusunda serbest olduklarını ifade eden Aydın, engelli istihdamından ise kaçınmadıklarını, geçmişte bu konuda açık olabileceğini ama 2013’ten itibaren açıkları bulunmadığını kaydetti.

Ynt: Ziraat Bankası Genel Müdürü: Mahkemeye gitmesinler, parayı veriyoruz

Gidiyon istiyon paranı veriyorlar ibraim ama söyle bi dipnotla birdaha sübvansyonlu kredi çıkmaz bu parayı alırsan.alacagın 2000 binlira örnek olarak ote yandan kredi batagında oldugumuzdan 20-30 bin kredi çıkmıyor bunlar hep reklam gidip istedin mi o parayı alırsın ama ziraatle ilişkin kesilir

şuana kadar hiç bir bankadan kredi kullanmadım için şartları bilmiyorum kullanmakta istemiyom abi ALLAH kimseyi bankaların eline düşürmesin.

ibrahim_11 link=topic=81715.msg969694#msg969694 date=1423697048' Alıntı:
şuana kadar hiç bir bankadan kredi kullanmadım için şartları bilmiyorum kullanmakta istemiyom abi ALLAH kimseyi bankaların eline düşürmesin.
Allah kullandırmasın bende borçtan bankanın önünden geçemiyom uçan bankaya borcum var :)))

ziraat bankası vermezse başkası verir sıkıntı yok kaybeden ziraat bankası olur :) kredi vermeden bir bankanın çarkı döndürmesi mümkün değil toplu boykot bankanın sonu olur

Şimdi ben tam olarak bişey anlayamadım verilen parra neyin nesi ve her Talepte veriliyor mu hukuki süreç başlatmaya mı gerek var. Kulandığım iki traktör kredisi var dosya masrafı adı altında alınan pararları geri veriyolar nedir anlayamadım :)

Arslanlar 5070 link=topic=81715.msg969804#msg969804 date=1423737353' Alıntı:
Şimdi ben tam olarak bişey anlayamadım verilen parra neyin nesi ve her Talepte veriliyor mu hukuki süreç başlatmaya mı gerek var. Kulandığım iki traktör kredisi var dosya masrafı adı altında alınan pararları geri veriyolar nedir anlayamadım :)
Habun bey eğer krediyi zıraat bnk cektinse o zmnki krediden alınan dosya masrafı ve komisyonu geri vereceklerine dair yazı.
benimde anladığıma göre bu konuyu mahkeme yoluyla değilde kişisel müracatla verme taraftarları .
bunu sade zıraat bnksı veriyormuş.diğerleri hukiki süreçle alabiliyosun.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=81715.msg969809#msg969809 date=1423738121' Alıntı:
Habun bey eğer krediyi zıraat bnk cektinse o zmnki krediden alınan dosya masrafı ve komisyonu geri vereceklerine dair yazı.
benimde anladığıma göre bu konuyu mahkeme yoluyla değilde kişisel müracatla verme taraftarları .
bunu sade zıraat bnksı veriyormuş.diğerleri hukiki süreçle alabiliyosun.
krediyi ziraat bankasundan cektim evet ama makbuz falan kalmadı bi kredimi 2014 nisanda diğer kredimide 2014 aralıkta kulandım elimde makbuz falan yoksada talbte bulunursam verirler mi ki sanmıyorum ama bi uğrayalım bakalım abi saolasın :)

atacan-- link=topic=81715.msg969812#msg969812 date=1423738488' Alıntı:
Tarımsal amaçlı kredileri de veriyorlar mı ? ( traktör- hayvan kredileri)
bidiğim kadarıyla bütün kredilere alınan masrafları kapsıyor. ama belli bi zmn dilimi var galiba.
Arslanlar 5070 link=topic=81715.msg969814#msg969814 date=1423738834' Alıntı:
krediyi ziraat bankasundan cektim evet ama makbuz falan kalmadı bi kredimi 2014 nisanda diğer kredimide 2014 aralıkta kulandım elimde makbuz falan yoksada talbte bulunursam verirler mi ki sanmıyorum ama bi uğrayalım bakalım abi saolasın :)
Habun bey kredi kullandınız bankaya bi uğrayıp sorun.haliyle müşteri nonuz mevcuttur ve sizin kullandığınız kredi ve ödeme yaptığınız evraklar dosyanızda mevcuttur.
bu kredi masraf ödeme işi son 10 yılda kullanılan kredileri kapsıyor diye yazıyordu bi ara nette .

Yanlış hatırlamıyorsam kasım ayında tüketici hakem heyetine başvurduk aralık ayında haklı bulunup bize paranın iyadesi ne karar verildi.yazıyı bankaya verdiğimizde 10_15 günden ödeme yapılacağı söylendi merkez onay veriyormuş ama şuana kadar bir ödeme yapılmadı.Bildiğim kadarıyla tarımsal kredide bir iade sözkonusu değil

arkadaşlar ilk önce zbank müdürü mahkeme kararıyla alınacak ana para haricinde faizden kurtulmak için bu açıklamayı yaptığını düşünüyorum...
zaten aldıkları komisyonlar haksızca.. bide zannedersin kendi cebinden ödeyecekler komik..
yalnız çifçi kardeşlerime kötü gelecek ama çifçilere uygulanan süspansiyonlu kredilerden dolayı çifçiler dosya masrafı ve komisyon giderlerini
ziraat bankası ödemiyor..yani tarımsal krediler kapsam dışı kalıyor.. ev,araba,bireysel vs. kredilerden aldıysanız ödeme yaparlar..

Ben 2 ocakta tüm bankalardan makbuzları topladım. Avukata verdim. Demek ki bu kararı yeni almışlar. Elinizde makbuz olmasına gerek yok. TC. numarasıyla bankaya gittiğinizde size makbuzu veriyorlar. Bazı banka makbuz parası almıyor. Bazısı 5 lira lıyor. Denizbank makbuz için 35 lira alıyor. Finansbanktan önce çağrı merkezini aramanız gerekiyor. Makbuz parasını hakem heyeti size geri ödüyor.

Dün bu haberi baska yerde okuduktan sonra gidip sabah bankaya sormustum. Bana dedikleri tarimsal krediler haric, bireysel ihtiyac, ev, araba vs. gibi kredi masraflarin iade edilecegi. Zaman asimi tam olarak bisey demediler ama 5 seneye kadar olanlar ödenilcek galiba bugün yarin yazi gelir dediler.

Ayrica sunuda belirttiler sözlesmede KENDi YAZINIZLA masraf vb. gibi seyleri talep etmeyecegim diye yazip imzaladiysaniz onlardada ödeme iadesi olmayacak dedi görevli memur.

Kesin bilgileri bankalara yazilar gelince 2-3 gün icinde veririz diyorlar. Pazartesi gidip tekrar sormali.

R.çiftçi link=topic=81715.msg970020#msg970020 date=1423761388' Alıntı:
Bireysel kredi kredi de, tarımsal kredi kredi değil mi,Tarımsal kredilerden de dosya masrafı aldılar, büyük haksızlık. :mad:
Abi ,ben yazın tüketiçi hakem heyetine muracat edecektim.benim tümonun lastik yarılaması nedeniyle .tüketiçi hakem heyet başkanı aynı zamanda bizim ilçede avukat ,bana kredi kullandınsa onada dava acayım geri ödemsi var dedi yalnız tarımsal krediler biraz uzun sürüyor dedi.bende vekalet verdim şuan beklemedeyim 4 aya yakın oldu.
şayet geri verilmiycek olsa hem tüketiçi hakem heyeti başkanı hemde avukat beni neden bu işe yönlendirsin.bence bu işte bi yanlışlık var.

Ben bu konuyu ziraat bankasında kredi bölümündeki bi elemana sormuştum yılbaşından önce. Ve dedi ki ; traktör alım kreddileri ,tarımsal ve hayvanların alım kredisi gibi kredilerin dosya masrafını geri ODEMİYOR