10dk da TÜRKİYE'DE TARIM

Ynt: 10dk da TÜRKİYE'DE TARIM

İbrahim paylaşım için teşekkürler.

Makineleşmeden anladığı, sadece traktör olan, 1970 yılının hatalı müfredatını, güncelmiş gibi sunuan, öğrencilerin öğrenip öğrenmesini ile değil, tek derdi, dersi bir an önce anlatımı çıkmak olan bi öğretmen videosu.

sebazios link=topic=81729.msg981620#msg981620 date=1426306439' Alıntı:
İbrahim paylaşım için teşekkürler.

Makineleşmeden anladığı, sadece traktör olan, 1970 yılının hatalı müfredatını, güncelmiş gibi sunuan, öğrencilerin öğrenip öğrenmesini ile değil, tek derdi, dersi bir an önce anlatımı çıkmak olan bi öğretmen videosu.
Abi tarımda hatalı makineleşme 1970 lerde değilde 1950lerde başlamamış mıdır? yani bence öyle o dönem natodan ve marşal yardımı ile aldığımız paraları hep hurda traktörlere vermedik mi diğer ülkelerde 1900lerde kullnılan aletler türkiyede 1950de kullanılmaya başlandı fazla da ayrıntıya girmek istemiyorum ama yanlış hatılamıyorsam sende tarihçiydin abi ve o dönemleri sende en az benim kadar iyi biliyorsun.
sonra uygulanan yanlış ekonomi politikaları ile ülke gelişmesi asla 1923 ve 1939 yılları arası yükselme dönemindendeki hızlanmayı yakalayamamıştır. öyleki 1930larda uçak üretiyorduk...
Eğer yakalamıştır diyen varsa size bir soru sorayım:
Almanya 1940-45 arasında 2. dünya savaşından da yenik ayrıldı. ve ekonomik yönden çöktü ikiye bölündü hiç bir varlığı kalmadı... bu esnada Türkiye uçak üretiyordu.... Bazı siyasi çıkarlar neticesinde doğu ve batı bloğu kuruldu soğuk savaş dönemi başladı... Abd içinde Türkiye ' nin de bulunduğu pek çok batı bloğu ülkesine yardım etti.... Peki şuanda neden Almanya dünya ya teknoloji satarken Türkiye bu durumda?

ofas abi şu son soru seninde dikkatini çekebilir :)

ORION link=topic=81729.msg981622#msg981622 date=1426310052' Alıntı:
Abi tarımda hatalı makineleşme 1970 lerde değilde 1950lerde başlamamış mıdır? yani bence öyle o dönem natodan ve marşal yardımı ile aldığımız paraları hep hurda traktörlere vermedik mi diğer ülkelerde 1900lerde kullnılan aletler türkiyede 1950de kullanılmaya başlandı fazla da ayrıntıya girmek istemiyorum ama yanlış hatılamıyorsam sende tarihçiydin abi ve o dönemleri sende en az benim kadar iyi biliyorsun.
sonra uygulanan yanlış ekonomi politikaları ile ülke gelişmesi asla 1923 ve 1939 yılları arası yükselme dönemindendeki hızlanmayı yakalayamamıştır. öyleki 1930larda uçak üretiyorduk...
Eğer yakalamıştır diyen varsa size bir soru sorayım:
Almanya 1940-45 arasında 2. dünya savaşından da yenik ayrıldı. ve ekonomik yönden çöktü ikiye bölündü hiç bir varlığı kalmadı... bu esnada Türkiye uçak üretiyordu.... Bazı siyasi çıkarlar neticesinde doğu ve batı bloğu kuruldu soğuk savaş dönemi başladı... Abd içinde Türkiye ' nin de bulunduğu pek çok batı bloğu ülkesine yardım etti.... Peki şuanda neden Almanya dünya ya teknoloji satarken Türkiye bu durumda?

ofas abi şu son soru seninde dikkatini çekebilir :)

Mustafa konu benim bir daha ki görüşmemizde sormayı planladığım marshall yardımına gelmiş. :)

Benim tahminim değirmenin suyunun nereden geldiği çok önemli. Kendi göbeğimizi kesmediğimiz zamanlarda heran problemlerle yüz yüze kalabiliyoruz.

Marshall yardımları ile ekonomi ' tıkır tıkır ' işliyordu. Bu yardımların kesilmesi Menderesin koltuğunun ciddi sallanmasına sebep oldu. Gerisi malum...

' Olaylar önemli değil, onları algılayışımız önemlidir. ' ( Epiktetos )

Bu sözün üzerine şunu diyebilir miyiz? Almanya ' nın II Dünya savaşından çıkınca durumumdan iyi bir ders çıkarmış. Biz ise sıcak para sevdasıyla hareket etmişiz.

Ekonomi iyi iken pek sevdiğimiz yok. Ne zaman para lazım olsa içimize sevgi çiçekleri açıveriyor birden. Herkesi sevesimiz geliyor.

Üretmektense dışarıdan ucuza almak gibi yada girişine göz yummak o ülkenin geleceğine yapılacak en büyük kötülüklerden. Fransa ' nın şeker politikasını takdir etmemek mümkün değil. Hoş değil ama bu politikanın ekmeğine yağ sürenlerden biride biziz. Bu konudaki sıkıntıları yaşamaya başlayınca belki daha iyi anlayacağız bu mevzuyu. ( Konu dağılmasın yeri gelirse anlatmaya çalışırım.)

{ Yarım hoca dinden yarım doktor candan edermiş. Yanlışımı görüp düzeltene minnettar olurum. }