ciftci mallari korumasi

Arkadaslar bize 2014 senesine ait ciftci mallari koruma mud.den yazili bir kagit geldi.
arazimizi koruduklari icin bizden ve cevre koylerden cks yaptirmis olan kisileri tarim ilceden tespit edip 1000m2 lik bir arazi icin 1.5 tl (30 donum=45 tl ) civarinda elerini ayaklarini suya sabuna sokmadan havadan para talep ediyorlar...ve odenmedigi taktirde icra gonderilecek mahkeme masraflari felan siz odeyeceksiniz diye not dusulmus.
arazide bir zarar ziyan oldugunda mahkemeyle zaten hakim isi hallediyor.

neyse bu haksiz sistemden basina gelmis olanlar varsa ne tur bir islem yapilmasi gerekiyor.yada nasil bir yol izlenmeli? Saygilar...

Ynt: ciftci mallari korumasi

Bizim burda da Bitki Koruma dekara 1,5Tl topluyor.Biz bunu nasıl ödemeyizi bekçi işine bakarken araştırdık.2011 ' de çıkan bir kanunla eğer kendi çiftliğini ve arazini koruyacak birini(bekçi gibi) bulursanız.Bu parayı sizden talep edemiyorlar.Biz şuan 8 çiftlik bekçi arıyoruz.Bulursak ilk etapta bekçinin maaşının bir kısmını devletten isteyeceğiz eğer olumsuz karşılanırsa kendimiz aylığını ödeyeceğiz.Bu işe koruma parasını ödememekten çok hırsızlık vakaları son zamanda fazla gösterdiğinden başvurduk.

Bizde de işlevsiz kurumlardan biri. Ziraat odasının bünyesinde faaliyet gösteriyor. Başlıca görevleri:

- tarım arazilerinde meydana gelen zararlarda, faili tespit etme, ceza kesme
- tarım arazilerine ait yılların bakımı/onarımı/yenilenmesi
- arazi mera sınırlarını tayin etme
- meraların ıslahı,
- çeşmelerin ve su kaynaklarının bakım onarımı
- hasat sonrası tarım arazilerinin arazilerin sürü sahiplerine dağıtımı/ihale edilmesi
Sayılabilir.

2012 ' de yılında sap para edince, bizim arazilerden birinindeki sapları bağlayıp çalmış birisi. Aradım. Durumu bildirdim.

- biz sapa bakmıyoruz, dediler.
- neye bakıyorsunuz?
- buğday ' a, arpaya falan.
- peki o kurumun adı ne?
- çiftçi malları koruma başkanlığı
- buğday çiftçinin malı da, sap o... malı mı?
- ... (Sessizlik)

O günden sonra ödemedim. Sinirimden değil, işlevsiz bi kuruma para vermeyi yedirmedim kendime.

Geçen hafta kağıt göndermişler. 1150 lira. (Faizi de varmış)

sebazios link=topic=81739.msg970339#msg970339 date=1423846031' Alıntı:
Bizde de işlevsiz kurumlardan biri. Ziraat odasının bünyesinde faaliyet gösteriyor. Başlıca görevleri:

- tarım arazilerinde meydana gelen zararlarda, faili tespit etme, ceza kesme
- tarım arazilerine ait yılların bakımı/onarımı/yenilenmesi
- arazi mera sınırlarını tayin etme
- meraların ıslahı,
- çeşmelerin ve su kaynaklarının bakım onarımı
- hasat sonrası tarım arazilerinin arazilerin sürü sahiplerine dağıtımı/ihale edilmesi
Sayılabilir.

2012 ' de yılında sap para edince, bizim arazilerden birinindeki sapları bağlayıp çalmış birisi. Aradım. Durumu bildirdim.

- biz sapa bakmıyoruz, dediler.
- neye bakıyorsunuz?
- buğday ' a, arpaya falan.
- peki o kurumun adı ne?
- çiftçi malları koruma başkanlığı
- buğday çiftçinin malı da, sap o... malı mı?
- ... (Sessizlik)

O günden sonra ödemedim. Sinirimden değil, işlevsiz bi kuruma para vermeyi yedirmedim kendime.

Geçen hafta kağıt göndermişler. 1150 lira. (Faizi de varmış)

Icradan mi geldi yoksa yine ciftci mallari korumasindan mi?
eger cmk dan geldiyse odeme . Adamlar milleti yildirip para koparmaya bakiyolar....

mumtu00 link=topic=81739.msg970342#msg970342 date=1423846682' Alıntı:
Icradan mi geldi yoksa yine ciftci mallari korumasindan mi?
eger cmk dan geldiyse odeme . Adamlar milleti yildirip para koparmaya bakiyolar....

Çmk ' dan geldi.

Geçen başkanı ile karşılaştık. Icraatlardan bahsetmeye başladı.

- 8000 liraya bilgisayar programı aldık. Kayıtları tutmak için.
- ben size bedavaya bi excel tablosu yapardım.
- ?..!.. (Hat gitti burda)

Tarlalara giden yollar o kadar kötü bir hale geldi ki, çiftçeker 65 hp altı traktörü olanlar gidemiyorlar gübre atmaya. Lakin adamlar, 50-100 liralık muhasebe programlarının fazla fazla yapacağı iş için 8000 liralık program alıyor, bide bunu iş yapmış gibi anlatıyorlar.

Çok sabırlı olmak lazım bu ülkede yaşamak için.

Çalışkan anlayışlı becerikli insanlar olunca kurumun başında yine işler iyi yürüyor ama ters insanlar olunca daha sıkıntı .

Birkaç yıl önce benim biçme ve bağlama işlerimi yapan doğma büyüme bu kasabalı arkadaş çmk bünyesinde çalışmak istemedi.

Bizde çmk biçer organizasyonu yapar paraları toplar biçerlere iş gösterir falan

Bizim biçerci ben serbest çalışçam dedi bana biçtirenleri biçer işime bakarım dedi bizim çmk yönetimi, yok çalışamazsın her gün ceza yazarız

Ya bizimle çalışırsın yada git burdan , nereye gidecek adam kendi kasabasından .

O sezon ilk biçtirenlerdenim kabak benim başıma patladı ama ben biçerci arkadaşım olduğu için sonuna kadar desteklerim dedim .

Biçerciye her gün telefon banada telefon geliyor biçemezsiniz diye bizin işler yarı oldu iş iyice karıştı başladı ilçe tarım kişe karışmaya çalışamazsınız gibi .
Biçerci arkadaşa dedim git iyi bir avukat bul başımız dede girecek tam sezon ortası bir gün biçerin yanına gittim arpa biçiyoruz
Baktım ilçe tarımın arabası biçerin yanında siyah plakalı siyah gözlük takmış bizim zraatçı arkadaşlar birde bizim çmk da çalışan arkadaş .

Görünce zaten dedim tamam oldu şimdi sinirden elim ayağım titriyor biçerde duruyor .

Tam biçerin yanına vardım ilça tarımın araba işi bitmiş ayrıldı uzaklaştı ben yetişemedim .

Ne oldu dedim biçerin şöförüne, biçeri bağladılar dedi bırak biçemezsin demişler .

İLçe tarımın araba biraz uzaklaştı durdular ve seslendiler biz sizi arayıncaya kadar devam edin dediler , bende duydum .

Aradım biçer sahibi arkadaşı dedi ben ilçe tarım müdürünün yanındayım dedi müdür bize hak vermiş durduramaz kimse sizi karışazmalar demiş

Müdürden habersiz birkaç ilçe tarım görevlisi ile gelmişler biçeri bağlamaya sonra müdür bırakın karışmayın adamlar zaten gergin birde sğz germeyin demiş

Sağ olsun o müdür ilgilendi bırakmadı o sezon hep geldi sordu nasıl sorun varmı diye.

Kaymakama dilekçe vermiştik , kaymakamda karışmaz size demişti .

Çmk yönetimindeki lerde arkadaşlarım hala konuşup görüşüyorum zeyir ettiler o sezon harmanı bana .

burdada başladı bu çiftçi malları koruma denen olay.bu sene ne olduğunu öğrenmeye gittiğimde yerini zorda olsa bulduk. aslında gözümüzün önündeymiş ama yeni başlamışlar .ahır gibi bi çatı katı tutmuşlar eli boşlar bekçi olmuş. 2 de süslü kız var güya sekreter. kıza diyom ki çks üstünden parayı nasıl hesapladınız ? abi çks ne diye bana soruyor.kızım seni çok mu aradılar deyince ben yeniyim diyor.o arada bi tanede adam oturuyor adam çiftçi menfaatinden güya iyiliğinden dem vuruyor.meğer bekçilerin başı buymuş.adama ben seni tarlalarda hiç görmedim neyi koruyonuz diye sordum.gece sabaha kadar nöbet tutup tarlada gezeriz biz diyor .benim karnım tok bana anlatma bunları 1 aydan fazla domuz için ben her gece tarlaları dolaştım. ben sizi hiç görmedim deyince sesi kesti.madem böyle bişey vardı niye köylere gelip tanışmadınız bizle diye sordum kem küm gene ses yok.zarar ziyan olursa hemen geliriz arayın yeter diyor.sana gerek yok ziyan yapanı ben gece yakalıyom deyince bi daha konuşmadı g..tünü döndü.parayı çiftçiden topluyolar ama çiftçinin koruculardan haberi bile yok.

Ismail Abi bilgiler için teşekkürler.

Şimdi bu ÇMK ' lar, Rusya ' dan aldığımız 5 yıllık kalınma planları ile gelen, daha devletçi, sosyal yapıda olan kurumlar. İşlevlerine bakınca anlıyorsun bu sosyalizm esintisini.

Lakin ülke 'serbest piyasa ekonomisine' geçmiş. Hiçbir zirai malda taban-tavan fiyat uygulaması yok. Liberal ekonomi ve ekonomik küreselleşme almış başını gitmiş ise, o çağ dışı adetleri zorlamanın anlamı yok.

Bugün ben bir çiftlik yaptıracak olsam, Türkiye ' nin istediğim yerinden müteahhit ile anlaşırım. Kimse karışamaz.

Bugün ben tohum alacak olsam, istediğim markadan, istediğim yerden tohum alırım.

Gübre-ilaç-traktör ' de de keza durum aynı.

Yine aynı şekilde istediğim şirkete-fabrikaya, üstelik 'istediğim' fiyattan malımı satarım.

Devlet bu işlerden elini ayağını çekmiş.

Ama gel gelelim ilçeye gelen biçerciye, balyacıya karışan bu saçma, dinazor kurumlar hala ayakta

Işine gelince liberal, işine gelince sosyalist olunmaz.